Puchar Świata – 2.2 – na żywo

19
495

W szachowym pucharze świata pozostało 64 zawodników, wśród których znajduje się Radosław Wojtaszek. Polak na swojej drodze spotka teraz Baadura Dżobawę, czyli wieloletniego członka klubu 2700. Ten mecz pokaże w jakiej formie jest Radek. Jeśli zawodnik MTS Kwidzyn zdoła wygrać, tak jak sobie życzą tego kibice, w pucharze może dojść naprawdę daleko!

*********************************************************************************************************************

By odświeżyć stronę kliknij ODŚWIEŻ lub naciśnij F5 w oknie swojej przeglądarki.

**********************************************************************************************************************

 

Radosław Wojtaszek – Baadur Dżobawa
Transmisja WhyChess

13:15 – Niestety, jestem zmuszony opuścić stanowisko komentatorskie i będę w niewiedzy podróżował na Ekstraligę. A w pozycji dzieje się naprawdę sporo. O obiektywną ocenę pozycji jest trudno, bo decydują taktyczne szczegóły. Czarne na pewno mają sporą inicjatywę za piona, ale muszą pokazać ile ona jest warta. Kibice Radka liczą na to, że sparuje groźby czarnych, fani Dżobawy liczą na przebudzenie czarnych skoczków. Postaram się wieczorem podsumować wydarzenia dzisiejszego dnia, a póki co proszę kibiców o gorące wsparcie dla Radka!

13:11 – Faktycznie, nie miałem racji pisząc o Armageddonie. Rację mają Ci, którzy piszą o dodawaniu 3 sekund po 60 ruchu. Wszystko jest winą Motylewa, który zdążył przegrać na czas wcześniej, czym skutecznie wprowadził mnie w błąd:)

12:52 – Tak jak można się było spodziewać, Radek nie zabił na b7. Teraz będzie miał wyraźnie osłabionego króla, ale za to dużo aktywniejsze figury. Optycznie pozycja wydaje się bardzo obiecująca dla białych, ale sprawy nie są takie proste, bo ustawienie czarnych przypomina trochę słynną „ściśniętą sprężynę”. Radek musi bardzo uważać, by nagle nie wyskoczyła…

12:50 – Pierwszym zawodnikiem w III rundzie jest Tejmur Radżabow. Przeciwnik Azera, Parimarjan Negi (który awansował do II rundy dzięki temu, że Akopian złamał nogę i nie pojawił się w Chanty-Mansyjsku) po porażce w pierwszej rundzie nie bardzo umiał skomplikować grę i już po 13 ruchach sam zaproponował remis. Fakt, jego pozycja nie obiecywała wiele, ale mimo wszystko trochę wstyd, że w ogóle nie próbował walczyć…Za chwilę w ślady Radżabowa pójdzie zapewne Moroziewicz, który ma piona więcej i kompletnie wygraną pozycję w partii z Fierem.

12:45 – Mamy kolejne dwa remisy i kolejne dwie dogrywki. Jutro zmierzą się Bu z MVL (Maxime Vachier-Lagrave) oraz Inarkijew z Moisiejenko. Przy okazji warto wspomnieć o kiepskim pomyśle FIDE, które wróciło do Armageddonów tempem 5 minut na 4. To przykre, że o awansie do kolejnej rundy (a zatem i potencjalnie do rozgrywek pretendenckich) może decydować wygrana w pozycji np: król i pion bandowy na króla, bo strona silniejsza ma więcej czasu. Najgorsze jest to, że takie tempo jest w zasadzie zachętą do gry niezgodnej z duchem Fair-Play. Dziwne…

12:45 – Nie sądzę jednak, by Radek zabił gońca na b7. Spodziewam się raczej spokojnego ruchu jak np. 19.Wd2, lub trochę bardziej ostrego, ale logicznego (by pogarszać czarne figury) 19.h4. Póki co Radek myśli, a pozycja jest następująca:

12:35 – Wojownicza natura Dżobawy daje o sobie znać. Czarne ruchem 18…bxc5 oddają piona w wariancie: 19.Hxb7 Wb8 20. Ha7 Wb2 (być może można też zatańczyć z damą: 20…Wa8 21.Hb7 Wfb8 22. Hc6 Wc8 23.Hb5 Wcb8, ale tutaj białe mogą myśleć o ofierze hetmana po 24.a4!) 21. Kf1 z niejasną. Ten wariant ma jednak straszną pułapkę. Jeśli białe zagrają 21. Gf1 nastąpi zabójcze Se5!!

12:25 – Wydarzenia nabierają tempa. Radek zdecydował się na 17.f3, i wypędził skoczka z centrum, ale ten stoi teraz na g5 i groźnie łypie na białego monarchę. Co planuje Polak? Zabił jeszcze 18.dxc5, na co nastąpi zapewne 18…dxc5 (choć Dżobawa to awanturnik, więc i bxc5 może rozpatrywać !) i co dalej?

12:18 – Jak słusznie zauważył El Grande Comentatoro, czyli Stanisław Z., nie wygląda na to, że Shirov odrobi stratę ze wczoraj. Graj jednak z mistrzem Europy, a mistrzowie Europy radzą sobie całkiem, całkiem. W tym PŚ w drugiej rundzie grają trzej ostatni: Tomaszewski, Niepomniaszczy oraz Potkin. Do trzeciej zapewne przejdą pierwszy (wygrał wczoraj czarnymi) i trzeci (jak „zaprze” z Shirovem). Nepo (jak sobie ułatwiają zadanie ludzie z zachodu Europy) gra jutro dogrywkę (i sądzę, że wygra).

12:15 – Bardzo nie lubię jak Radek myśli. To znaczy, może nie bardzo lubię jak Radek nie myśli, ale wolę jak myśli umiarkowanie, a na pewno szybko. Ok, łapmy jednak puentę – czas będzie w tej partii cenny, warto zaoszczędzić go trochę na okolice niedoczasu, bo coś czuję, że właśnie wtedy rozstrzygną się losy partii. A ja niestety będę musiał opuścić stanowisko komentatorskie. Nie mogą zrobić szybkiego remisu?! 🙂

12:05 – Odetchnijmy na chwilę od partii Radka, rzućmy okiem na inne partie. Najciekawsze są oczywiście losy osób, które wczoraj przegrały i muszą dzisiaj grać „all-in”. Najgorzej mają Ci, którzy wczoraj przegrali białymi, a jest wśród nich pogromca Bartosza, Bołogan. Mołdawianin dzisiaj zagrał obronę Pirca, na co dobrze przygotował się jego rywal. Wygląda na to, że po 10.e5 białe uzyskały… wygraną pozycję, bo nie można zagrać 10…dxe5 11.dxe5 Sxe5 z uwagi na podwójne bicie na d8 z dalszym f4 zapewnia białym zyski materialne. W podobnej sytuacji do Bołogana są Harikrishna oraz Aleksiejew. Oni jednak wybrali „spokojną” grę i spokojnie odpadną…

12:00 – Wracając jeszcze do ruchu 15.Se1, którym nie wszystkim przypadł do gustu. Myślę, że to kwestia smaku. Niektórzy zagraliby 15. dxc5 (co jednak kiepsko współgra z posunięciem Hb3), niektórzy wybraliby 15.Sd, inni 15.Se1. Można było także pomyśleć o 15.bxc5!? dxc5 16.a4 i przyznam, że ten pomysł zaczyna mi się podobać najbardziej.

11:55 – Dżobawa odpowiada bardzo szybko, ale zagrany przez niego ruchu chyba nie jest za dobry. Chociaż 15…Hh4 wygląda bardzo groźnie, to chyba obiektywnie wielkiej krzywdy białym nie robi. Po 16.g3 hetman musi się cofnąć. Dalej białe mogą zagrać f3, wygonić skoczka z e4 i wydaje się, że to da im przewagę. Oczywiście, Dżobawa także wie co robi – może i jego figury będą musiały się wycofać, ale pozycja białego króla ulegnie osłabieniu. Dobrze wiemy, że skoczki to figury mocno taktyczne, a Gruzin ma oba, więc może próbować (i znając jego na pewno będzie) zwariowanych komplikacji.

11:50 – Ciekawa odpowiedź ze strony Radka! Sądziłem, że białe zdecydują się na 15.Sd2, żeby wymienić najsilniejszą figurę czarnych, ale Radek postanawia ją wygonić. Tutaj znowu mamy dwie strony medalu – wymiana skoczka była zapewne bezpieczniejsza, ale wiadomo, że dwa gońce lubią współpracować ze skoczkiem. Zatem możemy przyjąć, że gra białych jest bardzo ambitna. Ruch 15.Se1 ma także sens w połączeniu z poprzednim 14.Hb3 – hetman broni pionka na e3 i teraz nie ma sensu 14…Hg5, bo białe zagrają po prostu 15.f3, co bez ruchu Hb3 nie byłoby możliwe. Pozycja skoczka na e1 ma jednak także wady – skoczek odszedł od centrum i czarne mają teraz kilka nowych pól dla swoich sił.

11:45 – A jednak, Dżobawa zagrał 14…f7-f5. Z jednej strony ten ruch wygląda bardzo ryzykownie, ale z drugiej to ostatni moment, by czarne spróbowały aktywnej gry. Dżobawa to zawodnik, który jak napisał w komentarzach ‚pietshaq’ lubi mącić wodę, więc po prostu nie miał wyboru… Z punktu widzenia 14…f5 nie wiadomo, czy nie lepsze było jednak 14.dxc5.

11:35 – Jedną z zalet pozycji Radka jest także to, że to on dyktuje teraz warunki. Trudno uwierzyć w to, że czarne mogą pozwolić sobie na zagranie d6-d5 (prowadzi do otwarcia centrum, co generalnie sprzyja parze gońców) lub e6-e5, a o f7-f5 to chyba już melodia przeszłości. Swoim 14.Hb3 Radek pokazuje, że można również myśleć o 15.bxc5 i po 15…dxc5 16.a4 w przyszłości wytworzyć grę na skrzydle hetmańskim.

11:30 – Dlaczego pozycja białych w partii Radka uznawana jest za lepszą? Główne są dwa czynniki. Białe zawsze mają nieco więcej przestrzeni, a po drugie mają parę gońców. W podobnej strukturze rozegrano dziesiątki partii i czarne zawsze muszą się męczyć, by wywalczyć remis. Białe mogą nawet zdecydować się w jakimś momencie  na spokojne dxc5 dxc5 (bicie pionem z ‚b’ jest bardziej ryzykowne, bo białe będą miały perspektywy wyrobienia wolnego piona na skrzydle hetmańskim) i pozycja bez pionków ‚d’ jest dla czarnych bardzo nieprzyjemna – białe zdobędą sporo przestrzeni na skrzydle hetmańskim (zagrają b5 i dalej spróbują a4-a5, a potem mogą wybrać czy grać a6 czy raczej axb6), a potem spróbują przestawić gońca z hetmanem na diagonalę a1-h8, co mocno sparaliżuje poczynania czarnych.

11:25 – No i mamy pierwszy remis. W partii Riazancew – Niepomniaszczy białe uznały, że dogrywka jest ok i nie próbowały walczyć.

11:20 – Kiedy gra się z Radkiem (zwłaszcza czarnym kolorem) bardzo nieprzyjemne są dwie rzeczy – po pierwsze Radek ma ogromną wiedzę debiutową, a po drugie struktury po 1.d4 rozumie. To sprawia, że nawet zaskoczenie debiutowe, które daje wyrównanie pozycji może nie przynieść efektów – Radek pokona nas w dalszym stadium partii. Wiem z doświadczenia 🙂

11:15 – Ruch 11…c5 nie mógł być zaskoczeniem dla Radka – Dżobawa grał tak w 2009 roku z Nybackiem (i przegrał), ale mimo wszystko wybór Gruzina jest nieco zaskakujący. Po pierwsze, wariant ten ma fatalne wyniki w bazach (w 12 partiach, które znalazłem czarne nie wygrały ani razu, a przegrały aż 7 – wśród nich Bartek Macieja przegrał z Gelfandem w 1998 roku). Po drugie zaś 11…c5 wydaje się mało logiczne – cała gra czarnych oparta jest na stworzeniu ataku na skrzydle królewskim. Bez ruchu f7-f5 i włączenia wieży do ataku na pola g6 i h6 czarne nie mają zbyt wielu aktywnych możliwości, a bez ataku będą stały zwyczajnie gorzej, bo para białych gońców da o sobie wkrótce znać.

11:10 – Wydarzenia w partii Radka toczą się bardzo szybko. Zawodnicy wykonali już 10 posunięć w popularnym wariancie, który raczej nie cieszy się dobrą reputacją dla czarnych. Co ciekawe, bardzo podobny wariant rozegrał w pierwszej partii meczu z Bołoganem Bartosz Soćko, ale tam białe miały tempo mniej.

11:05 – Dzisiaj rozbudzeni wczorajszą partią kibice chcą wygranej Radka. Czarnym kolorem było bardzo blisko, białymi – mam nadzieję – nie będzie blisko, ale po prostu uda się wygrać! Póki co mamy pierwszą niespodziankę – Radek nie zagrał 3.Sc3 i nie poszedł w Nimzowicza, ale wybrał 3.Sd2 i po 3…Gb4+ 4.Sbd2 mamy wariant Bogolubowa.

19 KOMENTARZE

 1. Na razie partia podąża śladami rozegranej dwa lata temu partii Dżobawy, w której zresztą szybko przegrał. Mama nadzieję, że nie ma jakiegoś wielkiego wzmocnienia! 🙂

 2. Panie Mateuszu, czy może Pan powiedzieć coś więcej o Dżobawie? Wiemy, że jest agresywnym zawodnikiem z tendencją do „przeginania”, ale mówi się o jego świetnym przygotowaniu debiutowym, a tymczasem w tym meczu wydaje się on grać dosyć wątpliwe warianty, w dodatku bez specjalnych wzmocnień…

 3. Z tego, co widzę, Jobava lubi grać pozycje „na trzy wyniki”. Może nie takie, gdzie obu stronom wisi po kilka figur, ale lubi montować atak z pozornie chaotycznie rozmieszczonych figur. Mimo wszystko stawiam na Radka 🙂

 4. Jobaawa ruchem He7 znów, jak we wczorajszej partii zaczyna „kombinować” i mam nadzieje, że wreszcie przekombinuje i Radek będzie w rundzie 3 – ciej. Byle tylko Radek nie wpadł w jakiś astronomiczny niedoczas.

 5. Nie rozumiem czemu Radek zagrał skoczkiem na e1?Zamiast dojść do gry na Hetmańskim skrzydle poprzedzając ruch b5 wymianą dc5 to gra ruch na pierwszy rzut oka dośc dziwny. Mateusz o co chodzi w tym posunięciu??

 6. Nie do końca tak jest z armagedonami, bo od 60 posunięcia za każdy ruch dodają się 3 sekundy. To, że Motylew przegrał przedwczoraj armagedona nie było winą FIDE, tylko jego fatalnego gospodarowania czasem.

 7. Z tego co zdążyłem przeczytać w regulaminie zawodów, od 60.-tego posunięcia w „Armageddonie” zaczyna się dodawać po 3 sekundy za ruch – więc z fair play wszystko w porządku 😉

 8. Coraz mniej podoba mi się pozycja Radka, po oddaniu hetmana za 2 wieże będzie musiał walczyć o remis , jedyna nadzieja , że Jobawa przekombinuje

 9. bardzo słabo się bronił ale pozycja była już mało przyjemna , ciężko to ustać, bez sensu wymieniał hetmana za 2 wieże , Jobava bardzi dobrze uaaktywnił się ruchami f4 i e4. Takie życie wczoraj nie dobił go dosyć prostym forsingiem, dzisiaj Jobava bezwględnie wykorzystał okazję.

 10. Porażka Radka w bardzo złym stylu. Przypomina mi się tegoroczna partia Radka w Wijk aan Zee z Lukiem McShane.
  Szkoda, bo przeciwnik był zdecydowanie do ogrania.

 11. Jeszcze dobrze się nie zaczęło, a już się skończyło (dla naszych)….Coś chyba nie tak z wyborem debiutu przez Radka.
  Trzeba teraz kibicować Judit Polgar!!

  • Z całym szacunkiem dla opinii ale zostawcie Radka w spokoju!. Nie jest maszyną tylko żywym człowiekiem. Pragnę to przypomnieć. Zwłaszcza teraz .

Comments are closed.