Nakło nad Notecią gości arcymistrzów.

0
464

W poniedziałek 9 czerwca rozpoczął się arcymistrzowski turniej szachowy „Chasing Grandmaster” z udziałem naszej najzdolniejszej młodzieży.

W gronie arcymistrzów mamy tegorocznego maturzystę GM Kamila Draguna, a wśród jego rywali rónież czekającego na wyniki matur IM Kacpra Drozdowskiego, Łukasza Licznerskiego, czy Radka Gajka. Czy któryś z nich zdobędzie upragnioną normę arcymistrzowską lub mistrza międzynarodowego? Tego dowiemy się 17 czerwca, kiedy to zakończy się ten turniej.

Działacze z województwa Kujawsko-Pomorskiego postarali się, aby pojawili się też ciekawi rywale zagraniczni, a na miejsce gry wybrali Restaurację „Ekspresja” na Noteckim Rynku.

Uczestnicy turnieju:

Transmisja:

Strona turnieju.

Fot. Organizatorzy

Zawody sędziują FA Paweł Jaroch, FA Maciej Cybulski oraz NA Jarosław Wiśniewski. Organizatorami są Jarosław Wiśniewski oraz Paweł Jaroch.

Fot. Organizatorzy

W I rundzie rozegrano tylko trzy pojedynki, gdyż nie wszyscy zawodnicy dotarli do Nakłą. Faworyzowanie Tomczak i Dragun pokonali odpowiednio Gajka i Licznerskiego, natomiast Drozdowski zremisował z Sieciechowiczem.

Fot. Organizatorzy

W II rundzie partią dnia był pojedynek Drozdowskiego z Dragunem. Ten pierwszy – walczący o normę arcymistrzowską – ostro zaatakował, niestety nieudanie, co zostało skutecznie skontrowane przez tego drugiego. Gajek, który marzy o normie na mistrza międzynarodowego, pokonał dziś po kombinacyjnej grze Licznerskiego. Tomczak, grający czarnym kolorem, nie znalazł sposobu na Kazakova. Także remisem zakończyła się partia Pedersena z Koziakiem. Za to Sieciechowicz pokonał gładko Skytte.

Fot. Organizatorzy

Kamil Dragun ciągle jest niepokonany. Dziś prozprawił się z Radkiem Gajkiem grając swoje pryncypialne szachy. Kacper Drozdowski, który walczy o normę arcymistrzowską, nie znalazł pomysłu na Skytte i dziś musiał uznać się za pokonanego. Za to wygrał Łukasz Licznerski, który nie dał szans Kozakovowi. Marcin Sieciechowicz dziś zremisował z Koziakiem, tak samo, jak Jacek Tomczak z Pedersenem. Na czele z kompletem punktów jest Kamil Dragun.

Fot. Organizatorzy

W IV rundzie pierwszą połówkę stracił Dragun, którego zatrzymał wyżej notowany Kazakov. Jedyną partię tego dnia wygrał Drozdowski pokonując Gajka. Pedersen z Licznerskim zgodzili się na remis zaraz po kontroli czasu, a Skytte z Koziakiem tuż przed. Bardzo długo grali swoją partię Sieciechowicz z Tomczakiem, gdzie w końcówce powstała bliźniacza do pojedynku Rudolf – Szczepkowska-Horowska z dzisiejszej rundy meczu WęgryPolska. I tak samo, jak tam, partia zakończyła się remisem. Tak więc na czele mamy ciągle Draguna z 3,5 pkt.

Fot. Organizatorzy

Do sporej niespodzianki doszło w V rundzie, gdzie Radek Gajek pokonał dużo wyżej notowanego Kazakowa. Zwycięstwo odnieśli także Jacek Tomczak pokonując Skytte oraz Koziak z Drozdowskim. Pojedynek Licznerskiego z Drozdowskim, a także Draguna z Pedersenem zakończyły się remisami. W tabeli prowadzi Dragun z 4 pkt, ale tuż za nim są już Tomczak z Koziakiem, którzy mają po 3,5 pkt.

Fot. Organizatorzy

W VI rundzie Kacper Drozdowski pokonał Kazakova, a Jacek Tomczak Koziaka. Partie Pedersena z Gajkiem, Sieciechowicza z Dragunem oraz SkytteLicznerski zakończyły się remisami. W tabeli na czele Dragun oraz Tomczak z 4,5 pkt.

Fot. Organizatorzy

W VII rundzie rezultatywnym wynikiem zakończyły się dwa pojedynki. Radek Gajek pewnie pokonał Marcina Sieciechowcza, co oznacza, że do normy na IM potrzebuje 1,5 pkt z 2 ostatnich rund. Wygrał także Kazakov z Pedersenem. Liderzy zgodnie zremisowali. Dragun ze Skytte, a Tomczak z Drozdowskim. Także remisem zakończył się pojedynek Licznerskiego z Koziakiem. W tabeli wciąż na czele Tomczak oraz Dragun – obydwaj po 5 pkt.

W VIII rundzie liderzy poremisowali swoje partie. Dragun czarnymi z Koziakiem, a Tomczak białymi z Licznerskim. Wygrał za to Radek Gajek ze Skytte, co oznacza, że jutro może zdobyc normę na IM-a. Drugie zwycięstwo w poniedziałek odniósł Kacper Drozdowski, który pokonał Pedersena. Także remis padł w pojedynku Sieciechowicza z Kazakovem. Tak więc walka o zwycięstwo rozegra się podczas jutrzejszego pojedynku Draguna z Tomczakiem, którzy prowadzą z 5,5 pkt.

W ostatniej rundzie widzowie dostali partię Dragun – Tomczak, ktora zadecydowała o zwycięstwie tego pierwszego w całym turnieju. Młodszy z rywali aktywnie zagrał białym kolorem i skutecznie wypunktował kolegę. Remisem zakończył się pojedynek Gajka z Koziakiem, co dało temu pierwszemu normę na tytuł mistrza międzynarodowego. W innym „młodzieżowym” pojedynku Licznerski pokonał Drozdowskiego, natomiast Pedersen zremisował z Sieciechowiczem, tak samo, jak Kozakov ze Skytte.

Końcowa kolejność:

1. GM Kamil Dragun – 6,5 pkt

2. GM Jacek Tomczak – 5,5 pkt

3. IM Vitaly Koziak – 5 pkt

4. FM Radosław Gajek – 5 pkt

5. IM Marcin Sieciechowicz – 4,5 pkt

6. FM Łukasz Licznerski – 4,5 pkt

7. IM Kacper Drozdowski – 4 pkt

8. IM Nicolai Pedersen – 3,5 pkt

9. GM Mikhail Kozakov – 3,5 pkt

10. IM Rasmus Skytte – 3 pkt.