Mistrzostwa Polski Młodzików do lat 10

0
1509

Fot. Organizatorzy

Najlepsi juniorzy i juniorki do lat 10 przyjechali w ostatni weekend lutego do Szklarskiej Poręby rywalizować o mistrzostwo Polski. Turniej trwał przez dziewięć kolejnych dni i zakończył się w dniu wczorajszym. Grało łącznie 134 szachistów (68 chłopców i 66 dziewcząt).

Widok w Szklarskiej Porębie

Widok podczas jednej z wycieczek /Fot. Organizatorzy

Rozgrywki przebiegały bez żadnych utrudnień. Hotel goszczący zawodników nie pierwszy raz organizował imprezę szachową i wiedział, jak zadbać o zawodników i ich opiekunów. Oprócz zmagań szachowych zapewnione były także liczne rozrywki, takie jak turniej szachów błyskawicznych, symultana z arcymistrzem czy wycieczki z przewodnikiem po Szklarskiej Porębie. Dzięki temu niezależnie od osiągniętego wyniku w Mistrzostwach wszystkie dzieci mogły cieszyć się pobytem w Karkonoszach.

MP Chłopców

Rywalizację zdominował Paweł Sowiński (UKS SP 1 Brzozów), który rundę przed końcem był już pewny złotego medalu. W ostatniej partii nie zwolnił tempa i ponownie nie pozostawił złudzeń rywalowi, kończąc turniej z fenomenalnym wynikiem 8,5/9 i przewagą półtora punktu nad drugim Wojciechem Wielgusem (Akademia Szachowa Gliwice). Podium uzupełnił Szymon Suska (SSz Szachpol Łuków) z wynikiem 6,5/9, który po wpadce w drugiej rundzie wrócił na właściwe tory i dobrym finiszem wywalczył sobie brązowy medal. Pechowe czwarte miejsce przypadło Cyprianowi Mulawie (KS Laura Chylice), który przegrał brąz punktacją pomocniczą.

Mistrzostwa Polski Chłopców do lat 10

Fot. Organizatorzy

Należy wspomnieć o kategoriach zdobytych przez zawodników. Prestiżową jak na tak młody wiek normę na kandydata na mistrza uzyskał zwycięzca, Paweł Sowiński. Normy na I kategorię wypełnili Szymon Suska, Cyprian Mulawa oraz Bartosz Bartodziej, a II kategorię zdobyli Marek Karwot oraz Kamil Dobrowolski. Szczegółowe wyniki tutaj.

 

MP Dziewcząt

W turnieju dziewcząt zwyciężczyni także nie pozostawiła złudzeń przeciwniczkom jeśli chodzi o złoty medal. Wiktoria Śmietańska (KSz Polonia Wrocław) uzyskała zawrotny wynik 8,5/9 wyprzedzając kolejne zawodniczki o półtora punktu, podobnie jak Paweł Sowiński w grupie chłopców. W ostatniej partii pokonała ostatnią rywalkę, która mogła zagrozić jej w wygraniu turnieju, czyli Sandrę Konkol (UKS MDK Gdynia). Sandra zajęła ostatecznie najniższy stopień podium, ponieważ na drugie miejsce po zwycięstwie w ostatniej partii wskoczyła Alessia Natoli (MKS KSOS Kraków). Tuż poza podium z wynikiem 6,5/9 znalazły się dzielnie walczące Monika Borowik (LKSz Lublin) oraz Dalia Czarkowska (UKS Czternastka Warszawa).

Mistrzostwa Polski Dziewcząt do lat 10

Fot. Organizatorzy

Dziewczęta także osiągały życiowe wyniki i zdobyły wiele nowych kategorii. Normy na „jedynkę” wyrobiły Monika Borowik, Kinga Marczyk oraz Gabriela Pałejko. Drugą kategorię zdobyły Zofia Siekańska i Anna Oleksiuk, a trzecią – Antonina Dudek. Po więcej szczegółów zapraszamy do zapoznania się z wynikami.

 

Gratulujemy nie tylko zwycięzcom, ale wszystkim uczestnikom. Udział w Mistrzostwach Polski jest wspaniałym osiągnięciem i liczymy, że w kolejnych latach coraz liczniejsze grono młodych adeptów królewskiej gry będzie rywalizować o awans do MP, a następnie o jak najwyższe miejsca.

KK