MPJ w szachach błyskawicznych

0
170

W drugiej połowie soboty rozpoczęły się w olsztyńskiej hali Urania  Mistrzostwa Polski juniorów w szachach błyskawicznych.

Zawody trwały do niedzielnego popołudnia u wyłoniły najlepszych zawodników tej odmianie szachów.

W grupie dziewcząt do lat 8 ponownie najlepsza, z wynikiem 9,5 pkt z 11 partii, okazała się Laura Czernikowska reprezentująca LKSz GCKiP Czarna, a wyprzedziła Barbarę Goraj(UKS Czarny Koń Olkusz) oraz srebrną medalistkę z szachów szybkich Emilię Hals(Hetman Pilzno).

W grupie chłopców tytuł również zdobył wczorajszy mistrz, czyli Oskar Ogłaza z UKS Rodło Opole, który zdobył 10,5 pkt i wyprzedził Gracjana Grzesika(AKSz Hetman-Politechnika Koszalińska Koszalin) oraz Arkadiusza Babiarza(RzKSz Rzeszów).

Grupę D-10 wygrała Magdalena Harazińska z Viktorii Kielce z wynikiem 10 pkt z 11 partii, a wyprzedziła Patrycję Waszczuk(Gambit Międzyrzec Podlaski) oraz Aleksandrę Czarniecką(UKS SP3 w Bogatyni).

Turniej chłopców wygrał  główny faworyt, czyli Paweł Teclaf z KKS Ormuzd Kartuzy, ale po raz pierwszy w tym roku nie ze stuprocentowym rezultatem – zdobył „tylko10 pkt. Drugie miejsce zajął Mateusz Bujalski(UKS Czternastka Warszawa), a trzeci był Maciej Strzelecki(KSz Piątka Skierniewice).

Dziewczęta do lat 12 uznały za mistrzynię Joannę Kaczmarską reprezentującą UKS MDK Otwock, a która zdobyła 17,5 pkt z 22 partii. Za nią uplasowały się Zuzanna Kalinowska(MUKS Stoczek 45 Białystok) oraz Maria Karłyk(ŻKSz Żary).

Wśród panów zwycięzcą został wczorajszy srebrny medalista Szymon Gomularz z TS Wisły Kraków zdobywając 18,5 pkt, z wyprzedził na podium wczorajszego mistrza Jakuba Kossakowskiego(MKSz-MDK Białystok ) oraz Miłosza Szpara(LKS Parnas Stara Wieś).

Julia Antolak(GKSz Solny Grzybowo) zwyciężyła w grupie do lat 14 dziewcząt zdobywając 15,5 pkt i wyprzedziła tylko lepszym wartościowaniem Agnieszkę Dmochowską(MUKS MDK Śródmieście Wrocław) oraz Annę Glapę(MMKS Wieniawa Leszno).

Rywalizację chłopców wygrał Maciej Adamczewski(KTSz-W Kalisz) zdobywając 15 pkt i również wyprzedzając lepszą punktacją pomocniczą Igora Janika(Start Elbląg) oraz Macieja Wąciora(GKSz Solny Grzybowo).

Najbardziej sensacyjnie zakończyła się rywalizacja w grupie dziewcząt do lat 16, gdzie jednak niespodziewanie, ale całkowicie zasłużenie, zwyciężyła 13-letnia Oliwka Kiołbasa(MUKS Stoczek 45 Białystok) zdobywając 17 pkt. Drugie miejsce zajęła Joanna Maruszczak(KSz Gryf Szczecin), a trzecia była Ewa Harazińska(Viktoria Kielce).

W grupie chłopców zwyciężył Radek Gajek(UKS Rotmistrz Grudziądz) zdobywając 16 pkt i wyprzedzając lepszą punktacją pomocniczą Aleksandra Kaczmarka(Viktoria Kielce) oraz Dawida Niekrasia(UKS KSM Tęcza Kościan).

Grupę najstarszych dziewcząt wygrała ponownie Ola Lach(UKS Czarny Koń Olkusz) z 18,5 pkt i tym samym powtórzyła dublet z zeszłego roku, jako jedyna zawodniczka w historii tych zawodów. Druga była Angelika Dziodzio(MKSz Rybnik), a na trzeciej pozycji uplasowała się Dominika Starczewska(UKS SP3 w Bogatyni).

Wśród najstarszych chłopców tytuł mistrzowski zdobył Kacper Drozdowski(UKS Rotmistrz Grudziądz) z 17 pkt, który wyprzedził Łukasza Licznerskiego(BKS Chemik Bydgoszcz) oraz Kamila Draguna(KSz Stilon Gorzów Wlkp.). Tak więc złoci medaliści z Mariboru zajęli całe podium. W turnieju tym, tak, jak i w szachach szybkich zabrakło czwartego „muszkietera z Mariboru” Jana Krzysztofa Dudy, który przygotowuje się do Pucharu Świata.