Wypowiedzi zawodników po XII partii

0
101

Borys Gelfand wyjaśnił na konferencji prasowej, dlaczego spędził tyle czasu rozważając posunięcie 10…c4. Powiedział, że posunięcia białych 7.h4 i 10.Sd2 były po prostu wspaniałe i spowodowały, że przed czarnymi pojawiło się trudne zadanie do wykonania.

Próbowałem znaleźć najlepszy sposób gry w tym momencie, ponieważ, jeżeli podjąłbym jedną nieprawidłową decyzję, to mogłoby być po prostu za późno. Zrozumiałem, że musze zaktywizować parę gońców za wszelką cenę.

Wyjaśnił też, że jeżeli białe nie wymieniłyby hetmanów po 12…Hd5, to czarny po prostu wymieniłby białopolowego gońca na polu c4.

Viswanathan Anand potwierdził, że chciał zaskoczyć przeciwnika w debiucie, co mu się udało. Jednak zauważył, że Gelfand zręcznie odpowiedział na jego niespodziankę. Powiedział też, że 10…c4 było najlepszym posunięciem w tej pozycji,  gdyż czarne musiały grać szybko, aby nie wpaść w złą pozycję. Anand nie był pewien, czy powinien kontynuować grę z pionkiem przewagi, gdyż czarny miał pełną rekompensatę związaną z parą gońców oraz otwartymi liniami na skrzydle hetmańskim. Zapytany, czy mógłby wykorzystać swoją przewagę czasową i kontynuować grę Mistrz Świata wyjaśnił, że na szachownicy było zbyt mało materiału, aby grać na wygraną.

Czarne miały prostą grę po 22.Gxe7 Kxe7 i dlatego nie widziałem powodu, aby kontynuować grę.

Obydwaj zawodnicy powiedzieli, że nie ma dla nich znaczenia, jakim kolorem będą grać ewentualny Armageddon. Nie pamiętają też jaki jest wynik ich starć w szachach szybkich.

Materiał tłumaczony z oficjalnej strony meczu.