PŚ: Aronian wygrywa po dogrywce.

0
809

3 września rozegrana zostanie pierwsza partia pierwszej rundy Pucharu Świata, który rozegrany zostanie w stolicy Gruzji Tbilisi. W gronie 128 zawodników zobaczymy aż 40 zawodników z rankingiem ponad 2700 ELO. Zabraknie tylko Topałowa, Domingueza, Jakovenko, Najditscha oraz Almasiego.

W tej grupie znajdziemy także polskie nazwiska. Najwyżej rozstawiony jest oczywiście Radek Wojtaszek. Oprócz niego zagrają jeszcze Jan-Krzysztof Duda oraz Kacper Piorun. Czyli pierwsze trzy szachownice reprezentacji Polski. Najtrudniejszą rundę ma Piorun, który zmierzy się z najlepszą szachistką świata Yifan Hou(2652). Przeciwnikiem Wojtaszka będzie bliżej nieznany Brazylijczyk Felipe de Cresce El Debs(2531) i faworyt może być tylko jeden. Duda zmierzy się z groźnym Gruzinem Levanem Pantsulaia(2585).

Niestety wszyscy Polacy są w tej samej połówce, więc pewne jest, że dwóch naszych reprezentantów do Turnieju Kandydatów się nie zakwalifikuje. Jeżeli jednak przejdą pierwszą rundę, to potem na Pioruna czeka prawdopodobnie Aronian, na Dudę jego rywal sprzed 4 lat Ivanchuk, a na Wojtaszka pewnie Onischuk. Dalej nie ma co prorokować…

Do zawodów dość chyba jednak niespodziewanie zgłosili się Carlsen i Karjakin. Pierwszy nie musi grać, gdyż jest aktualnym mistrzem świata, natomiast drugi ma zagwarantowany udział w Turnieju Kandydatów.

Najmłodszymi zawodnikami są Australijczyk Anton Smirnov oraz dwaj amerykanie Sam Sevian oraz Jeffery Xiong. Przypominamy, że Janek Duda zadebiutował w Pucharze Świata w wieku 15 lat.

Najwięcej reprezentantów zobaczymy z Rosji – aż 20, a 9 zakwalifikowało się z USA i Chin.

Transmisja

Oficjalna strona zawodów.