Puchar Polski do lat 8, Szczyrk 2019

0
367
źródło: FB Kocham Szachy

Dzień po zakończonym Pucharze Polski do lat 6 i 7 ruszyły rozgrywki w starszej grupie wiekowej. Szczyrk gościł ośmiolatków, którzy przybyli równie licznie co ich młodsi poprzednicy – grało łącznie ponad 100 zawodników.

• Chłopcy

Ta grupa okazała się być najliczniejszą spośród wszystkich goszczących na południu Polski w ciągu ostatniego tygodnia – grało 72 szachistów. Nie zabrakło także chłopców walczących wcześniej w niższych grupach wiekowych.

Zawody wygrał Mateusz Różański (Wielkopolski Klub Szachowy), który po wygraniu siedmiu pierwszych partii zremisował i przegrał w końcówce, ale wystarczyło to do złota. Srebro wywalczył Borys Witczak (UKS Hetman Częstochowa), który zdobył jednocześnie drugą kategorię szachową. Na najniższym stopniu podium musiało się zmieścić dwóch zawodników – ex aequo trzecie miejsce zajęli Gabriel Karaszewski (KSz Miedź Legnica) i Filip Ochędzan (KTS Kalisz). Niespotykana sytuacja! Oprócz zwycięzców warto pogratulować chłopcom, którzy zdobyli wyższe kategorie szachowe – było ich kilkanastu.

Uczestnik PP do lat 8
Uczestnik PP do lat 8 /fot. Przemek Nikiel
  • Dziewczęta

Wśród dziewcząt 37 zawodniczek walczyło o zwycięstwo. Ostatecznie medale rozdały między sobą trzy szachistki, które wyraźnie odskoczyły reszcie stawki. Złoto zdobyła Blanka Polakiewicz (UKS Czarny Koń Olkusz), ze świetnym wynikiem 8,5/9. Druga i trzecia zawodniczka zdobyły po 7,5 punktu, a były to Faustyna Czajka (KSz Gambit Przeworsk) oraz Kinga Lajdamik (KSz Skoczek Czerwionka-Leszczyny). Warto wspomnieć o czwartym miejscu Michaliny Popczyńskiej (MUKS MDK Śródmieście Wrocław), która kilka dni temu zdobyła srebro do lat 7, a teraz niewiele jej zabrakło do zdobycia drugiej kategorii. Także tutaj wiele szachistek podniosło swoje szachowe kwalifikacje, gratulacje. 🙂

Zawodniczki sekundy przed rozpoczęciem partii
Zawodniczki sekundy przed rozpoczęciem partii /fot. Przemek Nikiel

Rozgrywki młodych adeptów królewskiej gry zostały urozmaicone o wiele atrakcji towarzyszących – jedną z nich było plenerowe granie w szachy ogrodowe. Bardzo dobry pomysł na połączenie wysiłku umysłowego i fizycznego.

Rozgrywki w szachy ogrodowe podczas PP
Rozgrywki w szachy ogrodowe podczas PP /fot. Przemek Nikiel

Zmagania w grupach juniorskim dobiegły zatem końca. Graliśmy już do lat 6, 7, 8, 10, 12, 14, 16 i 18, więc czasu na seniorów. Od przyszłego tygodnia startują Indywidualne Mistrzostwa Polski, zapraszamy do śledzenia Chessbrains i innych szachowych portali, aby być na bieżąco!