Ósma partia: podsumowanie

1
208

Anand w końcu się przełamał! W ósmej partii meczu Mistrz  pokonał Pretendenta, wyrównując tym samym rezultat na 4-4. Nie da się jednak ukryć, że Gelfand bardzo pomógł Anandowi w dzisiejszym zwycięstwie, co jest zresztą bardzo zaskakujące, ale jak widać, takie błędy zdarzają się nawet najlepszym. Do końca zostały 4 partie i jeszcze wszystko może się zdarzyć. Ale po kolei…

Anand po raz trzeci w tym meczu zagrał 1.d4, a po raz drugi wybrał przeciwko Obronie Grunfelda kontynuację 3.f3. Jednak tym razem Gelfand i jego sztab zdecydowali się odpowiedzieć inaczej – 3…c5. Po tym przeszło do Systemu Benoni, który powstaje również z Wariantu Saemischa w Obronie Królewsko – Indyjskiej. Jak zwykle Pretendent był świetnie przygotowany – po debiucie dostał świetną pozycję z niezłymi perspektywami. Zastosował również nowinkę 7…Sh5!? (pierwsza półka Houdiniego), co tym bardziej świadczy o doskonałym przygotowaniu do meczu. Anand w debiucie grał trochę „miękko” i nie postawił Gelfandowi żadnych problemów. Osobiście nie spodobał mi się ruch 10.Hd2, gdyż dopuszczał do przełomu 10…f5. Bardziej konkretne było 10.g4!?, co było moją pierwszą myślą w tamtej pozycji.

Jednak mimo niezbyt pewnej gry Mistrza Świata, Gelfand i tak oceniał swoją pozycję jako gorszą – co przyznał na konferencji prasowej po zakończonej partii. Nie podobało mu się odejście skoczkiem na g7, co z ludzkiego punktu widzenia jest logiczne, ale komputer wskazuje na szybką kontrgrę poprzez …f5 i Sd7-Se5. Być może właśnie to spowodowało, że Pretendent szukał konkretnych, forsownych wariantów, w których mógłby sprawić Anandowi kłopoty. Niestety, takich wariantów nie było. W efekcie zagrał katastrofalne w skutkach 14…Hf6??, po którym hetman zostaje złapany na h1. Jak przyznał Gelfand na konferencji prasowej, popełnił błąd w liczeniu – po prostu przeoczył 17.Hf2! z następnym Gh3. Widział tylko 17.Hf4, po którym nastąpiłoby pewnie 17…Hg1 i czarny hetman uciekał z rogu.

Nie sprawdzałem, ale wydaje mi się, że jest to najkrótsza rezultatywna partia w historii meczów o Mistrzostwo Świata. Na pewno, po zwycięstwie Gelfanda w 7 partii poczuł się znacznie pewniej, ale dzisiejsza partia musiała mu podciąć skrzydła. Jak będzie dalej? Jak Gelfand poradzi sobie w bardzo niekomfortowej psychologicznej sytuacji? O tym przekonamy się już w środę.

A my żegnamy się z kadrowiczami, którzy przenoszą się do Lublina, gdzie rozegrają mecz z reprezentacją Ukrainy. IX partię komentować będzie Mistrz Polski do lat 18, aktualny wicemistrz Europy do lat 14 – Jan Krzysztof Duda.

1 KOMENTARZ

  1. „7 posuniecie 1 półka Houdiniego” ? może Stockfisha albo Rybki albo Strielki albo Crittera itd.itp 🙂
    Co to ma wspólnego z szachami w wykonaniu ludzi.

    Czy czołówka szachowa wylączyła już własne mózgi i zastępuje je programami szachowymi?
    Anand i Gelfand nauczyli się grać w okresie przedkomputerowym, na szczęście. Wygląda na to, ze samodzielna gra lepiej wychodzi Anandowi.

Comments are closed.