Norway Chess

10
802

Pierwsza połowa roku sypie superturniejami. Skończyliśmy Wijk Aan Zee, w czwartek rusza Baden Baden, w marcu ruszy Turniej Kandydatów, a w kwietniu będziemy śledzić Mistrzostwa Polski oraz kolejną odsłonę Grand Prix FIDE, a na początku maja Indywidualne Mistrzostwa Europy.

W maju rozpocznie się „norweska” część tego tasiemca. W turnieju „Norway Chess 2013” spotka się pierwsza ósemka z listy światowej oraz chińczyk Wang Hao i drugi po Carlsenie najlepszy Norweg Jon Ludvig Hammer. Norwegowie rozważali także naszego Radka Wojtaszka, jednak przy takim składzie był on jednak za słaby. Średni ranking turnieju wynosi 2776, a jest to „zasługa” właśnie drugiego Norwega.

[norway2013]

Zawody odbędą się w dniach 7-18 maja, co oznacza, że równolegle będziemy emocjonować się dwiema poważnymi imprezami, z czego jedna odbywać się będzie w Legnicy. Równolegle odbywać się też będzie turniej otwarty.  Budżet tego turnieju wynosi 675 tysięcy Euro. Co ciekawe rundy rozgrywane będą w różnych miejscach Norwegii, co jest niespotykane w zawodach szachowych.

Fot. New In Chess

Skład turnieju:

1. Magnus Carlsen

2. Peter Svidler

3.Levon Aronian

4. Teimour Radjabov

5. Sergey Karjakin

6. Viswanathan Anand

7. Veselin Topalov

8. Hikaru Nakamura

9. Wang Hao

10. Jon Ludvig Hammer

Start 8 maja o godzinie 15:00. Szczegóły na stronie zawodów.

Ale dzień wcześniej odbył się turniej szachów błyskawicznych, który wygrał Karjakin przed Carlsenem i Anandem.

1. Karjakin 6.5
2. Carlsen 6
3. Anand 6
4. Nakamura 6
5. Svidler 5.5
6. Radjabov 5
7. Hammer 3.5
8. Wang 3
9. Aroian 2.5
10. Topalov 1.0

Fot. Organizatorzy

W I rundzie turnieju głównego potwierdziła się słaba forma Radjabova, który chyba zapomniał, jak się gra w szachy na światowym poziomie. Dziś Karjakin ograł go, jak chciał. Także gładko pokonał Wang Hao Nakamura, jak i Svidler Hammera. Carlsen nie przebił będącego w formie Topałowa, tak jak Anand Aroniana. Jutro partia, na którą czekają wszyscy, czyli przedmecz CarlsenAnand. Szczegółowy raport z I rundy (po angielsku).

Carlsen i Anand nie odpuścili sobie gry w II rundzie turnieju. Mistrz Świata dokładnie bronił się czarnym kolorem i partia zakończyła się remisem. Kolejną partię wygrał Karjakin i jest on teraz samodzielnym liderem. Aronian nie dał szans Nakamurze, tak, jak Wang Hao Svidlerowi. Topałov próbował dobrać się do Radjabova, ale tym razem Azer nie dał się i zanotowano remis.

Szczegółowy raport z II rundy(po angielsku).

Fot. Organizatorzy

Karjakin wygrywa wszystko. Sam dziś rano napisał, że w dwóch pierwszych rundach wygrał więcej partii niż w dwóch ostatnich turniejach. Dziś dodał kolejną. W prestiżowym pojedynku o IV miejsce na liście ELO Anand ograł Topałowa. Podniósł się także Radjabov wygrywając z Hammerem. Dwie ostatnie partie zakończyły się remisami. Na czele Karjakin z kompletem 3 pkt.

Szczegółowy raport z III rundy(po angielsku).

Fot. Organizatorzy

Karjakin nie zwalnia. Dziś „rozwaliłAroniana i ciągle ma komplet punktów. Rozwalony został też dziś Anand, który bardzo niedokładnie grał z Nakamurą i pozwolił mu „siąść” na punkcie f2, a potem już można było zdać. Topałow dziś będzie miał zapewne koszmary, bo chyba nie jest w stanie wyjaśnić sobie, dlaczego nie pokonał Hammera. Carlsen próbował zrewanżować się Svidlerowi, ale nie tym razem. Radjabov jest wyraźnie pokojowo nastawiony i dziś też zremisował.

Fot. Organizatorzy

Szczegółowy raport z IV rundy(po angielsku).

W V rundzie Carlsen powstrzymał dziś Karjakina. Zagrał swoje. W debiucie bez specjalnej uwagi, ale w grze środkowej z potężną siłą. Wystarczyło. Pierwszą wygraną zanotował Hammer pokonując Wanga. Pozostałe trzy partie zakończyły się remisami. Tak więc na czele Mamy ciągle Karjakina z 4 pkt.

Szczegółowy raport z V rundy(po angielsku).

Watch live streaming video from norwaychess at livestream.com

Karjakin dziś wymknął się Anandowi i zremisował. W miniaturze rozprawił się z Hammerem Aronian, a Radjabova pokonał Carlsen. Pozostałe dwie partie zakończyły się remisami. Na czele ciągle Karjakin z 4,5 pkt. Ale tuż za nim czai się już Carlsen.

Szczegółowy raport z VI rundy(po angielsku).

Fot. Organizatorzy

W VII rundzie Carlsen nie dał szans wyraźnie najsłabszemu Hammerowi, tak jak zresztą Anand niewiele lepszemu Radjabovowi. Karjakin nie był gorszy i zapowiada się, że do samego końca będzie próbował nie dać się pogoni. Pozostałe dwie partie zakończyły się remisami. Na czele Karjakin z 5,5 pkt, przed Carlsenem 5 pkt oraz Anandem i Aronianem po 4 pkt.

Szczegółowy raport z VII rundy(po angielsku).

Fot. Organizatorzy

Runda VIII była pełna wrażeń. Zaczął Anand, który zagrał bardzo ciekawe szachy w debiucie i kiedy wydawało się, że zmiażdży Hammera, popełnił serię niedokładności i dostał ciężką pozycję. I wtedy rywal mu się zrewanżował. W sumie wygrana Mistrza Świata. Szalony Nakamura pokonał spadającego z szachowego Olimpu w tempie błyskawicznym Radjabova. Karjakin padł pod naporem Svidlera. Carlsen nie zagrał dziś dobrej partii z Wangiem i nie wytrzymał końcówki, którą przegrał. Tylko Topałov z Aronianem zagrali coś normalnego i zremisowali.

Fot. Organizatorzy

Tak, jak wczoraj Anand gładko wygrał, tak samo dziś gładko przegrał. Spowodowało to, że mocno zleciał w klasyfikacji końcowej. Pokonując outsidera Hammera Nakamura wylądował na dzielonym drugim miejsce. Dzielonym z nie byle kim, tylko samym Carlsenem, który dziś w pojedynku dwóch najwyżej notowanych szachistów świata zremisował. A że Karjakin także zremisował, to on właśnie został zwycięzcą całego turnieju. Choć cichym bohaterem tych zawodów był Wang Hao, który pokonał tak Mistrza Świata, jak i pretendenta.

Wszystkie partie do ściągnięcia.

Wyniki końcowe

1 Karjakin, Sergey 6 24
2 Carlsen, Magnus 5.5 22.75
Nakamura, Hikaru 5.5 21.25
4 Svidler, Peter 5 21.5
Aronian, Levon 5 20.5
Anand, Viswanathan 5 19.25
7 Wang, Hao 4.5 21.5
8 Topalov, Veselin 4 18
9 Radjabov, Teimour 3 10.75
10 Hammer, Jon Ludvig 1.5 6.5

Kojarzenia turnieju głównego

Runda 1 08.05.13 15:00 CET Runda 2 09.05.13 15:00 CET
Carlsen remis Topalov Topalov remis Radjabov
Anand remis Aronian Hammer 0:1 Karjakin
Nakamura 1:0 Wang Hao Wang Hao 1:0 Svidler
Svidler 1:0 Hammer Aronian 1:0 Nakamura
Karjakin 1:0 Radjabov Carlsen remis Anand
Runda 3 10.05.13 15:00 CET Runda 4 12.05.13 15:00 CET
Anand 1:0 Topalov Topalov remis Hammer
Nakamura remis Carlsen Wang Hao remis Radjabov
Svidler remis Aronian Aronian 0:1 Karjakin
Karjakin 1:0 Wang Hao Carlsen remis Svidler
Radjabov 1:0 Hammer Anand 0:1 Nakamura
Runda 5 13.05.13 15:00 CET Runda 6 14.05.13 15:00 CET
Nakamura remis Topalov Topalov remis Wang Hao
Svidler remis Anand Aronian 1:0 Hammer
Karjakin 0:1 Carlsen Carlsen 1:0 Radjabov
Radjabov remis Aronian Anand remis Karjakin
Hammer  1:0 Wang Hao Nakamura remis Svidler
Runda 7 15.05.13 15:00 CET Runda 8 17.05.13 15:00 CET
Svidler remis Topalov Topalov remis Aronian
Karjakin 1:0 Nakamura Carlsen 0:1 Wang Hao
Radjabov 0:1 Anand Anand 1:0 Hammer
Hammer 0:1 Carlsen Nakamura 1:0 Radjabov
Wang Hao remis Aronian Svidler 1:0 Karjakin
Runda 9 18.05.13 12:00 CET
Karjakin remis Topalov
Radjabov remis Svidler
Hammer 0:1 Nakamura
Wang Hao 1:0 Anand
Aronian remis Carlsen

10 KOMENTARZE

Comments are closed.