Znamy składy na Olimpiadę w Baku.

1
149

Baku logo

Jeszcze tylko niewiele ponad dwa tygodnie zostały nam do pierwszej rundy Olimpiady Szachowej, która tym razem rozegrana zostanie w Baku. Składy naszych reprezentacji znane są już od kilku miesięcy, jednak do tej pory nie wiedzieliśmy, w jakiej kolejności ustawione zostaną szachownice.

Baku druzyna kobiet

Trener reprezentacji kobiet Marek Matlak  postanowił nie eksperymentować i ustawił zawodniczki w kolejności rankingowe, czyli:

1. Monika Soćko(2454)

2. Jolanta Zawadzka(2439)

3. Karina Szczepkowska-Horowska(2409)

4. Klaudia Kulon(2334)

5. Mariola Woźniak(2166).

Baku druzyna meska

Nie jest to najsilniejszy układ, w jakim możemy zagrać, gdyż Iweta Rajlich i Joanna Majdan-Gajewska cieszą się urokami macierzyństwa, dlatego z zaciekawieniem śledzić będziemy debiutantkę Woźniak, która będzie musiała radzić sobie z wyżej notowanymi rywalkami. Także zagadką jest forma Kulon, która potrafi zagrać świetne turnieje, ale też przeplata je fatalnymi występami. Pierwsze trzy szachownice to zawodniczki doświadczone i liczymy, że będą silnymi punktami w zespole.

W zespole męskim natomiast trener Bartosz Soćko wystawił skład z ideą skutecznej walki o punkty meczowe, zamiast kierować się po prostu rankingiem.

1. Radosław Wojtaszek(2733)

2. Jan-Krzysztof Duda(2675)

3. Mateusz Bartel(2653)

4. Kacper Piorun(2681)

5. Darek Świercz(2647).

Pierwsza szachownica od lat zagwarantowana jest dla Wojtaszka. Duda na drugiej w Tromso zdobył fenomenalne 8,5 z 11, jako jedyny grając wszystkie rundy. Natomiast wystawienie Bartla na trzecią oznacza, że to ten zawodnik weźmie na siebie ciężar rozstrzygania pojedynków. Rola „obrotowego„, który będzie „skakał” pomiędzy 2, a 4 szachownicą na pewno Mateusza nie przeraża, a też daje spore pole manewru. Piorun na czwartej szachownicy może być zawodnikiem, który będzie „punktował„, a mając w rezerwie solidnego Świercza możemy spodziewać się, że w każdym meczu jesteśmy w stanie zaskoczyć rywali. Na pewno za sukces można będzie uznać utrzymanie swojej siódmej pozycji z listy startowej, jednak kibice liczą na to, że odświeżony skład spróbuje postarać się o niespodziankę.

1 KOMENTARZ

  1. kobiety mają 9 ranking wg strony olimpiady: http://www1.bakuchessolympiad.com/content/54. patrząc na rankingi,to panowie mają wiekszą szansę coś zawojować,ale rankingi nie grają. widzę 2 scenariusze: albo będzie jak zawsze,czyli słabo-albo zostaniemy pozytywnie zaskoczeni jak podczas euro przez naszą kadrę…a tak poza tym dziś,czyli 17-08,urodził sie w 1911 roku botwinnk-wg wikipedii : https://pl.wikipedia.org/wiki/Kalendarium_dzie%C5%84_po_dniu

Comments are closed.