Ponomariov oskarża FIDE

3
130

Czy to tylko zbieg okoliczności, czy też nastąpił skomasowany atak na FIDE?

Dziś były Mistrz Świata Rusłan Ponomariov na swoim blogu oskarża FIDE o wyeliminowanie jego oraz pięciu innych zawodników z finału Mistrzostw Świata w szachach błyskawicznych, które odbędą się w dniach 1-11 lipca w kazachstańskiej Astanie.

W poprzednich zawodach, które  odbyły się po Aeroflot Open 2011 zakwalifikowali się do następnych zawodów Mamedyarov, Ponomariov, Andreikin, Tomashevsky, So i Vitiugov. Jednak FIDE zmieniło zasady kwalifikacji i zdecydowała się odwołać tą kwalifikację i zmienić kryteria nominowania do gry w finale dwa miesiące przed imprezą. Na bazie nowych kryteriów do finału zakwalifikowali się Carlsen, Aronian, Kramnik, Anand, Radjabov, Topalov, Karjakin, Ivanchuk, Morozevich oraz Gashimov.

Mało tego, wymieniona wcześniej szóstka nawet nie została o tym fakcie poinformowana. Ponomariov zdziwiony jest też, że pod uwagę wzięta została tylko lista ze stycznia 2012, która dotyczy szachów klasycznych, a nie błyskawicznych. Nawet w takim przypadku FIDE z reguły brało średnią z więcej niż jednej listy. Na przykład do Grand Prix FIDE wzięło średnią z listy lipcowej 2011 oraz styczniowej 2012.

Ciekawe, dlaczego aż tyle nieszczęśliwych zdarzeń wydarzyło się w FIDE w ostatnich dniach i dlaczego upubliczniono je właśnie w czasie wizyty Prezydenta FIDE w Syrii? Czy jest to element rozpoczętej kampanii wyborczej Kasparowa? A może po prostu świat szachowy ma już tego dość i dokona podobnej rewolucji internetowej, jak ta która dokonała się w Egipcie?

Pożyjemy, zobaczymy…

3 KOMENTARZE

  1. świat szachowy -jest coś takiego? jeśli tak to jest nim Kirsan, on to sponsoruje. Bez sponsorów nie ma szachów zawodowych. Z biletów(wpływy finansowe) za zawody szachowe nie da się żyć.

    • Nie do końca się z tym zgadzam. Akurat Kirsan odstrasza sponsorów, a jego pieniądze są co najmniej podejrzane.

Comments are closed.