Aleksandra Goryachkina – przyszła Mistrzyni Świata?

0
2694
Goryachkina podczas GP Fide
Aleksandra Goryachkina /fot. Strona organizatorów

Przez ostatnie dwa tygodnie grono najlepszych zawodniczek na świecie walczyło o możliwość zagrania meczu o Mistrzostwo Świata z obecnie królującą Chinką Ju Wenjun. Lista startowa nie pozwalała wskazać żadnej faworytki. Przebieg turnieju wyłonił jednak zdecydowanie zasłużoną triumfatorkę, Aleksandrę Goriaczkinę, o której napiszemy kilka słów w poniższym artykule.

Wyniki Turnieju Kandydatek 2019
Wyniki turnieju /źródło: strona organizatora

O przebiegu zmagań nie można napisać wiele więcej niż zachwycać się wynikiem młodej Rosjanki. Wygrywała partię za partią, z „drobnymi przerwami” na remisy, dzięki czemu po dziewięciu partiach miała 7,5 punktu! Taki wynik był dotąd niespotykany na tak wysokim i wyrównanym poziomie, a tu proszę! Goriaczkina odprawiała z kwitkiem arcymistrzynię za arcymistrzynią, pokonując m. in. byłe Mistrzynie Świata – Alexandrę Kosteniuk i Tan Zhongyi.  Jedynie Maria Muzychuk potrafiła się jej oprzeć, ale to wciąż nie pozwoliło na zbliżenie się do dominatorki. Ostateczne wyniki mówią same za siebie – przewaga 1,5 punktu nad drugim miejscem, ogromne zyski rankingowe i nazwisko na szachowych ustach całego świata. Skąd wyrosła tak dobra zawodniczka?

Lagno-Goryachkina
Pojedynek na szczycie Lagno-Goryachkina z X rundy /fot: strona organizatora

Aleksandra Goryachkina mimo młodego wieku (20 lat) może się już poszczycić męskim tytułem arcymistrzowskim, zdobytym w ubiegłym roku. Obecnie przeżywa najlepszy czas w swojej karierze, osiągając szczyt rankingowy na poziomie 2537 i zyskując kolejne oczka na lipcową listę. Dzięki sporemu skokowi zobaczymy ją w top 3 szachistek globu. Osiągnięcie pierwszego miejsca to tylko kwestia czasu, czy trudne zadanie? Co sądzicie?

Zanim Aleksandra znalazła się w obecnym miejscu, musiała włożyć w szachowy rozwój wiele pracy. Jej pierwszym trenerem, a obecnie towarzyszem podczas turniejów był jest tata, który ma tytuł mistrza FIDE. Swoje pierwsze krążki na arenie światowej zdobywała już w roku 2008 (złoto na MŚ do lat 10). Na jej szyi zawisło łącznie 9 medali (w tym 7 z najcenniejszego kruszcu) z turniejów rangi międzynarodowej już przed 16 rokiem życia! Po dwóch triumfach z rzędu do lat 20 zrezygnowała z rywalizacji w juniorskich turniejach.

Ta decyzja była całkiem zrozumiała i jak się okazało także trafna. W latach 2015 i 2017 Goriaczkina zdobyła tytuł najlepszej szachistki w całej Rosji, a jak wiemy ten kraj wychował wiele Mistrzyń Świata, wciąż aktywnych. Dochodzimy tym samym do logicznej konkluzji – czy Aleksandra będzie kolejną? Rywalizacja z Ju Wenjun zapowiada się ekscytująco.

Goryachkina podczas Turnieju Kandydatek
Goryachkina podczas jednego z wywiadów /fot: strona organizatora

Z ciekawostek pozaszachowych możemy wspomnieć o dwóch faktach, znalezionych na Instagramie FIDE: boi się ciemności i zamkniętych przestrzeni oraz lubuje się w filmach i opowieściach detektywistycznych. Mamy zatem niezbite dowody, że Aleksandra nie jest robotem, tylko człowiekiem jak każdy inny. Może gra trochę lepiej w szachy. 😉

KK