Szachy w polityce międzynarodowej

0
771

Jednym z najbardziej wpływowych Polaków jest prof. Zbigniew Brzeziński, który raz na jakiś czas wypowiada się w sprawach ważnych dla naszego kraju i nie tylko. W latach 1977-81 był doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego USA prezydenta Jimmy’ego Cartera i wtedy to doprowadził do normalizacji stosunków USA z Chinami, czy do też słynnego paktu z Camp David pomiędzy Egiptem i Izraelem. Prof. Brzeziński zawsze był i jest dumny ze swojego polskiego pochodzenia i jak tylko może to wspiera nasz kraj w USA oraz na arenie międzynarodowej. Na portalu TVN24.pl opublikowano zdjęcie, jak Prof. Brzeziński gra w szachy z prezydentem Izraela Menechamemem Beginem. Pojedynek ten odbył się właśnie w Camp David.

For. Wikipedia

 Prof. Brzeziński wyszedł ze skuteczną inicjatywą powołania Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności – organizacji, która działa na rzecz umacniania społeczeństwa   obywatelskiego, demokracji i gospodarki rynkowej w Polsce oraz  wspiera  procesy transformacji w innych krajach Europy  Środkowo-Wschodniej.

Jest on też autorem książki, która w tytule zawiera motyw szachowy „The Grand Chessboard„. W książce tej porównuje on dobrą dyplomację do szachów.