Shamkir 2017.

8
1037

 

Po raz drugi w tym roku zobaczymy Radka Wojtaszka grającego w tzw. „superturnieju” z udziałem czołowych arcymistrzów świata. Tym razem otrzymał on zaproszenie do udziału w rozgrywanym w Azerbejdżanie w mieście Shamkir Memoriale Vugara Gashimova.

W zawodach zobaczymy dwóch zawodników z „Klubu 2800+„, czyli Wesley’a So oraz Władymira Kraminka oraz ośmiu z „Klubu 2700+„:

Sergeja Karjakina, reprezentantów gospodarzy Shakhriyara Mamedyarova i Teimoura Radjabova, Michaela Adamsa, Pentalę Harikrishnę, Pawła Eljanova i Veselina Topalova. W sumie doborowe towarzystwo, w którym Wojtaszek ma dopiero ósmy numer startowy.

Pierwsza runda rozegrana zostanie 21 kwietnia, a ostatnia 30 kwietnia. Dzień wolny zaplanowany jest na 26 kwietnia. Do podziału zawodnicy mają 100.000 Euro, z czego zwycięzca otrzyma 25.000 Euro.

Transmisja

Runda I

Fot. Organizatorzy

Już po pierwszym pojedynku białymi z Mistrzem Świata Władymirem Kramnikiem widać, że będzie to bardzo trudna przeprawa dla naszego jedynego superarcymistrza. Wydawało się, że niby Radek gra poprawnie i to on powinien naciskać, jednak to jego rywal zdobył minimalna przewagę wykorzystując niezauważalny, ale jednak błąd Wojtaszka – wymianę hetmanów. Jednak było to za mało, aby wyciągnąć z partii więcej, niż niewielką inicjatywę i panowie, jako ostatni, zakończyli partię remisem. Także remisy padły w rywalizacji Karjakina z Harikrishną oraz Topalova z Adamsem. Pierwszy zakończył swój pojedynek reprezentant gospodarzy Mamedyarov, który pokonał So po podstawce mata. Amerykanin wcześniej nie przegrał aż 67 pojedynków! Drugi z reprezentantów Azerbejdżanu Radjabov przegrał gorszą końcówkę z Eljanowem.

Runda II

Fot. Organziatorzy

Cztery lata tamu Wojtaszek zagrał z Topałowem TAKĄ partię. Dziś jednak nie pokazał zbyt wiele z tamtej klasy i niestety białym kolorem w ostrej, ale chyba jednak teoretycznej, pozycji pomylił się i musiał uznać się za pokonanego. Harikrishna, podobnie, jak wczoraj Radek, zbyt pochopnie wymienił hetmany i poszedł na gorszą pozycję, w której Eljanov nie miał problemów z egzekucją. Mamedyarov z Karjakinem nie pograli sobie i poszli na wariant, który szybko zakończył się remisem. Adams z So grali do kontroli czasu i zaraz potem podzielili się punktem. Kramnik, podobnie jak wczoraj z Polakiem, męczył długo Radjabova, ale ta partia także zakończyła się remisem.

Runda III

Fot. Organizatorzy

Dzisiejsza partia może być spokojnie uznana za najlepszą w wykonaniu Wojtaszka.W debiucie spokojnie zneutralizował zapędy So, a potem to nawet jego pozycja wyglądała przyjemniej. I dokładnie w 40 posunięciu obaj zawodnicy doprowadzili do pozycje, gdzie jedynym wynikiem mógł być tylko remis. Po „rollercoaster-ze” drugie zwycięstwo odniósł Mamedyarov, któremu partię „odwróciłEljanov. Zamiast w 44 posunięciu pójść na wariant z przejściową ofiarą hetmana, zagrał inaczej, a potem jeszcze nie doliczył i musiał poddać grę. Karjakinowi chyba dawno nie zdarzyła się tak prosta podstawka, jak w partii z Adamsem i dziś on też musiał poddać pojedynek. Radjabov z Harikrishną rozegrali krótką, ale ciekawa partię zakończoną remisem. Takim samym rezultatem zakończył się pojedynek dwóch poprzednich rywali Radka Topalova z Kramnikiem. W tabeli samodzielnie prowadzi Mamedyarov z 2,5 pkt. Radek jest na razie w „ogonie„.

Runda IV

Fot. Organizatorzy

Pojedynek Wojtaszka z Karjakinem przebiegał pod znakiem wymian i uproszczeń i w sumie zakończył się remisem. Żaden z zawodników nie odważył się na kontratak i partia nie przejdzie do szachowej historii. Jedyne zwycięstwo odnióśł Kramnik, który odwrócił wynik pojedynku z Harikrishną i wykorzystał niedokładną grę rywala. Prowadzący Mamedyarov zremisował w pojedynku gospodarzy z Radjabovem. Adams mógł pocisnąć Eljanova, jednak pogubił się w lepszej końcówce i w sumie padł remis. Wreszcie Topalov wytrzymał naciski So i w tym pojedynku również podzielono punkt. Cały czas prowadzi Mamedyarov, który jako jedyny ma 3 pkt.

Runda V

Fot. Organizatorzy

Pewnie czarnym kolorem zremisował Wojtaszek swój pojedynek z Eljanovem. Wydaje się, że nastąpiła w jego grze stabilizacja i może wreszcie pokusi się o zwyciestwo. So od samego początku lepiej rozumiał powstała w pojedynku z Kramnikiem pozycję i powoli zwiększając przewagę odniósł zwycięstwo. Efektowną kombinacją zakończył zwycięski bój z Topalovem Karjakin. Prowadzący w tabeli Mamedyarov próbował pokonać Harikrishnę, jednak hindusowi udało się utrzymać remis. Taki sam wynik padł w pojedynku Radjabova z Adamsem. Prowadzi ciągle Mamedyarov, a Wojtaszek ma „-1„.

Runda VI

Fot. Organizatorzy

Pojedynek Wojtaszka z Radjabovem przebiegał pod znakiem niewielkiej przewagi Polaka. Kibice zapewne oczekiwali, że może tym razem zaryzykuje ostrzejszą grę, jednak Radek konsekwentnie gra swoje. A że rywal także nie miał ochoty na zaostrzenie gry, to partia zakończyła się sprawiedliwym remisem. Za to świetny turniej rozgrywa Mamedyarov, który tym razem „odprawił z kwitkiemKramnika, co nie jest takie łatwe. So odniósł drugie zwycięstwo w turnieju, „oszukując” w końcówce Karjakina. Niepoprawna ofiara jakości Eljanova dała drugie zwycięstwo Topalovowi. Pojedynek  Adamsa z Harikrishną zakończył się po spokojnym przebiegu podziałem punktu. Liderem jest Mamedyarov, który ma cały punkt przewagi nad Topalovem i So.

Runda VII

Fot. Organizatorzy

Liczyliśmy po cichu, że Harikrishnę to jednak Wojtaszek pokona, ale czarny kolor nie pozwolił w żadnym momencie Polakowi na przejęcie inicjatywy i partia po spokojnym przebiegu zakończyła się remisem. Zresztą pozostałe także nie różniły się wynikiem. Prowadzący Mamedyarov bezpiecznie osiągnął ten wynik w partii z Adamsem, co zbliża go coraz bardziej do wygranej turnieju. Topalov nie znalazł sposobu na Radjabova, a So tuż po kontroli zgodził się na podział punktu w partii z Eljanovem. No i wreszcie nieoficjalne mistrzostwa Rosji pomiędzy Karjakinem i Kramnkiem nie wyłoniły zwycięzcy.

Runda VIII

Fot. Organizatorzy

Czy takiego Radka Wojtaszka chcielibyśmy oglądać? Już nie pierwszą taką partię wygrał dokładnie w ten sam sposób – świetnym przygotowaniem debiutowym. Mamedyarov z niewiadomych powodów wybrał wariant, w którym Radek czuje się świetnie i został za to ukarany. Tak więc kibice doczekali się wreszcie zwycięstwa w tym piekielnie silnym dla Radka turnieju. So oraz Topalov odzyskali pół punktu do lidera remisując odpowiednio z Radjabovem i Harikrishną. Choć można też powiedzieć, że nie wykorzystali szansy. Dziś wygrywali też Rosjanie. Karjakin precyzyjnie zrealizował końcówkę 2G vs. W z Eljanovem, natomiast Kramnik wykorzystał podstawkę Adamsa, choć pozycja Anglika nie nastrajała i tak. Na czele cały czas Mamedyraov, ale w niedzielę zagra z Topalovem i wszystko jest jeszcze możliwe.

Runda IX

Fot. Organizatorzy

Nie udało się czarnym kolorem nic uzyskać Wojtaszkowi w pojedynku z Adamsem, ale też i spokojnie wybronił swoją pozycję, nawet gdy w pewnym momencie zaofiarował rywalowi jakość, której ten nie przyjął. W pojedynku dnia Mamedjarov spokojnie wyremisował Topalova i wiedział już, że to on wygrał ten turniej. A że So w partii z Harikrishną nie uzyskał żadnej przewagi i również podzielił punkt, to nie potrzeba było do rozstrzygnięcia zaglądać do punktacji pomocniczej. Jedyną partię wygrał Kramnik, któremu w skomplikowanej, ale remisowej końcówce Eljanov podstawił manewr taktyczny i cała partię. Pojedynek Radjabova z Karjakinem także zakończył się remisem.

W sumie Wojtaszek skończył zawody z wynikiem 4,5 pkt z 9 partii, co pozwala mu wracać z tarczą z tego arcytrudnego dla niego turnieju. Czy mógł osiągnąć więcej? Z przebiegu partii wygląda na to ,że jednak nie. Przy okazji w międzyczasie organizatorzy zawodów w Dortmundzie potwierdzili, że także tam Wojtaszka zobaczymy.

Tabela końcowa.

Szczegółowe wyniki

Oficjalna strona zawodów

8 KOMENTARZE

  1. skład chyba mocniejszy niż w wijk aan zee,tu już nie ma przypadkowych holendrów…jak sie radek nie ogarnie,to dostanie nokauta jak piorun w grenke open ;-P

  2. dzis 1 runda i od razu radek ma kramnika. nie wiem czy portal chessgames.com ma rzetelne dane,ale podaje ,że radek grał z kramnikiem tylko 2 partie…mam wrażenie,że wiecej…

  3. tabela dziwna,kto to zamieszcza taką amatorszczyzne?? a jednak radek potrafi grać i ustać z superarcymistrzami,ale pewnie skończy jak ostatnio w wijk aan zee-gdzieś bliżej ogona … ;-P

  4. Kolejna runda i znów niepoprawna tabela. O co chodzi? Przecież na podlinkowanej stronie turnieju jest jak trzeba.

  5. trzeba coś wygrać panie radku,żeby wyjść chociażby na 50 % ! ale nie bedzie łatwo-jak sie zaryzykuje grę na wygraną,to można szybko przegrać,spaść na -2 i ostatnie miejsce…z drugiej strony remisy z So,kramnikiem czy karjakinem to już coś-chyba mało który ,a raczej żaden z polaków nie byłby w stanie tego dokonać…

  6. Duże gratulacje – przyznam, że trochę bałem się przed tą partią, ze Shaq zapląta naszego arcymistrza w jakieś komplikacje taktyczne i zarobi kolejny punkt czarnymi, a tymczasem to nie Shaq zaplątał. Jedno zwycięstwo, a turniejowy wynik pana Radka jakże inny. Trzeba teraz podtrzymać passę !

Comments are closed.