PŚ 2013 – runda 1.1

7
1390

Pierwsze posunięcia pucharu świata 2013 już o 15:00. Początek relacji nieco wcześniej.

ABY ODŚWIEŻYĆ RELACJĘ KLIKNIJ TUTAJ

-> Link do transmisji na stronie turnieju <-

-> Link do transmisji na stronie 2700chess.com <-

-> Link do transmisji z ocenami programu Houdini <-

Notacja angielska: N – skoczek, B – goniec, R – wieża, Q – hetman, K – król

Iwanczuk – Duda: 1/2

Fier – Wojtaszek1/2

Zwjagincew – Świercz: 1/2

20:30 Dzisiejsze partie zakończyły się nieźle – trzy remisy czarnymi to naprawdę ładny wynik. Wygranym dzisiejszego dnia jest Jan-Krzysztof Duda, bo remis z Iwanczukiem to duże osiągnięcie. Byłoby kapitalnie, gdyby Janek (minimum) powtórzył ten wynik jutro i doprowadziłby do dogrywki. Tie-breakiem, moim zdaniem, skończy się mecz Świercz-Zwjagincew. Rosjanin pokazał dzisiaj, że nie ma nic przeciwko takiemu rozwiązaniu. Jeśli tak, to nie będzie lekko go przebić. Z drugiej strony, wydaje mi się, że szanse Darka wcale nie spadają z kolejnymi partiami, a wręcz przeciwnie – w rapidach powinien ograć rywala. Radek chciałby zapewne uniknąć dogrywki i tego mu życzymy. Białymi jest z pewnością w stanie sprawić duże problemy przeciwnikowi już od pierwszego ruchu. Będziemy kibicować! Na tym kończę relację i… NIE zapraszam na jutro. Relacja, być może się pojawi, ale gwarancji nie ma 🙂

20:20 No i remis. Nie jest to oczywiście zły wynik i z przebiegu partii zapewne najbardziej sprawiedliwy. Było jednak kilka momentów, w których wydawało się, że Radek przechytrzy przeciwnika. Zwłaszcza prawie na samym na końcu zagranie 57…Wb8, które dopiero po pewnej chwili doceniają programy komputerowe, mogło dać nam sporo radości.

20:10 Szkoda, szkoda, szkoda! Na kilka chwil – przynajmniej u mnie – zawisła transmisja, a w tym czasie Radek miał ogromną szansę na wygraną. Fier nie doliczył czegoś w podanym niżej wariancie i zdecydował się na marsz królem, w celu wspomagania pionów. Okazuje się, że manewr ten przegrywał -albo prawie przegrywał – gdyby Radek zagrał 57…Wb8! . Po tym silnym posunięciu wieża znajduje optymalne pole na szachownicy, wspomagając piona 'b’ i kontrolując piony, a także – czasami – mając możliwość szachowania króla z boku.

19:50 Radek wybrał 55…Gb2. Teraz zapewne nastąpi 56. f7, b4 57. g6, b3 58. g7, Gxg7 59. Wxg7, b2 60. Wg1, Wf8 61. Wb1, Wxf7+ 62.Ke2 z wygraniem piona b2. Pamiętajmy jednak, że to już piąta godzina gry i można się pomylić…

19:45 Fier oddał skoczka, a teraz obaj zawodnicy muszą liczyć – wszak szachy to tragedia jednego tempa, a tutaj widać, że piony już się ścigają. Główna linia jest taka (po 54…b5) 55.f6 (gorsze jest 55.g6, z uwagi na 55…Gb2) 55…b4 56. g6, b3 57. g7, b2 58. Wh1 i na kilka sposobów, np. Wg8 z dalszym Gf8, partia powinna zakończyć się pokojowo.

19:40 Patrząc na partię Radka z programem można powiedzieć „kompletny remis”. Chwila namysłu sprawia jednak, że widać sporo niuansów. Na przykład w tym momencie, czyli po 51…a3 białe są zmuszone oddać skoczka za piona a3 i powinny zremisować dzięki zaawansowanym pionom na drugim skrzydle.

19:30 Jedną z najładniejszych, a na pewno najczystszych, partii wygrał dzisiaj Ray Robson, który nie dał żadnych szans Andriejowi Wołokitinowi. Ukrainiec, który znany jest ze znakomitej gry w skomplikowanych pozycjach, wybrał obronę rosyjską. Wydaje mi się, że nie jest to debiut, który Andriejowi leży najlepiej. Do tego okazało się, że Amerykanin był lepiej przygotowany i wygrał zupełnie bez problemów.

19:22 Ci, którzy chcieli sensacji, mają ją. Swoją partię, z kanadyjskim arcymistrzem Sambujewem, przegrał Aleksander Moroziewicz. Rosjanin, co dla niego typowe, rozgrywał zwariowaną partię. Do pewnego momentu, pod swoje dyktando. Jednak w okolicach kontroli wydarzenia zaczęły przebierać kiepski dla popularnego „Moroza” obrót, a skończyło się podstawką w kontrolnym, 40 ruchu i bolesną porażką!

19:20 Wszystko wskazuje na to, że u Radka partia zakończy się remisem. Co prawda, po wymianie hetmanów obie strony będą miały po dwa wolne pionki, ale więcej wskazuje na to, że dojdzie do kolejnych uproszczeń niż wyścigów pionowych.

19:00 Chyba największy „obrót” mamy we wspomnianej wcześniej partii El Gindy – Dominguez, na szachownicy 10. Egipcjanin miał już rywala na widelcu, wszystko wydawało się formalnością i nagle… podstawił hetmana!

18:55 Radek przeszedł kontrolę. Pozycja wygląda na bliską remisowi, ale partia wcale nie musi skończyć się takim rezultatem. Języczkiem u wagi są teraz wymiany – czarne chciałyby wymienić hetmany, białe chciałyby wymienić wieże, a jak wymienią się lekkie figury będzie remis. Jeśli zaś nie wymieni się nic, a białe zostaną ze skoczkiem na g4, który stoi tam kiepsko, to czarne także powinny stać nieco lepiej. Ich atutem jest szansa na wyrobienie wolnego piona na skrzydle hetmańskim lub wręcz wygranie pionka 'a’.

18:50 Z pewnością Wojtaszek przeoczył (z daleka) ruch 27.Sf6! – idea nieco zaskakująca, bo wcześniej czarny król nie miał problemów, a tu nagle okazuje się, że pojawiają się motywy matowe. Obawy o wynik stają się uzasadnione – skoczek się ożywia, piona nie ma, a czasu jest mało.

18:45 U Radka pozycja jest nasycona taktycznie. Trudno coś powiedzieć, bo o wszystkim będzie decydował niedoczas.

18:40 Uwaga, uwaga! Miło mi obwieścić, że Jan-Krzysztof Duda zremisował, czarnym kolorem (!), z samym Wasilijem Iwanczukiem. Gdy wydawało się, że nasz młody gracz zbliża się ku porażce, Ukrainiec pomylił się swoim 31. Kf1, po czym Duda doprowadził partię do remisu. Wielkie brawa! (A ja biję się w piersi, że typowałem we wczorajszym poście wynik 2-0 dla Iwanczuka).

18:30 Mój entuzjazm wobec szans na wygraną Radka mocno się zredukował. Ze skoczkiem na e4 białe koniec końców się skoordynowały, a mają przecież piona więcej. Z gońcem na d4 czarne nigdy nie powinny stanąć gorzej, ale też nie będą raczej w stanie wygrać, właśnie przez skoczka na e4. Pozostaje nadzieja na szturm po linii 'h’, ale nawet wówczas król może schronić się na e2. Ogólnie, gdybym miał wybierać, to już – ze skoczkiem na e4, wybrałbym białe. Nie jest tak, jak miało być.

18:25 Ale zamieszanie w partii Radka! Nasz zawodnik nie zdecydował się na 28…Gxf2+ i zaczął grać na inicjatywę. Decyzja ciekawa, ale okupiona sporymi stratami czasowymi. Radek nie lubi grać „na wiszącej chorągiewce”, mimo że potrafi grać szybko. Mam nadzieję, że nie odbije się to na jego grze. Póki co, programy podpowiadają, że obie strony grają bardzo niedokładnie – raz czarne mają wielką przewagę, raz białe nie mają się na co uskarżać. Zaskakuje to, że Fier gra bardzo szybko, mimo że ma sporo czasu. Dziwi to, że nie zdecydował się na 31.h4, które wyglądało najbardziej solidnie.

18:20 Troszeczkę rozjeżdża się nam pozycja J-K. Dudy. Niepokoi zarówno sama jej ocena, która po 27…c4 z pewnościa faworyzuje białe, które stoją na pograniczu wygranej, jak i czas Janka, który jest już w solidnym niedoczasie. To niedobrze, bo teraz trzeba liczyć bardzo dokładnie – zwłaszcza to, które końcówki bez piona będą remisowe, a które nie.

18:05 Bardzo zaostrzyła się pozycja Radka. Powinno to nas cieszyć, bo białe stoją mocno niepewnie – mają słabą pierwszą linię i mnóstwo słabości taktycznych, a do tego czarne mają scentralizowane figury oraz kontrole nad centrum. Wizualnie wygląda to bardzo dobrze, zwłaszcza po 27…e5! Jeśli wierzyć komputerowym ocenom, czarne mogą teraz zbić na f2 i dostają forsownie końcówkę z przewagą jakości, która jednak nie musi być wygrana.

18:00 Szykuje nam się niespodzianka na 10 stole. To znaczy, może się szykować. Egipski arcymistrz El Gindy ma wygraną pozycję z Leinierem Dominguezem. Kubańczyk był ostatnio w dobrej formie, wygrał jeden z etapów Grand Prix FIDE, wskoczył na ranking 2750+ i jego porażka na pewno byłaby sensacją.

17:50 Mamy także pierwsze niespodzianki. Dmitrij Andriejkin, zawodnik klubu 2700, zremisował białym kolorem z arcymistrzem z Iranu, Pourią Darinim.

17:45 Mamy pierwszego zawodnika, który wygrał swoją partię! Jest nim świetnie ostatnio grający Szachrijar Mamedjarow, który bez trudu wypunktował Samiego Shokera z Egiptu. W jego ślady zaraz powinni pójść Griszczuk oraz Bacrot, którzy mają wygrane pozycje. Natomiast rywal Polgar zadowolił się marnym pionem, ale i tak ma wielkie szanse na to, by wygrać.

17:40 Skupiam się na partiach Polaków, ale rzut oka na inne deski dostarcza ogromu fantastycznych pojedynków. Wygląda na to, że swoją pierwszą partię przegra Judit Polgat, która walczy z szerzej nieznanym arcymistrzem Ortizem z Kuby. Węgierka kompletnie się pogubiła i najpierw niepoprawnie oddała piona, a teraz forsownie traci figurę. Bardzo ciekawy jest także pojedynek Małachow – Hansen. Młody Kanadyjczyk najpierw ofiarował dwa piony, a potem wieżę, której już Rosjanin nie przyjął, aby uniknąć wiecznego szacha. Teraz białe mają za figurę trzy piony, które wyglądają bardzo groźnie, ale jest całkiem możliwe, że to czarne stoją lepiej.

17:35 Mogę się mylić, ale wydaje mi się, że Jan-Krzysztof popełnił spory błąd bijąc na d2 i upraszczając pozycję. W tamtym momencie jednym z atutów czarnych była aktywność i przestrzeń, także wymiana figur powinna faworyzować białe. Zgadza się, pozycje nadal bliska jest remisowi, ale im więcej figur zdejmiemy z deski, to pozycja białego króla na e2 będzie zyskiwać będzie na znaczeniu. Gdyby teraz zdjąć z szachownicy hetmany, białe byłyby już o krok od wygranej. Obawiam się, że w tej końcówce Iwanczuk może przechytrzyć naszego juniora. A jak należało grać zamiast 18…Wxd2? Najlepiej było… czekać. Na pytanie jak odpowiedzieć nie jest prosto – to także sztuka czekać w ten sposób, by nic nie zepsuć, zwłaszcza, że białe mogłyby myśleć o awansie pionów na skrzydle królewskim, np. g4-h4-g5.

17:30 Moje przeczucie mówi mi, że Radek swoją partię wygra. Teraz mamy pozycję, w której rozmawiamy tylko o dwóch wynikach – remisie bądź wygranej czarnych, więc psychologicznie dużo łatwiej grać Radkowi. Jego figury są aktywniejsze, a masa pionowa na liniach 'f’ oraz 'e’ ma solidne perspektywy, by rozpocząć szturm na białego króla. Dodatkowo, białe nadal są gorzej skoordynowane. Oczywiście, nadal nie jest tak, że białe stoją bardzo źle – mają swoje atuty – ich struktura pozbawiona jest zdublowanych pionów, a pionek 'h’ w końcówce może mieć kluczowe znaczenie. Co nie zmienia faktu, że przewaga powinna być po stronie czarnych.

17:20 24.Hxh7! Fier wziął piona, ale teraz jego figury są bardzo nieskoordynowane. Po 24…Wxd5 czarne stoją przyjemniej zarówno po 25.Wbd3, Gc5 26. Se5, Wxd3 27.Sxd3, Gb6, jak i po 25. Wxd5, exd5 26. Sd2, Gc5 27. Wf3, Hf6. Pytanie, czy zwłaszcza ten drugi wariant, może dać coś więcej niż remis.

17:15 W partii Radka coraz ciekawiej! Białe są teraz na granicy – albo uda im się szybko uprościć pozycję do remisu, albo czarne dostaną lepszą końcówkę. Po 23…Wg5 czarne doprowadzą do wymiany na d5 i białe muszą odpowiedzieć sobie na pytanie co będzie dla nich najmniejszym złem. Gołym okiem widać, że po wymianach na d5 słaba może okazać się pierwsza linia, także zadanie Fiera nie jest proste.

17:10 Janek Duda poczyna sobie bardzo dobrze. Przygotowanie już mu się skończyło, ale nadal gra bardzo logicznie i jego pozycja wcale się nie pogarsza, a nawet można powiedzieć, że coraz bardziej się wyrównuje. Coraz realniejszy jest scenariusz, w którym białe poprawią wszystkie swoje figury i… nic nie będą w stanie zrobić. Owszem, piona c5 da się wygrać, ale najczęściej czarne uzyskują wówczas kontrę, albo od razu odbijają materiał (np. piona b2). Co tu dużo mówić, coraz bardziej pachnie tu zaskakującym remisem!

17:05 Jak można było się spodziewać, Fier dąży do komplikacji. Przestawienie wieży na b3 wygląda co najmniej dziwnie, ale idą za tym konkrety – wolę nie myśleć co może się stać jeśli biały skoczek znajdzie się nagle na a5. Akcje zwykle pociąga za sobą re-akcję – skoro wieża oddaliła się od centrum i skrzydła królewskiego, czarne mogą próbować gry na drugiej stronie szachownicy. Narzuca się f4 z dalszym Wg5, ale tutaj konieczne są dokładnie kalkulacje.

17:00 Warto zwrócić uwagę, że w pucharze świata biorą udział aż cztery panie – są to, rzecz jasna, Judit Polgar, a poza nią mistrzynie świata – aktualna, Anna Uszenina oraz poprzednia, Hou Yifan. Polgar oraz Hou Yifan grająw Tromsoe dzięki dzikiej karcie prezydenta FIDE, podobnie jak J-K. Duda. Gra także Deysi Cori z Peru, ale ona wywalczyła sobie miejsce w jednej z południowo-amerykańskich kwalifikacji.

16:55 Brazylijczyk zdecydował się na d4-d5, ale Radek przygotował się na tę ewentualność profilaktycznym 18…He7. Teraz po 19…Ne5 20.Nxe5, Bxe5 wygląda na to, że białe muszą grać uważnie, by nie stanąć gorzej. Z prostej przyczyny – czarnopolowy goniec czarnych wygląda lepiej niż skoczek białych, dla którego trudno znaleźć teraz dobra pole. Natomiast czarny goniec stoi nieźle na e5, nietrudno sobie wyobrazić, że da o sobie znać także w dalszych etapach partii – albo podczas ataku na króla, albo w końcówce, w której gra będzie odbywać się na przeciwnym skrzydłach (co całkiem prawdopodobne, przy królach po przeciwnych stronach deski).

16:45 W pojedynku Iwanczuk – Duda nadal nie zeszliśmy z teorii, a mimo to zawodnicy stracili już po pół godziny. W pozycji, którą mamy na szachownicy granych było kilka partii, np. Driejew – Bacrot, Miluza 2011 oraz Malisauskas – Gajek, Police 2013. Z całą sympatią dla Radka Gajka, mam nadzieję, że Janek będzie grał jak Bacrot – Francuzowi udało się zremisować, Radek Gajek nie sprostał naporowi arcymistrza z Litwy.

16:40 Fier rozumie, że musi działać i szykuje przełom ruchem d5. Radek ma teraz bardzo szeroki wybór możliwości, np. 18…f4, 18…He7 czy 18…Gf4 – wszystkie ruchy w jakiś sposób szykują się na przyjęcie przez czarne ruchu d5. Myślę, że obiektywnie najwięcej sensu ma 18…Gxf4 z zabiciem na e3, bo słabość pionka e3 da czarnym minimum wyrównanie. Najbardziej obawiałbym się zaś ruchu f4, który ogranicza gońca i puszcza sporo ważnych pól, ale z drugiej strony daje widoki na atak po linii 'g’.

16:25 W partii Radka, mimo niestandardowego otwarcia, wszystko zmierza w dobrym kierunku. Na ten moment, wygląda na to, że powoli czarne zaczynają przechwytywać inicjatywę. Fier zdecydował się na bardzo odpowiedzialne 15.c4, w wyniku czego został z izolowanym pionem na c4. Jak wiemy, izolowany pion powinien nieść za sobą aktywną grę figurową, dla strony, która go posiada. Czy białe są w stanie rozpętać jakąś burzę? Niewiele na to wskazuje. Owszem, zarówno typowy przełom d4-d5 albo wykorzystanie pola e5 przez skoczki nie sa scenariuszami z innej planety, ale czarne tez mają swoje atuty – otwartą linię 'g’, czy pole d5. Mogą także powalczyć o centrum grając f6-e5. Tak czy owak, to białe są stroną, która w tym momencie musi coś udowodnić – jeśli nie wydarzy się nic, mogą one zostać ze słabym pionem d4.

16:15 Patrząc na salę gry, trudno nie odnieść wrażenia, że sala jest nieco za mała jak na turniej tej klasy. Co prawda, ścisk potrwa tylko dwa dni…

16:10 Trochę nie na temat, ale… właśnie ruszyły mistrzostwa Francji mężczyzn. Dość ciekawa sprawa, biorąc pod uwagę fakt, że trzech czołowych graczy z nad Loary, czyli Bacrot, Vachier-Lagrave oraz Fressinet, gra w Tromsoe.

16:05 UWAGA, jeszcze przed upływem pierwszej godziny gry, swoją partię skończył Darek. Nie powinno to być wielkim zaskoczeniem, bo właśnie chciałem napisać, że w 1984 roku w partii W. Smysłow – L. Ljubojevic, podpisano remis po 12…Sd7 13.dxc5, Sxc3 14. Wxc3, Sxc5. To rozsądne zakończenie partii, nawet w tym momencie, bo dalsze wymiany były w zasadzie nieuniknione. Wynik Darka jest w porządku, a mój wczorajszy typ sprawdził się 🙂 Myślę, że jutro może być podobnie, a we wtorek zobaczymy zaciętą dogrywkę.

16:00 Dziękuję za pomoc jednemu z Czytelników, który zasugerował alternatywną transmisję w serwisie 2700chess.com

15:55 Partia Janka, o której przez dłuższy moment dyskutowali komentatorzy na oficjalnej relacji video, nadal nie wyszła poza ramy przygotowania. Po 11 posunięciach mamy na szachownicy wielokrotnie graną pozycję. Dobra wiadomość jest taka, że remis w takiej pozycji jest wynikiem realnym, gorsza jest taka, że osiągnięcie takiego wyniku udaje się mniej więcej połowie graczy, którzy grali tę pozycję czarnymi. Reszta przegrywała, nie licząc przypadku partii nieco słabszych graczy. To oznacza, że przed Jankiem długa i niełatwa obrona nieco gorszej pozycji. To na pewno nie jest wymarzony scenariusz, ale jeśli Jankowi udałoby się obronić tę pozycję, byłoby to niemałym osiągnięciem.

15:50 Po dwóch kwadransach gry warto – w końcu! – napisać coś o partiach Polaków. Mam dobre i złe wieści. Dobra, to tak, że Iwanczuk w pojedynku z Dudą zaczyna myśleć. Wszyscy wiemy, że niedoczasy to jego zmora i Ukrainiec może zapomnieć o tym ważnym aspekcie gry. Myśleć na pewno ma o czym – na szachownicy podstał jeden z modnych na wysokim poziomie wariantów obrony Nimcowicza, który uchodzi za bardzo solidny. Najczęściej padającym wynikiem w tym wariancie jest remis. Jeśli chodzi o elementy pozycyjne – białe mają przewagę w postaci pary gońców, czarne natomiast lepiej kontrolują białe pola, które mogą stać się dla białych problemem (b3, c4, d5 oraz e4). Czarne najczęściej myślą o walce o te pola, w ich plan wchodzi także zagranie c5 i wymiana piona 'd’ na piona 'c’.
Zgodnie ze scenariuszem rozwija się partia Darka. Na szachownicy mamy obronę Ragozina i mimo dość rzadkiego wariantu wybranego przez białe, Darek wygląda na świetnie przygotowanego.

W przypadku Radka partia nie poszła – moim zdaniem – w optymalnym kierunku. Brazylijczyk wybrał wariant Trompowskiego, a partia na początku podążała w duchu pojedynku Carlsen – Kramnik (choć to lekka przesada, bo już w 5 ruchu Fier zagrał 5.Sc3!? zamiast 5.dxc5, które wybrał Carlsen). Obiektywnie, po 12 posunięciach Radek nie ma się na co uskarżać, ale nie wiadomo czy taka nietypowa struktura z dość denerwującym hetmanem na h5 nie sprawi czarnymi pewnych problemów

15: 35 Z uwagi na problemy techniczne z transmisją, wklejam od teraz powyżej teksty partii naszych graczy:

15:25 Partie ruszyły, tak jak i transmisja. Wygląda jednak na to, że relacja w serwisie ChessBomb w ogóle nie działa, a na stronie organizatora działa nieco nieśmiało. Najlepiej wygląda to w serwisie PlayChess.com, więc wszystkim, którzy mają konto, polecam udać się tam.

15:16 Jak słusznie zauważyli komentatorzy, mamy już jednego zawodnika w II rundzie. Zakwalifikował się do niej mistrz Europy z Legnicy, Aleksander Moisiejenko. Jego rywal, Ahmed Adly z Egiptu, nie mógł przyjechać do Tromsoe z uwagi na… służbę wojskową.

15:15 Komentarz video na stronie organizatora zapowiada się ciekawie – kibiców swoimi przemyśleniami raczyć będą IM Lawrence Trent (znany z komentowanie London Chess Classic czy turnieju pretendentów) oraz GM Susan Polgar, była mistrzyni świata i ambasadorka przyznania Tromsoe Olimpiady Szachowej. Warto w tym miejscu przypomnieć, że FIDE wprowadziło teraz regulację, w ramach której organizator Olimpiady musi zorganizować, w roku poprzedzającym ją, puchar świata. Tak, w 2014 Olimpiada jest w Tromsoe.

15:05 Z ostatniej chwili – runda jest opóźniona o 15 minut z uwagi na kontrolę zawodników w bramkach do wykrywania metalowych przedmiotów. A oto potwierdzenie:

Round 1 delayed start

Due to a queue conducting player security checks, play is delayed by 15 mins.

15:01 Gdyby ten turniej był w Polsce, już byśmy narzekali na Polską organizację. Okazuje się jednak, że wcale nie jest u nas źle – z Norwegii na ten moment nie mamy żadnych wieści, a runda już ruszyła. Już tęsknimy z Chanty-Mansyjskiem?

14:55 Na kilka chwil przed rozpoczęciem PŚ mamy dobrą wiadomość ze stolicy Łotwy. Bartosz Soćko został zwycięzcą turnieju Riga Technical University Open 2013 . Gratulacje! Krasenkow w sobotę, Soćko w niedzielę, w poniedziałek Polacy przechodzą dalej!

14:50 Zaczynamy odliczanie wsteczne! Już tylko 10 minut do pierwszego posunięcia. No właśnie, czego możemy się spodziewać po pierwszych ruchach rywali? W przypadku Iwanczuka wszystkiego. Podobnie ma się sytuacja w przypadku Zwjagincewa, który może rozpocząć partię od ruchu 1.Sf3 lub pionami e, d oraz c. Nieco większe szanse na przewidzenie przyszłości są w pojedynku Radka: w partii Fier – Wojtaszek albo zobaczymy 1. e4 i zapewne Najdorfa, albo 1.d4 i obronę Nimzowicza/hetmańsko-indyjską. Tyle, że to jest jak zwykle wróżenie z fusów – obaj zawodnicy mogli przygotować coś „na jedną partię”. Bardziej spodziewałbym się tego po Brazylijczyku, bo Radek jest raczej przywiązany do swoich otwarć. Z drugiej strony – ostatnio sporo nie grał, więc może zdołał włączyć nowy wariant do swojego dobrze opracowanego repertuaru?

14:30 Przedsmak tego, co możemy widzieć w pucharze świata mieliśmy na pierwszej szachownicy turnieju w Rydze. W formacie pucharu bardzo często trzeba odrabiać straty i grać do końca, nawet te pozycje, które nie rokują żadnych nadziei. Naroditsky oraz Kovalenko o przejście do następnej rundy nie grali, ale widocznie jeden z nich bardzo chciał wygrać turniej. Dlatego dograli się 92 ruchów mimo obecności 14 pionków i wielu figur w pozycji końcowej.

13:45 Póki co weekend przebiega pod znakiem sukcesów polskich szachistów. Trener kadry narodowej, Michał Krasenkow, triumfował na turnieju w holenderskim Vlissingen, natomiast Bartosz Soćko wygrał dzisiaj ostatnią rundę na turnieju w Rydze i choć wyniki nie są jeszcze znane, to na pewno skończy dzieląc pierwszą lokatę, być może zostając zwycięzcą turnieju dzięki punktacji pomocniczej. Teraz pora na trzech muszkieterów na dalekiej północy Europy.

13:30 Do rozpoczęcia pierwszych partii jeszcze 1,5 godziny. Dzisiaj skupiamy się na pojedynkach Fier – Wojtaszek, Zwjagincew – Świercz oraz Iwanczuk – Duda. Jakie są państwa typy?

7 KOMENTARZE

Comments are closed.