Przez szachy na Oxford.

0
4824

Gdzie jest Mistrzyni Świata Yifan Hou?

Na całym świecie szachiści zadają sobie to pytanie.

Wydawało się przez lata, że cudowne dziecko z Chin powtórzy karierę najwybitniejszej szachistki wszechczasów Judit Polgar i jak równy z równym będzie rywalizować w otwartych turniejach szachowych.

A tu niespodzianka. Mimo wspaniałych perspektyw szachowych słuch o genialnej Chince zaginął.

W ostatnich dniach jednak okazało się, że nie zapomniała Yifan Hou o grze w szachy, gdyż zobaczyliśmy ją w prestiżowym meczu szachowym pomiędzy dwiema brytyjskimi uczelniami Oxfordem i Cambridge.

Znalezione obrazy dla zapytania hou yifan queen of chess

Jak do tego doszło? Co się stało w międzyczasie?

Jak się okazuje Hou nie samymi szachami żyła i wygrywając wszystko co się da w kobiecych szachach nie zapomniała o nauce. Skończyła z pierwszą lokatą studia na Uniwersytecie Pekińskim na wydziale stosunków międzynarodowych, co upoważniło ją do ubiegania się o stypendium fundowanym przez Rhodes Trust na Uniwersytecie w Oxford.

Środowisko szachowe było ogromnie zaskoczone i wręcz przeciwne tym decyzjom, jednak Chinka odpowiadała tylko:

Chcę, aby moje życie było ciekawe, kolorowe, a nie jednowymiarowo sprofilowane. Wiem, że to wpłynie na moja karierę szachową, ale chcę żyć swoim życiem i robić to, co lubię.

Kiedy pojawiła się w Pekinie okazało się, że cały Uniwersytet ją zna i przyszedł do akademika ją przywitać. Czteroosobowy pokój, w którym miała mieszkać, przez wiele godzin był pełen studentów chętnych do zrobienia sobie zdjęcia i otrzymania autografu.

I tak w grudniu 2017 roku ogłoszono wyniki kwalifikacji, do których przystąpiło 12.000 kandydatów z całego świata. W czwórce zwycięzców z Chin znalazła się właśnie Yifan Hou i oprócz prawa do studiowania na Oxford University otrzymała finansowanie studiów w kwocie 50.000$ rocznie. A głównym kryterium kwalifikacji nie były wcale jest wybitne osiągnięcia szachowe, ale wyniki w nauce, o które „Queen of Chess” zawsze dbała.

Tak więc urodzona w 1994 roku Chinka przeniosła się do Wielkiej Brytanii i rozpoczęła studia na wydziale Edukacji Oxford University.

Znalezione obrazy dla zapytania oxford university

Rozegrany 2 marca 2019 roku pojedynek pomiędzy Oxford i Cambridge jest nazywany „The Boat Race of the Brain„, a rozegrany został po raz pierwszy w 1873 roku.

Znalezione obrazy dla zapytania hou yifan rhodes trustŹródło: TheArticle

Uczestniczyli w nim tacy zawodnicy, jak Wilhelm Steinitz, Johannes Zukertort, czy Howard Stauton. Dla udziału w tym pojedynku Hou zrezygnowała z sesji niemieckiej Bundesligi, która rozgrywana jest w ten weekend.

Obraz może zawierać: 1 osoba, siedzi i szachy

Mecz zakończył się wynikiem 4,5:3,5 na korzyść Oxford University, a pojedynek na pierwszej szachownicy Yifan HouMatthew Wadsforth(2396) zakończył się remisem.

Obraz może zawierać: 9 osób, uśmiechnięci ludzie, ludzie stoją, garnitur i w budynku