Podsumowanie Cairns Cup

0
1064

Fot. Saint Louis Chess Club

Dwa dni temu zakończył się turniej Cairns Cup rozgrywany w Saint Louis. O główną nagrodę wynoszącą $40,000 walczyło 10 zawodniczek, w tym m. in. była Mistrzyni Świata Alexandra Kosteniuk z Rosji, czy młoda Zhansaya Abdumalik z Kazachstanu.

Valentina Gunina podczas Cairns Cup 2019

Valentina Gunina / Fot. Maria Emelianova

Po 10 dniach zmagań (zawodniczki grały 9 partii każda z każdą i dostały jedeń dzień wolnego w środku turnieju) zwyciężyła Rosjanka Valentina Gunina. Z pewnością mogła być zaliczana do grona faworytek przed startem rozgrywek, bowiem legitymuje się rankingiem 2501, który dawał jest pozycję startową nr 3. Na dystansie dziewięciu rund nie doznała żadnej porażki, wygrywając aż 5 partii. Tak dobry występ pozwolił na samodzielny triumf w turnieju przed wspominaną wcześniej rodaczką Alexandrą Kosteniuk. W ostatniej partii arcymistrzynie rozegrały bezpośredni bój o zwycięstwo w turnieju i remis, który zobaczyliśmy w tym pojedynku, nie pozwolił byłej Mistrzyni Świata na wskoczenie na pierwsze miejsce.

Alexandra Kosteniuk vs Valentina Gunina podczas Cairns Cup 2019

Pojedynek na szczycie Kosteniuk-Gunina / Fot. Maria Emelianova

Miejsce na najniższym stopniu podium z wynikiem 5,5/9 zajęła reprezentantka USA Irina Krush. Przegrane w 7 i 8 rundzie nie pozwoliły jej na walkę o pierwsze miejsce. Taka końcówka zdecydowanie nie zadowoliła Amerykanki, tym bardziej, że przegrała z outsiderkami turnieju, tj. Khotenashvili i Sebag, które zajęły odpowiednio 8 i 9 miejsce. Ostatnia lokata przypadła Niemce Paehtz, która nie była w stanie wygrać żadnej partii i poniosła aż 4 porażki.

Wyniki końcowe Cairns Cup 2019

Turniej okazał się medialnym sukcesem. Oprócz emocji związanych bezpośrednio z szachami, kibice mogli poczuć także całą otoczkę wokół takiego wydarzenia. Organizatorzy prowadzili codzienną relację zdjęciową w mediach społecznościowych i na stronie Cairns Cup. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i innych dodatków z tej imprezy.

Kolejną ciekawą inicjatywę organizowaną przez Saint Louis Chess Club będziemy mogli oglądać już za 2 dni. Zapowiedź wydarzenia jest już od kilku dni do przeczytania na Chessbrains, a relacja dzień po dniu będzie dostępna pod tym linkiem. Zapraszamy do wspólnego kibicowania Jankowi Dudzie.

KK