So wygrywa w Wijk Aan Zee. Wojtaszek jedenasty.

0
1015

WAZ 2017 logo

Ledwie rozpoczął się rok 2017, a już mamy pierwsze wielkie święto szachów, czyli rozgrywany po raz 79 w dniach 14-29 stycznia w holenderskim Wijk Aan Zee turniej szachowej elity, zwany też szachowym Wimbledonem, „Tata Steel Chess” w wersji Masters i Challengers.

Poikovski 2016 Radek

Po rocznej nieobecności znowu zobaczymy w grupie mistrzowskiej naszego superarcymistrza Radka Wojtaszka, który tym razem bogatszy jest o dwa lata doświadczeń, a jego ranking jest na rekordowym w historii polskich szachów poziomie 2750 ELO. Jednak w tych zawodach jego ranking nie kwalifikuje go do roli faworyta, bo jest dopiero 9 zawodnikiem zawodów.

WAZ 2017 logo2

Ale przed nim tylko same sławy. Z jedynką oczywiście zobaczymy Mistrza Świata Magnusa Carlsena(2840), który rozegra pierwszy turniej szachów klasycznych od obrony tytułu. Po raz pierwszy w swojej historii dwójkę ma Wesley So(2808) – kolejny zawodnik, który przekroczył ranking 2800. Niedawny pretendent do szachowej korony Sergiej Karjakin(2785) ma trzeci numer startowy i będzie na pewno chciał pokazac Carlsenowi, że ogranie go w Mistrzostwach Świata w szachach błyskawicznych to nie był przypadek.

Oprócz tych zawodników zobaczymy jeszcze 9 graczy, z których każdy może pokusić się o niespodziankę. My pamiętamy wygrane Radka z Carlsenem i Caruaną. Czy zobaczymy powtórkę?

Zawodnicy rozegrają 13 rund systemem kołowym, a dni wolne przypadną 18, 23 i 26 stycznia. Średni ranking wynosi 2751 ELO. 19 stycznia zawodnicy zagrają na stadionie Feyenoordu Rotterdam, a 25 stycznia w Filharmonii w Haarlemie.

Radek zacznie od pojedynku z Nepomniachtchim, ale już w niedzielę czeka go kolejny sprawdzian z samym Magnusem Carlsenem, kiedy to zagra czarnymi. Na pewno ciekawi jesteśmy też pojedynku z Karjakinem w IX rundzie, pamiętając piękną grę Polaka w pojedynku szachów błyskawicznych na MŚ w Doha. Nieszczęśliwą porażkę Radek pewnie będzie chciał sobie zrekompensować w WAZ. X i XI runda to odpowiednio So oraz Aronian, czyli kolejni rywale z najwyższej półki. To będą chyba najciekawsze pojedynki naszego rodaka, ale liczymy, że w pozostałych będziemy mieć okazję do wielu momentów radości.

Uczestnicy turnieju Masters

WAZ 2017 listaM

Transmisja Masters

Szczegółowe wyniki Masters.

W turnieju Challengers nie zobaczymy reprezentanta Polski, ale mimo to zapowiada się emocjonująca rywalizacja. Najwyższy ranking ma Austriak Markus Ragger(2697), a z dwójka zagra Ilia Smirin(2667). Ale my będziemy bacznie przyglądać się kolejnej potencjalnej gwieździe z USA, czyli 17-letniemu Jefferemu Xiongowi(2667). Średni ranking wynosi 2593 ELO.

Uczestnicy turnieju Challengers.

WAZ 2017 listaC

Transmisja Challengers

Szczegółowe wyniki Challengers.

Oficjalna strona zawodów.