Zurich Chess Challenge

0
217

Vishi Anand gra dalej. Po udanych startach w Wijk Aan Zee oraz Baden Baden teraz zagra w Zurychu, gdzie nie tak dawno drugie miejsce zajął Mateusz Bartel.

Fot. Organizatorzy

W czteroosobowym turnieju, oprócz Mistrza Świata zobaczymy Vladimira Kramnika, Fabiano Caruanę oraz Borysa Gelfanda. Towarzystwo doborowe, a wynik partii z Kramnikiem może mieć znaczenie psychologiczne, gdyż Rosjanin jest jednym z głównych faworytów zbliżającego się nieuchronnie najważniejszego turnieju XXI wieku – Turnieju Kandydatów.

[zurich2013]

Relacja w drugiej połowie postu.

Pierwsza runda zostanie rozegrana w sobotę 23 lutego o godzinie 15:00. Druga i trzecia runda odbędą się o tej samej godzinie w dniach 24 i 25 luty. 26 lutego jest dniem wolnym, a następne trzy dni to drugie koło, którego dwie pierwsze partie zaczną się o 15:00, a ostatnia runda o 13:00.  W przypadku remisu przed 40 posunięciem rozegrana zostanie dodatkowa partia szachów szybkich nie liczna do ogólnego wyniku.

Pierwszy turniej w Zurych rozegrany został w 1953 roku i był to słynny turniej kandydatów do tytułu Mistrza Świata, a zwycięzcą został Vasily Smysłow. Zagrali w nim wszyscy najważniejsi szachiści na świecie z wyjątkiem aktualnego wtedy Mistrza Świata Mikhaila Botvinnika.

Fot. Organizatorzy

Więcej informacji na stronie turnieju.

Fot. www.Chess-News.ru

W rozegranym w piątek turnieju szachów błyskawicznych zwycięstwo odniósł najmłodszy w stawce Fabiano Caruana.

Fot. Organizatorzy

1. Fabiano Caruana 5,0/6

2. Vladimir Kramnik 4,0/6

3-4. Viswanathan Anand, Boris Gelfand 1,5/6

Fot. Chess-News.ru

Ostatnia – VI – runda obrodziła nam „podstawkami„. Pierwszą na nasze wczorajsze zamówienie zrobił Kramnik Anandowi, a drugą  podwójną Gelfand Caruanie. Jak napisał na Facebook-u trener kadry Michał Krasenkow, więcej było wokół nich zamieszania, niż przy trzyposunięciowym remisie w partii Eljanov-So. Tak więc turniej wygrał Caruana zdobywając 3,5 pkt, drugi jest Anand z 3 pkt, a 3-4 miejsce wspólnie podzieli Kramnik z Gelfandem.

Fot. Organizatorzy

Caruana o mało nie pokonał Kramnika. Jednak jeszcze nie tym razem. Partia Gelfanda z Anadem zakończyła się tym, czym zwykle. Pojawiła się wielka szansa, że turniej wygra zawodnik, który jako jedyny odniósł zwycięstwo. Natomiast Mistrz Świata Anand musi pokonać byłego Mistrza Świata Kramnika, aby nie być ostatni. Ciekawe, czy cos takiego zdarzyło się w przeszłości… W każdym razie na rundę przed końcem prowadzi Caruana z jednym „plusem„.

Fot. Organizatorzy

Po dniu przerwy zawodnicy odwrócili kolory i zaczęła się runda rewanżowa. No i wreszcie ktoś wygrał. A był ot najmłodszy w stawce przedstawiciel najmłodszej generacji superarcymistrzów Fabiano Caruana, który pokonał Mistrza Świata Ananda. Druga partia zakończyła się remisem, choć mogło być różnie. Także liderem na dwie partie przed końcem jest ten, który ma najmniej sukcesów, ale który na pewno jest w stanie „dać zmianę” pokoleniową razem z Carlsenem, Karjakinem, czy Girim.

Fot. Organizatorzy

Kolejna (III) runda i znowu dwa remisy. W partii CaruanaKramnik wydawało się, że młody Włoch zaczyna „odjeżdżać” bardziej doświadczonemu rywalowi, jednak jeszcze tym razem nie dał rady go pokonać. W partii pomiędzy zeszłorocznych rywali z meczu o Mistrzostwo Świata Anand także miał spore szanse na uzyskanie decydującej przewagi, jednak ta partia też zakończyła się najpopularniejszym wynikiem starć pomiędzy tymi zawodnikami.

Fot. Organizatorzy

W II (a tak naprawdę III) rundzie znowu padły dwa remisy. Kramnik i Anand wyraźnie z respektem podeszli do tej partii, jednak żaden z Mistrzów Świata nie osiągnął decydującej przewagi i panowie podpisali remis. W drugiej partii Caruana nacisnął czarnymi Gelfanda, jednak w momencie, kiedy jego przewaga dawała nadzieję na zdobycie całego punktu, popełnił błąd i za chwilę przeciwnicy podzieli punkt.

[zurich2013vid2]

Fot. Organizatorzy

I runda zakończyła się dwoma remisami. W pierwszej partii Anand uzyskał niewielką przewagę nad Caruaną, jednak nie wystarczyła on na nic więcej, jak tylko postraszenie przeciwnika. Kramnik chyba nie zamierza zdradzać swoich debiutów przed Turniejem Kandydatów i wybrał mało popularną kontynuację 1.Sf3 2.b3. Gelfand jednak nie dał się przestraszyć 🙂 i wpasował się w pomysł przeciwnika.

[zurich2013vid1]

Runda 1 23.02.13 15:00 Runda 4 27.02.13 15:00
Caruana remis Anand Anand 0:1 Caruana
Kramnik remis Gelfand Gelfand remis Kramnik
Runda 2 24.02.13 15:00 Runda 5 28.02.13 15:00
Anand remis Gelfand Gelfand remis Anand
Caruana  remis Kramnik Kramnik remis Caruana
Runda 3 25.02.13 15:00 Runda 6 01.03.13 15:00
Kramnik remis Anand Anand 1:0 Kramnik
Gelfand remis Caruana Caruana 1:0 Gelfand