13-latek arcymistrzem

1
547

Fot. www.reykjavikopen.com

W Reykjaviku GM Grzegorz Gajewski zmierzył się z mało znanym w szerokich kręgach szachistą z Chin Wei Yi. Partia zakończyła się remisem.

Fot. Chessbase.com

Jednak specjaliści dokładnie znają to nazwisko. I dziś reprezentant Chin przechodzi do historii. Już po wczorajszej rundzie zawodnik ten zapewnił sobie zdobycie trzeciej normy arcymistrzowskiej. Norm takich zdobywa się wiele, jednak mało kto zauważył, że w dniu kiedy Wei Yi zapewnił sobie prawo do nazywania go arcymistrzem miał on 13 lat 8 miesięcy i 24 dni, a tytuł ten dało mu zwycięstwo w VIII rundzie z Maxime Vachier-Lagrave. Młodsi od niego byli tylko Sergej Karjakin, który tytuł arcymistrzowski zdobył w wieku 12 lat i 7 miesięcy oraz Parimarjan Negi i Magnus Carlsen zdobywając go jako trzynastolatkowie. Młody Wei Yiprzeskoczył” swojego rodaka Bu Xiangzhi, który również gra w Reykjaviku.

Ciekawe, że młody reprezentant Chin prawie nie startuje poza Chinami. Choć, jak wystartuje, to już naprawdę nieźle, jak na przykład w zeszłorocznym turnieju „Aeroflot„. Nie widzimy go także w imprezach juniorskich, a jedyna, w której startował, to były Mistrzostwa Świata do lat 20.

Już dziś możemy spokojnie powiedzieć, że pojawiła się chińska wersja byłej Mistrzyni Świata Hou Yifan. Ciekawe, czy odniesie takie same sukcesy, czy zatrzyma się, jak większość chińczyków, w „wyższych stanach wód wysokich„, czyli w okolicach 2700.

Przypomnijmy, że nasz Darek Świercz jest obecnie 18 najmłodszym arcymistrzem w historii, a tytuł zdobył w wieku 14 lat 7 miesięcy i 29 dni.

1 KOMENTARZ

Comments are closed.