Aeroflot 2017.

6
832

Bardzo silną obsadę będzie miał tegoroczny 15 turniej „Aeroflot Open„, który zostanie rozegrany w Moskwie w dniach 21 lutego – 2 marca. Wśród uczestników będziemy mięli okazję oglądać naszego reprezentanta arc. Dariusza Świercza.

Polak rozstawiony jest dopiero z 27 numerem startowym, a najwyższy ranking ma reprezentant Chin Yiang Yi(2738). W sumie ranking powyżej 2700 ma 5 zawodników, a powyżej 2600 kolejnych 37.

Czołówka listy startowej.

Fundusz nagród wynosi 120.000 Euro, z czego zwycięzca otrzyma 18.000 Euro. A nagrodzone zostanie pierwsze 30 miejsc. Turniej rozegrany zostanie na dystansie 9 rund systemem szwajcarskim.

Transmisja

W I rundzie Darek Świercz pokonał czarnymi Davida Paravyana(2525).

W II rundzie Darek Świercz zremisował białymi z Ekateriną Kovalewską(2423).

W III rundzie Darek Świercz zremisował czarnymi z Semenem Lomasovem(2450).

W IV rundzie Darek Świercz przegrał białymi z Narayananem Sunilduth Lyną(2524).

W V rundzie Darek Świercz pokonał czarnymi Rasmisa Svane(2570).

W VI rundzie Darek Świercz pokonał białymi Srinatha Nayaranana(2474).

W VII rundzie Darek Świercz przegrał czarnymi z Maximem Matlakovem(2701).

W VIII rundzie Darek Świercz zremisował białymi z Aleksandarem Indjicem(2560).

W IX rundzie Darek Świercz zremisował czarnymi z Yinglunem Xu(2540).

Wyniki końcowe(czołówka).

Szczegółowe wyniki.

Oficjalna strona zawodów.

6 KOMENTARZE

 1. Czy ktoś z Państwa zna przyczyny drastycznego spadku poziomu gry naszego młodego arcymistrza, jednego z najbardziej utalentowanych i perspektywicznych szachistów młodego pokolenia. Piętnastoletni Darek najprawdopodobniej nie miałby kłopotów z pokonaniem dzisiejszego Dariusza Świercza . To najbardziej spektakularny, ale przecież nie jedyny przypadek ugrzęźnięcia w tłumie naszych juniorskich szachowych nadziei.

  • Jaki drastyczny spadek poziomu gry ? Darek z 26 numerem startowym zajął 30 miejsce. Turniej jak zwykle bardzo silny, więc Darek potwierdził swoją klasę.

 2. Nie mam fejsa, więc tutaj odpowiadam Pani Górnej-Kwiatkowskiej.
  Szanowna Pani Anno,
  Nie znam jeszcze wyniku ostatniej partii Dariusza Świercza, ale nie zmieni on mojej opinii. Pan Darek posiada obecnie ranking 2645 punktów ELO, co plasuje go na czwartym miejscu w kraju i około 120 miejsca w świecie. W dotychczasowych ośmiu partiach spotkał się z przeciwnikami o średnim rankingu około 2530, a więc o około 120 punktów niższym: w szachach to przepaść. Jego dotychczasowy rezultat to 4,5/8 i strata około 7 punktów rankingowych.W dotychczas rozegranych partiach Dariusz Świercz tylko raz spotkał się z zawodnikiem zaliczanym – jak Pani raczyła napisać – do wspaniałego grona arcymistrzów. Było to spotkanie z Maksymem Matlakowem (około 40. miejsca na świecie), w którym nasz zawodnik pomylił się okrutnie w miarę wyrównanej pozycji. No cóż – szachy to także gra błędów !
  Podtrzymuję opinię, że nasz największy od wielu lat talent szachowy (może oprócz J-K Dudy) – podziwiany przez samego Kasparowa – zatrzymał się w rozwoju.

  • Szanowna Pani Anno !
   Rankingi „grają” ; dowodem na to jest prosta obserwacja aktualnego rankingu graczy o porównywalnym poziomie gry. Ci, którzy (statystycznie – Pani Anno) potrafią wykazać swą wyższość nad graczami o niższym rankingu, przesuwają się w górę listy, ci, dla których rankingi „nie grają” – zatrzymują się w miejscu lub dotyka ich regres. Różnica 120 punktów ELO nie wzięła się z niczego – wynikła, znów ta statystyka, z rezultatów uzyskanych w kolejnych turniejach. Zawodnicy, którzy potrafią wygrywać z silniejszymi, a nie tracą punktów w potyczkach ze słabszymi po prostu awansują.
   Kiedyś pisałem na tym forum, że studia w USA nie najlepiej wpływają na formę naszych szachistów. Jak na razie, przypadek Pana Darka potwierdza moją opinię>

 3. Niestety podzielam tę opinię, Darek jest cieniem samego siebie- tego sprzed lat. Oczywiście rozpoczął studia w Stanach i to jest teraz dla niego priorytetem ale postępów nie robi już od dłuższego czasu i może być już trudno o krok wprzód, a do końca studiów jeszcze daleko zatem… Oczywiście będzie prezentował się lepiej lub gorzej ale do setki i wyżej, to tak się raczej nie da. Na tym poziomie i chcąc jeszcze progresować to szachy muszą być na pierwszym miejscu, niestety. Pozdrawiam

 4. Aż żal o tym pisać, ale w blitzu rozegranym po turnieju głównym nasz zawodnik, posiadając dziesiąty ranking startowy, wylądował na 79. miejscu. Rankingi rankingami, ale aktualna forma – tragiczna.

Comments are closed.