Carlsen i Adhiban wygrywają w Wijk Aan Zee.

0
611

Tata 2016 logo

Już po raz 78 w holenderskim Wijk Aan Zee będziemy mieli okazje oglądać rywalizację w najsłynniejszym turnieju świata „Tata Steel Chess„. W dwóch 14-rundowych grupach zobaczymy wielu wybitnych zawodników, a cały szachowy świat czeka na pierwszy w historii pojedynek pomiędzy mistrzem Świata Magnusem Carlsenem oraz najlepszym juniorem reprezentującym Chiny Yi Wei.

Tata 2016 logo2

Zawody rozegrane zostaną w dniach 15-31 stycznia 2016 na dystansie 13 rund i przez cały ten czas to maleńkie holenderskie miasto stanie się światowym centrum szachów. Dwie rundy – 21 i 27 stycznia – rozegrane zostaną odpowiednio w Nemo Science Center w Amsterdamie oraz SpoorwegmuseumUtrechcie. Dni wolne zaplanowane są na 25 i 28 stycznia.

Turniej Masters

Poza dwójką wcześniej wymienionych zawodników w turnieju głównym zobaczymy same gwiazdy. Płeć piękna tradycyjnie reprezentowana jest przez najlepszą od kilku już lat szachistkę świata Yifan Hou, która robi wszystko, aby dorównać panom. Trzecim reprezentantem „kraju środka” jest najlepszy obecnie jego reprezentant Liren Ding. Gospodarze będą na pewno kibicować Anishowi Giriemu oraz Loekovi Van Welemu. USA mają swoich przedstawicieli w osobach Wesleya So oraz Fabiano Caruany, a Rosjanie Sergeya Karjakina i Evgeniego Tomashevskiego. Stawkę uzupełniają Michal Adams, David Navara, Shakhryar Memedyarov oraz Pavel Eljanov. Średni ranking turnieju wynosi 2748, co daje 20 kategorię FIDE.

Tata 2016 Masters

Turniej Challengers

W drugim turnieju w tym roku zobaczymy słabszy skład niż zazwyczaj. Liderem rankingowym jest reprezentujący Niemcy Liviu-Dieter Nisipeanu, a ranking powyżej 2600 mają jeszcze Adhiban Baskaran z Indii, Eltaj Safarli z Azerbejdżanu, Alexey Dreev z Rosji oraz dwaj Holendrzy Erwin L’Ami i Benjamin Bok. Szachowa młodzież reprezentowana jest przez Mistrza Świata do lat 20 Mikhaila Antiopova, najlepszego juniora USA Samuela Seviana, Azera Nijata Abazova oraz nadzieję szachów Holenderskich Jordena Van Foreesta. Panie „wystawiłyWenjun Ju z Chin,  Nini Batsiashvili z Gruzji oraz Holenderkę Annę Haast. Stawkę uzupełnia inny reprezentant gospodarzy Miguoel Admiraal.

Tata 2016 Challengers

Transmisja

Oficjalna strona zawodów.