Rosyjska drużyna kobieca jednak zagra na Olimpiadzie.

0
455

16 lipca 2014 r. organizatorzy Olimpiady w Tromso ogłosili, że drużyny, które nie zgłosiły składów na czas nie zostaną dopuszczone do zawodów. 

Mamy obowiązek traktować wszystkich równo.” – oświadczyli Norwegowie. Drużyną, która nie dopełniła formalności jest kobieca reprezentacja Rosji, która tym samym nie wystartuje w tych zawodach.

Po ogłoszeniu tego stanowiska rozdzwoniły się telefony od Sekretariatu FIDE oraz innych wpływowych działaczy, jednak nie możemy sobie pozwolić na specjalne traktowanie nawet tak potężnej federacji, jak Rosyjska.” – oświadczyli organizatorzy.

Israel Gelfer – wiceprezydent FIDE – rozważa odwołanie Olimpiady. Dodatkowo uważa, że ta decyzja spowodowana jest wspieraniem przez Norwegów kandydatury Kasparowa na Prezydenta FIDE.

Update(18 lipca).

Wygląda na to, że trwa prawdziwa wojna informacyjna pomiędzy organizatorami Olimpiady, a FIDE.

Prrezydent FIDE żąda dopuszczenia wszystkich reprezentacji, ktore nie zgłosiły drużyn w terminie, a są to: Rosja, Gabon, Afganistan, Pakistan, Kambodża, Centralna Republika Afrykańska, Wybrzeże Kości Słoniowej, Oman i Senegal.

Pjawiła się też w internecie informacja o potencjalnym przeniesieniu zawodów do Soczi i przygotowaniu przez Rosję 2 milionów $ na pokrycie kosztów poniesionych przez wszystkie federacje.

Świat szachowy wydaje się nie do końca rozumieć tą sytuację, choć w przypadku Rosji wiadomo, dlaczego spóźniono się ze zgłoszeniem składy reprezentacji kobiecej, I mimo że oczywiste jest, że Olimpiada bez Rosjanek nie ma wielkiego sensu, to zachowanie FIDE w kontekście zmiany federacji przez Katerinę Lachno jest co najmniej kontrowersyjne, w kontekście stanowiska fedracju Ukrainy.\Zobaczymy, jak to się dalej potoczy, bo FIDE oczekuje, że do 21 lipca organizatorzy wyjaśnią tą sytuację na korzyść niedopuszczonych zespołów.

Update(21 lipca).

Organizatorzy jednak postanowili dopuścić spóźnione zespoły do zawodów. Co prawda postawiły sprawę kosztów do dyskusji, ale przynajmniej wiemy, że wszystkie chętne reprezentacje zagrają, w tym reprezentacja Rosji. Pozostaje do wyjaśnienia jaką drużynę reprezentować będzie Katerina Lahno. Ukraińcy mają w tej sprawie swoje zdanie…