Reykjavik Open – skandalik na koniec, Eljanow pierwszy

0
359

Ledwie Radek Wojtaszek powrócił do domu po wygraniu Memoriału Petrova, a już kolejni nasi kadrowicze zmierzą się z rywalami w silnym turnieju Reykjavik Open 2013. 28 już edycja turnieju ściągnęła rekordowa ilość „topowych” zawodników z Anishem Giri oraz Mistrzem Europy w szachach błyskawicznych Maximem Vachier-Lagrave na czele.

Fot. Organizatorzy

Nasz kraj reprezentować będzie rankingowa „dwójkaGrzesiek Gajewski, który ostatnio niewiele gra, ale jak zagra, to robi niezły wynik. Zagra też zdobywca Pucharu Rosji Bartosz Soćko, a uzupełni ich Marcin Dziuba.

Zawody odbywać się będą w dniach 19-27 lutego w hali muzycznej Harpa. Zeszłoroczne zawody wygrał Fabiano Caruana, który tym razem już nie zagra.

Zawody rozgrywane są w mieście Reykjavik od 1964 roku, kiedy to zwyciężył w pierwszym turnieju wielki „czarodziej szachownicyMichaił Tal zdobywając 12,5 pkt z 13 partii. Turniej przez wiele lat rozgrywany był co dwa lata, jednak w 2008 roku organizatorzy postanowili już grać co roku.

Tuż przed samym turniejem odbył się mecz szachów szybkich Islandia-Chiny, który zakończył się wygraną gości 47,5:24,5. Mecz uświęcił obchody 60-lecia Chińsko-Islandzkiej Społeczności Kulturalnej.

Więcej informacji na stronie turnieju.