Srebro Polek w Baku.

0
655

Baku logo

Co prawda bardziej prestiżowy na Olimpiadzie jest turniej otwarty, jednak dużo więcej dzieje się zawsze w tym drugim turnieju, czyli kobiecym. W turnieju tym zobaczymy 141 drużyn, w tym oczywiście reprezentację Polski

FIDE

Tak jak w turnieju open i tym razem mamy trzy drużyny, które odstają od pozostałych i to raczej między nimi zostaną podzielone medale. Najwyżej notowane i posiadające, jako jedyne, średni ranking powyżej 2500Chinki, którym lideruje najlepsza obecnie szachistka na świecie Yifan Hou. Jednak to obrończynie tytułu Rosjanki będą głównymi faworytkami do złota, gdyż mają jednak bardziej wyrównany skład z Kosteniuk, Guniną, czy Goryachkiną, a w szczególności większe szanse na punktowanie na niższych szachownicach. Tymi, które mogą „zamieszać” w walce o złoto są Ukrainki, gdzie na pierwszych szachownicach są siostry Muzychuk. Pozostałe zespoły raczej będą dla tej trójki tłem, choć Gruzinki są zawsze niebezpieczne.

Baku druzyna kobiet

Niestety raczej nikt nie stawia w tym roku na reprezentację Polski, która w zmienionym składzie pojawi się w Baku. Trener Marek Matlak został zmuszony do rewizji składu, gdyż tak Iweta Rajlich, jak i Joanna Majdan-Gajewska musiały zostać z małymi dziećmi.

Pierwsza szachownica jest od lat „okupowana” przez Monikę Soćko, która ma za zadanie poprowadzić dziewczęta do jak najlepszego wyniku końcowego. Na drugiej szachownicy zobaczymy – będącą w ciągłym, choć trochę chyba za wolnym, progresie – Jolę Zawadzką. Jeżeli mamy szukać gdzieś „konia pociągowego„, to jest nim właśnie Jola, która potrafi dużo wygrywać. Trzecia szachownica to Karina Szczepkowska-Horowska, czyli najciekawiej grająca z naszych zawodniczek, a do tego bardzo już doświadczona. Na czwartej desce zobaczymy nieobliczalną Klaudię Kulon. Przy niej wahania Mateusza Bartla można nazwać „stabilnością” :-). Czy Klaudiazawaha” we właściwą stronę? Na rezerwie zadebiutuje Mariola Woźniak, która świetnie wypadła na dwóch ostatnich finałach Budimex Mistrzostw Polski Kobiet. Niestety w pozostałych startach już raczej nie błyszczy.

Jednak turnieje kobiece rządzą się swoimi prawami. Gra jest pełna zwrotów akcji, a my wierzymy, że nasze reprezentantki znajdą na miejscu swoja najwyższą formę i sprawią niespodzianki. Realnie miejsce w pierwszej szóstce będzie sukcesem, natomiast wypadnięcie z dziesiątki nie powinno wchodzić w grę.

Oficjalna strona zawodów.