Tata Steel Chess 2016.

4
703

Tata 2016 logo

Już po raz 78 w holenderskim Wijk Aan Zee będziemy mieli okazje oglądać rywalizację w najsłynniejszym turnieju świata „Tata Steel Chess„. W dwóch 14-rundowych grupach zobaczymy wielu wybitnych zawodników, a cały szachowy świat czeka na pierwszy w historii pojedynek pomiędzy mistrzem Świata Magnusem Carlsenem oraz najlepszym juniorem reprezentującym Chiny Yi Wei.

Tata 2016 logo2

Zawody rozegrane zostaną w dniach 15-31 stycznia 2016 na dystansie 13 rund i przez cały ten czas to maleńkie holenderskie miasto stanie się światowym centrum szachów. Dwie rundy – 21 i 27 stycznia – rozegrane zostaną odpowiednio w Nemo Science Center w Amsterdamie oraz SpoorwegmuseumUtrechcie. Dni wolne zaplanowane są na 25 i 28 stycznia. A 20 Stycznia zagrają tylko zawodnicy w turnieju „Challengers„.

Turniej Masters

Opróćz dwójki wcześniej wymienionych zawodników w turnieju głównym zobaczymy same gwiazdy. Płeć piękna tradycyjnie reprezentowana jest przez najlepszą od kilku już lat szachistkę świata Yifan Hou, która robi wszystko, aby dorównać panom. Trzecim reprezentantem „kraju środka” jest najlepszy obecnie jego reprezentant Liren Ding. Gospodarze będą na pewno kibicować Anishowi Giriemu oraz Loekovi Van Welemu. USA mają swoich przedstawicieli w osobach Wesleya So oraz Fabiano Caruany, a Rosjanie Sergeya Karjakina i Evgeniego Tomashevskiego. Stawkę uzupełniają Michal Adams, David Navara, Shakhryar Memedyarov oraz Pavel Eljanov. Średni ranking turnieju wynosi 2748, co daje 20 kategorię FIDE.

Tata 2016 Masters

Turniej Challengers

W drugim turnieju w tym roku zobaczymy słabszy skład niż zazwyczaj. Liderem rankingowym jest reprezentujący Niemcy Liviu-Dieter Nisipeanu, a ranking powyżej 2600 mają jeszcze Adhiban Baskaran z Indii, Eltaj Safarli z Azerbejdżanu, Alexey Dreev z Rosji oraz dwaj Holendrzy Erwin L’Ami i Benjamin Bok. Szachowa młodzież reprezentowana jest przez Mistrza Świata do lat 20 Mikhaila Antiopova, najlepszego juniora USA Samuela Seviana, Azera Nijata Abazova oraz nadzieję szachów Holenderskich Jordena Van Foreesta. Panie „wystawiłyWenjun Ju z Chin,  Nini Batsiashvili z Gruzji oraz Holenderkę Annę Haast. Stawkę uzupełnia inny reprezentant gospodarzy Miguoel Admiraal.

Tata 2016 Challengers

Transmisja

Runda I

Masters

Tata 2016 R1M Fot. Organizatorzy

Od falstartu faworyta gospodarzy Giriego rozpoczął się dziś turniej. Znany z „suszenia” Holender postanowił jednak zaatakować czarnymi So, jednak ten dość łatwo zneutralizował zapędy rywala i gładko zainkasował punkt. Także drugi z reprezentantów USA Caruana wygrał swoją partię z Eljanovem, który w pewnym momencie stał naprawdę bardzo dobrze. Jednak w dynamicznej pozycji zagrał jedno mało aktywne posunięcie i za kilka posunięć nie było już „co zbierać„. Trzecim wygranym został Ding pokonując Adamsa. Chińczyk przez cała partię wykazywał się aktywnością i wzmacniał pozycję, aż doprowadził do końcówki z pionkiem więcej, którą zrealizował po dużym błędzie rywala. Carlsen nie dostał nic ciekawego w pojedynku z Navarą i partia zakończyła się remisem. Wyraźnie lepsza od Karjakina była dziś Hou, jednak tylko na tyle, aby bez problemów zremisować z dużo wyżej notowanym Rosjaninem. Także remisem z Tomashveskim zadebiutował w swoim pierwszym superturnieju najmłodszy Wei. Czwarty remis padł w najdłużej trwającym pojedynku Mamedyarova z Van Welym, gdzie delikatnie lepiej stał reprezentant gospodarzy.

Challengers

Tata 2016 R1CFot. Organizatorzy

Siedem rezultatywnym partii zapowiada ciekawy i bezkompromisowy turniej. W pojedynkach zawodników holenderskich, których gra tu pięcioro, wygrali L’Ami z Admiraalem oraz młodziutki Van Foreest z Haast. Inny reprezentant najmłodszego pokolenia Sevian musiał uznać wyższość Safarliego, a Mistrz Świata do lat 20 Antipov nie dał rady reprezentantce Chin Ju. Faworyt turnieju Nisipeanu pokonał jedną z dwójki kobiet – Batsiashvili, natomiast piąty reprezentant Holandii Bok przegrał z Dreevem. Inny junior Abasov został również ograny przez wyżej notowanego Adhibana.

Runda II 

Masters

Tata 2016 R2M2
Fot. Organizatorzy

Czyżbyśmy mięli okazję oglądać kolejny festiwal remisów? Dziś padło ich siedem i choć nie wszystkie były „suche„, to raczej nic specjalnego w tych partiach nie zobaczyliśmy. Pojedynkiem dnia była partia dwóch panów „CCarlsena z Caruaną. Mistrz Świata miał w niej przewagę, ale przeoczył kilka dobrych posunięć i tym razem nie udało mu się potwierdzić miana „żelaznego Magnusa„. Dość niespodziewanie mocno „tłumaczył” się Hou Amerykanin So, jednak powstała końcówka z pionkiem więcej u Chinki nie była wygrana. Giri z Dingiem pograli sobie w szachy, ale nic ciekawego do teorii nie wnieśli. Także Adams z Navarą szybko uprościli pozycję i nie dotrwali do kontroli czasu. Chyba najciekawiej zagrali Tomashevsky z Mamedyarovem, jednak postanowili oni nie grać powstałej końcówki i podzieli punkt. Tylko 20 posunięć trwał pojedynek Karjakina z Van Welym i zakończył się tym samym wynikiem, co pozostałe starcia. No i wreszcie Eljanov z Wei także nie dotrwali do kontroli czasu i pokojowo nastawieni opuścili salę gry. W tabeli prowadzą Caruana, So i Ding, którzy mają po 1,5 pkt.

Challengers

Tata 2016 R1C2Fot. Organizatorzy

Za to w drugim turnieju padły tylko dwa remisy – jeden w Azerskim pojedynku Abasova z Safarlim, a drugi pomiedzy Sevianem i najwyżej rozstawionym Nisipeanu. Drugie zwycięstwa odnieśli Dreev(nad Ju) oraz Adhiban pokonując Admiraala. Młodego Van Foreesta ograła Batsiashvili, natomiast Antipov okazał się lepszy od Haast. W „holenderskim” pojedynku Boka z L’Amim zwycięstwo odniósł ten pierwszy. Z kompletem punktów prowadzą Dreev oraz Adhiban.

Runda III

Masters

Tata 2016 R3MFot. Alina L’Ami

Dziś dowiedzieliśmy się, że superarcymistrzowie to tez ludzie. Dotknęło to Mamedyarova, który w świetnie granej partii podstawił w jednym posunięciu wieże Eljanovowi, mając jeszcze prawie 5 minut czasu na zegarze, przy kilkudziesięciu sekundach rywala. Tak to w szachach niestety bywa. Partią dnia było pierwsze starcie aktualnego Mistrza Świata Carlsena z jednym z najpoważniejszych kandydatów do schedy po nim 16-letnim Chińczykiem Wei. Grający białymi junior stanął na wysokości zadania i urwał Norwegowi połówkę. Zwycięstwo i jednocześnie samodzielne prowadzenie odniósł Caruana, który wypunktował Adamsa. Ciekawie zapowiadały się derby Chin, w którym zobaczyliśmy najlepszego zawodnika tego kraju Dinga w pojedynku z najlepszą kobietą świata Hou. Po wyrównanej grze partia zakończyła się podziałem punktu. Atrakcyjną partię rozegrali Navara z Girim. Piękna ofiara piona w wykonaniu Czecha doprowadziła do świetnej pozycji, jednak Holender oddał hetmana i powstała pozycja, w której dwie wieże czarnych ustawiły twierdzę nie do przejścia dla hetmana i pionków białych. Pojedynki Van WelyTomashevsky oraz SoKarjakin również zakończyły się remisami.

Challengers

Tata 2016 R3CFot. Alina L’Ami

Nie spuszcza z tony Dreev, który tym razem rozgromił najsłabszą w tym turnieju Haast. Safarli kilkukrotnie miał wygraną pozycję z Admiraalem, ale nie był w stanie zamienić osiągniętej przewagi w zwycięstwo. W prestiżowym pojedynku juniorów Antipov był bezwzględny w stosunku do nadziei szachów holenderskich Van Foreesta. Pierwsze zwycięstwo odniósł Sevian, który pokazał ciekawą grę w pojedynku z Batsiashvili, gdzie doprowadził do końcówki wieżowo-skoczkowej z pionkiem więcej, którą zrealizował. Najwyżej rozstawiony Nisipeanu nie znalazł pomysłu na Abasova, tak jak i Adhiban na Boka. L’Ami przez długi czas męczył Ju, jednak Chinka pokazała, że potrafi się bronić i nie dała się pokonać. Z kompletem punktów samodzielnym liderem jest Dreev.

Runda IV

Masters

Tata 2016 R4MFot. Alina L’Ami

Niewątpliwie bohaterką dzisiejszego dnia była Yifan Hou, który w pięknym stylu pokonała Navarę i jest obecnie w ścisłej czołówce turnieju. Od samego początku lepiej oceniła powstałą pozycję, a potem skutecznie wykonała egzekucję na czeskim superarcymistrzu. Jedno niedokładne posunięcie Van Wely’ego i Eljanov po raz kolejny mógł cieszyć się ze zwycięstwa. W rosyjskim pojedynku Karjakin zajął centrum i wykazał, że jego figury są lepiej skoordynowane niż Tomashevskiego. So doprowadził partię z Dingiem do końcówki z pionkiem więcej, jednak nie była ona do wygrania i zawodnicy zgodzili się na remis tuż po kontroli czasu. Wei przeważał w pojedynku z Adamsem, jednak Anglik doprowadził do końcówki, w której żaden z zawodników nie znalazł sposobu na wygranie. Caruana skutecznie doprowadził do wygranej wieżówki z Girim, jednak Giri na tyle ja skomplikował, że szczęśliwie doprowadził do remisu. I wreszcie Carlsen nie osiągnął nic w partii z Mamedyarovem i po raz czwarty w tym turnieju zanotował pokojowe zakończenie. W tabeli dalej prowadzi Caruana, który ma 3 punktu, a pół mniej ma piątka zawodników. W środę 20 stycznia zawodnicy mają wolne.

Challengers

Tata 2016 R4CFot. Alina L’Ami

Nie zwalnia tempa Dreev, który dziś nie dał najmniejszych szans najlepszemu juniorowi do lat 20 Antipovowi, wygrywając czwartą partię z rzędu. W pułapkę debiutową zastawioną przez Van Foreesta wpadł Sevian i juz po 11 posunięciu robił wszystko, aby odroczyć egzekucję, która została skutecznie wykonana przez jego rywala. Panie miały dziś słabszy dzień, bo Ju przegrała Adhibanem, a Haast z L’Amim, a jedyne zwycięstwo odniosła Batsiashvili nad Abasovem. W najciekawszym pojedynku dnia Bok okazał się słabszy od Safariego, mimo ze do 38 posunięcia to Holender miał większe szanse na zwycięstwo. Niestety tuż przed kontrolą popełnił jedyny błąd, który pozwolił Hindusowi odnieść zwycięstwo. Jedyny remis padł w pojedynku Admiraala z Nisipeanu. W tabeli prowadzi Dreev z kompletem 4 punktów, przed Adhibanem z 3,5 pkt oraz Safarlim z 3 pkt.

Runda V

Tata 2016 R5Fot. Alina L’Ami

Challengers

Kiedy „Mastersi” odpoczywali, ich słabsi koledzy i koleżanki kontynuowali swoją przygodę z Wijk Aan Zee. Po wczorajszej wpadce podniósł się Sevian pokonując po bardzo dobrej grze w końcówce Abasova. Antipov przeprowadził bardzo ładny atak na króla L’Amiego i po poswięceniu skoczka doprowadził partię do zwycięstwa. Prowadzący Dreev został zatrzymany przez Van Foreesta, który „urwał” mu połówkę, co zostało wykorzystane przez Adhibana, który pokonał gładko Haast. Batsiashvili pokazała w pojedynku z Admiraalem, że para skoczków skoordynowana z hetmanem to wielka siła. Pojedynku Safarliego z Ju oraz Nisipeanu z Bokiem zakończyły się remisami. Na czele tabeli z 4,5 pkt Dreev oraz Adhiban.

Masters

Tata 2016 R5bFot. Alina L’Ami

Piątą rundę zawodnicy rozegrali w Centrum Naukowym „NEMO” w Amsterdamie – odpowiedniku naszego Centrum Naukowemu „Kopernik” w Warszawie. Carlsen znowu zagrał w pokera zamiast w szachy i po raz kolejny odniósł zwycięstwo. Reprezentant gospodarzy Van Wely długo rozgrywał udaną partię z Mistrzem Świata, jednak nie dał rady dobić rywala w kluczowym momencie, a na koniec podstawił całą partię. W ten niecodzienny i trochę niesprawiedliwy sposób Norweg odniósł pierwsze w tych zawodach zwycięstwo. Prowadzący Caruana zmierzył się ze świetnie grającą Hou. Chinka zagrała kolejną udaną partię i mimo trudniejszej końcówki doprowadziła do remisu. Inny reprezentant „kraju środkaDing nie miał wypunktował Karjakina i dogonił Caruanę. Wreszcie wygrał Mamedyarov, wykorzystując błąd w końcówce popełniony przez Adamsa. Wei zmierzył się z jednym z potencjalnych następców Carlsena na szachowym tronie i bez problemów osiągnął z nim remis. Także Navara i So rozegrali wyrównany pojedynek i podzielili punkt. Wreszcie Tomashevsky z Eljanovem ustawili pozycję, którą zawodnik pokroju Carlsena jeszcze by długo grał, ale oni postanowili pokojowo zakończyć dzień. Na prowadzeniu są Caruana z Dingiem, którzy mają po 3,5 pkt.

Runda VI

Masters

Tata 2016 R6MFot. Alina L’Ami

Czyżby zaczęła się kolejna seria zwycięstw Carlsena? Dziś jego dominacja w pojedynku z Tomashevskim nie podlegała żadnym wątpliwościom. Mimo pasywnego debiutu już w grze środkowej „podkręcił”  tempo, zaostrzył grę i … partia szybko się skończyła korzystnym dla niego wynikiem. Pierwsze zwycięstwo odniósł superarcymistrz gospodarzy Giri, którego wolny pionek „c” zadecydował o wyniku partii z Mamedyarovem. Pojedynek Karjakina z Eljanovem nie podniósł ciśnienia kibicom i zakończył się remisem, ale już szachownice dalej So cisnął Caruanę, ale jego wyżej notowany rodak wybronił się i dwaj amerykanie podzielili się punktem. Taki sam wynik padł w pojedynku Dinga z Navarą. Za to rywalizacji dwójki najciekawszych zawodników z chińskiego obozu – Hou z Wei przebiegała pod znakiem przewagi najlepszej kobiety świata, której pozycja po kontroli czasu wyglądała na bardzo obiecującą. Jednak niepotrzebna ofiara jakości spowodowała pokojowe zakończenie pojedynku. Adams z Van Welym rozegrali bezpieczną partię i również podzielili się punktem. W tabeli prowadzi już trójka zawodników – Carlsen, Caruana oraz Ding.


Challengers

Tata 2016 R6CFot. Alina L’Ami

Powoli okazuje się, że młodzież nie daje rady bardziej doświadczonym kolegom i czołówkę tabeli okupują ci drudzy. Niespodziewanie Sevian dziś dostał się pod bardzo silny atak Admiraala, który wykorzystał niedokładną obronę Amerykanina i odniósł pierwsze w tym turnieju zwycięstwo. Raczej jako planową można uznać wygraną Safarliego nad najniżej w tym turnieju notowaną Haast. Natomiast bardzo ciekawie zapowiadał się pojedynek jednego z najlepszych juniorów Ormiańskich Abasova z nadzieją szachów Holenderskich Van Foreestem. Do kontroli czasu lepiej wyglądała pozycja tego drugiego, jednak kondycyjnie lepiej tą partię rozegrał rywal, który przejął kontrolę nad pozycją i doprowadził ją z sukcesem do końca. Prowadzący Dreev nie znalazł sposobu na L’Amiego, a Adhiban nie „docisnąłAntipova. Także remisami zakończyły się pojedynki Ju z Nisipeanu oraz Boka z Batsiashvili. Dalej na prowadzeniu mamy Dreeva i Adhibana z 5 pkt.

Runda VII

Masters

Tata 2016 R7MFot. Alina L’Ami

Wreszcie doczekaliśmy się rundy, w której dużo się działo. Partią dnia był pojedynek dwóch liderów Caruany z Dingiem, który trwał najdłużej ze wszystkich. Amerykanin wykorzystał przewagę białego koloru i od samego początku trzymał inicjatywę po swojej stronie. Po kontroli czasu okazało się, że me pionka więcej i do tego lepsza pozycję, co zmaterializowało się wygraną po 83 posunięciach. Carlsen kontynuuje swoją serię i tym razem pokonał Eljanova, który przecenił swoją pozycję już w debiucie. Gospodarze mięli okazję obejrzeć pojedynek dwóch swoich rodaków, z którego zwycięsko wyszedł Giri. Van Wely odgrażał się, że pokonanie lidera holenderskiej listy rankingowej jest jego celem nr.1 w tym turnieju, ale już po kilkunastu posunięciach widać było, że to są tylko czcze przechwałki. Pierwszej i zasłużonej porażki doznała Hou, którą ograł Mamedyarov. Karjakin miał hetmana za wieżę i skoczka w pojedynku z Navarą, ale Czech umiejętnie się zaparł i partia zakończyła się remisem. Ciekawie zapowiadała się rywalizacja Wei z So, ale panowie postanowili nie ryzykować i  też podzielili punkt. Podobny wynik padł też w pojedynku Tomashevskiego z Adamsem. W turnieju prowadzą dwaj panowie „CCarlsen i Caruana z 5 punktami.

Challengers

Tata 2016 R7CFot. Alina L’Ami

Także w drugiej grupie mięliśmy pojedynek „na szczycie„, gdzie były Mistrz Świata juniorów do lat 16 i medalista Olimpiady w Tromso Adhiban pokonał współlidera Dreeva i tym samym objął samodzielne prowadzenie.Rosjanin popełnił błąd w 17 posunięci, który Hindus bez problemów wykorzystał.  Safarli nie przestraszył się ataku na króla w wykonaniu Antipova i po jego neutralizacji osiągnął wygraną pozycję, którą zrealizował. W pojedynku dwóch kobiet Batsiashviliwyciągnęła” na remis partię z Ju mając dwa pionki mniej. Do największej niespodzianki doszło w partii Nisipeanu z Haast, gdzie mająca do tej pory zero punktów Holenderka odniosła pierwsze zwycięstwo. W „holenderskim” pojedynku młodziutki Van Foreest okazał się – też niespodziewanie – lepszy od L’Amiego. a partie Seviana z Bokiem oraz Abasova z Admiraalem zakończyły się pokojowo. W tabeli na czele samodzielnie Adhiban z 6 pkt.

Runda VIII

Masters

Tata 2016 R8MFot. Alina L’Ami

Remis w pojedynku Dinga ze swoim młodszym kolegą z reprezentacji Chin Wei wywołał mieszane komentarze ekspertów. Po partie tego drugiego widać było, że raczej obaj zawodnicy nie planowali wielkiej gry tego dnia. A szkoda, bo mógł to być bardzo ciekawy pojedynek. Karjakinowi udało się zatrzymać serię zwycięstw Carlsena, ale nic więcej już z tej partii nie wyciągnął. Za to wyciągnął z pojedynku z Caruaną cały punkt nieobliczalny Navara. A wystarczyło, że grający pod ciśnieniem Amerykanin połakomił się na pionka i już potem nie było „co zbierać„. Drugą partię porzegrała Hou – tym razem z Van Welym. Reprezentantka Chin dostała się pod typowy dla dla obrony sycylijskiej atak czarnych na hetmańskie skrzydło białych. Giri z Tomashevskim zablokowali tak pozycję, że nie pozostało im nic więcej, niż zgodzić się na remis. Takim samym rezultatem zakończyła się rywalizacja So z Mamedyarovem. Najdłużej grali Adams z Eljanovem i po końcówce pełnej błędów Ukraińca Anglik „wyciągnął się na remis„. A Carlsen już samodzielnie prowadzi w tabeli.

Challengers

Tata 2016 R8CFot. Alina L’Ami

Drugą partię z rzędu wygrała Haast, która tym razem złapała w pułapkę debiutową Batsiashvili. Ostrą partię rozegrali Ju z Sevianem. Młody Amerykanin odparł czarnymi naciski Chinki i przejął inicjatywę doprowadzając pojedynek do zwycięskiego końca. Adhiban dostał się pod napór L’Amiego, jednak reprezentant gospodarzy nie był w stanie znaleźć kontynuacji, która dała by mu zwycięstwo. Dreev z Safarlin rozegrali wyrównany pojedynek zakończony podziałem punktu. Antipov z Nisipeanu grali do „gołych króli„, ale – mimo lepszej wieżówki – zawodnik z Niemiec nie dał rady pokonać Rosjanina. Takimi samymi wynikami zakończyły się partie Boka z Abasovem oraz Van Foreesta z Admiraalem. Adhiban ciągle prowadzi samodzielnie mając 6,5 pkt.

Runda IX

Masters

 Tata 2016 R9MFot. Alina L’Ami

Carlsen nie zwalnia tempa i pokonuje następnego przeciwnika. Tym razem był to Adams, który wykonał tylko jeden niedokładny ruch w partii Włoskiej i potem już tylko przyglądał się, jak „norweski walec” zajeżdża jego pozycję. Navara zmiennym jest – mawiają jego rywale i tak też było we wtorek. Wei pokazał, że ma rozgryziona „berlinkę” i w pojedynku bez historii pokonał Czecha masakrując okolice czarnego króla. Eljanov z Girim zagrali równą partię, w której niewielką przewagę miał holender, jednak nie była ona na tyle duża, aby przynieść zwycięstwo. So, grający czarnymi z Van Welym, postanowił nie męczyć się i szybko podpisał remis. Caruana próbował „dobrać się” do Karjakina, jednak Rosjanin bardzo dobrze rozgrywał powstałą pozycję i tu również podzielono punkt. Także Mamedyarov z Dingiem nie znaleźli na siebie sposobu i też zakończyli partię pokojowo. Tomashevsky osiągnął niewielką przewagę w partii z Hou, jednak Chinka gra bardzo dobry turniej i nie dała się pokonać. Carlsen już prowadzi z przewagą jednego punktu nad Caruaną i półtora nad peletonem.

 

Challengers

Tata 2016 R9CFot. Alina L’Ami

Do niespodzianki doszło w drugim turnieju, gdzie prowadzący Adhiban zaznał porażki z rąk Van Foreestera. Młody holender wykorzystał pasywna grę Hindusa i mimo czarnego koloru przejął grę w okolicach 20 posunięcie, a potem zamienił inicjatywę na wygraną. Haast nie podtrzymała swojej zwycięskiej passy i została gładko ograna przez Seviana. Antipov ładnie zrealizował gońca i dwa połączone wolne piony przeciwko wieży w końcówce z Batsiashvili i odniósł zwycięstwo. Bok postawił mata na szachownicy w pojedynku z Admiraalem, a Abasov wykazał się techniką realizując przewagę jakości w partii z Ju. Pojedynki Safarliego z L’Amim oraz Nisipeanu z Dreevem zakończyły się remisami. W tabeli prowadzą Safarli i Adhiban z 6,5 pkt.

Runda X

Masters

Tata 2016 R10MFot. Alina L’Ami

W środę zawodnicy przenieśli się do Utrechtu, gdzie w Holenderskim Muzeum Kolejnictwa rozegrali X rundę. Prowadzący Carlsen zmierzył się czarnym kolorem z Girim, którego ambicja było „tylko” osiągnąc remis z Mistrzem świata, co stało się po 34 posunięciach. Caruanie za to udało się „dobrać” do Wei i odniósł przekonywujące zwycięstwo. Tomashevsky w pewnym momencie uzyskał delikatną przewagę w pojedynku z So, ale nie była ona na tyle wystarczająca, żeby odnieść zwycięstwo. Bardzo dobrą partię rozegrał Adams z Karjakinem, któremu udowodnił, że jest szybszy w ataku przy przeciwnych roszadach. Niestety Hou pomyliła się atakując pozycję króla Eljanova i poniosła kolejną porażkę. Bardzo ciekawą partię rozegrali Ding z Van Welym, gdzie w końcówce Chińczyk miał wieżę, skoczka i gońca, a jego rywal hetmana. Po długiej grze partia zakończyła się remisem. Remisem zakończył się pojedynek Navary z Mamedyarovem. W tabeli ciągle na czele Carlsen, który ma 0,5 pkt przewagi nad Caruaną.

Challengers

W kolejnym pojedynku „na szczycieAdhiban pokonał Safarliego i znowu powrócił na pozycję lidera. A zwycięstwo stało się jasne w momencie, kiedy wydawało się, że Azer już się wybronił mając jakość mniej. Niestety zmęczenie dało znać o sobie i postawił skoczka na niewłaściwym miejscu, co natychmiast przyniosło porażkę. W grze o zwycięstwo dalej liczy się Dreev, który bez problemów wygrał z Batsiashvili. W prestiżowej rywalizacji juniorów holenderskich Van Foreest nieprawidłowo poświęcił figurę, jednak na tyle skomplikowało to grę, że Bok pomylił się i to ten młodszy z rywali zainkasował punkt. Kolejną porażkę zanotowałą Haast, od której lepszym okazał się Abasov. Inny prestiżowy pojedynek rozegrali Mistrz Świata do lat 20 Antipov z nieobecnym na tamtych zawodach Sevianem. Początek partii lepiej rozegrał Rosjanin, ale w drugiej połowie zaczął grać słabiej i w końcu wpadł w siatkę matową. Swoją partię wygrała Ju okazując się lepsza od Admiraala. Pojedynek L’Amiego z Nisipeanu zakończył się podziałem punktu. Prowadzi Adhiban z przewagą pół punktu nad Dreevem oraz 1 pkt nad Safarlim.

Runda XI

Tata 2016 R11MFot. Alina L’Ami

Po pokonaniu w klasycznym dla Carlsena stylu Hou już tylko jakiś przypadkowy zbieg okoliczności może odebrać Norwegowi zwycięstwo w tym turnieju. Szczególnie, że większość rywali nie przejawia ochoty do walki o zwycięstwo w swoich partiach. Dziś wygrał jeszcze tylko Ding, który wykorzystał osłabioną pozycję króla Tomashevskiego, a potem zakończył partią ładnym taktycznym uderzeniem. Mamedyarov co prawda miał w końcówce hetmana przeciwko wieży i dwóm pionkom, ale pozycja, jaką ustawił Caruana była tylko remisowa. Adams z Girim rozegrali bardzo interesujący pojedynek, jednak po wszystkich wymianach powstała pozycja, gdzie jakość za dwa pionki nie dała żadnemu z graczy szans na wygraną. Navara dostał bardzo interesującą pozycję z Van Welym po ofierze hetmana przez Holendra, jednak para gońców wystarczyła, aby zremisować. Takim samym wynikiem zakończyły się pojedynki Eljanova z So oraz Wei z Karjakinem, co oznacza, że Carlsen ma 1 pkt przewagi nad Caruaną i 1,5 pkt nad Dingiem, z którym spotka się w ostatniej rundzie.

Challengers

Tata 2016 R11CFot. Alina L’Ami

Ciekawie zapowiada się końcówka turnieju w drugiej grupie. Prowadzący Adhiban zremisował końcówkę W vs. W+S z Nisipeanu i został dogoniony przed Dreeva, który pokonał Seviana w czterowieżowej końcówce z różnopolowymi gońcami. Zwyciężył także Safarli lepiej rozgrywając obronę francuską. W pojedynku o ostatnią lokatę Admiraal już w debiucie uzyskał sporą przewagę z Haast i skutecznie ją zrealizował. Wygrał też Bok z Ju, a główną rolę odegrał skoczek dobrze uplasowany w obozie Chinki. Remisem zakończyły się partie Abasova z Antipovem oraz Batsiaschvili z L’Amim. W grze o zwycięstwo i grę w turnieju Masters pozostali już tylko Adhiban, Dreev oraz Safarli.

Runda XII

Masters

Tata 2016 R12MFot. Alina L’Ami

Carlsen postanowił odpocząć sobie przed ostatnią rundą, kiedy zmierzy się z najlepszym Chińczykiem Dingiem i szybko zremisował z So. Ale grupa pościgowa mu nie odpuszcza. Ding jeszcze przed kontrolą czasu osiągnął przewagę na tyle dużą, że Eljanov poddał się, natomiast Caruana po bardzo aktywnej i atrakcyjnej dla kibiców partii pokonał Van Wely’ego. Karjakin z Girimdobiegli” bez większych ambicji do 30 posunięcia i podzielili punkt. Drugi z Chińczyków – Wei również zremisował po spokojnym pojedynku, a jego rywalem był Mamedyarov. Także bez historii zakończyła się podziałem punktu partia pomiedzy Navarą i Tomashevskim. Najdłużej trwała partia Hou z Adamsem, ale też zakończyła się pokojowo. Jak widać turniej dla większości uczestników się już zakończył, a w grze pozostał trójka – Carlsen, Caruana oraz Ding. A że w ostatniej rundzie spotkają się Norweg z Chińczykiem, to może jednak być ciekawie.

Challengers

Tata 2016 R12CFot. Alina L’Ami

Ogromne emocje towarzyszą końcówce turnieju w grupie „słabszej„. Prowadzący Adhiban ledwie wyciągnął remis w pojedynku z Batsiashvili, która nie była w stanie zrealizować wypracowanej w środkowej części partii przewagi. Dreev próbował realizować przewagę pionka z Abasovem, jednak potem go zwrócił i partia również zakończyła się remisem. Tak samo Safarli miał pionka więcej i tak samo nie dał rady wyciągnąć z pojedynku z Nisipeanu całego punktu. I to liderzy byli jedynymi, którzy dziś zremisowali, bo pozostałe partie zakończyły się na korzyść tylko jednego z graczy. Antipov pryncypialnie rozegrał obronę sycylijską z Admiraalem i najpierw zdobył figurę, a kilka posunięć później rywal gratulował mu zwycięstwa. Van Foreest pięknie rozbił pozycję króla Ju, ale potem zamiast dalej atakować jego pozycję, to zaczął podrywać centrum i okazało się, że to jego monarcha musi obawiać się o siebie. Haaste dalej jest dostarczycielem punktów, a tym razem prezent otrzymał Bok. Sevianszarpnął się” w centrum i okazało się, że przez to rozbił pozycję wokół swojego monarchy, co L’Ami skutecznie wykorzystał. W tabeli prowadzą wspólnie Adhiban oraz Dreev, a pół punktu mniej ma Safarli i ci zawodnicy zmierzą się w korespondencyjnym pojedynku o zwycięstwo i awans do przyszłorocznego turnieju „Masters”.

Runda XIV

Masters

Tata 2016 R13MFot. Alina L’Ami

Magnus Carlsen nie zamierzał ryzykować i w pojedynku z Dingiem ustawił delikatnie lepszą pozycję, którą – z wrodzoną sobie gracją – męczył, doprowadzając do końcówki W+G vs. W, którą Chińczyk zremisował. Caruanę dopadły nerwy i rozegrał słabą partię w tym turnieju przegrywając z Tomashevskim pogrążając się odsunięciem od „pola walki” swojego hetmana. Navarazakombinował” się w pojedynku z Eljanovem i praktycznie w partii nie istniał. Niemiłą dla gospodarzy niespodziankę mogła sprawić Hou ogrywając holenderskiego superarcymistrza Giriego. Po serii wymian Holender poszedł na przegraną końcówkę, której Chinka nie potrafiła zrealizować i partia zakończyła się remisem. Także remisem swój debiut w superturnieju zakończył Wei, a jego rywalem był drugi z reprezentantów Holandii Van Wely. Także pokojowo zakończyły się pojedynki Mamedyarova z Karjakinem oraz Adamsa z So. W turnieju zwyciężył samodzielnie i zasłużenie Magnus Carlsen, który pokazał, że bzproblemów wyłąpuje słabych zawodników i jest dla nich  egzekutorem. Drugie miejsce podzielili Caruana z Dingiem zdobywając punkt mniej. Debiut 17-letniego Yi Wei można uznac za udany, gdyż zdobycie 50% w takim turnieju przez juniora to naprawdę niezły wynik. Gospodarze na pewnie nie są zadowoleni z postawy swoich reprezentantów, którzy nie sprostali poziomowi tych zawodów, bo przecież 50% Giriego niej jest tym, czego się spodziewał.

Wyniki końcowe

Tata 2016 wyniki Masters2

Challengers

Tata 2016 R13CFot. Alina L’Ami

Trzech zawodników walczyło o zwycięstwo i wszyscy trzej równo „dobiegli do mety„. Jako jedyny wygrał Safarli, który mając pół punktu mniej, nie miał innego wyjścia niż pokusić się o pokonanie Batsiashvili. Dreev do grał do samego końca partię z Admiraalem, jednak to Holender mial przez całą partię przewagę i nie dał się pokonać. Adhiban dostał jakość w końcówce pojedynku z Sevianem, ale młody Amerykanin miał za nią dwa pionki, które wystarczyły do remisu. Jedenstą porażkę „zaliczyła” Haast, a tym razem stało się to za sprawą innej pani – Ju. Remisami zakończyły się partie AbasovL’Ami, NisipeanuVan Foreest oraz BokAntipov. Dodatkowa punktacja wskazała na zwycięzcę reprezentant Indii, który za rok uzupełni turniej Masters.

Wyniki końcowe

Tata 2016 wyniki Challengers2

Oficjalna strona zawodów.

4 KOMENTARZE

  1. Obstawiam, że wygra ktoś z dwójki – Carlsen, Karjakin. So i Caruana grają mocno w kratkę, a Giri jest ciągle zbyt defensywnym zawodnikiem, który zwyczajnie mało partii wygrywa. Na pewno groźni będą Liren i Mamedyarov. Za to bardzo jestem ciekawy gry Eljanova, bo on już nie jest najmłodszym zawodnikiem, a ma za sobą najlepszy rok w karierze. Pozostali zawodnicy mogą sprawić pojedynczą niespodziankę, jak np. Navara, ale szans na zwycięstwo w turnieju nie widzę dla nich.
    Pytanie do turnieju challengerów – czy Sevian w końcu zagra tak dobrze, jak się o nim mówi? Faktycznie dość słabo reprezentowany ten turniej. No i szkoda, że w turnieju głównym nie gra Radek, który w zeszłym roku pokonał Carlsena i Caruanę ;).

  2. Mogę zapytać, kto pisze te „podsumowania”? Pomijając błędy w pisowni, to merytorycznie są bardzo słabe – np. podsumowanie partii Carlsena z van Welym to zupełne brednie. Autorze, czy Twój ranking rozpoczyna się chociaż od cyfry 2?

  3. Proponuję drobne korekty do ostatniej rundy. Była to XIII runda, nie XIV. W związku z tym Giri zdobył jednego plusa, a nie 50%. A tak w ogóle, to dzięki za relacje.

Comments are closed.