Reakcja Brytyjczyków na skandal olimpijski

0
141

Nie trzeba było długo czekać na reakcję oskarżonych przez wiceprezydenta FIDE i szefa Tureckiej Federacji Aliego Nihat Yazici. W oficjalnym stanowisku przedstawionym przez Angielską Federację popartym przez wszystkie oskarżone federacje organizator olimpiady szachowej oskarżony jest o złamanie statutu FIDE w punkcie 1.2, który mówi, że „FIDE demokratyczną organizacją i działa w oparciu o zasadę równych praw wszystkich członków tej organizacji. FIDE jest organizacją non-profit. Odrzuca także dyskryminację ze względu na pochodzenie, politykę, rasę, społeczne lub religijne powody lub płeć„.

Dodatkowo Ali Nihat Yazici w swoim liście złamał artykuł 2.2.3 Kodu Etycznego FIDE, który mówi, że „Organizatorzy, dyrektorzy turniejów, sędziowie oraz inni urzędnicy powinni pełnić swoje funkcje w sposób bezstronny i odpowiedzialny„.

W liście swym Anglicy piszą, że niedopuszczenie sędziów z 7 krajów do sędziowania olimpiady nie może być odebrane inaczej niż jako przejaw dyskryminacji. I dlatego Angielska Federacja wzywa FIDE oraz Komisję Etyki do podjęcia kroków, które natychmiast wyjaśnią tą sprawę i żądają, aby Turecka Federacja jeszcze raz dokonała powołań sędziowskich na Olimpiadę zgodnie z zasadami panującymi w FIDE.