Przed DME

0
611

Już za trochę ponad tydzień rozpoczną się Drużynowe Mistrzostwa Europy Seniorów, które odbędą się w tym roku w Grecji. Jest to najważniejsza impreza drużynowa w tym roku, roku który był bardzo udany dla polskich szachów, jak i dla naszego zespołu. W naszej reprezentacji zagra na pierwszej szachownicy Radek Wojtaszek, co nikogo nie zdziwi. Poza tym zobaczymy jeszcze Bartosza Soćko i Kamila Mitonia z „naszej” paczki oraz będącego „na fali” Mistrza Polski Mateusza Bartla oraz zawsze groźnego Mistrza Europy z Batumi (2002) Bartłomieja Macieję. Reprezentacja chyba najsilniejsza jaką w tej chwili mamy, niestety ciągle tylko na 14 miejscu w tabeli przed pierwszą rundą ze średnim rankingiem 2647, bez uwzględnienia zmian na 1 listopada, które to trochę poprawią nasz średni ranking, głównie dzięki świetnym wynikom Mateusza.

Jako że cały rok był do tej pory szczęśliwy dla zawodników „Wojtaszek Comarch Team” tak Radek, jak i Bartosz i Kamil oraz pozostali zawodnicy wspierani przez dwóch trenerów – trenera Kadry Michała Krasenkowa oraz „naszego” Grzegorza Gajewskiego – październik poświęcili na ostre przygotowanie się do tych zawodów, w których zamierzają zawalczyć o wynik dużo lepszy niż miejsce na liście rankingowej. Podsumowaniem przygotowań było zgrupowanie całej Kadry Narodowej panów i pań, które odbyło się w zawsze przyjaznym dla sportowców Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Spale.  

Z ciekawostek należy dodać, że razem z panami przygotowywała się też liderka polskich szachów kobiecych Monika Soćko, której, tak jak pozostałym paniom, też życzymy poprawienia swojej wysokiej(6 mimo braku Iwety Rajlich) pozycji na liście. Z Moniką jadą jeszcze Karina Szczepkowska-Horowska, Joanna Majdan-Gajewska, Jolanta Zawadzka i Katarzyna Toma. Dziewczęta wspierają dwaj trenerzy – Marek Matlak oraz Aleksander Miśta.

Samo zgrupowanie nie sprowadzało się tylko do treningu szachowego, ale zmusiło naszych zawodników także do wysiłku fizycznego, za który odpowiadał Przemek Skalik. Na pewno przygotowanie kondycyjne może się bardzo przydać, gdyż jak zwykle turniej rozstrzygnie się w dwóch ostatnich rundach. Sprawdzonym kierownikiem ekipy jest Agnieszka Fornal-Urban.

Więcej zdjęć oraz konkurs w galerii „Wojtaszek Comarch Team” na Facebooku.

 Konkurs polega na przedstawienie analizy na max. 2 strony A4 z min 4 diagramami pozycji przedstawionych na zdjęciach ze zgrupowania w Spale w partiach:

Zadanie 1. B. Macieja – K. Mitoń – ruch czarnych

Zadanie 2. B. Soćko – R. Wojtaszek – ruch czarnych

Zadanie 3. M. Soćko – M. Bartel – ruch czarnych

Oceniana będzie nie tylko jakość przedstawionych wariantów, ale też  sposób zaprezentowania analizy i jego „przyjazność” dla czytelnika na poziomie amatorskim.

Analizy proszę przesyłać na adres a.dzwonkowski@pzszach.org.pl do końca Drużynowych Mistrzostw Europy – decyduje godzina rozpoczęcia ceremonii zakończenia.

O subiektywny wybór najlepszych analiz każdej partii poprosimy jury w postaci: Radek Wojtaszek, Bartosz Soćko, Kamil Mitoń po powrocie z DME.

Zwycięzcy otrzymają pamiątkowe gadżety „Wojtaszek Comarch Team„.