Sygnity Ekstraliga 2014

7
520

Sygnity Ekstraliga 2014 logo nowe

Już w czwartek 16 maja rozpocznie się kolejna edycja Sygnity Ekstraligi. Jak co roku wystartuje w niej 10 drużyn, choć do ostatniej chwili lista nie była pewna.

Tytułu Mistrza Polski broni zespół Hetmana Wasko Katowice, który dodatkowo wzmocnił się, jednocześnie osłabiając konkurenta Polonię Votum Wrocław, arc. Radkiem Wojtaszkiem. Czy to oznacza, że losy tytułu rozstrzygnęły się jeszcze przed rozpoczęciem zawodów? Tego dowiemy się dopiero na jesieni. A dla naszych kadrowiczów będzie to ostatnia szansa na poprawienie rankingów przed czerwcową listą rankingową FIDE, która jest podstawą nominacji na Olimpiadę w Tromso.

Poza tymi dwiema drużynami zobaczymy jeszcze:

Rotmistrz Grudziądz

TS Wisła Kraków za Miedzi Legnica

Baszta MOS Żnin

Stowarzyszenie Szachowe Gminy Pawłowice

MLKS Nadnarwianka Pułtusk w zamian za Drogowca Kraków

Warsaw Sharks

KSz. Stilon Gorzów Wielkopolski

Akademia Szachowa Future Processing Gliwice po przejęciu AZS Politechniki Poznańskiej.

sesja rozegrana zostanie w dniach 16-18 maja w Gorzowie Wielkopolskim. Rundy I i II rozgrane zostaną od godziny 15:00, a III o 10:00.

II sesja rozegrana zostanie w dniach 5-7 września we Wrocławiu w siedzibie klubu Polonia Wrocław przy ulicy Wita Stwosza 37. Start IV i V rundy o 15:00, a VII runda rozpocznie się o 10:00.

Sędzią głównym jest IA Aleksander Sokólski, a pomagają mu IA Rafał Siwik oraz IA Tomasz Sowa. Miejscem zawodów jest Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta przy ulicy Sikorskiego 107.


Runda I

Fot. K.Sz. Polonia Wrocław

Ja się okazuje kolejny rok z rzędu Żnin stawia opór faworytom. Tym razem żadnemu zawodnikowi z Wrocławia nie udało się przełamać przeciwnika, ale też i sami oparli się atakom i w sumie pojedynek zakończył się remisem 3:3. Wzmocniona, po połączeniu z Poznaniakami, drużyna z Gliwic w swoim debiucie odniosła zwycięstwo 3,5 do 2,5 z zawsze groźnym Grudziądzem, a o wyniku zadecydowała wygrana Kempińskiego nad Dziubą. Rankingowo najsłabsze Pawłowice nie dały rady drużynie z Pułtuska przegrywając 2:4. Dzięki zwycięstwom Krasenkowa i Kanarka gospodarze odnieśli zwycięstwo 4:2 nad Krakowem. Nie zawiedli faworyci z Katowic, którzy pokonali wysoko „pokerzystów” z Warszawy 4,5:1,5. Z wyników indywidualnych na pewno warto zauważyć dobrą grę Oli Lach w pojedynku z Moniką Soćko, która była bardzo blisko pokonania Mistrzyni Polski.

Runda II

Fot. K.Sz. Polonia Wrocław

Na szlagier zapowiadał się pojedynek gospodarzy z Gorzowa z aktualnym Mistrzem Polski Katowicami. Niestety poza zwycięstwem Kryvoruchko nad będącym w słabej formie Radkiem Wojtaszkiem Stilon nie zdobył więcej punktu i poniósł wysoką porażkę 1:5. Kolejny remis 3:3 zanotowała drużyna ze Żnina, która potykała się z Warszawskimi rekinami, a o wyniku przesądziła niespodziewana wygrana Paklęzy nad Maksimenko. Debiutanci z Gliwic zwyciężyli po raz drugi, tym razem pokonując 3,5:2,5 Pułtusk, a o zwycięstwie zadecydowała konsekwentna realizacja przewagi Kempińskiego w pojedynku z Leniartem. W pojedynku drużyn, które raczej będą walczyć o utrzymanie się, czyli Grudziądza z Krakowem lepsi okazali się bardziej doświadczeni, choć ciągle młodzi, zawodnicy Rotmistrza wygrywając 3,5:2,5. Na wygrane Dziuby i Hery rywale odpowiedzieli tylko punktem zdobytym przez Klaudię Kulon. Najdłużej trwał pojedynek Wrocławia z Pawłowicami, ale ani przez chwilę zwycięstwo nie umykało drużynie z Dolnego Śląska i w sumie meczy zakończył się ich wygraną 5:1. Oprócz porażki Wojtaszka niespodzianką na pewno jest remis Bartla z Kolago oraz kolejny remis z arcymistrzynią Oli Lach.

Runda III

Sygnity Ekstraliga 2014 R3Fot. Organizatorzy

Stilon nie zapamięta dobrze pierwszej sesji, gdyż w kolejnej rundzie poniósł, dość jednak niespodziewaną, porażkę. Gładko – 4:2 – ograli ich Żninianie, a stało się to dzięki zwycięstwom Antoniewskiego nad Dragunem oraz Mirka Grabarczyka nad Czerwońskim. Drużyna z Katowic zmasakrowała młody zespół z Grudziądza 5,5:0,5, a jedyną połówkę dla Rotmistrza zdobył Hera w pojedynku z Mitoniem. Wrocławska Polonia nie miała problemów z Nadnarwianką Pułtusk wygrywając 4,5:1,5, a zwycięstwa odnieśli Świercz, Mastrovasilis oraz Moranda. Debiutująca drużyna z Gliwic wygrała trzecie mecz, a tym razem gorsi okazali się zawodnicy z Krakowa. Niezawodny w tej sesji Kempiński wsparty przez Tomczaka i Chlost zniwelowali porażkę Szeląga, co w sumie dało im zwycięstwo 4:2. Wygrali dziś Warszawianie, którzy minimalnie pokonali Pawłowice 3,5:2,5, a wygrywali Czakon, Jedynak i Lach dla Sharks oraz Mulet dla Pawłowic. I tak z kompletem 6 pkt prowadzą drużyny Hetmana Wasko Katowice oraz Akademii Szachowej Future Processing Gliwice. Punkt mniej ma Polonia Votum Wrocław. Najlepszym zawodnikiem sesji był niewątpliwie Robert Kempiński, który wygrał wszystkie trzy partie, a oprócz niego komplet zanotował jeszcze Grzesiek Gajewski. Wśród pań najlepsza okazała się Monika Soćko, która zdobyła 2,5 pkt. Kolejna sesja Sygnity Ekstraligi odbędzie się w dniach 5-7 września we Wrocławiu.

Runda IV

Sygnity Ekstraliga 2014 R6
Fot. Organizatorzy

Pierwszej porażki i to w pojedynku o medal, doznała drużyna beniaminka z Gliwic. Żadnych szans nie dali im gospodarze z Polonii Wrocław tracąc tylko 1,5 pkt. Natomiast wielką niespodzianką jest remis krakowskiej Wisły z głównym faworytem do złota  Hetmanem, a bohaterami dnia byly Akademicki Mistrz Polski i nasz najświeższy mistrz międzynarodowy Maciek Klekowski oraz Michał Matuszewski, którzy pokonali odpowiednio Navarę i Gajewskiego. W prestiżowym pojedynku rozegranym pomiedzy Akademicką Mistrzynią Świata Klaudią Kulon oraz naszą liderką listy rankingowej Moniką Soćko padł remis. „Do zera” pokonał Pawłowice gorzowski Stilon, a Radek Jedynak dał zwycięstwo Sharksom nad Nadnarwianką. Bardzo ważne punkty zdobył Rotmistrz pokonując walczącą o medal Basztę, a zadcydowała o tym niespodziewana wygrana Czarnoty nad Jaracz w pojedynku pań. I tak po czwartej rundzie nie ma już drużyny z kompletem punktów, a na czele mamy zmianę i zamiast Akademii Szachowej pojawiła się wrocławska Polonia.

Runda V

Sygnity Ekstraliga 2014 R4Fot. Organizatorzy

Niespodzianek ciąg dalszy. Dziś „poległ” lider tabeli i główny faworyt do zwycięstwa, czyli Hetman Katowice. Pogromcą okazała się drużyna beniaminka z Gliwic, który tym samym wygrał też derby Śląska. Bohaterami byli Marcin Szeląg, który pokonał Kamila Mitonia oraz Jacek Tomczak, który zwyciężył Krzyśka Bulskiego. A że reszta partii zakończyła się wynikiem nierozstrzygniętym, to w sumie Akademicy wygrali 4:2. Skorzystała na tym drużyna gospodarzy sesji, która gładko pokonała warszawskich „Sharksów„. Bliska sprawienia niespodzianki była Nadnarwianka, jednak Kamil Dragun znalazł drogę do remisu w pojedynku z Pawłem Shkapenko i Stilon wygrał minimalnym stosunkiem 3,5:2,5. W pozostałych pojedynkach Baszta nie dała szans Wiśle wygrywając 4,5:1,5, natomiast Rotmistrz rozgromił Pawłowice 5:1.

Runda VI

Sygnity Ekstraliga 2014 R5Fot. Organizatorzy

Meczem dnia był pojedynek Stilonu z drużyną gospodarzy Polonią. Jak się okazało wrocławianie nie byli gościnni i gładko pokonali gorzowian 4,5:1,5, a wygrywali Bartel, Sadzikowski oraz Zawadzka. Gliwiczanie mieli za przeciwnika Sharks i nie dali im najmniejszych szans, wygrywając 4:2. Najbardziej emocjonujący był pojedynek Hetmana z Basztą, który zakończył się minimalnym zwycięstwem 3,5:2,5 tych pierwszych. W pojedynkach o utrzymanie się w Sygnity Ekstralidze Rotmistrz wygrał z Nadnarwianką 4:2, a Wisła rozgromiła Pawłowice 5:1. Tak więc w tabeli po VI rundach na prowadzeniu Polonia Wrocław przed Akademią z Gliwic oraz Hetmanem Katowice. A III sesja zapowiada się bardzo emocjonująco, bo w ostatniej rundzie zagrają Polonia z Hetmanem.

Runda VII

Sygnity Ekstraliga 2014 R7Fot. Organizatorzy

Wyścigi o tytuł pomiędzy trzema drużynami trwają. Polonia Wrocław wygrała kolejny mecz, a wynik 5,5:0,5, który „zaserwowała” drużynie z Grudziądza pokazuje siłę pretendentów do tytułu Mistrza Polski. Hetman jednak okazał się jeszcze lepszy i wygrał 6:0 z Pawłowicami. Akademicy z Gliwic nie dali jednak rady pokonać Żnina i zremisowali 3:3 spadając na 3 pozycję. Pawłowice juz na pewno spadają i zapewne dołączy do nich Nadnarwianka, która nie dała rady Wiśle w pojedynku, który chyba zadecydował o układzie na dole tabeli. Wygrali także Gorzowianie, którzy pokonali 4:2 Sharks.

Runda VIII

Wyścig pomiędzy wrocławską Polonia i gospodarzami III sesji Wasko Hetmanem Katowice trwa. Poloniści pokonali 5:1 krakowską Wisłę tracąc tylko dwie połówki na II i III desce. Tak, jak dzień wcześniej, Wasko zdobyło pół punktu więcej i wygrało 5,5:0,5 z Nadnarwianką. Natomiast minimum brąz zapewnili sobie dziś debiutanci z Akademii Szachowej z Gliwic pokonując 4,5:1,5 w bardzo ważnym meczu Stilon, a drużynę do wygranej „pociągnąłRobert Kempiński, który pokonał dużo wyżej notowanego Kryvoruchko(2710). W pozostałych pojedynkach Żnin wygrał 3,5:2,5 z Pawłowicami, a Sharksi pokonali 4,5:1,5 Grudziądz. Tak więc przed ostatnią rundą znamy już medalistów, ale w niedzielę o 10:00 rozegrany zostanie pojedynek o złoto pomiędzy Wasko a Polonią, a w dodatku Polonia może minimalnie przegrać i dalej zdobyć tytuł Drużynowego Mistrza Polski. A Gliwiczanie licza na zwycięstwo lub remis Wrocławian, bo przy wygranej z Pawłowicami mają srebro. A do I ligi spadają definitywnie Nadnarwianka oraz Pawłowice.

Runda IX

Sygnity Ekstraliga 2014 R9

Oj gorąco było w pojedynku o złoto pomiędzy Polonią Wrocław i Wasko Hetmanem Katowice i zakończył się on zwycięską porażką Polonistów. W pojedynku na pierwszej szachownicy Darek Świercz łatwo wytrzymał wyżej notowanego Areshchenkę, a dwie szachownice niżej Mastrovasilis zremsiowal z Soćko. W pozostałych pojedynkach zapowiadała się ciężka batalia, ale to wrocławianom brakowało już tylko 1,5 pkt do upragnionego tytułu. Jednak trzecim wynikiem dnia było zwycięstwo Kamila Mitonia nad Wojtkiem Morandą, który nie wytrzymał ciśnienia i zagrał najsłabszą partię w całej Ekstralidze. Niestety tuż przed kontrolą podstawił partię Krzysiek Bulski i Daniel Sadzikowski doprowadził do remisu 2:2, a na szachownicy kobiet Monika Soćko wygrywała z Jolą Zawadzką, natomiast Mateusz Bartel bronił wieżówki bez pionka z Grześkiem Gajewskim. Po 5 godzinach gry Monika wygrała, ale Grzesiek nie znalazł sposobu na Mateusza i mecz zakończył się na korzyść Polonii Wrocław, która tym samym zdobyła wreszcie upragniony tytuł. Debiutanci z Gliwic pewnie pokonali Pawłowice 5,5:0,5 i tym samym potwierdzili brąz. Stilon wygrał z Rotmistrzem 3,5:2,5, a takim samym wynikiem Sharks pokonali Wisłę. W ostatnim meczu Nadnarwianka zremisowała ze Żninem.

Na poszczególnych szachownicach najlepszymi zawodnikami byli:

Szachownica I: Robert Kempiński (7 z 9)

Szachownica II: Mateusz Bartel(6,5 z 9)

Szachownica III: Dima Mastrovasilis (7 z 9)

Szachownica IV: Wojtek Moranda (6,5 z 9)

Szachownica V: Jacek Tomczak (8 z 8)

Szachownica VI: Monika Soćko(7 z 9)

Normę arcymistrzowską zdobył Michał Matuszewski, a na mistrza miedzynarodowego Maciej Klekowski oraz Paweł Weichhold. Normę na tytuł mistrzyni międzynarodowej zdobyła Marlena Chlost.

Wyniki końcowe

Sygnity Ekstraliga 2014 wyniki

Szczegółowe wyniki.

Strona główna Sygnity Ekstraligi.

7 KOMENTARZE

  1. Dzięki za relacje. PS Tytuł artykułu „Sygnity Ekstraliga – Śląskie drużyny z kompletem po III rundach.” jest niewłaściwy, bo Pawłowice są też z Śląska :), a nie mają kompletu punktów :).

  2. „Polonia Wrocław wygrała kolejny mecz, a wynik 5,5:0,5, który „zaserwowała” drużynie z Grudziądza pokazuje siłę pretendentów do tytułu Mistrza Polski” – przecież Rotmistrz przyjechał w najbardziej osłabionym składzie od lat, bez Dziuby, Drozdowskiego itd. – na 5 desce ranking 2000 :).

Comments are closed.