Rosjanie domagają się wyjaśnień od FIDE

0
115

Najbardziej wpływowa federacja szachowa, czyli Rosjanie skrytykowali w liście do Prezydenta FIDE stanowisko wiceprezydenta FIDE i szefa Tureckiej Federacji Aliego Nihat Yazici.

W swoim liście Rosjanie napisali, że bezpodstawnym i niezgodnym z zasadami demokracji obowiązującymi w FIDE jest odsunięcie od sędziowania sędziów z 7 nienazwanych krajów na podstawie zarzutów przedstawianych przez Turka.

Anatolij Karpow i wspierające go federacje działali zgodnie z prawem międzynarodowym oraz zasadami obowiązującymi w FIDE, wnosząc do sądu swoje wątpliwości, natomiast to ro robi Ali Nihat Yazici nie ma nic wspólnego z takim podejściem do rozwiązywania problemów federacji.

Jego stanowisko jest postrzegane jako dyskryminacja ze względów politycznych i prosi prezydenta FIDE o wyjaśnienie, czy jest to oficjalne stanowisko FIDE, którego Yazici jest wiceprezydentem, czy indywidualna akcja tego pana.

Rosjanie uważają, że jedynym rozwiązaniem jest zignorowanie stanowiska Tureckiej Federacji i zaproponowanie pracy przy olimpiadzie sędziom, którzy zostali odrzuceni oraz przeproszenie federacji, które zostały poszkodowane, a także całego środowiska szachowego.

Cały czas brakuje nam stanowiska Kirsana Ilyumshinova, który bawi z gościnną wizyta w Syrii.