Za kilka dni rusza London Chess Classic z całą plejadą szachowych gwiazd z Magnusem Carlsenem na czele!

0
512
Kirsan Ilumżynow od wielu lat stoi na czele światowej federacji szachów i wstyd z tego powodu również mamy światowy. Szachy za jego sprawą wplątywane są w najciemniejsze  i najbardziej niejasne interesy jakie rozgrywają się na naszych oczach w różnych miejscach kuli ziemskiej. Człowiek ten uwielbia bezpośredni kontakt z najgorszymi tyranami współczesności. Widziano go w Libii przy Kaddafim, który pacyfikował ludność cywilną, teraz U.S.A nałożyło na niego sankcje za wspieranie reżimu Asada w Syrii. Jak widać, szachy mają znakomitego mecenasa, mając takiego armatora i kapitana w jedynym, możemy być pewni, że nasz statek zawsze bezpiecznie dopłynie do miejsca swojego przeznaczenia, zwłaszcza, że znaczna część załogi jest milcząca i karna.

Za kilka dni kolejny wielki test przez Magnusem, który ostatnimi czasy cienko przędzie. W takiej formie nikt mistrza świata nie widział i każdy chyba jest ciekaw, co on z tym fantem pocznie. Jego kryzys może mieć podłoże motywacyjne, rozmawialiśmy o tym jakiś czas temu. Magnus miał okres, w którym autentycznie postawił mata całemu światu, pokazał kawałek przecudownej gry, wyśrubował ranking nieosiągalny dla reszty śmiertelników i, mniej więcej wtedy, w tej maszynie do wygrywania, zaczęło się coś psuć. Oczywiście, to nie jest sytuacja krytyczna, ale Norweg jest w ewidentnym, twórczym kryzysie, a jego przeciwnikom w to graj i w to śpiewaj. Wszyscy chcą go dorwać, zdetronizować i wysłać na banicję. Elita szybko zabrała się do pracy, wrzuciła „Mozarta szachów” na warsztat i właściwie jednego możemy być pewni – Norweg już teraz może zapomnieć o chwili spokoju, walec ruszył…
 Co zrobi Wiking w Londynie? DME w Reykjaviku zagrał fatalnie i miał niewiele czasu, by zregenerować się. W piątek rusza pierwsza runda, a wszystkie oczy zwrócone są na wielki norweski talent.

Już są. Dotarły przesyłką lotniczą. Chodzi o dwa autografy Magnusa Carlsena. Mojemu korespondentowi udało się wziąć aż 4 podpisy, z czego dostałem dwa. Dodam, że nie jest to jakaś prymitywna robota, typu: podpis długopisem na kartce w kratce. To są autografy zrobione specjalnym niezmywalnym flamastrem na zdjęciu Magnusa, wywołanym u fotografa. Jeden autograf u mnie zostanie, a o drugi zawalczycie! Zbliża się turniej Qatar Masters Open (rusza przed świętami!), jest to najsilniejszy open na świecie i tam zagra liczne grono Polek i Polaków. Waszym zadaniem będzie napisać, który z naszych arcymistrzów będzie najwyżej i podać jego miejsce w tabeli wyników. Ale to jeszcze nie teraz. Konkurs ogłoszę gdzieś na tydzień przed tym openem i tam podam wszystkie szczegóły. Walczycie o zdjęcie Mistrza Świata wraz z jego autografem! Na razie jednak przyjdzie nam rozkoszować się turniejem wielkich gwiazd w Londynie. Kto wygra? Jakie są wasze typy? Czekam na wasze komentarze i analizy.