2019 Bullet Chess Championship

0
2670

Mistrzostwa w tzw. „bulletach” rozgrywane przez internet dobiegły końca. Całość rozgrywek trwała aż 5 dni, bowiem potrzebne było kilka turniejów do wyłonienia finałowej drabinki.

Na początku rozgrywane były dwa turnieje systemem szwajcarskim w dwa dni po kolei. Zwycięzcy wygrywali bezpośredni awans do Top8 i byli to Alireza Firouzja oraz Federico Perez Ponsa. Zawodnicy z miejsc 2-4 walczyli później w sześcioosobowej kołówce o następną wejściówkę, którą wygrał Olexandr Bortnyk. Oprócz wymienionych wyżej szachistów do grona najlepszych zaliczali się również gracze ze ścisłego szachowego topu – Nakamura, MVL, Aronian, Grischuk oraz Karjakin. Eliminacji nie przebrnął Jan-Krzysztof Duda, co tylko potwierdza wysoki poziom rozgrywek.

Drabinka turnieju
Drabinka turnieju

Po wyłonieniu finałowej ósemki, co oczywiste, rozgrywki wskoczyły na jeszcze wyższy poziom niż w eliminacjach. Elektryzujący był szczególnie ćwierćfinałowy pojedynek Nakamura-Firouzja, który nie zawiódł kibiców i dostarczył wielu wrażeń. Ostatecznie lepszy w tym meczu okazał się być najlepszym w całym turnieju. Po drugiej stronie drabinki królował Bortnyk, który już w eliminacjach udowodnił swój wysoki poziom gry. Ograł doświadczonych Grischuka i MVL, aby ulec przeciwnikowi dopiero w finale.

Olexandr Bortnyk - runner-up of BCC
Olexandr Bortnyk – wicemistrz BCC

Zwycięzcą okazał się jeden z największych faworytów, Amerykanin Hikaru Nakamura. Na początku rozgrzał się w emocjonującym pojedynku z Firouzją, ale już potem nie dał przeciwnikom złudzeń. Po sukcesie jakim było zwycięstwo na krajowym podwórku w Mistrzostwach USA dokłada więc kolejny prestiżowy triumf.

Winner of BCC - Hikaru Nakamura
Mistrz BCC – Hikaru Nakamura

Publiczność z pewnością lubi takie eventy. Tempo gier jest zawrotne, dzieje się wiele ciekawego, a oprawa komentatorska stoi na wysokim poziomie. Co myślą nasi Czytelnicy o takim formacie rozgrywek, czy jest szansa na rozpowszechnienie podobnych turniejów po poszczególnych krajach i za np. 3 lata zobaczymy Internetowe Mistrzostwa Polski w bulletach? 🙂

KK