Rewanż za Puchar Świata 2011

0
178
Zdjęcie z oficjalnej witryny Pucharu Świata 2011

Przełom wakacji i nowego roku szkolnego 2011 roku stał pod znakiem Pucharu Świata, który odbył się w rosyjskim Chanty-Mansyjsku. Całe środowisko szachowe oczekiwało na udany występ Radka Wojtaszka i Bartosza Soćko, którzy, jako jedyni nasi reprezentanci, pojechali na te zawody. Jak pamiętamy Bartosz odpadł w pierwszej rundzie po porażce w dwumeczu z Victorem Bologanem, natomiast Radek, po pokonaniu w pierwszej rundzie Armana Pashikiana, przegrał mecz z najlepszym gruzińskim szachistą Baadurem Jobavą. Radek napisał o tym na blogu „Wojtaszek Comarch Team„.

GM Baadur Jobava – zdjęcie pochodzi z wikipedii

Od tego czasu Baadur znacznie podniósł swój poziom gry i na liście z lipca 2012 prześcignął Radka osiągając 2730 ELO i zajmuje obecnie 21 pozycję na świecie. Radek w tym czasie mało grał i zatrzymał się na rankingu 2717 i jest na 26 miejscu.

Jak wszyscy pamiętamy pierwsza partia II rundy Pucharu Świata Radka z Baadurem powinna zakończyć się zwycięstwem naszego zawodnika. Niestety Radek nie znalazł wygrywającego posunięcia i partię zremisował. I jak to się mówi w środowisku piłkarskim: „Kto nie strzela karnego, ten przegrywa mecz„. I tak się stało u Radka, który w drugiej partii meczu został pokonany i na pewno zbyt szybko powrócił do domu. Baadur w następnej rundzie przegrał z późniejszym Mistrzem Europy Dymitrem Jakovenko i też odpadł z zawodów.

W związku z dużą nieaktywnością Radka przed najważniejszą imprezą szachową roku, jako jest Olimpiada, Polski Związek Szachowy postanowił zorganizować mecz naszego najlepszego zawodnika z przeciwnikiem, o co najmniej podobnym poziomie. Wybór padła na Baadura Jobavę, który ostatnio osiąga wyśmienite rezultaty i na pewno jest w stanie podnieść poprzeczkę wystarczająco wysoko, aby zmusić Radka do pokazania swoich umiejętności, a jednocześnie sprowokować do podjęcia rękawicy i zrewanżowania się wybitnemu szachiście gruzińskiemu.

Tak więc w dniach 24-28 lipca, dzięki gościnności Politechniki Poznańskiej oraz jej rektora JM prof. dr hab. inż. Adama Hamrola oraz zaangażowaniu poznańskich działaczy Polskiego Związku Szachowego, Wielkopolskiego Związku Szachowego oraz klubu AZS Politechnika Poznańska Pocztowiec udało się przygotować na pewno jedno z najważniejszych wydarzeń szachowych na krajowym podwórku.

Radek oraz Baadur najpierw (w dniach 24-27 lipca) rozegrają 4 partie klasyczne liczone do rankingu oraz 28 lipca 4 partie szachów szybkich.

Kibiców zapraszamy do śledzenia transmisji na stronie zawodów www.WojtaszekJobava.pl oraz na sali gry – Sala nr. 4 Centrum Wykładowego Politechniki Poznańskiej , ul. Piotrowo 2.

Mecz ten jest organizowany w ramach polskiej części obchodów Międzynarodowego Roku Akiby Rubinsteina.