Szachowy turniej pretendentów: Caruana zagra o mistrzostwo świata

0
851

Reprezentant USA Fabiano Caruana wygrał z Berlinie turniej pretendentów o prawo gry o mistrzostwo świata i w listopadzie zmierzy się o szachową koronę z broniącym tytułu Norwegiem Magnusem Carlsenem. W 14 rundach zgromadził dziewięć punktów.
Caruana o jeden punkt wyprzedził Szachrijara Mamedjarowa z Azerbejdżanu i aktualnego wicemistrza świata Rosjanina Siergieja Karjakina.

W ostatniej rundzie rywalizacji w berlińskim Kuehlhaus Caruana postawił kropkę nad „i”, pokonując czarnymi w najdłuższej partii dnia Aleksandra Griszczuka z Rosji.

Amerykanin wybrał solidną obronę rosyjską, dając jasny sygnał rywalowi, że zadowoliłby go remis w partii. Przeciwnik jednak ambitnie postanowił grać o całą pulę. Jednak niedokładnie rozegrał debiut i Caruana dość szybko przejął inicjatywę, którą z czasem przemienił w trwałą przewagę. W dalszej części partii lider grał bardzo dokładnie, zasłużenie wygrał partię i cały turniej.

Inne wtorkowe partie zakończyły się remisami. Walczący o pierwsze miejsce Mamedjarow grał czarnymi i mimo prób aktywnej gry nie był w stanie przebić byłego mistrza świata Władimira Kramnika z Rosji.

Ding Liren rozegrał kolejną bardzo dobrą partię i był bliski pokonania Karjakina. Chińczyk w końcówce miał nawet przewagę dwóch pionów, jednak zamknięty charakter pozycji i silny skoczek pozwolił rywalowi na skuteczną obronę. Tym samym Ding pozostał jedynym niepokonanym zawodnikiem w turnieju.

Szybkim remisem zakończyła się także partia najsłabszych zawodników turnieju – Lewona Aronjana (Armenia) z Wesleyem So (USA).

Dla 25-letniego Caruany będzie to pierwszy mecz o mistrzostwo świata. W listopadzie spotka sie z broniącym tytułu o dwa lata starszym Norwegiem Magnusem Carlsenem. Od 1972 roku, kiedy triumfował arcymistrz Bobby Fischer, żaden szachista ze Stanów Zjednoczonych nie wywalczył szachowej korony.

„Wydaje się, że będzie to niezwykle wyrówany mecz. Amerykanin w berlińskim turnieju pokazał wielką solidność, cierpliwość i pewność siebie. Bez wątpienia jest godnym pretendentem do tytułu mistrza świata” – ocenił szef wyszkolenia PZSzach Michał Bartel.

Ciekawe, że u progu kariery urodzony w Miami i mający włoskie korzenie Caruna został najmłodszym graczem w historii amerykańskich szachów, który w oficjalnym turnieju pokonał rywala z tytułem arcymistrza. Mając 10 lat i 61 dni wygrał w Nowym Jorku z Polakiem Aleksandrem Wojtkiewiczem.

Pula nagród w turnieju pretendentów wynosiła 420 tys. euro. Triumfator otrzyma 95 tys. euro.