Wojtaszek – Jobava: mecz szachów szybkich

0
586

 

[transmisjaszybkie]

[streamonline]

Do ściągnięcia pliki PGN:

Partia 1, Partia 2, Partia 3, Partia 4

Radek Wojtaszek – Baadur Jobava

W dniu dzisiejszym komentarze oglądamy w naszej „Meczowej TV„, a komentować będą na żywo arc. Włodzimierz Schmidt wraz z IM Marcinem Szelągiem.

 Komentarz on-line: GM Mateusz Bartel

 KONIEC CZWARTEJ PARTII

17:35 [MB]: Tak jak na przestrzeni czterech partii granych tempem klasycznym, tak i na przestrzeni partii rozegranych tempem przyspieszonym Radek grał od rywala gorzej. Baadur grał co prawda ryzykownie, ale przy tym bardzo agresywnie, szybko i z dużą pewnością siebie. Dla naszego zawodnika, który jest po dłuższej przerwie taka gra była bardzo nieprzyjemna i widać było, że w tę grę Radek stopniowo wchodził i z partii na partię było coraz lepiej. Sam mecz można ocenić jako bardzo korzystny sprawdzian, a sam Radek przyznał w rozmowie z Włodzimierzem Schmidtem, że ma po tym spotkaniu „dużo wniosków„. Z pewnością do poprawienia jest liczenie wariantów, ale także przypomnienie sobie mniej popularnych wariantów. Wyraźnie widać, że ludzie będą teraz szukali z Radkiem mniej popularnych linii i naśladowcy Baadura mogą się znaleźć. Także jest nad czym pracować.

Czekam także na analizę partii w szachach szybkich, której dokona Jacek Tomczak. Partie były bardzo ciekawe i przynajmniej w kilku momentach warto dłużej pomyśleć jak należało grać

17:33 [MB]: Jednak zawodnicy nie przedłużać tej mało pasjonującej końcówki i skończyli partię i mecz, a Radek pogratulował rywalowi wygranej 5-3, bądź jak kto woli dwóch wygranych 2,5-1,5.

17:30 [MB]: I Radek i Baadur i duet komentatorski, a nawet prawdopodobnie szachownica i figury są przekonani, że dalej grać nie warto i remis jest wynikiem nieuniknionym. A jednak, na przekór wszystkim nadal na remis się nie zgodzono. Może zawodnicy chcą zrobić psikusa wszystkim, w tym sobie, i partia zakończy się inaczej niż podziałem punktu?

17:25 [MB]: Czarne stoją nieco lepiej w końcówce po 27…e4, ale też najbardziej prawdopodobnym zakończeniem tej partii będzie remis. Jeśli gra pójdzie w kierunku walki na dwóch skrzydłach, to goniec, jako figura szybsza, będzie dawał białym bardzo dużo i zapewni im przynajmniej remis. Na jednym zaś skrzydle czarnym raczej nie uda się wygrać. Chociaż czarny król jest w tym momencie lepszy od białego kolegi i ta sytuacja utrzyma się jeszcze przez jakiś czas. To jednak raczej za mało. Może jednak Radek będzie skutecznie operował swoich skoczkiem.

17:11 [MB]: Wyjątkowo zaskoczył mnie ruch 17…Wad8. Jednak po chwili namysłu wiadomo o co chodzi – Radek obawiał się, że na 17…Wfd8 nastąpi Gf3 i ruch b6 nie byłby wówczas możliwy. Pozycja Radka cały czas jest trochę lepsza, ale trudno będzie zamienić ją na wygraną. Transmisja chyba nie chciała pokazywać realizacji tej końcówki, w obawie tego, że może stać się coś z poprzedniej partii, i w proteście przestała pracować.

17:05 [MB] Była nadzieje na gońce różnopolowe, ale jednak mamy na szachownicy coś innego. Tak czy owak po debiucie Radek stanął bardzo dobrze. Dżobawa chyba coś pomylił w debiucie, bo raczej nie uwierzymy w to, że 10.Sf5 było zawczasu przygotowaną nowinką… Teraz po 15…gxf6 tylko czarne mogą stać lepiej, choć ja już nie będę pisał co przewiduję.

17:00 [MB]: No i sycyl, choć prawdę mówiąc liczyłem na coś innego. W tym sycylu nie zobaczymy jednak wariantu Najdorfa, ale Radek już wcześniej grywał w tym debiucie różne warianty.

17:00 [MB]: Za chwilę zawodnicy usiądą do ostatniej partii meczu. Dla Radka to już tylko walka o honor. Może zatem zdecyduje się na zagranie jakiegoś nowego debiutu, żeby spróbować się w nowych pozycjach? Chociaż mecz jeszcze się nie skończył, to już powoli możemy zaczynać żałować, że był tak krótki. Przyjemnie się go oglądało, zwłaszcza gdy do gry weszła transmisja HQ. Mam nadzieję, że po przetarciu szlaków taka transmisja zagości na naszych najważniejszych turniejach na stałe.

KONIEC TRZECIEJ PARTII

16:42 [MB]: No i koniec, Dżobawa wygrywa. Pouczająca partia, pouczająca końcówka. W normalnej formie Radek nigdy by jej nie przegrał, ba – myślę, że skarciłby Dżobawę za bardzo ryzykowne ruchy już w debiucie. No, ale jak widać, w swojej optymalnej formie nasz as nie jest. Wynik 0-1 nas nie dziwi, ale tylko dlatego, że dzisiaj czarny dzień – wygrywają tylko czarne. To sprawia, że możemy spodziewać się wygranej Radka w ostatniej, czwartej partii szachów szybkich. Co prawda mecz, z uwagi na prowadzenie Gruzina 4,5-2,5, jest już rozstrzygnięty, ale liczymy przynajmniej na remis w tej drugiej części meczu.

16:33 [MB]: Według Włodzimierza Schmidta Radka zgubiło podejście do końcówki. Zamiast myśleć o tym w jaki sposób zrealizować przewagę piona (o czym zapewne myślał Radek) należało w odpowiednim momencie przestawić się na myślenie o obronie. Radek zaś długo nie mógł się zdecydować w jaki sposób się bronić – najpierw nie robił nic, skakał w miejscu, następnie zaś zaczął bronić się aktywnie, ale wówczas, gdy czarne były na to idealnie przygotowane.

16:26 [MB]: Eh, nie pierwszy raz w tym meczu wykrakałem błąd Radka. Kiedy spodziewałem się łatwego remisu, to Radek zagrał wyjątkowo słabo i otworzył pozycję w momencie, gdy rywal ma parę gońców. Teraz czarne z dużym prawdopodobieństwem doprowadzą partię do zwycięskiego końca. Szkoda, ta partia miała mieć inny przebieg.

16:25 [MB]: Jedną z lepszych ostatnio stron Radka jest obrona ciężkich pozycji, której na pewno w dużym stopniu nauczył się od Ananda, który jest w tym absolutnym mistrzem. W tym meczu Polak obronił już dwie ciężki końcówki, a ta będzie zapewne trzecia. Chociaż czarne bez wątpienia naciskają, to wierzę w to , że Radek ustoi. 

16:15 [MB]: No i gdzieś się coś popsuło. Gdzie? Na to pytanie niech już odpowie jutro Jacek Tomczak. Moim zdaniem 21.Wd2 nie mogło być dobre. Teraz mamy końcówkę, w której Radek ma piona więcej, ale wygrać ją mogą moim zdaniem tylko czarne. Czarne mają dużo lepsze figury, co z pewnością neutralizuje materialną przewagę białych. Powiedziałbym, że przed Radkiem niezbyt prosta obrona, ale może przeceniam szanse Dżobawy.

16:00 [MB]: Powstała pozycja wcale nie jest prosta do gry dla białych. To, co Radek powinien i zapewne będzie się starał zrobić, to ograniczenie przynajmniej jednego z czarnych gońców, lepiej jeśli udałoby się „zatkać” gońca z g7, dlatego pewien sens ma 21.e5, ale to posunięcie wygląda jednak mocno niepewnie. Jednak bez tego ruchu trudno też białym się skoordynować. A jednak nie, 21.Wd2. Ciekawe w jaki sposób Radek będzie lawirował figurami.

15:55 [MB]: Gdyby nie fakt, że czarnymi gra Dżobawa (ewentualnie Nakamura) to rzekłbym, że czarne balansują na krawędzi porażki już po 18 posunięciach. Jedynym ich atutem jest w tej chwili para gońców i zapewne ten atut, co potwierdza ruch 18…Sg5, czarne będą usiłowały wykorzystać. Radek uznał jednak, że końcówka po 19.Hxd6 będzie dla niego bardzo przyjemna i zapewne ma rację. Chociaż my będziemy się jeszcze zastanawiać, czy nie lepsze było agresywne 19.c5. Teraz jasne jest, że czarne będą zmuszone do trudnej walki o remis, ale wcale nie są skazane na porażkę.

15:50 [MB]: Marcin Szeląg: „Dżobawa gra teraz przeciwko zdrowemu rozsądkowi” oraz „Ciężko uwierzyć, że można tak grać z wieżą na a8 oraz gońcem na c8„. No cóż, trudno Marcinowi nie przyznać racji – białe figury są harmonijnie rozwinięte, wszystkie gotowe do walki w centrum, a czarne….? Czarne mają do wykonania kilka posunięć, aby dokończyć rozwój, słabego pionka na d6 i zupełnie się tym nie przejmują, atakując pionkiem z g6, najpierw idąc na g5, a następnie na g4. Wygląda to bardzo nonszalancko i ogólnie antypozycyjnie, bo czarne zupełnie zniszczyły swoją i tak nieco gorszą strukturę. Chcielibyśmy zobaczyć w jaki sposób Radek skarci taką grę rywala, ale gdy gra się z Dżobawą, to wcale nie jest to proste zadanie. A co na to kibice, którzy dzisiaj chyba przeszli przed telewizory śledząc na TVP1 oraz TVP2 poczynania naszych sportowców…

15:40 [MB]: No i ruszyli. W trzeciej partii, co nie jest wielkim zaskoczeniem, mamy powtórkę debiutu z partii rozpoczętej kilka godzin wcześniej. Tym razem jednak zamiast 10.dxe5, które nie przyniosło Polakowi niczego dobrego, nasz zawodnik wybrał 10.h3, co wygląda daleko bardziej naturalnie. Po 10…exd4 11.Gd4, We8 12.Hc2 pozycja jest zupełnie normalna. Duet Schmid-Szeląg uważa, że czarny pionek na h6 będzie dla nich problemem w przyszłości.

KONIEC DRUGIEJ PARTII

15:21 [MB]: W końcu! Nasz najlepszy zawodnik pokonuje najlepszego szachistę Gruzji! Jak na razie mamy czarny dzień, bo dwa razy padł wynik 0-1. W drugiej partii Radek był po prostu lepszy i  lepiej zrozumiał niuanse pozycji z gońcami przeciwnych kolorów. Chociaż, jak przyznał w krótkiej wymianie zdań z przeciwnikiem, wydawało mu się, że w okolicach 15 posunięcia stał nieco gorzej. Na szczęście, nie potwierdziło się to na szachownicy, a my liczymy na to, że Radek teraz złapie wiatr w żagle i może jeszcze zdoła wygrać cały mecz, w którego obecny stan to 3,5-2,5 dla zawodnika z Gruzji.

15:17 [MB]: Radek gra bardzo pewnie. Przerzucenie wieży z h8 na c1 powinno dokończyć dzieła.

15:13 [MB]: Ach, ten Dżobawa! Nawet w przegranej pozycji potrafi skomplikować grę! Co prawda, nawet 48.h5! nie powinno zabrać Radkowy wygranej, ale sam fakt tego, w jaki sposób Gruzin szuka swoich szans robi wrażenie. Zawsze walczy do końca!

15:10 [MB]: Takie pozycje gra się ręką, a ręka Radka jest bardzo pewna. Będzie punkt!

15:07 [MB]: Radek już partii nie przegra na pewno – ma czystego piona więcej i jest to pionek już stojący na e3! Oczywiście, przy różnopolowych gońcach białe zachowują cień szansy na ratunek, ale tym razem tylko na cieniu się skończy.

15:05 [MB]: W pozycji takiej ja ta, po 28.Gg2 czarne mają bardzo przyjemny wybór, który sprowadza się do zdecydowania czy lepiej toczyć bój na tym materiale, który mamy, czy też poszukać transformacji przewagi i na przykład wymienić wieże, bądź hetmany. Radek uznał, że końcówka jest wygrana, dlatego wybrał 28…He2, a Dżobawa – słusznie – ocenił, że tylko w damie nadzieje i zagrał jak się niegdyś mówiło „va banque„, a obecnie „all-in„. Obiektywnie oceny pozycji to nie zmienia – Radek jest o krok od wygranej – ale Gruzin stawia czarnym realne problemy.

15:00 [MB]: Widać po Radku, że czuje zbliżający się punkcik. Wyprostował się, wyostrzył spojrzenie, a jego oblicze bije pewnością siebie. O tak, tego Radkowi potrzeba! Dżobawa nie tylko ma piona mniej, ale także słabszego króla i słabszy czas. Nasz zawodnik gra dodatkowo bardzo praktycznie; po 26.Gh3 bardzo ciekawie wyglądało 26…Wc3!?, ale Radek wolał wybrać spokojniejsze 26…Wce8, bo po wymianie jednej pary wież białe z pewnością nie stworzą problemów czarnemu królowi, podczas gdy biały król nadal będzie mógł wpaść w tarapaty.

14:55 [MB]: Dżobawa szukając aktywności oddał pionka d4, ale czy umieszczenie wieży na g4 pomoże mu w skonstruowaniu ataku? Jest to dość wątpliwe, bo ewentualny ruch h5 będzie skutkował także osłabienie pozycji białego króla. Może Baadur będzie szukał ofiary gońca np. na g6, ale także trudno uwierzyć, że tak się stanie.

14:50 [MB]: Włodzimierz Schmidt oraz Marcin Szeląg krytykują ruch 21.c4. Faktycznie, to posunięcie było wodą na młyn dla czarnych figur. Teraz po 24…Hb6! czarne naciskają na czarne pola i wydaje się, że nie tylko z punktu widzenia obiektywnej oceny, ale także z uwagi na praktyczne trudności, Dżobawa tę partię powinien przegrać. Lecz może lepiej nie wybiegać za daleko w przyszłość – póki co Radek nawet nie zaczął jeszcze atakować!

14:40 [MB]: Uznałem, że moja chwilowa cisza może tylko Radkowi pomóc i zdradziłem go na rzecz Sylwii Gruchały, ale już wracam – oby nie ze szkodą dla naszego arcymistrza. Dżobawa znowu wybrał wariant zamknięty obrony sycylijskiej, a Radek znakomicie poradził sobie z debiutem i po 22…Hb6+ stoi prawdopodobnie nieco lepiej. W pozycjach, w których mamy do czynienia z różnopolowymi gońcami bardzo istotne są… gońce. Wydaje się, że goniec Radka okaże się lepszy, bo będzie go można przerzucić na lepszą pozycję przez pole d8. Wcale niewykluczone jest zresztą, że partia skończy się atakiem na białego króla.

KONIEC PIERWSZEJ PARTII

14:00 [MB]: No i koniec. Drugą część meczu, podobnie jak pierwszą, Radek zaczyna od bolesnej porażki. Zatem w meczu Gruzin prowadzi już 3,5-1,5 i Radek ma już bardzo niewiele szans na to, by w końcowym rozrachunku okazać się triumfatorem.

13:55 [MB]: Zanosi się niestety na to, że musimy już się szykować do dopingu w kolejnej partii. Tej moim zdaniem nie da się już uratować. Nawet przy największych chęciach Radek nie będzie w stanie przyczepić się do żadnej słabości czarnych. Z prostej przyczyny – czarne nie mają żadnego słabego punktu.

13:50 [MB]: No i wykrakałem… jeszcze kilka posunięć temu Radek może i stał nieprzyjemnie, ale na równym materiale, a teraz podstawił pionka na b2. Jego figury są co prawda zdecydowanie aktywniejsze, ale nie mając obiektów do ataku nie będą w stanie niczego zdziałać. Cóż, pozostaje mieć nadzieję, że dadzą o sobie znać skoczki Radka – przy ograniczonym czasie do namysłu skoczki bardzo chętnie polują na różnego rodzaju sztuczki.

13:45 [MB]: Po namyśle dochodzę do wniosku, że czarne nawet nie tyle wyrównały, co stanęły lepiej. Skoczek na e5 jest bardzo silny, a wymiana, bądź zaatakowanie jego pozycji nie jest proste, a również goniec z c8 może jeszcze się rozegrać. Tymczasem białe skoczki na c3 i b3 nie robią nic. Zapewne Radek będzie próbował w najbliższych posunięciach znaleźć dla nich zatrudnienie, ale nie wiadomo czy to się uda.

13:40 [MB]: Radek niestety chyba przeoczył posunięcie 18…Sd3. Wielka krzywda nie powinna się mu stać, ale celem tego ruchu nie jest zrobienie krzywdy, a po prostu kilka korzystnych wymian. Co prawda czarne w efekcie wymienią swojego wspaniałego gońca z e5, bo 19.Gxe5 jest chyba koniecznością, ale po 19…Sxe5 pion na c4 ginie. Konieczne jest zatem 20.Hxd6, Hxd6 21. Wxd6,Sxc4 i pozycja wygląda na równą.  Tak zresztą właśnie się stało. Radek zatem znowu nie wygrał batalii debiutowej.

13:35 [MB]: Goniec, który właśnie wskoczył na e5 dał także sygnał do agresywniejszej gry reszcie swoich figur. Czarne po cichu marzą o stworzeniu ataku po linii ‘h‘. Dlatego Radek gasi ten plan już z zarodku stawiając swojego gońca na f4. Jednak jak zauważył GM Schmidt białe wcale nie chcą zbić na e5. Co zatem planują? Może po prostu chcą ustawić gońca na g3?

13:32 [MB]: Gdyby z szachownicy zdjąć gońce czarnopolowe to białe na pewno miałyby przewagę. Tyle, że wymiana tych gońców nie będzie taka prosta. Na dodatek, Dżobawa właśnie postawił gońce na e5, po to żeby ewentualna wymiana miała miejsce na polu e5, co od razu wyprostowałoby strukturę czarnych po dxe5.

13:28 [MB]: Do akcji na fonii wkroczył duet GM Włodzimierz Schmidt oraz IM Marcin Szeląg. Obaj panowie są znawcami obrony królewsko-indyjskiej i doprawdy przyjemnie ich się słucha. Jakość transmisji – na szóstkę, dźwięk i komentarz głosowy – na szóstkę – do pełni szachowego święta potrzeba nam jeszcze dobrej gry Radka, który chyba stoi nieco przyjemniej. Przynajmniej ja zdecydowanie wybrałbym białe, bo w pozycji, która powstała po 15.Hd2 bardzo przemawia do mnie dużo lepsza centralizacja białych figur.

13:23 [MB]: Bardzo ciekawy ruch Gruzina, czyli 12…h5. Kiedyś takie ruchy bywały mocno krytykowane przez ekspertów, ale w dzisiejszych czasach szachy stały się bardzo konkretną, dynamiczną grą.  Cel tego ruchu jest prosty – czarne (co zresztą uczyniły) chcą wygrać pole g4 dla swoich figur. Białe na pewno będą obawiać się ruchu h3, który może się okazać osłabieniem pozycji króla.

13:15 [MB]: Ho, ho, ho! Gruzin igra z ogniem, ale Radek nie wchodzi w główne komplikacje. Z praktycznego punktu widzenia to słuszna decyzja, ale my chętnie zobaczylibyśmy co działoby się po 11.exd6, Sxe3 12.fxe3, gdzie białe miałyby dwa piony przewagi, ale za to słabą strukturę, natomiast czarny goniec z g7 mógłby okazać się bardzo groźny. Zamiast tego po spokojnym 11.Gc1, Sxe5 12.Sd4 mamy typową dla obrony królewsko indyjskiej pozycję, w której białe mają lepsze centrum, na które czarne będą próbowały naciskać. To zresztą typowe dla pojedynków WojtaszekDżobawa.

13:10 [MB]: Po raz kolejny Dżobawa zaskakuje Radka. W reakcji na ustawienie We1-Ge3, które wybrał Radek, a które nie jest najczęściej spotykane w tej sytuacji, Gruzin zagrał zupełnie nowy ruch, czyli 9…h6. Posunięcie ciekawe, czarne planują zagranie Sg4, a ruch h6 przydał się w celu zabrania gońcowi pola g5. Teraz Radek może zagrać 10.h3, ale to może mieć konkretny minus, gdyż po 10…exd4 11.Sd4 białe nie będą mogły myśleć o obronie pionka e4 ruchem f3, co niekiedy czynią – z pionkiem na h3 taka gra byłaby już zbyt ryzykowna. Inną opcją, którą ma nasz zawodnik jest zbicie na e5, ale wątpliwe jest, by o to chodziło naszemu zawodnikowi.

13:05 [MB]: Skoro Jacek napisze coś dopiero jutro, to uznałem, że warto napisać coś również na bieżąco. Drugą część meczu, w której tempo mamy skrócone (25 minut na partię + 10 sekund za ruch), rozpoczyna się partią, w której białe ma Radek. Dżobawa, tak jak wielu zawodników, stara się unikać eksperymentów w szachach szybkich i wybrał w pierwszej partii obronę królewsko-indyjską, w której ma większe doświadczenie niż w testowanej obronie Benoni. Szachy szybkie będą liczone do ostatecznego wyniku meczu, zatem zawodnicy są zmobilizowani do walki o jak najlepszy wynik.