Po partii z Topałowem – Radek Wojtaszek

0
642

Zakończyła się III runda Drużynowych Mistrzostw Europy, w której polacy grali z wyżej notowaną drużyną Bułgarii prowadzoną przez aktualnego jeszcze wicemistrza świata w szachach Veselina Topałowa (2768). Rzadko się zdarza polakowi grać z zawodnikiem tej klasy, tak więc pojedynek Radka Wojtaszka czarnymi na I szachownicy przykuł dziś uwagę całej społeczności szachowej w naszym kraju. Partia zakończyła się remisem po 6-godzinnej walce, w której Radek pokazał to z czego słynie, czyli dokładną obronę w trochę gorszej pozycji.

Remis w tej partii możemy spokojnie uznać za korzystny dla naszego zawodnika.

Oto jego komentarz ?na gorąco? po tej partii:

?Od poczatku bylo bardzo ciężko. Wybrałem wariant, ktory miał zaskoczyć ?Topę?, a skończyło się tak, że sam szybko zostałem bez teorii? Po debiucie stałem stabilnie, ale gorzej i kiedy wydawało mi się, że przy różnopolowych gońcach moja pozycja się poprawiła, to okazało się, że nic takiego nie ma miejsca.

Końcowka była bardzo ciężka ze względu na to, że nie mogłem utrzymać wież na linii ?a?(groziło Wa4 i nie można bić, gdyż powstaje oddalony wolniak).

Na koncu postawiłem na aktywną obronę (h4-g5), która sie opłaciła. W samej końcówce jeszcze Topalov dążył do pozycji W+G na W. Na szczęście nie musiałem nawet udawadniać, że potrafię ją zremisować:)

Dawno nie czułem sie tak zmęczony po partii, ale też szczęśliwy, choć to akurat uczucie nie jest pełne bo drużyna przegrała ważny mecz.

Zgadzam sie z podsumowaniem z Facebook-a, że to była dla mnie ogromna szkoła gry w szachy ? bład w debiucie spowodował, że jakiekolwiek szanse na wygraną od razu zmalały do zera i czekała mnie żmudna obrona. Pocieszajace, że z graczem ze światowego topu potrafiłem jednak wybronić remis.

Co do komentarzy ? mimo tego co mówią komputery ? pozycja z różnopolowymi gońcami czy to z hetmanami czy bez, z wieżami czy bez ? jest bardzo bardzo nieprzyjemna, przynajmniej ja tak ocenialem, a i kilku kolegów to potwierdziło. ?

 Radek Wojtaszek z Porto Carras