Polska – Ukraina w Lublinie

0
181

Trochę w cieniu meczu o mistrzostwo świata odbędzie się najciekawsze chyba wydarzenie drugiego kwartału w polskich szachach. Staraniami głównie lubelskiego działacza Zbigniewa Pydy oraz Polskiego Związku Szachowego – głównie o osobie Piotrka Murdzi udało się po raz IV zorganizować Europejski Festiwal Szachowy, który odbędzie się w dniach 23-29 maja 2012.  Najważniejszym punktem festiwalu będzie „Arcymistrzowski Turniej Szachowy im. Unii Lubelskiej„.

W zeszłym roku odbył się kołowy turniej z udziałem Radka Wojtaszka i Bartosza Soćko z Polaków oraz m.in. Aleksego Shirova.

Tym razem w turnieju rozgrywanym zapomnianym już systemem scheveningen nasza reprezentacja zagra z drużyną Ukrainy. Pod nieobecność, będącego w Moskwie, Radka Wojtaszka drużyna w składzie : Bartel, Macieja, Soćko, Mitoń i Świercz rozegra pojedynki w szachach klasycznych, szybkich oraz błyskawicznych z Zaharem Efimienko(2689), Antonem Korobovem(2678), Yuriem Kryvoruchko(2676), Sergiejem Fedorchukiem(2634) oraz Jarosławem Zherebukhem(2632).

Mimo że nie jest to najsilniejszy skład naszych sąsiadów, to wydaje się wystarczający, aby sprawdzić formę naszych zawodników i przy okazji dać pogląd, kto będzie piątym zawodnikiem drużyny olimpijskiej.  Bartosz Soćko raczej już zajmie czwarta pozycję, ale czy piątym będzie Kamil Mitoń, czy też Darek Świercz, a może i niegrający Grzesiek Gajewski tego dziś nie powie nikt. Na równym dystansie będzie można porównać formę zawodników.

Liczymy na emocje odrobinę chociaż większe niż w pierwszej połowie meczu AnandGelfand, szczególnie, że także w internecie będzie można oglądać te zawody na stronie Festiwalu.

Zdjęcia pochodzą ze strony Festiwalu.