Nagrobek Zukertorta odsłonięty w Londynie

0
161

 

Autor: Ray Morris-Hill

26 lipca na cmentarzu w londyńskiej dzielnicy Brompton odsłonięto nagrobek wybitnego szachisty polskiego pochodzenia Johannesa Zukertorta(18421888). Zukertort, urodzony w Lublinie, był jedynym Polakiem, który miał możliwość wystąpić w meczu o Mistrzostwo Świata(1886) w szachach. Jego przeciwnikiem, a zarazem zwycięzcą meczu, był pierwszy oficjalny Mistrz Świata Wilhelm Steinitz. Arcymistrz angielski Stuart Conquest odkrył grób mistrza w zeszłym roku i postanowił zorganizować akcję mającą na celu odrestaurowanie nagrobka.

Autor: Ray Morris-Hill

Johannes Zukertort szachami zainteresował się podczas studiów medycznych we Wrocławiu, a jego nauczycielem był Adolf Andersen. Znany był jako „człowiek-orkiestra” o bardzo szerokich zainteresowaniach  był żołnierzem, muzykiem, dziennikarzem lekarzem, poliglotą, czy też politykiem.

Mimo krótkiego życia Zukertort uważany jest za jedną z kluczowych postaci życia szachowego XIX wieku.

Autor: Ray Morris-Hill

Stuart Conquest razem z Markiem Stella-Sawickim – przewodniczącym Stowarzyszenia The Polish Heritage Society w Londynie podjęli się trudnego zadania zebrania środków na odnowienie nagrobka. Akcję ta wsparła ambasada Polska w Londynie, a Polski Związek Szachowy opublikował apel do środowiska szachowego w naszym kraju z prośba o wsparcie.

W Polsce w Lublinie oraz we Wrocławiu organizowane są coroczne turnieje szachowe poświęcone Zukertortowi.

Więcej informacji na temat tego wydarzenia można znaleźć tu.