Tata Steel Chess 2015

10
648

Tata logo

Właśnie mija rok od ostatniej edycji słynnego turnieju w Wijk Aan Zee, kiedy to mieliśmy okazję oglądać zmagania dwójki Polaków – Radka Wojtaszka i Janka Dudę – w turnieju Challengers

Radek WojtaszekFot. PZSzach

W tym roku Radek zapracował sobie na grę w turnieju Masters i przez najbliższe 15 dni będzie miał okazję dostarczyć kibicom szachów w Polsce wiele emocji. Miejmy nadzieję, że wykorzysta szansę na pokazanie się w szachowej elicie. Na pewno go na to stać.

Oprócz niego – rozstawionego z nr. 7 zobaczymy 13 innych zawodników:

1. Magnus Carlsen(2862)

2. Fabiano Caruana(2820)

3. Levon Aronian(2797)

4. Anish Giri(2784)

5. Wesley So(2762)

6. Maxime Vachier-Lagrave(2757)

7. Teimour Radjabov(2734)

8. Liren Ding(2732)

9. Baadur Jobava(2727)

10. Vasil Ivanchuk(2715)

11. Yifan Hou(2673)

12. Loek Van Wely(2667)

13. Ivan Saric(2666)

Tata 2015 R0c Fot. Organizatorzy

Średni ranking turnieju wynosi 2746 pkt ELO, co daje mu 20 kategorię FIDE.

Równolegle rozegrany zostanie turniej Challengers bez udziału Polaków, ale na pewno bardzo interesujący. A zagrają w nim następujący zawodnicy:

1. David Navara(2729)

2. Yi Wei(2675)

3. Sam Shankland(2652)

4. Robin Van Kampen(2615)

5. Erwin L’Ami(2613)

6. Vladimir Potkin(2608)

7. Salem Saleh(2603)

8. Jan Timman(2593)

9. Bart Michiels(2563)

10. Valentina Gunina(2538)

11. David Klein(2517)

12. Samuel Sevian(2511)

13. Anne Haast(2352)

14. Ari Dale(2291)

Transmisja
Początek zawodów o 13:30 czasu polskiego.

Runda I

Tata 2015 R0bFot. Organizatorzy

Partią dnia na pewno będzie pojedynek reprezentanta gospodarzy Giriego z Mistrzem Świata Carlsenem. Radek rozpocznie zawody czarnym kolorem od pojedynku z jednym z najbardziej progresujących zawodników świata – urodzonym na Filipinach, ale od niedawna reprezentantem USA – Wesleyem So. Ciekawie na pewno zapowiada się też pojedynek dwóch „wirtuozów” szachów, czyli partia IvanchukJobava. Który okaże się bardziej szalony? W turnieju Challengers na pewno wszyscy jesteśmy ciekawi, czy Wei jest gotowy na zwycięstwo i awans do Masters, ale równie ciekawie zapowiada się występ najwięszkej obecnie nadziei szachów amerykańskich 13-letniego arcymistrza Samuela Seviana. Jak wystartują ci młodzi zawodnicy? I czy pokonają takich rutyniarzy, jak Navara, czy czy Timman?

Masters

Fabiano Caruana ewidentnie wyrasta na drugiego szachistę świata. Dziś ze spokojem wypunktował złotego olimpijczyka z Tromso Lirena Dinga i zrobił to w stylu podobnym to tego, w jakim go widzieliśmy w Saint Louis. Także rezultatywnym wynikiem zakończył sie pojedynek dwóch chyba najciekawszych zawodników tego turnieju, czyli Ivanchuka z Jobavą. Długo nic się w ich partii specjalnego nie działo, aż tu nagle Gruzin postanowił pójść na końcówkę pionkową, która okazała się przegrana(polecamy przećwiczyć tą końcówkę). Mistrzyni Świata Yifan Hou postanowiła zagrać obronę francuzką Maximovi Vachier-Lagrave. Po wymianie hetmanów to jednak Francuz miał inicjatywę, którą zamienił na punkt. Carlsen w pojedynku z Girim wybrał mało popularne pierwsze posunięcie(1…g6) i potem partia przeszła do scenariusza zbliżonego do popularnej „berlinki„. Obaj zawodnicy grali jednak spokojne szachy i w sumie pokojowo zakończyli partię.

Tata 2015 R1bFot. chess.com

Radek Wojtaszek zagrał spokojnie swoją partię z Wesleyem So, choć cały czas jego przeciwnik miał delikatną przewagę. Niestety w drugim niedoczasie nasz reprezentant popełnił spory błąd(57…Wh6), ale jego rywal oddał mu pole grając równie słabe 58.Kh2 zamiast 58.Wf5 z bardzo dużymi szansami na wygraną. Potem obaj rywale próbowali jeszcze zaostrzyć grę i zrobiło się naprawdę „gorąco„. Obaj zawodnicy popełniali błędy, a w momencie, kiedy Radek dostał szansę na grę na wygraną, to niestety wykonał posunięcie prowadzące do trzykrotnego powtórzenia posunięć  i w sumie ich debiut w turnieju „Masters” zakończył się remisem. Także remisami zakończyły się partie Radjabova z Van Wely oraz Sarica z Aronianem. Po I rundzie rundzie prowadzą więc Caruana, Vachier-Lagrave oraz Ivanchuk.

Radjabov, T. – Van Wely, L. ½-½
Ivanchuk, V. – Jobava, B. 1-0
Vachier-Lagrave, M. – Hou, Y. 1-0
Ding, L. – Caruana, F. 0-1
Saric, I. – Aronian, L. ½-½
Giri, A. – Carlsen, M. ½-½
So, W. – Wojtaszek, R. ½-½

Challengers

Z ogromnym zainteresowanie kibice szachów na całym świecie oczekiwali debiuty 13-letniego Samuela Seviana, który jest obecnie największym szachowym talentem w Stanach Zjednoczonych. Niestety trema zjadła młodziutkiego zawodnika i bardziej doświadczony przedstawiciel gospodarzy Robin Van Kampen nie dał najmniejszych szans rywalowi stając się jedynym zwycięzcą w tej rundzie. Faworyzowany David Navara nie znalazł sposobu na Ervina L’Amiego i po 49 posunięciach zaproponował remis. Rok temu w wieku 15 lat zadebiutował w tym turnieju Janek Duda, a tym razem zawodnicy zaprosili jego rok młodszego rywala Yi Wei, który w pierwszej swojej partii nie pograł długo i podzielił punkt z innym Amerykaninem – bohaterem z Olimpiady w Tromso – Samuelem Shanklandem. Rosjanka Valentina Gunina zagrała równa partię z Michielsem Bartem i zdobyła połówkę. Ponieważ pozostali awodnicy również zremisowali, to liderem jest młody holender Robin Van Kampen.

Shankland, S. – Wei, Y. ½-½
Dale, A. – Haast, A. ½-½
Navara, D. – l’ Ami, E. ½-½
Timman, J. – Klein, D. ½-½
Van Kampen, R. – Sevian, S. 1-0
Michiels, B. – Gunina, V. ½-½
Saleh, S. – Potkin, V. ½-½

Runda II

Tata 2015 R2Fot. Alina L’Ami

Radka czeka kolejny pojedynek czarnym kolorem, a jego rywalem będzie doświadczony reprezentant gospodarzy Loek Van Wely. Jeżeli jednak nasz reprezentant chce odnieść sukces w tym turnieju, to powinien spróbować zawalczyć o zwycięstwo z niżej jednak notowanym rywalem. Carlsen spotka się z dzisiejszym rywalem Radka Wesleyem So i pewnie będzie białymi szukał punktu. Najciekawszą partią będzie pojedynek Aroniana z Girim. Młody Holender ma ciężki start, ale jego ostatni występ w Katarze pokazał, że może wiele. Czy stać go na pokonanie Ormianina? Caruana spotka się z Saricem, który na Olimpiadzie w Tromso pokonał Carlsena. Czy tym razem stać go będzie na niespodziankę? W turnieju Challengers nie zobaczymy jakiegoś specjalnego pojedynku, ale jeżeli Wei chce wygrać ten turniej, to powinien dobrać się do Potkina. A to nie jest takie proste.

Masters

Caruana zaczyna robić to samo, co w Saint Louis, czyli wygrywa wszystko, co się da. Dziś nie dał odrobiny szans Saricowi i wykorzystał jego pierwszą poważną niedokładności. Carlsen zagrał kolejną bezbarwną partię remisując z So. W pojedynku „chińsko-chińskim” lepszy okazał się Ding szybko przejmując inicjatywę, którą następnie zamienił na konkretną przewagę. Ciekawie przebiegała partia pomiędzy Aronianem i Girim. Ormianin miał cały czas niewielką przewagę, ale jego rywal spokojnie parował wszystkie zapędy rywala. Jobava z VachierLagrave grali tylko 20 posunięć i podpisali remis. Radjabov szukał sposobu na „dobranie się” do Ivanchuka, ale ten łatwo nie odpuszcza i tym razem partia zakończyła się podziałem punktu.

Tata 2015 R2bFot. chess.com

Radek znowu grał najdłużej i powtórzył scenariusz z poprzedniej partii. Sprytnie bronił się czarnym kolorem aż do 30 posunięcia pojedynku z Van Welym, ale potem niestety jego forma drastycznie spadła i popadł w tarapaty. Kilkakrotnie jego rywal mógł rozstrzygnąć partię na swoją korzyść, jednak dostosował się poziomem gry do naszego reprezentanta i obaj zawodnicy zaczęli popełniać błąd za błędem. W sumie Wojtaszek odbył podróż na koniec szachowego świata, z którego powrócił szczęśliwie z połówką punktu. Czy kolejni rywale też mu podarują odrobinę szczęścia?

Ale na razie mamy jednego lidera, którym jest Fabiano Caruana, który jako jedyna ma komplet punktów.

Van Wely, L. – Wojtaszek, R. ½-½
Carlsen, M. – So, W. ½-½
Aronian, L. – Giri, A. ½-½
Caruana, F. – Saric, I. 1-0
Hou, Y. – Ding, L. 0-1
Jobava, B. – Vachier-Lagrave, M. ½-½
Radjabov, T. – Ivanchuk, V. ½-½

Challengers

Młody Sevian grał dziś jeszcze dłużej niż Wojtaszek, ale niestety doznał kolejnej porażki. Turniej ten to dla niego prawdziwa szkoła szachowego życia. Za to wygrał inny „młodziakWei, ktory nie dał szans Rosjaninowi Potkinowi. Navara nie pozostawił złudzeń Haast i pokazał młodej holenderce, że jest lepszym znawca końcówek. Bardzo dobrą partię rozegrała też Gunina, która wykorzystała osłabienie pozycji króla Saleha i zdobyła decydującą przewagę. Pozostałe trzy partie zakończyły się remisami, i tak na prowadzeniu mamy aż piątkę zawodników.

Wei, Y. – Potkin, V. 1-0
Gunina, V. – Saleh, S. 1-0
Sevian, S. – Michiels, B. 0-1
Klein, D. – Van Kampen, R. ½-½
l’ Ami, E. – Timman, J. ½-½
Haast, A. – Navara, D. 0-1
Shankland, S. – Dale, A. ½-½

Runda III

No i mamy przed sobą rewanż za partię z Olimpiady w Tromso, gdzie Wojtaszek gładko przegrał czarnymi z Carlsenem. Teraz nasz zawodnik zagra białymi i miejmy nadzieję, że uda mu się odbudować kondycję po dwóch supermaratonach.Jednak partią dnia będzie pojedynek Giriego z niepokonanym Caruaną. Czy „zapieraczowi” z Holandii uda się urwać choć połówkę rozpędzonemu Włochowi? Zobaczymy juz w poniedziałek od 13:30. W turnieju Challengers znowu nie mamy żadnej specjalnie ciekawej partii, ale na pewno będzie przyglądać się chińskiej torpedzie Wei, który walczy o zwycięstwo w tych zawodach. Poza tym zobaczymy dwa pojedynki z udziałem reprezentantów gospodarzy po obydwu stronach stołu.

tata 2015 R3Fot. Organizatorzy

Masters

Sportowiec pracuje całe życie, aby dostąpić zaszczytu zmierzenia się z najlepszymi. Jest to prawda oczywista, jednak w szachach możliwość zagrania partii turniejowej z aktualnym Mistrzem Świata jest niezwykle trudna, a pokonanie go w najsłynniejszym turnieju świata jest osiągnięciem historycznym. I tego dokonał dziś Radek Wojtaszek pokonując cudowne dziecko szachów – Magnusa Carlsena. I nie tylko sama wygrana robi wrażenie, ale też i styl,w jakim tego dokonał. Od samego początku punktował Norwega udowadniając, że bardzo dobrze radzi sobie także w mało teoretycznie rozpracowanych scenariuszach. Tym razem z pełną konsekwencją piętnował każdą niedokładność Carlsena. Decydujące dla wyniku partii było 28 posunięcie Mistrza Świata, który to popełnił wtedy błąd, który kosztował go figurę. Reszta partii, to już była egzekucja, która nie trwała zbyt długo. Brawa dla Radka, ale też należy przypomnieć, że turniej dopiero się rozkręca i jeszcze przed nim 10 bardzo trudnych pojedynków.

Do roli jednego z faworytów do zwycięstwa urasta Ivanchuk, który dziś bezwzględnie wykorzystał słabą grę wczorajszego rywala Wojtaszka Van Welego. On także wykorzystał niedokładną grę Holendra i jeszcze przed kontrolą czasu pozbawił go wszelkich złudzeń. Zwycięstwo Wojtaszka nie było jedyną niespodzianką dzisiejszego dnia. Także młody So wykorzystał pierwszy błąd Aroniana w 20 posunięciu, a potem wykonał równie podobną egzekucję. Czwartym zwycięzcą i po raz czwarty dziś białym kolorem został Ding, który w miniaturze ograł będącego w wyjątkowo słabej formie w tym turnieju Jobavę. Giri uzyskał przewagę w pojedynku z Caruaną, ale nie dane mu było przebić się przez zaporę zbudowaną przez Włocha i partia zakończyła się remisem. Hou miała szansę na pokonanie Sarica, ale w tym turnieju chyba też nie jest w najlepszej formie, bo pozwoliła Chorwatowi uciec spod „topora” i w ten sposób zdobyła tylko „połówkę„. Vachier-Lagrave zagrał dziś skomplikowaną partię z Radjabovem, ale w sumie rywale podzielili się punktem.

tata 2015 R3b

W ten sposób na czele tabeli mamy dwójkę zawodników – Ivanchuka oraz Caruanę, a Wojtaszek razem z trzema innymi rywalami dzieli III pozycję.

Ivanchuk, V. – Van Wely, L. 1-0
Vachier-Lagrave, M. – Radjabov, T. ½-½
Ding, L. – Jobava, B. 1-0
Saric, I. – Hou, Y. ½-½
Giri, A. – Caruana, F. ½-½
So, W. – Aronian, L. 1-0
Wojtaszek, R. – Carlsen, M. 1-0

Challengers

Trzy rozstrzygnięte partie zobaczyliśmy dziś w drugim turnieju głównym. Dość niespodziewanie, ale zasłużenie Anne Haast pokonała nestora szachów holenderskich Jana Timmana. Po wczorajszej porażce „odkuł sięPotkin wykorzystując słabe 14 posunięcie Guniny. Także za niespodziankę można uznać zwycięstwo niżej notowanego Kleina nad jednym z liderów po II rundach Michielsem. Pozostałe pojedynki zakończyły się remisami, co oznacza, że na czele tabeli zobaczymy czwórkę zawodników – Kleina, Navarę, Van Kampena oraz Wei, którzy mają po 2 pkt.

Dale, A. – Wei, Y. ½-½
Navara, D. – Shankland, S. ½-½
Timman, J. – Haast, A. 0-1
Van Kampen, R. – l’ Ami, E. ½-½
Michiels, B. – Klein, D. 0-1
Saleh, S. – Sevian, S. ½-½
Potkin, V. – Gunina, V. 1-0

Runda IV

Jeszcze nie ochłonęliśmy po pięknym zwycięstwie Wojtaszka nad Carlsenem, a już przed nami kolejna superpartia naszego asa. Tym razem czarnymi Radek zmierzy się z innym, co prawda w tej chwili byłym, ale zawsze, członkiem klubu „2800+„, czyli Levonem Aronianem. Ormianin został pokonany w III rundzie przez Wesleya So i na pewno będzie szukał całego punktu w pojedynku z Polakiem, który mimo wszystko jest bardzo zmęczony po trzech wyczerpujących pojedynkach. Ale w nagrodę za wytrzymanie jeszcze tej partii na naszego zawodnika czeka dzień wolny. Równie ciekawie zapowiada się partia CaruanaSo, w której wszystko się może zdarzyć. Ivanchuk tym razem zmierzy się z VachierLagrave i zobaczymy, czy jego forma jest wystarczająca, aby pokonać Francuza. W drugim turnieju czwórka liderów nie gra ze sobą, więc zobaczymy między nimi pojedynek korespondencyjny. Partią dnia może za to być pojedynek WeiGunina, choć pojedynek Navary z Timmanem też może być ciekawy.

tata 2015 R4Fot. Chess-news.ru

Masters

Wyjątkowo krótka była runda przed dniem przerwy. Dzisiaj szachiści Polscy mieli powody do radości, bo świętowaliśmy 28 urodziny Radka Wojtaszka, który tradycyjnie otrzymał bukiet kwiatów, a potem zasiadł do partii czarnym kolorem z Aronianem. Często zdarza się, że po wielkim sukcesie następna partia słabo wypada, ale nie tym razem. Radek bardzo szybko wyrównał i następnie sparował wszystkie szanse Ormianina. Aronian sprawdzał jeszcze Polaka w końcówce hetmańskiej, ale w 47 posunięciu jednak postanowił przyjąć pokojową propozycję. W świetnej formie jest Ivanchuk, który dziś bardzo łatwo rozprawił się z Vachier-Lagrave wykorzystując niedokładną grę Francuza. Carlsen przyszedł na rundę rządny zwycięstwa i nie pozwolił na nawet odrobinę spokoju Van Welemu. W swoim stylu dyskretnie przejął inicjatywę, a jak Holender się obudził, to już było po sprawie. Niezła partię rozgrywał Radjabov z Dingiem, jednak tak zapędził się w ataku na króla rywala, że zapomniał o parze gońców rywala, która natychmiast odwróciła wynik na korzyść Chińczyka. Jobava jest ewidentnie bez formy i dziś grał z Saricem bardzo nierówno i zostawiając króla na środku szachownicy popełniał błąd za błędem w końcu przegrywając. Pojedynek Caruany z So przebiegał pod znakiem spokojnej i zrównoważonej gry i partia zakończyła się podziałem punktów. Giri nawet przez chwilę nie miał szansy na poszukanie swojej szansy na zwycięstwo z Hou i po 20 posunięciach partia zakończyła się remisem.

tata 2015 R4bFot. Organizatorzy

Van Wely, L. – Carlsen, M. 0-1
Aronian, L. – Wojtaszek, R. ½-½
Caruana, F. – So, W. ½-½
Hou, Y. – Giri, A. ½-½
Jobava, B. – Saric, I. 0-1
Radjabov, T. – Ding, L. 0-1
Ivanchuk, V. – Vachier-Lagrave, M. 1-0

I tak przed pierwszym dniem przerwy prowadzi, będący w wyśmienitej formie, Ivanchuk, który ma 3,5 pkt. Pół punktu mniej mają Ding oraz Caruana, a za nimi jest Radek Wojtaszek z 2,5 pkt. Start nasz zawodnik miał wyśmienity, choć pierwsze dwie partie nie zwiastowały niespodzianki. Jednak wczorajsze przekonywujące zwycięstwo nad Carlsenem i dziś spokojny i pewny remis z Aronianem dają nadzieję na ciekawą grę w pozostałych pojedynkach. Jeżeli Radek utrzyma poziom gry z dwóch ostatnich pojedynków, to możemy mieć jeszcze wiele radosnych chwil.

Challengers

Runda była dziś wyjątkowo rezultatywna. Pierwsza partię w swojej krótkiej historii gry w Wijk Aan Zee wygrał młodziutki Amerykanin Sevian, a pokonany został po bardzo długiej partii Potkin. W pojedynku młodości z urodą Wei okazał się sprytniejszy od Guniny i utrzymał miejsce w ścisłej czołówce turnieju. Navara szybko przejął inicjatywę w pojedynku z Dale jeszcze przed kontrolą czasu zainkasował punkt. O tej samej porze zwycięzcą został ogłoszony także Van Kampen, który okazał sie lepszy od Haast.  Wygrali jeszcze L’Ami i Saleh, a jedyny remis spadł w pojedynku Shanklanda z Timmanem, choć i tu powinien paść wynik rezultatywny. Na czele tabeli trójka zawodników Navara, Van Kampen oraz Wei z 3 pkt.

Wei, Y. – Gunina, V. 1-0
Sevian, S. – Potkin, V. 1-0
Klein, D. – Saleh, S. 0-1
l’ Ami, E. – Michiels, B. 1-0
Haast, A. – Van Kampen, R. 0-1
Shankland, S. – Timman, J. ½-½
Dale, A. – Navara, D. 0-1

 

Runda V

Trzeci w serii najlepszych szachistów świata do gry z Radkiem jest Fabiano Caruana. Biały kolor naszego zawodnika daje nadzieję na ciekawą partię, a na pewno Włoch podejdzie do pojedynku z Polakiem z dużo większym szacunkiem, niż Mistrz Świata. Najbardziej interesującym pojedynkiem będzie partia Dinga, który wygrał trzy ostatnie partie z prowadzącym Ivanchukiem, ale równie ciekawie zapowiada się rywalizacja pomiędzy Carlsenem i Aronianem. Ten z nich, który przegra może już pożegnać się z wygraną tego turnieju. W drugim turnieju bestsellerem jest pojedynek Navary w Wei. Obaj zawodnicy mają po 3 pkt i walczą o zwycięstwo i awans do przyszłorocznego turnieju Masters. Uczestnicy turnieju głównego zagrają tą rundę w Rotterdamie, natomiast „challengersi” zostają w Wijk Aan Zee.

Masters


tata 2015 R5Fot. Organizatorzy

Z dwóch partii, jakie elektryzowały dziś szachowy świat, nas interesował pojedynek Radka Wojtaszka z drugim szachistą świata Fabiano Caruaną. Włoch postanowił pójść śladami Carlsena i zdecydował się zagrać obronę holenderską. Prawdopodobnie coś przygotował, ale raczej nie miał szans na zademonstrowanie czegoś ciekawego, gdyż Radek zagrał bardzo pryncypialnie wykorzystując główną wadę tego systemu, czyli słabego gońca białopolowego. Zresztą ten czarnopolowy też nic ciekawego nie pokazał. W zamian Polak zaatakował na skrzydle hetmańskim, gdzie zdobył pionka i następnie dokonał egzekucji podobnej do tej z pojedynku z Carlsenem. Chyba był to ostatni raz, kiedy ktokolwiek zagrał z Wojtaszkiem ten debiut.

tata 2015 R5bFot. chess24.com

Aronian gra słabo w tym turnieju i tym razem udowodnił mu to Carlsen. Mistrz Świata wykorzystał mało aktywną postawę Ormianina i po 30 posunięciach widać było, że pojedynek zmierza w stronę tylko jednego rezultatu. Jobava popełnia mnóstwo błędów w tym turnieju i dziś wykorzystał to Giri, który wygrał partię bez historii. W pojedynku Dinga z prowadzącym Ivanchukiem inicjatywę miał ten pierwszy, ale przy świetnej dyspozycji Ukraińca wystarczyło to na remis. Van Wely łatwo przejął grę czarnymi od Vachier-Lagrave i długo naciskał rywala, jednak nie wystarczyło to do wygrania partii. Najdłużej grali Hou z So, gdzie obie strony szukały swojej szansy, jednak po 6 godzinach gry zawodnicy musieli zadowolić się remisem.

Vachier-Lagrave, M. – Van Wely, L. ½-½
Ding, L. – Ivanchuk, V. ½-½
Saric, I. – Radjabov, T. 0-1
Giri, A. – Jobava, B. 1-0
So, W. – Hou, Y. ½-½
Wojtaszek, R. – Caruana, F. 1-0
Carlsen, M. – Aronian, L. 1-0

W tabeli prowadzi Ivanchuk z 4 pkt, a druga pozycję dzielą Wojtaszek oraz Ding z 3,5 pkt.

Challengers

Navara lepiej prowadził grę w parti z Wei, jednak młody reprezentant Chin sparował wszystkie naciski rywala i doprowadził do remisu. Najmłodszy w turnieju Sevian zapłacił już „frycowe” i wygrał kolejną partię. Tym razem pokonana została Gunina, która od 55 posunięcia zaczęła popełniać „grube” błędy. Podstawkę „zaliczyłVan Kampen i chwilę potem poddał partię z Shanklandem. L’Ami nie najlepiej zaczął pojedynek z Salehem, ale potem przejął inicjatywę i bezlitośnie wykorzystał niedokładności w grze reprezentanta Emiratów. Wygrali dziś jeszcze Timman z Dale, Potkin z Kleinem oraz Michiels z Haast i w ten sposób na czele mamy trójkę zawodników z 3,5 pkt – Navarę, Wei oraz L’Amiego.

Navara, D. – Wei, Y. ½-½
Timman, J. – Dale, A. 1-0
Van Kampen, R. – Shankland, S. 0-1
Michiels, B. – Haast, A. 1-0
Saleh, S. – l’ Ami, E. 0-1
Potkin, V. – Klein, D. 1-0
Gunina, V. – Sevian, S. 0-1

Runda VI

Radek nie ma łatwo w tym turnieju. Ale o tym wiedzieliśmy od samego początku. Tym razem będzie miał okazję na rywalizację z aktualną Mistrzynią Świata Yifan Hou. Jedno jest pewne – to nie Radek powinien obawiać się tego pojedynku. Dwóch panów „C„, którzy w podobny sposób przegrali z Polakiem zmierzy się ze sobą i zobaczymy, który z nich okaże się lepszy. Ivanchuk spotka się z Sariciem i może powalczyć o kolejny punkt. W drugim turnieju mamy prawdziwy rarytas – pojedynek dwójki najmłodszych zawodników Wei z Sevianem. Tak więc w piątek czeka nas emocji co niemiara.

Masters

tata 2015 R6Fot. Alina L’Ami

Magnus Carlsen musiał bardzo się zdenerwować porażką z Wojtaszkiem, bo wygrał od tamtej pory trzecią partię pod rząd. Tym razem pokonał czarnymi Fabiano Caruanę, który chyba nie podniósł się jeszcze po wczorajszej porażce z Polakiem. Mistrz Świata wykorzystał jedyny błąd Włocha i tuz przed kontrolą czasu odebrał gratulacje. Drugiej porażki doznał Ding, który nie do końca zrozumiał meandry obrony Caro-Kann i został pokonany przez VachierLagrave. Kolejna partie wygrał So, który bez problemów uporał się z najsłabszym, póki co, zawodnikiem turnieju – Jobavą.

tata 2015 R6bFot. Alina L’Ami

Pojedynek Radka Wojtaszka z Mistrzynią Świata Hou Yifan przebiegał pod znakiem niewielkiej przewagi Chinki, jednak nasz zawodnik zneutralizował zapędy przeciwniczki i w 36 posunięciu podpisano remis. Prowadzący Ivanchuk nie znalazł pomysłu na Sarica i partia zakończyła się podziałem punktu. Pojedynek Radjabova z Girim zakończył się remisem po 26 posunięciach, a partia Van Welego z Aronianem trwała tylko 4 posunięcia dłużej.

Van Wely, L. – Aronian, L. ½-½
Caruana, F. – Carlsen, M. 0-1
Hou, Y. – Wojtaszek, R. ½-½
Jobava, B. – So, W. 0-1
Radjabov, T. – Giri, A. ½-½
Ivanchuk, V. – Saric, I. ½-½
Vachier-Lagrave, M. – Ding, L. 1-0

W tabeli ciągle na czele znajduje się Ivanchuk, który ma 4,5 pkt, a za nim mamy Wojtaszka, Carlsena i So z 4 pkt.

Challengers

W głównym pojedynku dnia Chiński złoty medalista olimpijski z Tromso Wei nie dał szans młodszemu rywalowi z USA Sevianovi. Wygrał także Navara, który potrzebował tylko 19 posunięć, aby Timman uznał się za pokonanego. Również Van Kampen odniósł dziś zwycięstwo w miniaturze pokonujące Dale. Amerykanie jednak dziś też mięli okazję do radości, bo cały punkt zainkasował Shankland ogrywając białymi w obronie francuskiej Michielsa. W najdłuższej partii dnia Klein okazał się lepszy od Guniny po 77 ruchach. Partie Haast z Salehem oraz L’Ami z Potkinem zakończyły się remisami. W tabeli prowadzą Navara z Wei z dorobkiem 4,5 pkt.

Wei, Y. – Sevian, S. 1-0
Klein, D. – Gunina, V. 1-0
l’ Ami, E. – Potkin, V. ½-½
Haast, A. – Saleh, S. ½-½
Shankland, S. – Michiels, B. 1-0
Dale, A. – Van Kampen, R. 0-1
Navara, D. – Timman, J. 1-0

Runda VII

Jobava nie należy do ulubionych przeciwników Wojtaszka. Gra szachy niekonwencjonalne, dalekie od ogólnie przyjętych zasad szachowych, co oznacza, że w pojedynkach z nim mniej liczy się znajomość  teorii, a bardziej prawdziwa „siła gry„. Jednak w tym turnieju wyraźnie mu nie idzie i jest to jakaś szansa na zdobycie kolejnego „plusa” przez naszego arcymistrza. Ale na Gruzina trzeba uważać i Radek to na pewno wie, więc nie mamy co się spodziewać „hurra-ataku„, a raczej spokojnej i przemyślanej gry Polaka. Ciekawie zapowiada się pojedynek pomiędzy dwójką aktualnych Mistrzów Świata. Faworyt jest jeden, ale może młoda Chinka pokusi się o niespodziankę? Na pewno interesujący będzie pojedynek Aroniana z Caruaną. Pierwszy gra słabo i próbuje się podnieść, a drugi przegrał dwie ostatnie partie. W drugim turnieju będziemy mieć okazję zobaczyć pojedynek pokoleń – Timman zmierzy się młodziutkim, ale już doświadczonym Wei. A obok zagrają dwaj zawodnicy z czołówki, czyli Van Kampen z Navarą. To może być ważna partia.

Masters

tata 2015 R7bFot. Alina L’Ami

Tak, jak przewidywaliśmy, pojedynek Wojtaszka z Jobavą przebiegał pod znakiem skomplikowanej gry. W 21 posunięciu Gruzin wykonał ostre posunięcie, które jednak nie było najlepsze. Nasz zawodnik nie dał się na nie nabrać, jednak kosztowało go to sporo czasu do namysłu i w lepszej pozycji zaczął popełniać błędy. Zostały one bezlitośnie wykorzystane przez rywala i Polak poniósł dziś pierwszą w tym turnieju porażkę.

W pojedynku Mistrzów Świata lepszym okazał się Carlsen, który w ten sposób wygrał już czwarta partię z rzędu. Prowadzący Ivanchuk grał końcówkę hetmańską bez pionka, jednak potrafił tak prowadzić grę, że młody Giri nie znalazł sposobu na pokonanie Ukraińca. Pojedynek Aroniana z Caruaną nie pokazał, który z nich jest lepszy i rywale podzielili punkt. Podstawkę zaliczył Saric, który w równej, acz skomplikowanej, pozycji podstawił mata i musiał uznać się za pokonanego przez VachierLagrave. Rywalizacja Dinga z Van Welym można nazwac „rollercosterem„. Raz jeden, raz drugi zawodnik dostawał przewagę, jednak w sumie szala zwycięstwa przechyliła się na korzyść reprezentanta Chin. Remisem zakończyła się partia So z Radjabovem. Żaden z zawodników nie znalazł sposobu na przełamanie przeciwnika.

tata 2015 R7Fot. Alina L’Ami

Na czele tabeli jest już Carlsen, który ma 5 pkt, tak jak Ivanchuk. Wojtaszek z 4 pkt zajmuje VI pozycję.

Ding, L. – Van Wely, L. 1-0
Saric, I. – Vachier-Lagrave, M. 0-1
Giri, A. – Ivanchuk, V. ½-½
So, W. – Radjabov, T. ½-½
Wojtaszek, R. – Jobava, B. 0-1
Carlsen, M. – Hou, Y. 1-0
Aronian, L. – Caruana, F. ½-½

Challengers

Wydaje się, że walka o zwycięstwo w turnieju rozegra się pomiędzy Navarą i Wei. Obaj dziś wygrali swoje partie i z przewaga punktu prowadzą w zawodach. Kolejną partię wygrał młody Sevian, a oprócz niego zwycięsko wyszli też Gunina, Michiels i Potkin. Remisem zakończyła się tylko partia Saleha z Shanklandem. Navara i Wei mają po 5,5 pkt, a trzeic jest Shankland z 4,5 pkt.

Timman, J. – Wei, Y. 0-1
Van Kampen, R. – Navara, D. 0-1
Michiels, B. – Dale, A. 1-0
Saleh, S. – Shankland, S. ½-½
Potkin, V. – Haast, A. 1-0
Gunina, V. – l’ Ami, E. 1-0
Sevian, S. – Klein, D. 1-0

Runda VIII

Z Radjabovem spotka się w kolejnej rundzie Radek Wojtaszek. Wszyscy pamiętamy jego piękne zwycięstwo na Olimpiadzie w Stambule. A jak będzie tym razem? Miejmy nadzieję, że podniesie się po przykrej porażce z Jobavą. A Gruzin sprawdzi, będącego „na faliCarlsena. Ivanchuk zmierzy się z So i być może zobaczymy jutro zmianę lidera. Wyścig Wei z Navarą będzie kontynuowany. Chińczyk zagra z Kleinem a Czech z Michielsem., Czy ktoś im jeszcze zagrozi?

Masters

tata 2015 R8Fot. chess-news.ru

Carlsen wpadł w swój mistrzowski rytm i dziś w sposób dla siebie klasyczny rozprawił się z Jobavą. Najpierw uspokoił debiut, potem „pokiwał” się w grze środkowej i znienacka przyatakował, kiedy wydawało się, że nic w tej partii już się nie wydarzy. Nic nowego. Prowadzący od samego początku Ivanchuk rozegrał dziś fatalna partię i praktycznie bez gry oddał punkt So. Giri dostał gorsza końcówkę z VachierLagrave i tylko mógł czekać na egzekucję, która się zresztą szybko wydarzyła. Saric kontynuuje serię błędów w swoich partiach, a dziś zdarzyło mu się to w pojedynku z Dingiem. Chińczyk precyzyjnie wykorzystuje „prezenty” i dziś także zgarnął cały punkt. Caruana wreszcie się pozbierał i w pojedynku z Van Welym szybko przejął inicjatywę, a potem zrealizował przewagę. Nieźle grała partię z Aronianem Mistrzyni Świata Hou, jednak nie udało jej się przebić obrony Ormianina i było to jedyna partia w tej rundzie, która zakończyła się remisem.

Niestety Radek zagrał drugą słabą partię, choć w pewnym momencie wydawało się, że pozycję da się bronić. Najpierw pogubił się w debiucie, co rzadko mu się zdarza, a następnie nie miał pomysłu na skomplikowanie gry. Po drugim niedoczasie powstała pozycja, gdzie mógł próbować wykorzystać różnopolowe gońce oraz pionka „h„, którego pole przemiany było innego koloru niż goniec białych. Jednak w końcówce po prostu nie wytrzymał kondycyjnie i zaczął wykonywać słabe posunięcia, które pozwoliły Radjabovowi na zrealizowanie przewagi, mimo sekund na zegarze.

I tak Carlsen już samodzielnie prowadzi z 6 punktami, a za nim jest trzech zawodników z 5,5 pkt. W poniedziałek czeka nas dzień przerwy, który Wojtaszkowi na pewno się przyda.

Van Wely, L. – Caruana, F. 0-1
Hou, Y. – Aronian, L. ½-½
Jobava, B. – Carlsen, M. 0-1
Radjabov, T. – Wojtaszek, R. 1-0
Ivanchuk, V. – So, W. 0-1
Vachier-Lagrave, M. – Giri, A. 1-0
Ding, L. – Saric, I. 1-0

Challengers

Już chyba wszyscy przekonaliśmy się, że walka o zwycięstwo w turnieju rozegra się pomiędzy Navarą i Wei. Pierwszy z nich potrzebował 38 posunięć, aby zamatować Michielsa, a drugi o cztery mniej, aby także dać mata Kleinowi. W tle rozegrany został pojedynek dwóch kobiet grających w tym turnieju, z którego zwycięsko wyszła dość niespodziewanie Haast. Timman nie dał rady Van Kampenowi poddając partię w 40 posunięciu, natomiast pojedynku L’Amiego z Sevianem oraz Shanklanda z Potkinem zakończyły się remisami. Prowadza z 6,5 pkt Navara i Wei. 1,5 pkt straty mają Shankland oraz Van Kampen.

Wei, Y. – Klein, D. 1-0
l’ Ami, E. – Sevian, S. ½-½
Haast, A. – Gunina, V. 1-0
Shankland, S. – Potkin, V. ½-½
Dale, A. – Saleh, S. 0-1
Navara, D. – Michiels, B. 1-0
Timman, J. – Van Kampen, R. 0-1

Runda IX

Radjabov stanie na drodze rozpędzonemu Carlsenowi. Ciekawe, czy Mistrz Świata „strzeli” szóstego gola? Wojtaszek zmierzy się z Ivanchukiem, który wyraźnie osłabł. Nasz zawodnik niestety też. Ale zawsze może ten trend odwrócić po dniu przerwy. Najciekawszą partią jednak będzie pojedynek So z VachierLagrave. W drugim turnieju będziemy dalej oglądali wyścig Wei, tkory zagra z Van Kampenem i Navary, który zmierzy się z Salehem.

Masters

tata 2015 R9Fot. Alina L’Ami

Z niepokojem czekaliśmy na występ Radka przeciwko Ivanchukowi. Ukrainiec jest kolejnym niewygodnym dla Polaka rywalem, gdyż bardzo trudno się na niego przygotować. Ale tym razem zawodnicy nie zagrali nic spektakularnego w debiucie, jednak już w grze środkowej zrobiło się ciekawie. Kiedy pozycja się zaostrzyła i kibice oczekiwali walki „Chucky” zaproponował remis, który został przez Wojtaszka zaakceptowany. Szósty raz z rzędu wygrał Carlsen, a poszkodowanym był tym razem Radjabov. Jakoś tak wygląda, że po partiach z Wojtaszkiem zawodnicy nie mają już siły na grę z Mistrzem Świata. Pierwsze zwycięstwo odniósł Aronian, który gładko ograł Jobavę. Bardzo ostro grający Ding dziś nie dał rady Giriemu, który bardzo szybko osiągnął spora przewagę materialną i konsekwentnie ją realizował. Dobrą partię z Caruana rozegrała Hou i w nagrodę zremisowała z zawodnikiem, który legitymuje się rankingiem powyżej 2800. W ważnym pojedynku So z VachierLagrave żaden z rywali nie uzyskał decydującej przewagi i na blankietach zapisano remis. Najdłużej trwała partia Sarica z Van Welym, w której przeważał reprezentant gospodarzy. Jednak przeciwnik dobrze się bronił i partia zakończyła się pokojowo.

W tabeli prowadzi niezmordowany Carlsen z 7 punktami. 1 pkt mniej mają So i VachierLagrave. Wojtaszek z 4,5 pkt jest ósmy.

Saric, I. – Van Wely, L. ½-½
Giri, A. – Ding, L. 1-0
So, W. – Vachier-Lagrave, M. ½-½
Wojtaszek, R. – Ivanchuk, V. ½-½
Carlsen, M. – Radjabov, T. 1-0
Aronian, L. – Jobava, B. 1-0
Caruana, F. – Hou, Y. ½-½

Challengers

W wyścigu o zwycięstwo i awans na samodzielne prowadzenie wyszedł Navara, który pokonał Saleha. Weitylko” zremisował z Van Kampenem i będzie teraz ścigał starszego rywala. Kolejne zwycięstwo odnióśł też młodzutki Sevian, który nie dał szans Haast. Pozostałe partie zakończyły się remisami i tak Navara ma 7,5 pkt, Wei 7 pkt, a trzecią pozycję współdzielą Shankland z Van Kampenem.

Van Kampen, R. – Wei, Y. ½-½
Michiels, B. – Timman, J. ½-½
Saleh, S. – Navara, D. 0-1
Potkin, V. – Dale, A. ½-½
Gunina, V. – Shankland, S. ½-½
Sevian, S. – Haast, A. 1-0
Klein, D. – l’ Ami, E. ½-½

Runda X

W normalnym turnieju byłaby to już runda przedostatnia, a tu przed nami jeszcze wiele emocji. Wojtaszek czarnymi zmierzy się z najlepszych szachistą Francji VachierLagrave i będzie to partia, która może zadecydować o jego końcowej pozycji w turnieju. Ivanchuk zagra białymi z Carlsenem i to może być naprawdę ciekawy pojedynek. Jeżeli ktoś może wygrać z Norwegiem, to właśnie Ukrainiec. Jeżeli So pokona Dinga, to być może zapewni sobie pozycję na podium, a to będzie jego największy sukces w karierze. W drugim turnieju ciekawy będzie pojedynek dwóch amerykanów Shanklanda i Seviana. Ciekawe, czy najmłodsza gwiazda z USA pokona starszego kolegę? Navara i Wei grają białymi i kontynuują wyścig. Jaki będzie rezultat ich środowych pojedynków, to się okaże.

Masters

Tata 2015 R10Fot. Alina L’Ami

Carlsen postanowił nie grać zbyt długo w Hadze i po szybkim remisie z Ivanchukiem zapewne poszedł zwiedzać muzeum. Pojedynek Wojtaszka z VachierLagrave nie przyniósł wielkich emocji, choć byliśmy świadkami odważnej gry Francuza okraszonej małą kombinacją z poświęceniem hetmana. Jednak pozycja tak się uprościła, że zawodnicy postanowili nie czekać na kontrolę czasu i podpisali remis. Sarić po raz kolejny nie dał rady utrzymać partii i nawet nie zauważył, jak Giri przejął inicjatywę, a potem zdobył cały punkt. Mistrzyni Świata Hou podstawką zakończyła swój krótki pojedynek z Van Welym. Jobava nie doliczył wariantu w końcówce partii z Caruaną i po raz ósmy zanotował porażkę. Także krótko trwała partia So z Dingiem, w której żaden z zawodników nie osiągnął przewagi. Radjabov, co prawda, zdobył pionka Aroniana, ale nie wystarczyło mu to do odniesienia zwycięstwa.

Tata 2015 R10cFot. Alina L’Ami

W tabeli ciągle prowadzi Carlsen, z przewagą 1 pkt nad So oraz VachierLagrave. Radek jest 8 z 5 pkt.

Van Wely, L. – Hou, Y. 1-0
Jobava, B. – Caruana, F. 0-1
Radjabov, T. – Aronian, L. ½-½
Ivanchuk, V. – Carlsen, M. ½-½
Vachier-Lagrave, M. – Wojtaszek, R. ½-½
Ding, L. – So, W. ½-½
Saric, I. – Giri, A. 0-1

Challengers

Po zwycięstwie nad L’Amim i przy remisie Navary z Potkinem, Wei dogonił Czecha i wyścig zaczyna się na nowo. Kolejne zwycięstwo odniósł Van Kampen, którego rywalem był Michiels. Timman przeoczył kontynuację, która dawała mu przewage jakości i niestety zakończył partię z Salehem porażką.Pozostałe partie zakończyły się remisami. Navara i Wei mają po 8 pkt, a Van Kampen 6,5.

Wei, Y. – l’ Ami, E. 1-0
Haast, A. – Klein, D. ½-½
Shankland, S. – Sevian, S. ½-½
Dale, A. – Gunina, V. ½-½
Navara, D. – Potkin, V. ½-½
Timman, J. – Saleh, S. 0-1
Van Kampen, R. – Michiels, B. 1-0

Runda XI

Jeszcze albo już tylko trzy rundy do końca zawodów. Jak w każdym turnieju, to one decydują o sukcesie lub porażce. Radek zmierzy się z Dingiem, który gra nierówno. Szansa jest. Czy ją wykorzysta, to zobaczymy. Z Chińczykami gra się trudno, ale można z nimi wygrać. Ważną partię rozegra Carlsen z dzielącym drugą pozycję VachierLagrave. Jeżeli nie przegra tej partii, to raczej ma już turniej wygrany, ale Francuz nie ma wyjścia i musi próbować wygrywać, jeżeli marzy mu się wygranie tych zawodów. So będzie próbował przebić Sarica, co może go bardzo zbliżyć do Carlsena. Więc jest o co walczyć. W drugim turnieju walka o zwycięstwo trwa. Navara i Wei zagrają czarnymi, ale każdy musi walczyć o zwycięstwo i patrzeć na to, co robi rywal. Do końca nie wiadomo, kto awansuje do Masters przy równej ilości punktów, więc emocji jest co niemiara.

Tata 2015 R11Fot. Alina l’Ami

Masters

Szkoda Radka, który dziś zagrał dobrą partię z Dingiem, jednak chiński rywal wykorzystał niedokładność zagraną przez naszego zawodnika i pokonał go po 65 posunięciach. VachierLagrave nie miał ani przez chwilę szansy na uzyskanie odrobiny inicjatywy czarnymi z Carlsenem i raczej pożegnał się z szansami na wygranie tego turnieju. Za to pewne szanse ma jeszcze So, który pokonując Sarica zbliżył się do Carlsena na odległość 0,5 pkt. Jobava dalej rozdaje punkty, a tym razem obdarowana została Hou. W holenderskim pojedynku lepszym okazał się wyżej notowany Giri, który przez całą partię mial przewagę nad Van Welym. Pojedynki Caruany z Radjabovem oraz Aroniana z Ivanchukiem przebiegały pokojowy i zakończyły się wynikami nierozstrzygniętymi. Tak więc Carlsen ma 9 pkt, a So 8,5 i to raczej w korespondencyjnym pojedynku pomiędzy tymi zawodnikami rozegra się walka o zwycięstwo. Radek spadł na 9 pozycję i ma 5 pkt.

Giri, A. – Van Wely, L. 1-0
So, W. – Saric, I. 1-0
Wojtaszek, R. – Ding, L. 0-1
Carlsen, M. – Vachier-Lagrave, M. ½-½
Aronian, L. – Ivanchuk, V. ½-½
Caruana, F. – Radjabov, T. ½-½
Hou, Y. – Jobava, B. 1-0

 

Challengers

Kolejne zwycięstwo odniósł Wei, a pokonany w pięknym stylu został Michiels. Natomiast Gunina zatrzymała Navarę i to Czech teraz musi gonić Chińczyka. Zwyciężył także Shankland, który wykorzystał niefrasobliwą grę Kleina. Przegrali tez dwaj Holendrzy – Timman i Van Kampen. Pierwszy z nich podstawił mata Potkinowi, a drugi został rozgromiony przez Saleha. Wei prowdzi z 9 pkt, a pół punktu mniej ma Navara.

Michiels, B. – Wei, Y. 0-1
Saleh, S. – Van Kampen, R. 1-0
Potkin, V. – Timman, J. 1-0
Gunina, V. – Navara, D. ½-½
Sevian, S. – Dale, A. ½-½
Klein, D. – Shankland, S. 0-1
l’ Ami, E. – Haast, A. ½-½

Runda XII

W przedostatniej rundzie najważniejsza będzie partia GiriSo, których to dzieli tylko pół punktu, a w przypadku wygranej So i remisu Carlsena z Dingiem, to ostatnia runda zadecyduje o zwycięstwie w całych zawodach. Wojtaszek zagra czarnymi z Saricem i zapewne spróbuje skomplikować grę i poszukać wygranej przed pojedynkiem z Girim. W drugim turnieju dalej trwają wyścigi pomiędzy Wei i Navarą, ale tym razem na czoło wysunął się ten młodszy.

Masters

Tata 2015 R12Fot. Alina l’Ami

Kondycja zawiodła naszego arcymistrza. Pierwsze posunięcia wskazywały, że Wojtaszek jest dobrze przygotowany do debiutu, który już wielokrotnie znał, ale potem w sposób niezauważalny Saric zaczął osiągać przewagę, którą zrealizował w końcówce „H+S” vs. „H+G„. W jednej z dwóch partii dnia Caruna okazał się lepszy od So, który przez to może zapomnieć i wygraniu turnieju. Nie mniej szlagierowy pojedynek Dinga z Carlsenem przebiegał pod znakiem spokojnej wymiany posunięć i jeszcze przed kontrolą zakończył się remisem. Tak zresztą samo, jak pozostałe partie. Tak więc na rundę przed końcem Carlsen ma pół punktu przewagi nad Girim, który jutro gra z Wojtaszkiem. A Mistrza Świata „sprawdziSaric.

Van Wely, L. – Jobava, B. ½-½
Radjabov, T. – Hou, Y. ½-½
Ivanchuk, V. – Caruana, F. ½-½
Vachier-Lagrave, M. – Aronian, L. ½-½
Ding, L. – Carlsen, M. ½-½
Saric, I. – Wojtaszek, R. 1-0
Giri, A. – So, W. 1-0

Challengers

Przepiękną kombinacją zakończył partię z Haast młody Chińczyk Wei i jutro już tylko raczej potwierdzi, że za rok zobaczymy go w turnieju Masters w wieku niespełna 17 lat. Navara nie dal rady pokonać Seviana i nie dośc, że jutro musi wygrać, to jeszcze liczyć na porażkę Chińczyka i taki układ wyników, aby go wyprzedził punktacją pomocniczą.Cieniem samego siebie jest Timman, który dziś przegrał z Guniną. Wygrali jeszcze Shankland oraz Van Kampen. Ale te wyniki niewielki mają wpływ na walkę o zwycięstwo, w której liczy się już tylko dwóch zawodników.

Wei, Y. – Haast, A. 1-0
Shankland, S. – l’ Ami, E. 1-0
Dale, A. – Klein, D. ½-½
Navara, D. – Sevian, S. ½-½
Timman, J. – Gunina, V. 0-1
Van Kampen, R. – Potkin, V. 1-0
Michiels, B. – Saleh, S. 0-1

Runda XIII

Zgodnie z zasadami, na jakich gra Wojtaszek w tym turnieju nie ma możliwości, aby jutro przegrał. Bo on przegrywa tylko ze słabszymi od siebie, a pokonuje tych najlepszych. Oby jutro podtrzymał trend, bo wyraźnie druga połowa turnieju mu nie idzie. Carlsen jednak nie będzie się przyglądał partii Radka z Girim, ale podejmie się próby pokonania nie najlepiej grającego Sarica. Ale jakby Carlsen przegrał, Giri zremisował, a wygrali So, VachierLagrave oraz Ding, to 5 zawodników by podzieliło I miejsce… Czyli będzie się działo! W drugim turnieju Wei zapewne przypieczętuje wygraną, ale teoretycznie Navara szanse ma…

Masters

Tata 2015 R13MCFot. Alina l’Ami

I tak, jak się spodziewaliśmy Wojtaszek zagrał dobra partię z Girim cały czas przeważając, jednak rozpędzony Holender nie dał się pokonać i remisem zapewnił sobie podzielenie drugiego miejsca w turnieju. Carlsen próbował zrewanżować się Saricowi za porażkę w Tromso, jednak to jego rywal miał przez całą partię przewagę, mimo czarnego koloru, a dopiero w końcówce Mistrz Świata dostał niewielkiego wiatru w żagle, który jednak nie zamienił się w cały punkt. Wynik ten wystarczył mu do zajęcia samodzielnego pierwszego miejsca. VachierLagrave zmierzył się z Caruaną i mimo czarnego koloru łatwo przejął inicjatywę, którą zamienił w przewagę materialną, a potem w zwycięstwo. Także Ding wykorzystał słabe 15 posunięcie Aroniana i potem zrobił, co do niego należało. Również ostatni z walczących o podium Soodbił się” po wczorajszej porażce i pokonał Van Wely’ego.  Jobava wygrał druga partię – z Radjabovem, a partia Hou z Ivanchukiem zakończyła się remisem.

So, W. – Van Wely, L. 1-0
Wojtaszek, R. – Giri, A. ½-½
Carlsen, M. – Saric, I. ½-½
Aronian, L. – Ding, L. 0-1
Caruana, F. – Vachier-Lagrave, M. 0-1
Hou, Y. – Ivanchuk, V. ½-½
Jobava, B. – Radjabov, T. 1-0

Tata 2015 wyniki Masters

Challengers

Tata 2015 R13WYFot. Alina l’Ami

Navara nie ułatwił życia młodemu Chińczykowi i szybko pokonał Kleina. Jednak Wei spokojnie rozegrał partię z Salehem i jeszcze przed kontrolą czasu podpisał remis, który dał mu zwycięstwo w turnieju i prawo do gry w „Masters” za rok. W tle rozgrywała się walka o ostatnie miejsce na podium, z którego zwycięsko wyszedł Shankland pokonując Haast.

Saleh, S. – Wei, Y. ½-½
Potkin, V. – Michiels, B. ½-½
Gunina, V. – Van Kampen, R. 0-1
Sevian, S. – Timman, J. 1-0
Klein, D. – Navara, D. 0-1
l’ Ami, E. – Dale, A. 1-0
Haast, A. – Shankland, S. 0-1

Tata 2015 wyniki Challengers

Podsumowanie

Tata 2015 R13Fot. Alina l’Ami

Debiut Wojtaszka w tej klasy turnieju można podzielić na dwa etapy. W pojedynkach z zawodnikami z wyższym od niego rankingiem zdobył 4 pkt z 6 partii grając świetne szachy okraszone pokonaniem pierwszej dwójki światowej listy rankingowej – Mistrza Świata Magnusa Carlsena i Fabiano Caruany. Niestety w pozostałych 7 partiach zdobył tylko 1,5 pkt bez wygranej, a jego niektóre partie domagają się szybkiego zapomnienia. Dlaczego tak się stało? Trudno powiedzieć, jednak ewidentnie widać w Radka grze potencjał, który wymaga jeszcze uwolnienia. Wojtaszek zawsze miał kłopoty z wygrywaniem ze słabszymi rywalami, tyle że 2-3 lata temu byli to zawodnicy z poziomu 25002600, dziś poprzeczka podniosła się w okolice 2700. Tak więc widać stały postęp, a zebrane doświadczenie na pewno zaprocentuje. Zapewne po powrocie do Polski Radek będzie miał o czym myśleć, a znając jego zaangażowanie w pracę nad szachami możemy spodziewać się, że wyciągnie wnioski i da nam jeszcze wiele radości.

Tata 2015 R13bFot. Alina l’Ami

Najważniejsze jest jednak to, że jego przekonywujące wygrane z Carlsenem i Caruaną zostały zauważone i miejmy nadzieję, że zamieni się to na zaproszenia na tej klasy turnieje. Bo to jest jedyny sposób na podnoszenie poziomu, kiedy ma się ranking na poziomie Radka. Niezależnie od zajętego miejsca w końcowej klasyfikacji Wojtaszek dał kibicom wiele radości ze swojej gry, która spowodowała, że po raz pierwszy od wielu lat szachy pojawiły się na chwilę w „mainstreamowych” mediach. Jego wygrana z Carlsenem była pokazana w „Wiadomościach Sportowych” zaraz po „Wiadomościach” w TVP1, jako informacja zamykająca ten program. Przez kilka dni cały kraj cieszył się z tego zwycięstwa, tak jakby Janowicz pokonał Federera. Za to Radkowi trzeba podziękować.

Tata 2015 R13MC2Fot. Alina l’Ami

Turniej zakończył się zwycięstwem Carlsena, który po porażce z Wojtaszkiem włączył szósty bieg. Po raz kolejny przekonaliśmy się, jak silne jest „natarcie” chińskich szachistów, którzy walczyli o najwyższe pozycje. Fenomenalny Yi Wei oraz nie dużo bardziej doświadczony bezkompromisowy Liren Ding pokazali, że szachy w „Państwie Środka” mają się świetnie. O tym, czy 15-letni jeszcze Wei jest kandydatem na następcę Carlsena, przekonamy się w przeciągu 3-5 lat.

Widać też, że szachami zaczyna „rządzić” generacja najmłodszych zawodników. Carlsen, Giri, Caruana, VachierLagrave, Ding, czy So nie mają jeszcze przekroczonych 25 lat. A z nich to Mistrz Świata jest najstarszy… Radek nie jest wiele od nich starszy i ma jeszcze przed sobą najlepsze lata.

Turniej się dziś zakończył, ale zaraz zaczyna się Gibraltar, a w drugiej połowie lutego będziemy emocjonować się startem Polaków w Indywidualnych Mistrzostwach Europy. Także tej zimy emocji nie zabraknie.

Strona zawodów.

10 KOMENTARZE

  1. Nie rozumiem dlaczego zakładamy ze mistrz świata nie podszedł z odpowiednim szacunkiem do gry z Radkiem Wojtaszkiem, skoro mówi komentator że Caruana podejdzie napewno z większym?? nie sądze żeby Carlsen nie doceniał Wojtaszka mając wiedze o jego pomocy w analizach debiutowych Ananda ? wiedza wzajemna topowych szachistów na własny temat musi być znacznie lepsza niż wyobrażamy, Wojtaszek nie wziął się z nikąd jest już bardzo znany w tym światku !

    • Jak najbardziej słuszna uwaga. Moim zdaniem, to właśnie Carlsen wiedząc, że Wojtaszek zna doskonale jego repertuar debiutowy, zagrał ryzykownie i wybrał wariant zupełnie nieznany. A Wojtaszek zna repertuar debiutowy Carlsena, gdyż był jednym z sekundantów Ananda podczas meczu o Mistrzostwo Świata. Wiedza Wojtaszka o grze Carlsena jest nieporównywalnie większa od wiedzy Carlsena o grze Wojtaszka. I tyle.

  2. Jan Timman, to legenda szachów holenderskich. W czasie hegemonii szachów sowieckich, kiedy Rosjanie praktycznie nie przegrywali partii w turniejach, Timman i jego przyjaciel, także legendarny Ulf Andersson postanowili „zabawić się” w konkurs, kto więcej pokona arcymistrzów sowieckich! I udało się! Często jedyne porażki Rosjanie notowali z Timmanem i Anderssonem. W latach 70. i 80. ubiegłego wieku należeli do najściślejszej czołówki światowej.

  3. Chiński, to oczywiście przymiotnik odpowiadający na pytanie „jaki”. Dlatego proponuję napisać ten wyraz małą literą. Bowiem młodzież także tu zagląda i szkoda, żeby mieli potem w szkole na języku polskim kłopoty….

    Pozdrawiam

  4. Co dalej z naszym superarcymistrzem? Potrzebne jest wzmocnienie siły gry! W jaki sposób? Poprzez drobiazgową analizę partii kogoś, kto stylem gry najlepiej odpowiada Wojtaszkowi! Najlepiej metodą „Guess the move”! Potrzebna przerwa i praca! Inaczej progres jest niemożliwy.

Comments are closed.