Karjakin wygrywa Puchar Świata.

0
444

PS 2015 logo

Już 11 września rozegrana zostanie pierwsza partia pierwszej rundy Pucharu Świata. Gospodarzem tego wydarzenia jest stolica Azerbejdżanu Baku, gdzie za rok rozegrana zostanie szachowa Olimpiada. W turnieju granym systemem pucharowym spotka się 128 zawodników zakwalifikowanych różnymi kryteriami. 

PS 2015 Baku2

Wśród nich zobaczymy trójkę Polaków – Radka Wojtaszka, Mateusza Bartla oraz Roberta Kempińskiego. Każdy z uczestników rozegra dwupartiowe pojedynki, a w przypadku remisu w takim dwumeczu również dwupartyjną dogrywkę tempem 25’+10″ za każde posunięcie. Jeżeli i tu padnie remis, to kolejny dwumecz będzie miał tempo 10’+10″. Jeżeli znowu będzie remis, to zawodnicy zagrają tempem 5’+3″. A jeżeli i tu padnie remis, to rozegrany zostanie tzw. „Armageddon„, czyli pojedynek, w którym białe mają 5 minut i muszą wygrać, a czarne 4 minuty i wystarczy im remis. Z tym że, od 60 posunięcia zawodnicy będą dostawali 3 sekundy na każdy ruch.

PS 2015 Baku1

Już w pierwszej rundzie czekają nas ciekawe pojedynki. Najmłodszy w stawce 15-letni Samuel Sevian zmierzy się z reprezentantem Azerbejdżanu Timurem Radjabovem. Inny młody, ale już bardzo doświadczony Yi Wei zagra pojedynek z najlepszym szachistą arabskim Salemem Salehem. Mistrzyni Świata kobiet Maria Muzychuk sprawdzi Michaela Adamsa, a Yifan Hou będzie faworytką w pojedynku z Rafaelem Leitao. Trzecią kobietą grającą w tych zawodach jest 22-letnia Mistrzyni Świata do lat 20 z 2011 roku,(turniej open wygrał Darek Świercz) Peruwianka Deysi Cori, której miejsce w zawodach odstąpił młodszy brat, grający właśnie w Mistrzostwach Świata do lat 20.

Nasi reprezentanci znaleźli się w jednej ćwiartce, z czego w najbardziej optymistycznym wariancie  Wojtaszek może spotkać się z jednym pary Kempiński/Bartel w półfinale. Robert może trafić na Mateusza już w III rundzie.

Ale najpierw muszą pokonać swoich rywali.

Radek WojtaszekFot. PZSzach

Radek Wojtaszek w I rundzie spotka się z reprezentantem Indii Babu M.R. Lalithem(2557). Ten 22-letni zawodnik jest brązowym medalista szachowej Olimpiady rozegranej w Tromso. W przypadku wygranej spotka się ze zwycięzcą z pary Ganguly/Artemiev, a w II rundzie prawdopodobnie czekać na niego będzie Borys Gelfand. Ale teoretycznie może to być jego pogromca sprzed 2 lat Alexander Fier. W IV rundzie prawdopodobnym rywalem będzie Anish Giri, a potem już półfinał, czyli ktoś z drabinki, w której są Kempiński i Bartel.

Robert Kempiński2Fot. PZSzach

Robert w pierwszej rundzie zmierzy się z reprezentującym Wietnam Ngoc Truong Son Nguyenem(2634). Ten 25-letni zawodnik jest drugim szachistą Wietnamu(za Le Quang Liemem), a poznaliśmy go również w Tromso, gdzie zdobył złoty medal na II szachownicy. Należy do tzw. szachowych superdzieci, gdyż otrzymał tytuł arcymistrza w wieku 14 lat. Wygrana w tym pojedynku zapewne „wrzuciKempińskiego na Evgenija Tomashevskiego, a w III rundzie może to być Mateusz Bartel, który jednak najpierw musi pokonać 32-letniego reprezentanta Armenii Gabriela Sargissiana(2679), który jest etatowym reprezentantem Armenii na Olimpiadę i DME i posiada w swojej kolekcji tak medale drużynowe, jak i indywidualne na szachownicach.Jeżeli Mateuszowi się to uda, to zmierzy się prawdopodobnie z MVL-em, a potem może to być Robert albo Tomashevsky.

Mateusz Bartel - www.chess-news.ru

W czwórce rozstawionych znajdują się Topalov, Nakamura, Caruana i Giri i to oni są faworytami tych zawodów, z których do Turnieju Kandydatów zakwalifikuje się dwójka finalistów, która rozegra między sobą 4-partiowy mecz finałowy o Puchar Świata. W przypadku, gdy okaże się, że trzeci zawodnik ma też szansę zakwalifikować się do Turnieju Kandydatów, to także rozegrany zostanie mecz na podobnych warunkach.

Historię Pucharu Świata w formule, jaką dziś znamy można przeczytać TU!

Transmisja.

Oficjalna strona zawodów.