Sinquefield Cup

0
302

Nie lada gratka czeka wszystkich fanów szachów już od poniedziałku. W amerykańskim Saint Louis rozegrany zostanie najsilniejszy w historii turniej szachowy na tym kontynencie „Sinquefield Cup„.

W czterosobowym turnieju dwukołowym zobaczymy dwójkę najsilniejszych szachistów świata Magnusa Carlsena i Levona Aroniana oraz dwójkę najlepszych szachistów USA Hikaru Nakamurę i Gatę Kamskiego.

Imię i Nazwisko Ranking FIDE Kraj Wiek
Nr.1 GM Magnus Carlsen 2862 Norwegia 22
Nr. 2

GM Levon Aronian

2802 Armenia 30
Nr. 7

GM Hikaru Nakamura

2774 USA 25
Nr. 17

GM Gata Kamsky

2741 USA 39

 Panowie mają do podziału 170 tys. dolarów, a zwycięzca zainkasuje 70 tysięcy. Pierwsze koło zostanie rozegrane w dniach 9-11 września o 20.00 polskiego czasu, a rewanże w dniach 13-15 września o tej samej godzinie, z wyłączeniem ostatniej rundy, która rozpocznie się o 18:00 naszego czasu, gdyż zaraz potem zaplanowana jest ewentualna dogrywka o miano absolutnego zwycięzy tych zawodów.

Strona zawodów.

Transmisja:

[sinquefield2013]

W I rundzie dwa razy zwyciężyli zawodnicy grający białym kolorem. Nakamura wykorzystał podstawkę Aroniana w 30 posunięciu i zdobył jakość, która z nadwyżką wystarczyła do odniesienia zwycięstwa. Kamski odważnie ruszył czarnymi na Carlsena i został za to skarcony przez pretendenta do tytułu Mistrza Świata.

Nakamura gra, jak z nut. W II rundzie wypunktował Kamskiego i z kompletem punktów prowadzi w turnieju. Carlsen tym razem nie dał rady docisnąć czarnymi Aroniana i partia zakończyła się remisem.

Nakamura widać jest w formie. Carlsen co prawda dziś nie dał mu się pokonać, ale inicjatywa była po stronie Amerykanina. Aronian próbował „dobrać się” do Kamskiego, jednak tym razem padł remis, co pozwoliło Amerykaninowi na zdobycie pierwszej połówki.

Rewanż udał się Aronianowi i tym razem pokonał Nakamurę, który zbyt optymistycznie podszedł do swojej pozycji i poświęcił figurę. Jak się okazało nie jest on Talem i nie przyniosło mu to sukcesu. Carlsen po raz drugi pokonał gładko Kamskiego, który zagrał bardzo miękko debiut i został samodzielnym liderem. Nie oznacza to, że może być z tej partii zadowolony, gdyż kilka razy grał bardzo niedokładnie.

Nakamura w partii rewanżowej z Carlsenem próbował szukać pomysłów na zyskanie przewagi białym kolorem, jednak Norweg nie dał się zaskoczyć i partia zakończyła się remisem. Kamskiemu udało się czarnymi osiągnąć delikatną przewagę nad Aronianem, ale to też na wiele się nie zdało i partia również zakończyła się remisem.

W VI rundzie Carlsen rozjechał Aroniana, jak czołg. Wydaje się, że ormianin do tej pory pewnie nie rozumie, jak to się stało. Dostał obiecującą pozycję, w której Norweg mógł tylko stać w miejscu, jednak drobne przeoczenie Levona spowodowało całkowitą odmianę sytuacji, co dla Carlsena często jest wystarczające. Partia typowa dla Carlsena – „Coś z niczego„. Gata Kamsky miał dziś swoją szansę na pokonanie Nakamury, jednak nie grał dokładnie i partia zakończyła się remisem. Tak więc turniej wygrał Carlsen wyprzedzając Nakamurę.

No. Imię, Nazwisko Rankng Pkt
1 Magnus Carlsen 2862 4.5
2 Hikaru Nakamura 2772 3,5
3 Levon Aronian 2813 2.5
4 Gata Kamsky 2741 1,5