75 Tata Steel

16
742

Z dużym opóźnieniem organizatorzy słynnego turnieju Tata Steel w Wijk Aan Zee ogłosili skład turniejów A i B. 75 edycja odbędzie się w dniach 11-27 stycznia 2013 roku. A skład turnieju „C” został ogłoszony jeszcze później.

Zawody odbędą się w dniach 12-27 stycznia 2011.

W turnieju A, jak zwykle, zobaczymy najlepszych zawodników globu z Mistrzem Świata Anandem, najlepszymi rankingowo Carlsenem i Aronianem, czy też niezmordowanym Fabiano Caruaną.  Niespodzianką jest udział byłej Mistrzyni Świata Hou Yifan, dla której będzie to zapewne najsilniejszy turniej w życiu.

Transmisja i komentarz do Turnieju A.

Transmisja i komentarz do Turnieju B.

Transmisja i komentarz do Turnieju C.

Tata Steel 2013 Grupa A

Tytuł Nazwisko Kraj Ranking
GM Carlsen, Magnus NOR 2861 Photo
GM Aronian, Levon ARM 2802 Photo
GM Caruana, Fabiano ITA 2781 Photo
GM Karjakin, Sergey RUS 2780 Photo
GM Anand, Viswanathan IND 2772 Photo
GM Nakamura, Hikaru USA 2769 Photo
GM Wang, Hao CHN 2752 Photo
GM Leko, Peter HUN 2735 Photo
GM Giri, Anish NED 2720 Photo
GM Harikrishna, Pentala IND 2698 Photo
GM van Wely, Loek NED 2679 Photo
GM Sokolov, Ivan NED 2663 Photo
GM L’Ami, Erwin NED 2627 Photo
GM Hou, Yifan CHN 2603 Photo
Średni ranking : 2732
Kategoria : 20

[tata2013a]

Fot. Organizatorzy

Więcej nerwów niż dobrej gry zobaczyliśmy w ostatniej rundzie. Carlsen dziś powinien przegrać, jednak młody Anish Giri nie był w stanie zrealizować otrzymanej przewagi nad zwycięzcą turnieju. Kiepską partię rozegrał Mistrz Świata Anand i sprawiedliwie zakończył turniej porażką z Wang Hao. Remis z Caruaną dał drugie miejsce Aronianowi, ale też pewnie wstydzi się on tej partii. Pewne zwycięstwo Karjakina nad Van Welym pozwoliło mu dobić do czołówki i zająć czwarte miejsce. Hou Yifan cisnęła Leko, ale nic z tego nie wyszło i podpisano remis. Pozostałe partie zakończyły się podziałem punktów.

Turniej wygrał bezapelacyjnie Carlsen przed powracającym do formy Aronianem. Ormianin w pewnym momencie wypadł z klubu „2800+„, jednak potem się pozbierał i znowu w nim jest. W pewnym momencie wydawało się, że Norwegowi zagrozi Anand, jednak drugą połowę turnieju grał on nierówno i w sumie zajął trzecią lokatę. Słaby występ zanotował Caruana, który być może jest po prostu zmęczony nie tylko długim turniejem, ale też i cały zeszłorocznym sezonem. Jedyna w turnieju kobieta – Hou Yifan – zagrała w sumie powyżej oczekiwań i może zaliczyć turniej do udanych.

I tak 75 turniej Tata Steel w Wijk Aan Zee zakończył się zwycięstwem bezapelacyjnie najsilniejszego obecnie Magnusa Carlsena, który na nowej liście ELO będzie miał kolejny światowy rekord rankingowy – 2872 pkt.

Wyniki końcowe Turnieju „A

1 Carlsen, Magnus 10 60.5
2 Aronian, Levon 8.5 51.75
3 Anand, Viswanathan 8 50.25
Karjakin, Sergey 8 46.75
5 Leko, Peter 7.5 44.5
6 Nakamura, Hikaru 7 41
7 Harikrishna, Pentala 6.5 40.5
8 Giri, Anish 6 39
Wang, Hao 6 36.5
Van Wely, Loek 6 31.5
11 Hou, Yifan 5.5 30.75
12 Caruana, Fabiano 5 29.25
13 L’Ami, Erwin 4 26
14 Sokolov, Ivan 3 18.75


Wyniki XIII rundy

Karjakin, S. – van Wely, L. 1-0
Hou, Y. – Leko, P. ½-½
L’Ami, E. – Sokolov, I. ½-½
Wang, H. – Anand, V. 1-0
Nakamura, H. – Harikrishna, P. ½-½
Giri, A. – Carlsen, M. ½-½
Caruana, F. – Aronian, L. ½-½

Fot. Organizatorzy

Na Carlsena nie ma mocnych. Dziś grał z jednym z niewielu zawodników, których stać na pokonanie genialnego Norwega i zmiótł go z powierzchni ziemi zapewniając sobie zwycięstwo w Wijk Aan Zee. Wygrał także Anand, który tym samym zrównał się z Aronianem, który nie dał rady młodemu Giriemu. Sokołow już dawno zakończył udział w tym turnieju i tym razem oddał punkt Hou Yifan. W kryzysie formy znajduje się „włocho-amerykaninCaruana, który znowu przegrał i to w kiepskim stylu, tym razem z Van Welym. I tak na rundę przed końcem turnieju znamy zwycięzcę, natomiast jutro dowiemy się, czy Anand, czy też Aronian będzie drugi.

Wyniki XII rundy

van Wely, L. – Caruana, F. 1:0
Aronian, L. – Giri, A. ½-½
Carlsen, M. – Nakamura, H. 1-0
Harikrishna, P. – Wang, H. ½-½
Anand, V. – L’Ami, E. 1-0
Sokolov, I. – Hou, Y. 0:1
Leko, P. – Karjakin, S. ½-½

Fot. Organizatorzy

Co zrobił Anand w końcówce partii z Hou Yifan, tego nie zrozumie nikt? W ten sposób podarował młodej chince połówkę i sam spadł na trzecie miejsce. Wyprzedził go powracający do formy Aronian, który nie dał szans Nakamurze. Carlsen nie grał dziś tak dokładnie, jak zwykliśmy to widzieć i po serii trzech wygranych zremisował z Wangiem. Karjakin dostał dziś Sokołowa i zainkasował pewny punkt. Odbił się też Giri wypunktowując Caruanę. Ostatnim zwycięzcą został Peter Leko pokonując niestabilnego Van Welego. Partia L’Amiego z Harikrishną zakończyła się remisem. Na czele tabeli mamy Carlsena z 8,5 pkt, za którym z punktową stratą pojawił się Aronian.

Wyniki XI rundy

Leko, P. – van Wely, L. 1-0
Karjakin, S. – Sokolov, I. 1-0
Hou, Y. – Anand, V. ½-½
L’Ami, E. – Harikrishna, P. ½-½
Wang, H. – Carlsen, M. ½-½
Nakamura, H. – Aronian, L. 0-1
Giri, A. – Caruana, F. 1-0

Fot. Organizatorzy

Na Carlsena nie ma mocnych. Dziś zamęczył kolejnego przeciwnika, którym był reprezentant gospodarzy L’Ami. Podobnie Caruanę Nakamura. Ciekawą partię rozegrał Sokołow, jednak Leko udowodnił mu, że ofiara wieży była niepoprawna. Za niespodziankę, ale zasłużoną, można uznać wygraną Hou Yifan, która wykorzystała błędy Harikrishny w niedoczasie. Wreszcie Aronian ładnym uderzeniem taktycznym rozprawił się z Hao. Partie Ananda z Karjakinem i pojedynek dwóch najlepszych holendrów Van Welego i Giriego zakończyły się remisami. W tabeli na czele Carlsen z półtorapunktową przewagą nad Anandem, Aronianem i Nakamurą.

Wyniki X rundy

van Wely, L. – Giri, A. ½-½
Caruana, F. – Nakamura, H. 0-1
Aronian, L. – Wang, H. 1-0
Carlsen, M. – L’Ami, E. 1-0
Harikrishna, P. – Hou, Y. 0-1
Anand, V. – Karjakin, S. ½-½
Sokolov, I. – Leko, P. 0-1

Fot. Organizatorzy

Po dniu przerwy większość partii zakończyła się remisami. Nie zawiódł swoich kibiców Carlsen, który po prostu ograł w szachy Hou Yifan. Drugą wygraną zanotował dziś Van Wely, który pokonał Sokołowa. W ten sposób Norweg ma już cały punkt przewagi nad drugim w tabeli Anandem, co zwiększa jego szanse na samodzielne zwycięstwo w tych zawodach.

Wyniki IX rundy

Sokolov, I. – van Wely, L. 0-1
Leko, P. – Anand, V. ½-½
Karjakin, S. – Harikrishna, P. ½-½
Hou, Y. – Carlsen, M. 0-1
L’Ami, E. – Aronian, L. ½-½
Wang, H. – Caruana, F. ½-½
Nakamura, H. – Giri, A. ½-½

Fot. Organizatorzy

Carlsen, jak walec drogowy, rozjechał Karjakina, który nie utrzymał pełnej koncentracji w drugiej połowie partii. Dziś Anand miał potencjalną szansę na kolejną wygraną, gdyż grał białymi z Sokołovem, który ciągle jeszcze jest rozbity po partii z Nakamurą. Ten zagrał Mistrzowi Świata „Janisza” i uzyskał pozycję, którą gładko zremisował. Aronian gładko rozprawił się z Hou Yifan, a Caruana pokonał L’Amiego. Chimeryczny Van Wely sam musi sobie odpowiedzieć, jak grał i dlaczego dał się Nakamurze wpędzić w remisową pozycję W+p vs. G. Giri zagrał równą partię z Hao i panowie zgodnie zremisowali, tak jak Harikrishna z Leko. Tak więc Carlsen znowu o pół punktu przed Anandem, a pół punktu za Mistrzem Świata Aronian z Nakamurą. Poniedziałek jest dniem wolnym.


Wyniki VIII rundy

van Wely, L. – Nakamura, H. ½-½
Giri, A. – Wang, H. ½-½
Caruana, F. – L’Ami, E. 1-0
Aronian, L. – Hou, Y. 1-0
Carlsen, M. – Karjakin, S. 1-0
Harikrishna, P. – Leko, P. ½-½
Anand, V. – Sokolov, I. ½-½

Fot. Organizatorzy

Dzisiejsza runda pokazała, że „Tygrys z Chennai” wrócił do formy. Wszyscy Ci, którzy skazywali Ananda na pożarcie, jeszcze trochę poczekają. Dziś na zamówienie pokonał Van Wely’ego i dołączył do Carlsena, który zremisował z Leko, który chyba ma na niego patent – przynajmniej białym kolorem. Karjakin dziś balansował na krawędzi w partii z Aronianem, który z wiadomych tylko sobie powodów tej partii nie wygrał. Drugą rezultatywną partię wygrał dziś Nakamura, którego Wang Hao nie zmusił do specjalnego wysiłku. Pozostałe partie zakończyły się remisami. W tym połówkę zdobył Sokołow. Ciekawe, czy jeszcze odbije się w tym turnieju. Niezłą partię rozegrała Hou Yifan z Caruaną, jednak dziś nie dała rady „domknąć” wyniku. Na czele już tylko Carlsen i Anand z 5 pkt.

Wyniki VII rundy

Anand, V. – van Wely, L. 1-0
Sokolov, I. – Harikrishna, P. ½-½
Leko, P. – Carlsen, M. ½-½
Karjakin, S. – Aronian, L. ½-½
Hou, Y. – Caruana, F. ½-½
L’Ami, E. – Giri, A. ½-½
Wang, H. – Nakamura, H. 0-1

Fot. Organizatorzy

Prawdopodobnie nie było dziś chętnego na obstawianie innego wyniku niż wygrana Carlsena w partii z Sokołowem, który chyba turniej zakończył na słynnej już partii z Nakamurą. Ponieważ tak Anand, jak i Karjakin zremisowali, to Norweg „urwał się” na 0,5 pkt i objął samodzielne prowadzenie. Choć remis Karjakina był dość szczęśliwy. Dwa pozostałe zwycięstwa odnieśli raczej outsiderzy. Pierwszą swoją wiktorię zanotowała Hou Yifan, która w ten sposób przekaże Sokołowowiczerwoną latarnię„. A drugą wygraną zanotował chimeryczny Van Wely pokonując Wan Hao.

Na czele tabeli mamy Carlsena z 4,5 pkt, a za nim Ananda i Karjakina z 4 pkt.

Wyniki VI rundy

van Wely, L. – Wang, H. 1-0
Nakamura, H. – L’Ami, E. ½-½
Giri, A. – Hou, Y.  0:1
Caruana, F. – Karjakin, S. ½-½
Aronian, L. – Leko, P. 1-0
Carlsen, M. – Sokolov, I. 1-0
Harikrishna, P. – Anand, V. ½-½

Fot. Organizatorzy

Po dniu przerwy czekały nas kolejne emocje. W V rundzie, będący na fali, Anand spotkał się na jednego z dwóch głównych rywali do zwycięstwa, a obecnie historycznego lidera rankingowego Magnusa Carlsena. Pojedynek, jak zwykle, prestiżowy. Obaj rywale postanowili dziś nie szaleć i zostawili odpowiedź na pytanie, kto z nich jest lepszy na inne czasy remisując po 24 posunięciach.  Zremisował także „ten trzeci„, czyli Karjakin nic nie osiągając białymi z najlepszym holendrem Anishem Giri. Pozostałe partie dziś się rozstrzygnęły „rezultatywnie„. Van Wely grał znowu himerycznie i poległ w starciu z Harikrishną. Nakamura rozbił Hou Yifan, Leko w niedoczasie „złapałCaruanę, natomiast Sokołow nie może podnieść się po partii z Nakamurą i dziś bez gry przegrał z Aronianem. Przedwczorajsza partia Aronian – Anand wzbudziła podziw na całym świecie. Na szybko skomentował ją Radek Wojtaszek, a dla utrzymania równowagi i wprowadzenia pierwiastka polskiego Mateusz Bartel skomentował partię źródłową, czyli Rotlewi – Rubinstein.

W czubie tabeli bez zmian. Prowadzą Carlsen, Anand i Karjakin po 3,5 pkt.

Wyniki V rundy

Harikrishna, P. – van Wely, L. 1-0
Anand, V. – Carlsen, M. ½-½
Sokolov, I. – Aronian, L. 0-1
Leko, P. – Caruana, F. 1-0
Karjakin, S. – Giri, A. ½-½
Hou, Y. – Nakamura, H. 0-1
L’Ami, E. – Wang, H. 0-1

 Fot. Organizatorzy

Coraz więcej rezultatywnych partii mamy w turnieju. Dziś Anand miał dzień wolny. A to za sprawą słabo grającego Aroniana.  Także Carlsen zdobył kolejny łatwy punkt pokonując Harikrishnę. Odkuł się wreszcie van Wely pokonując rodaka L’Amiego. Natomiast Hou Yifan niestety zajmuje należne jej miejsce w tabeli wyraźnie nie dając sobie rady. Wreszcie Caruana pokonał Sokołowa, który, jak widać, jednak żyje. Ale jakie to jest to życie po partii z Nakamurą? Do prowadzącego Karjakina dołączyli Carlsen z Anandem i maja wszyscy po 3 pkt. Doborowe towarzystwo, nie ma co. Ciekawe, który z nich będzie tym najbardziej zadowolonym? Bo to raczej spośród nich wyłoni się zwycięzca.


Wyniki IV rundy

van Wely, L. – L’Ami, E. 1:0
Wang, H. – Hou, Y. 1:0
Nakamura, H. – Karjakin, S.  remis
Giri, A. – Leko, P.  remis
Caruana, F. – Sokolov, I.  1:0
Aronian, L. – Anand, V.  0:1
Carlsen, M. – Harikrishna, P.  1:0

Fot. Organizatorzy

III runda całkiem rezultatywna. Pierwszą od dawien dawna wygraną w partii klasycznej odniósł Mistrz Świata Anand, pokonując Caruanę. Niedoczas, w jaki wpadł młody amerykano-włoch spowodował błąd, a tego już hindus nie odpuszcza. Partia Carlsen-Van Wely była jedną z tych, które Norweg rozstrzyga zanim zasiądzie do szachownicy. Po wczorajszej partii z Hou Yifan holender przerażony rozpoczął swoją grę, a to oznacząło tylko jedno. Szybką śmierć. Karjakin swoją partię wygrał w szachy i całkowicie zasłużył na punkt z Wang Hao. Pozostałe partie zakończyły się remisami. Po 3 rundach na czele młodego Rosjanina z 2,5 pkt.

Wyniki III rundy

Carlsen, M. – van Wely, L. 1-0
Harikrishna, P. – Aronian, L. remis
Anand, V. – Caruana, F. 1-0
Sokolov, I. – Giri, A. remis
Leko, P. – Nakamura, H. remis
Karjakin, S. – Wang, H. 1-0
Hou, Y. – L’Ami, E. remis

 

Fot. Organizatorzy

 Runda remisów. Tak możnaby nazwać dzisiejszy dzień. Jednak nie wszystkie partie gładko zakończyły się takim rezultatem. Najwięcej emocji zobaczyliśmy w partii Van WelyHou Yifan, gdzie holender za wszelką cenę chciał pokonać młodą chinkę i, jak to zwykle bywa, popełnił błąd, po którym powinien szybko zostać skarcony. Niestety, grająca w niedoczasie, była mistrzyni świata nie znalazła wygrywających kontynuacji i w sumie zdecydowała się zagrać na remis i zakończyła partię wiecznym szachem. W najważniejszej partii dnia Aronian osiągną przewagę(zdaniem Carlsena nawet wystarczającą), ale na Carlsena było to za mało. Nieźle zapowiada się forma Harikrishny, który dziś dostał czarnymi lepszą z Caruaną, ale tym razem nie wystarczyło to do wygranej. Vishi Anand czarnymi zneutralizował Giriego i na tym się skończyło, tak jak i partia L’Amiego z Karjakinem. Partia Hao z Leko od początku zmierzała do podziału punktu i tak też się stało. W ostatniej partii Nakamura poświęcił niepoprawnie jakość, co udowodnił Sokołow, choć realizacja przewagi nie była najwyższego lotu i dlatego ta partia też się nie rozstrzygnęła na korzyść żadnego z rywali. Po dwóch rundach na czele Karjakin i Harikrishna po 1,5 pkt.


Wyniki II rundy

van Wely, L. – Hou, Y. remis
L’Ami, E. – Karjakin, S. remis
Wang, H. – Leko, P. remis
Nakamura, H. – Sokolov, I. remis
Giri, A. – Anand, V. remis
Caruana, F. – Harikrishna, P. remis
Aronian, L. – Carlsen, M. remis

Fot. Organizatorzy

Urodzinowy prezent w postaci całego punktu dostał od młodej Hou Yifan Sergey Karjakin. Choć tak naprawdę to ten punkt sam sobie wziął. W partii widać było różnice klas pomiędzy rywalami i ani przez chwilę pozycja młodego Rosjanina nie była zagrożona. Drugi punkt zdobył hinduski arcymistrz Harikrishna skutecznie realizując przewagę pionka w partii z reprezentantem gospodarzy Anishem Giri. O punkt mógł też pokusić się Peter Leko, ale niedokładna gra spowodowała, że nie udało mu się zrealizować przewagi, jaką uzyskał po debiucie w partii z drugim holendrem L’Amim. Pozostałe partie przebiegały pod znakiem wyrównanej gry i zakończyły się podziałem punktów.


Wyniki I rundy

Aronian, L. – van Wely, L.  remis
Carlsen, M. – Caruana, F.  remis
Harikrishna, P. – Giri, A.  1:0
Anand, V. – Nakamura, H.  remis
Sokolov, I. – Wang, H.  remis
Leko, P. – L’Ami, E.  remis
Karjakin, S. – Hou, H.  1:0

W grupie B w tym roku zobaczymy takich zawodników, jak Naiditsch, Movsesian, czy dwóch młodych juniorów Węgra Rapporta i rosyjskie objawienie – Dubova. Ciekawostką jest fakt, że w zobaczymy w tym turnieju wszystkich medalistów do la 20 z 2012 roku – Ipatova, Rapporta, Grandeliusa.

Tata Steel 2013 Grupa B

Tytuł Nazwisko, Imię Kraj Ranking
GM Naiditsch, Arkadij GER 2708 Photo
GM Movsesian, Sergei ARM 2688 Photo
GM Edouard, Romain FRA 2686 Photo
GM Tiviakov, Sergey NED 2655 Photo
GM Turov, Maxim RUS 2630 Photo
GM Rapport, Richard HUN 2621 Photo
GM Nikolic, Predrag BIH 2619 Photo
GM Smeets, Jan NED 2615 Photo
GM Dubov, Daniil RUS 2600 Photo
GM Ipatov, Alexander TUR 2587 Photo
GM van Kampen, Robin NED 2581 Photo
GM Grandelius, Nils SWE 2572 Photo
GM Timman, Jan NED 2566 Photo
GM Ernst, Sipke NED 2556 Photo
Średni ranking : 2620
Kategoria : 15

[tata2013b]

Fot. Organizatorzy

Wyniki końcowe turnieju „B

1 Naiditsch, Arkadij 9 56.25
Rapport, Richard 9 52.75
3 Smeets, Jan 8.5 50.5
Movsesian, Sergei 8.5 50
5 Dubov, Daniil 7.5 46
6 Edouard, Romain 7 41.25
Timman, Jan 7 39
8 Tiviakov, Sergey 6.5 40.25
9 Turov, Maxim 6 35
10 Van Kampen, Robin 5.5 37
11 Grandelius, Nils 4.5 28.25
Nikolic, Predrag 4.5 24.5
13 Ipatov, Alexander 4 24.25
14 Ernst, Sipke 3.5 20

Już wydawało się, że to młody węgier Rapport zakwalifikuje się do przyszłorocznego turnieju „A„. Jednak doświadczony Najditsch (wspierany przez naszego arcymistrza Kamila Mitonia, który cały turniej spędził w Holandii) zamęczył w bardzo trudniej końcówce hetmańskiej najsłabszego w turnieju Ernsta. I tak to niemiec lepszym wartościowaniem wyprzedził węgra. Trzecie miejsce zajął Movsesian, który dziś zremisował. Z juniorów jeszcze tylko Dubov zaliczy turniej do udanych, a Mistrz Świata Ipatov niestety będzie musiał o nim zapomnieć bardzo szybko. Tak samo szwedzki arcymistrz Grandelius.

Wyniki XIII rundy

Dubov, D. – van Kampen, R. ½-½
Smeets, J. – Turov, M. 1-0
Grandelius, N. – Tiviakov, S. ½-½
Ipatov, A. – Movsesian, S. ½-½
Naiditsch, A. – Ernst, S. 1-0
Timman, J. – Edouard, R. ½-½
Nikolic, P. – Rapport, R. 0-1

Fot. Organizatorzy

Rapport pokonał dziś Timmana i przy remisach Naiditscha i Movsesiana dogonił ich i cała trójka czeka na jutrzejszą rundę. Dwie pozostałe rezultatywne partie wygrali Nikolić z Van Kampenem oraz Turov z Dubovem. Tak więc na czele mamy trójkę Najditsch, Movsesian, Rapport i jutro to jeden z nich ogłoszony zostanie zwycięzcą.

Wyniki XII rundy

van Kampen, R. – Nikolic, P. 0-1
Rapport, R. – Timman, J. 1-0
Edouard, R. – Naiditsch, A. ½-½
Ernst, S. – Ipatov, A. ½-½
Movsesian, S. – Grandelius, N.  ½-½
Tiviakov, S. – Smeets, J.  ½-½
Turov, M. – Dubov, D. 1-0

Fot. Organizatorzy

W bardzo ważnej partii doświadczony Najditsch pokonał młodego Rapporta i razem z Movsesianem, który zremisował ze Smeetsem, prowadzi w tabeli. Z juniorów tylko Dubov wygrał (z Tiviakovem), natomiast Ipatov oraz Grandelius przegrali swojej pojedynki. Kolejną wygraną zanotował Timman. Tym razem pokonał Nikolica. Partia Turova z Van Kampanem zakończyła się remisem.

Na czele Movsesian i Najditsch z 7,5 pkt, a pół punktu za nimi Rapport, Dubov i Smeets i pewnie wśród nich znajdziemy zwycięzcę.

Wyniki XI rundy

Turov, M. – van Kampen, R. ½-½
Dubov, D. – Tiviakov, S. 1-0
Smeets, J. – Movsesian, S. ½-½
Grandelius, N. – Ernst, S. 0-1
Ipatov, A. – Edouard, R. 0-1
Naiditsch, A. – Rapport, R. 1-0
Timman, J. – Nikolic, P. 1-0

 Fot. Organizatorzy

Dziś odrodził się Rapport i pokonał następcę Dark Świercza a na tronie Mistrza Świata Ipatova, co przy remisie Movsesiana pozwoliło mu powrócić na pozycję lidera. Wygrali także dziś Smeets, Van Kampen oraz Edouard. Remisami zakończyły się pojedynki NikolicNajditsch oraz TiviakovTurov. Tak więc na czele z 7 pkt Rapport i Movsesian, a tuż za nimi Najditch i Smeets z 6,5 pkt.

Wyniki X rundy

van Kampen, R. – Timman, J. 1-0
Nikolic, P. – Naiditsch, A. ½-½
Rapport, R. – Ipatov, A. 1-0
Edouard, R. – Grandelius, N. 1-0
Ernst, S. – Smeets, J. 0-1
Movsesian, S. – Dubov, D. ½-½
Tiviakov, S. – Turov, M. ½-½

Fot. Organizatorzy

IX runda była znowu bardzo rezultatywna. Dziś rządziły białe. Jedyny remis zanotował Rapport, co spowodowało, że przy wygranych Movsesiana i Najditscha spadł na trzecią pozycję. Wygrał też wreszcie Tiviakov, a także dwóch juniorów – Dubov oraz Ipatov. Na czele tabeli mamy Movsesiana z 6,5 pkt, a za nim pół punktu mniej Najditscha i Rapporta.

Wyniki IX rundy

Tiviakov, S. – van Kampen, R. 1-0
Turov, M. – Movsesian, S. 0-1
Dubov, D. – Ernst, S. 1-0
Smeets, J. – Edouard, R. 1-0
Grandelius, N. – Rapport, R. ½-½
Ipatov, A. – Nikolic, P. 1-0
Naiditsch, A. – Timman, J. 1-0

Fot. Organizatorzy

Dziś padł lider. Rozprawił się z nim dość niespodziewanie Jan Smeets. To nie była jedyna niespodzianka dzisiejszego dnia. Dlaczego Naiditsch wykonał posunięcie 21…Gxh5, tego nie wie nikt. Nawet pewnie on sam. Ruch później już się poddał. Nie tylko Rapport, ale wszyscy juniorzy dziś wracają smutni do swoich pokoi. Lekcji szachów udzielili im Edouard oraz bardzo doświadczeni reprezentanci innej – dawniejszej generacji światowej czołówki – Timman z Nikolicem.  Jedyny dziś remis uzyskali Tiviakov z Movsesianem. Tak więc Rapport nie jest już samodzielnie liderem, a dogonili go Movsesian i Timman – wszyscy mają po 5,5 pkt.

Wyniki VIII rundy

van Kampen, R. – Naiditsch, A. 1-0
Timman, J. – Ipatov, A. 1-0
Nikolic, P. – Grandelius, N. 1-0
Rapport, R. – Smeets, J. 0-1
Edouard, R. – Dubov, D. 1-0
Ernst, S. – Turov, M. 0-1
Movsesian, S. – Tiviakov, S. ½-½

Fot. Organizatorzy

W prestiżowej partii Dubova z Rapportem padł remis, co, przy wygranych Naiditscha oraz Movsesiana, zmniejszyło do połówki przewagę węgra nad pogonią. Jeden z najwybitniejszych szachistów holenderskich Jan Timman nie dał szans byłemu Mistrzowi Świata do lat 18 Grandeliusowi. Kryzys przyżywa Tiviakov, którego tym wypunktował ostatni do dziś w tabeli Ernst. Smeets pokonał Nikolica, a w partii Turova z Edouardem padł remis. Na czele ciągle Rapport z 5,5 pkt, a tuż za nim z 5 pkt Naiditsch oraz Movsesian.

Wyniki VII rundy

Movsesian, S. – van Kampen, R. 1-0
Tiviakov, S. – Ernst, S. 0-1
Turov, M. – Edouard, R. ½-½
Dubov, D. – Rapport, R. ½-½
Smeets, J. – Nikolic, P. 1-0
Grandelius, N. – Timman, J. 0-1
Ipatov, A. – Naiditsch, A. 0-1

Fot. Organizatorzy

Rapport dziś zremisował z Turovem, ale dalej jest na samodzielnym pierwszym miejsce wyprzedzając o punkt rozkręcających się Naiditscha(wygrana z Grandeliusem), Dubova(wygrana z Nikolicem) oraz Movsesiana(pokonał Ernsta).

Wyniki VI rundy

van Kampen, R. – Ipatov, A. ½-½
Naiditsch, A. – Grandelius, N. 1-0
Timman, J. – Smeets, J. 1-0
Nikolic, P. – Dubov, D. 0-1
Rapport, R. – Turov, M. ½-½
Edouard, R. – Tiviakov, S. 1-0
Ernst, S. – Movsesian, S. 0-1

Fot. Organizatorzy

W grupie B tylko jedna partia zakończyła się remisem. zrobili to Turov z Nikolicem. Świetną passę utrzymuje Rapport, który dziś pokonał czarnymi głównego obecnie rywala do zwycięstwa. Powoli młody węgier wyrasta na najważniejszego pretendenta do awansu do przyszłorocznego turnieju „A„. W innej ważnej partii juniorów Grandelius pokonał następcę Darka Świercza na tronie Mistrza Świata do lat 20 Ipatova. Najditsch znowu się „odkuł„, tym razem na Smeetsie, Movsesian w miniaturze „rozwaliłEdouarda, natomiast w pojedynku seniora i juniora turnieju Dubov okazał się lepszy od Timmana. W, na pewno nie braterskim, pojedynku dwóch holendrów Van Kampen pokonał Ernsta. Na czele tej grupy Rapport z 4,5 pkt, przed Tiviakovem 3,5 pkt.

Wyniki V rundy

Ernst, S. – van Kampen, R. 0-1
Movsesian, S. – Edouard, R. 1-0
Tiviakov, S. – Rapport, R. 0-1
Turov, M. – Nikolic, P. ½-½
Dubov, D. – Timman, J. 1-0
Smeets, J. – Naiditsch, A. 0-1
Grandelius, N. – Ipatov, A. 1-0

Fot. Organizatorzy

Sporą niespodzianką jest świetna postawa młodego Rapporta, który wyrasta na jednego z kandydatów do zwycięstwa w turnieju „B„. Razem z nim tym samym szlakiem podąża dużo bardziej doświadczony Tiviakov. Choć zwycięstwo węgra nad Movsesianem, to na pewno większa niespodzianka. Taką samą jest też porażka Edouarda z Sipke. Czwartym zwycięzcą został dziś równie młody Mistrz Świata do lat 18 z 2011 roku Grandelius. Na czele tabeli z 3,5 pkt mamy Rapporta i Tiviakowa.

Wyniki IV rundy

van Kampen, R. – Grandelius, N.  0:1
Ipatov, A. – Smeets, J.  remis
Naiditsch, A. – Dubov, D.  remis
Timman, J. – Turov, M.  remis
Nikolic, P. – Tiviakov, S.  0:1
Rapport, R. – Movsesian, S.  1:0
Edouard, R. – Ernst, S.  0:1

Fot. Organizatorzy

Grupa B jest dużo bardziej rezultatywna. Dziś tylko dwie partie zakończyły się remisami. A wygrali Edouard(z van Kampenem), młody Rapport (z Sipke), Movsesian (z Nikolicem), Smeets (z Grandeliusem) oraz Naiditsch (z Turovem).  Na czele Tiviakov z Rapportem po 2,5  pkt.

Wyniki III rundy

Edouard, R. – van Kampen, R. 1-0
Ernst, S. – Rapport, R. 0-1
Movsesian, S. – Nikolic, P. 1-0
Tiviakov, S. – Timman, J. remis
Turov, M. – Naiditsch, A. 0-1
Dubov, D. – Ipatov, A. remis
Smeets, J. – Grandelius, N. 1-0

Fot. Organizatorzy

Największą niespodzianką II rundy była porażka, po raczej słabej partii, turniejowego faworyta Najditsch’a z rozkręcającym się Tiviakovem. Jak grać przyjęty gambit hetmański pokazał nam dziś Predrag Nikolic, który wypunktował Sipke. Także przyjęty gambit hetmański i także białymi wygrał młody węgier Rapport, którego wyższość musiał uznać dużo wyżej notowany Edouard. Partia ta zakończyła się rzadko spotykanym matem, którego francuz podstawił w 42 posunięciu. Pozostałe partie zakończyły się remisami. Po dwóch rundach z kompletem punktów prowadzi Tiviakow.

Wyniki II rundy

van Kampen, R. – Smeets, J.  remis
Grandelius, N. – Dubov, D.  remis
Ipatov, A. – Turov, M.  remis
Naiditsch, A. – Tiviakov, S. 0:1
Timman, J. – Movsesian, S.  remis
Nikolic, P. – Ernst, S.  1:0
Rapport, R. – Edouard, R.  1:0

 

Fot. Organizatorzy

 W I rundzie turnieju „B” zwyciężali gospodarze. Pierwszym, który podpisał blankiet był mistrz świata do lat 20 Alexander Ipatov. Błąd, który popełnił w tuż przed kontrolą czasu, był nie do naprawienia. Tiviakov szybko wykonał wyrok. Doświadczony Jan Timman od początku partii poprawiał swoją pozycję i po osiągnięciu decydującej przewagi zrealizował ją skutecznie. Pozostałe partie zakończyły się remisami i tak na czele mamy dwóch holendrów.

Wyniki I rundy

Rapport, R. – van Kampen, R.  remis
Edouard, R. – Nikolic, P.  remis
Ernst, S. – Timman, J.  0:1
Movsesian, S. – Naiditsch, A.  remis
Tiviakov, S. – Ipatov, A.  1:0
Turov, M. – Grandelius, N.  remis
Dubov, D. – Smeets, J.  remis


Skład turnieju C.

Tytuł Nazwisko Kraj Ranking
GM Peralta, Fernando ARG 2617 Photo
GM Kovchan, Alexander UKR 2579 Photo
GM Brunello, Sabino ITA 2572 Photo
GM Mekhitarian, Krikor BRA 2543 Photo
GM Romanishin, Oleg UKR 2521 Photo
IM Gretarsson, Hjörvar Steinn ISL 2516 Photo
GM Swinkels, Robin NED 2508 Photo
IM Burg, Twan NED 2492 Photo
IM van der Werf, Mark NED 2450 Photo
IM Klein, David NED 2445 Photo
WGM Goryachkina, Alexandra RUS 2402 Photo
IM Bitensky, Igor ISR 2400 Photo
FM Admiraal, Miguoël NED 2321 Photo
WIM Schut, Lisa NED 2295 Photo
Średni ranking : 2476
Kategoria : 10

[tata2013c]

Wyniki końcowe turnieju „C

1 Brunello, Sabino 11 64.25
2 Peralta, Fernando 10.5 62.25
3 Swinkels, Robin 8.5 47.75
4 Mekhitarian, Krikor 8 43.5
5 Kovchan, Alexander 7.5 42.25
6 Burg, Twan 7 39
Klein, David 7 36.75
8 Gretarsson, Hjorvar Steinn 6.5 34.5
9 Bitensky, Igor 5.5 34.75
Romanishin, Oleg 5.5 27
11 Admiraal, Miguoel 4.5 27.5
12 Goryachkina, Alexandra 3.5 17
13 Van Der Werf, Mark 3 19
Schut, Lisa 3 12.5

Fot. Organizatorzy

Zwycięstwem w ostatniej rundzie, przy remisie Peralty, Sabino Brunello przypieczętował swoje zwycięstwo w turnieju „C„. Jego rywal do pierwszego miejsca rozegrał dziwnie remisowy pojedynek, ale to już jego zmartwienie. Włoch zdobył aż 11 pkt, co tylko podkreśla jego dominację w tych zawodach. Tylko Argentyńczyk był w stanie rywalizować z nim, jak równy z równym. Nie sprawiła niespodzianki 14-letnia mistrzyni świata do lat 18 Goryachkina, która zdobyła tylko 3,5 pkt. To jednak było chyba jeszcze za wcześnie dla młodej Aleksandry, aby startować w takich zawodach. Jednak gra z juniorkami to trochę inny sport niż tak silny i długi turniej kołowy. Druga z dziewcząt Lisa Schut też nie zaliczy tych zawodów do udanych.

Wyniki XIII rundy:

Gretarsson, H. – Goryachkina, A. ½-½
van der Werf, M. – Mekhitarian, K. 0-1
Burg, T. – Bitensky, I. 1-0
Romanishin, O. – Schut, L. 1-0
Admiraal, M. – Brunello, S. 0-1
Klein, D. – Swinkels, R. 0-1
Kovchan, A. – Peralta, F. ½-½

Fot. Organizatorzy

Brunello z Peraltą ścigają się do końca. Dziś obydwaj wygrali i z 10 pkt prowadzą w turnieju. Przegrały dziewczęta i spadły na dwa ostatnie miejsca w tabeli. Pozostali zawodnicy już tylko grają o prestiż, bo awans do przyszłorocznego turnieju „B” już im nie grozi.

Wyniki XII rundy

Goryachkina, A. – Kovchan, A. 0-1
Peralta, F. – Klein, D. 1-0
Swinkels, R. – Admiraal, M. ½-½
Brunello, S. – Romanishin, O. 1-0
Schut, L. – Burg, T. 0-1
Bitensky, I. – van der Werf, M. ½-½
Mekhitarian, K. – Gretarsson, H. 1-0

Fot. Organizatorzy

Już tylko Brunello i Peralta liczą się w grze o zwycięstwo. Dziś ten pierwszy zremisował, a drugi wygrał i znowu się zrównali. „Czerwoną latarnię” przekazała w bezpośrednim pojedynku Van Den Werfowi Lisa Schut. Wygrali też Mekhitarian oraz Gretarsson. Pozostałe partie zakończyły się remisami. Prowadzą Brunello i Perala z 9 pkt.

Wyniki XI rundy

Mekhitarian, K. – Goryachkina, A. 1-0
Gretarsson, H. – Bitensky, I. 1-0
van der Werf, M. – Schut, L. 0-1
Burg, T. – Brunello, S. ½-½
Romanishin, O. – Swinkels, R. ½-½
Admiraal, M. – Peralta, F. 0-1
Klein, D. – Kovchan, A. ½-½

Fot. Organizatorzy

Wyścig Brunello z Peraltą trwa. Dziś obaj wygrali, co oznacza, że Włoch ma ciągle pół punktu przewagi. Wygrali też Klein, Gretarsson oraz Swinkels, ale oni raczej się nie liczą w grze o zwycięstwo. Brunello prowadzi z wyśmienitym wynikiem 8,5 pkt, a Perlata ma „tylko8 pkt.

Wyniki X rundy

Goryachkina, A. – Klein, D. 0-1
Kovchan, A. – Admiraal, M. ½-½
Peralta, F. – Romanishin, O. 1-0
Swinkels, R. – Burg, T. 1-0
Brunello, S. – van der Werf, M. 1-0
Schut, L. – Gretarsson, H. 0-1
Bitensky, I. – Mekhitarian, K. 1-0

Fot. Organizatorzy

To co zrobił Peralata w partii z Burgiem można porównać do Sokołova z Nakamurą. Choć pomyłka Argentyńczyka była dużo prostsza. Tak, czy inaczej zamiast punktu ma on tylko pół. Wykorzystał to Brunello i wygrał swoją partię. Dziewczęta dziś zgodnie przegrały. Przegrał też Klein, co zmieniło trochę układ w tabeli na korzyść Swinkelsa, który wygrał i wskoczył na trzecią pozycję. Prowadzi Brunello z 7,5 pkt przed Peraltą 7 pkt.

Wyniki IX rundy

Fot. Organizatorzy

Dziś dziewczęta zgodnie wygrały! Wygrał też Brunello, co przy remisie Peralty pozwoliło mu dołączyć do Argentyńczyka na pozycji lidera. Wygrał jeszcze Klein, a pozostałe partie zakończyły się remisami. Prowadzą Brunello i Peralta z 6,5 pkt. Punkt za nimi Klein, a potem długo nic.

Wyniki VIII rundy

Goryachkina, A. – Admiraal, M. 1-0
Klein, D. – Romanishin, O. 1-0
Kovchan, A. – Burg, T. ½-½
Peralta, F. – van der Werf, M. ½-½
Swinkels, R. – Gretarsson, H. ½-½
Brunello, S. – Mekhitarian, K. 1-0
Schut, L. – Bitensky, I. 1-0

Fot. Organizatorzy

Dziś padły tylko dwa rezultatywne wyniki. Swoją kolejną partię wygrał Peralta, który tym samym, przy remisie Brunell0, został samodzielnym liderem. Drugą partię wygrał Romanishin pokonując Admiraala. W prestiżowym pojedynku o miano najlepszej kobiety turnieju C padł remis. Na czele tabeli Perlata z 6 pkt, wyprzedzający Brunello 5,5 pkt.

Wyniki VII rundy

Schut, L. – Goryachkina, A. ½-½
Bitensky, I. – Brunello, S. ½-½
Mekhitarian, K. – Swinkels, R. ½-½
Gretarsson, H. – Peralta, F. 0-1
van der Werf, M. – Kovchan, A. ½-½
Burg, T. – Klein, D. ½-½
Romanishin, O. – Admiraal, M. 1-0

Fot. Organizatorzy

Dziś wygrywając z najsłabszą w turnieju Schut Brunella dogonił Peraltę i teraz obaj prowadzą w turnieju z 5 pkt. Oprócz niego wygrał jeszcze tylko Klein – też z outsiderem Van Der Werfem. Pozostałe partie zakończyły się remisami. Ciekawy był pojedynek 14-letniej Goryachkiny z 61-letnim Romanishinem. Ta rywalizacja pokoleń zakończyła się podziałem punktów.

Wyniki VI rundy

Goryachkina, A. – Romanishin, O. ½-½
Admiraal, M. – Burg, T. ½-½
Klein, D. – van der Werf, M. 1-0
Kovchan, A. – Gretarsson, H. ½-½
Peralta, F. – Mekhitarian, K. ½-½
Swinkels, R. – Bitensky, I. ½-½
Brunello, S. – Schut, L. 1-0

Fot. Organizatorzy

Rozpoczęła się chyba rywalizacja pomiędzy Peraltą a Brunello o zwycięstwo w turnieju. Niestety dziewczęta zupełnie sobie nie radzą. Zresztą wszystkie, łącznie z Hou Yifan. Ta grupa też dziś była całkiem rezultatywna. Tylko dwie partie zakończyły się remisem. Na czele tabeli mamy Peraltę z 4,5 pkt, przed Brunello 4 pkt.

Wyniki V rundy

Round 5 – Thursday the 17th
Brunello, S. – Goryachkina, A. 1-0
Schut, L. – Swinkels, R. 0-1
Bitensky, I. – Peralta, F. 0-1
Mekhitarian, K. – Kovchan, A. ½-½
Gretarsson, H. – Klein, D. 0-1
van der Werf, M. – Admiraal, M. ½-½
Burg, T. – Romanishin, O. 1-0

Fot. Organizatorzy

W turniej „C” dzieje się najwięcej, ale też i poziom jest bardzo zróżnicowany. Wygrał Peralta i przy remisach Brunello i Gretarssona samodzielnie prowadzi z 3,5 pkt. Pierwszą partię wygrał też Romaniszyn, a oprócz niego także Kovchan i dość niespodziewanie Klein. Dziewczęta niestety ciągle okupują doły tabeli bez zwycięstwa.

Wyniki IV rundy

Goryachkina, A. – Burg, T.  remis
Romanishin, O. – van der Werf, M.  1:0
Admiraal, M. – Gretarsson, H.  remis
Klein, D. – Mekhitarian, K.  1:0
Kovchan, A. – Bitensky, I.  1:0
Peralta, F. – Schut, L.  1:0
Swinkels, R. – Brunello, S.  remis

Fot. Organizatorzy

W III rundzie padł tylko jeden remis, co świadczy o wielkiej woli walki wszystkich zawodników. Dodatkowo mamy aż czterech liderów – Brunello, Paraltę, Gretarssona oraz Mekhitariana. Dziewczęta niestety nie dają rady.

Wyniki III rundy

Swinkels, R. – Goryachkina, A. 1-0
Brunello, S. – Peralta, F. remis
Schut, L. – Kovchan, A. 0-1
Bitensky, I. – Klein, D. 1-0
Mekhitarian, K. – Admiraal, M. 1-0
Gretarsson, H. – Romanishin, O. 1-0
van der Werf, M. – Burg, T. 0-1

Fot. Organizatorzy

W II rundzie turnieju „C” aż cztery partie zakończyły się wynikiem rezultatywnym. Wygrali: Gretarsson (z Burgiem), Klein(z Schut), Brunello (z Kovchanem) oraz Peralta(ze Swinkelsem). Dwaj ostatni mają komplet punktów i prowadzą w tabeli.

Dla 14letniej Alexandry Goryachkiny ten turniej będzie „droga przez mękę„. Dziś znowu grała najdłużej i znowu była wyciskana, jak cytryna. Mimo że wydawało się, że nie utrzyma gorszej końcówki hetmańskiej, to tym razem udało jej się wytrzymać i osiągnąć remis.

Wyniki II rundy

Goryachkina, A. – van der Werf, M.  remis
Burg, T. – Gretarsson, H.  0:1
Romanishin, O. – Mekhitarian, K. remis
Admiraal, M. – Bitensky, I. remis
Klein, D. – Schut, L.  1:0
Kovchan, A. – Brunello, S.  0:1
Peralta, F. – Swinkels, R.  1:0

W turnieju „C” wszyscy przyglądali się 14-letniej Goryachkinie, która jest obecnie największym talentem w szachach kobiecych i wielką nadzieją na koronę Mistrzyni Świata dla Rosji. W pojedynku z rankingową „jedynką” młoda mistrzyni świata do lat 18 długo broniła się, jednak po prawie 7 godzinach walki popełniła błąd i musiała uznać wyższość rywala. Oprócz Peralty swoje partie wygrali Brunello(z Kleinem) oraz Mekhitarian(z Burgiem).

Wyniki I rundy

Peralta, F. – Goryachkina, A.  1:0
Swinkels, R. – Kovchan, A.  remis
Brunello, S. – Klein, D.  1:0
Schut, L. – Admiraal, M.  remis
Bitensky, I. – Romanishin, O.  remis
Mekhitarian, K. – Burg, T.  1:0
Gretarsson, H. – van der Werf, M.  remis

16 KOMENTARZE

  1. zaglądam od jakiegoś czasu na tę stronę i jestem pozytywnie zaskoczony. Jednak nie podoba mi się nawigacja. Na początku relacji z turnieju powinny być linki do poszczególnych rund, albo każda runda w innym artykule, bo ciężko tutaj się odnaleźć – zwłaszcza jeżeli nie śledzi się turnieju na bieżąco i nie wiadomo która runda był rozgrywana ostatnio.

Comments are closed.