MP Juniorów do lat 12 i 14

0
918

W dniach 30.03-06.04 w Sielpii młodzi szachiści walczyli o tytuły Mistrzów i Mistrzyń Polski w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Grano w grupach wiekowych do lat 12 i 14, a każda z nich liczyła 52 uczestników. Zagrało więc łącznie 208 zawodników z całej Polski, w tym medaliści Mistrzostw Europy i Świata.

• Chłopcy do lat 12

Rywalizacja w tej grupie wiekowej miała dwóch głównych bohaterów. Zwyciężył Bartosz Fiszer (UKS SP 321 Warszawa – Bemowo), który oddał swoim przeciwnikom tylko pół punktu w dziewięciu partiach. Na potknięcie Bartosza liczył Jakub Seemann (MKSz Rybnik), który uległ mu w bezpośrednim pojedynku, ale odprawiał z kwitkiem wszystkich pozostałych rywali. Niestety dla niego triumfator nie pozwolił sobie na utratę punktów.

Podium uzupełnił Hubert Meers (UKS Hetman Koronny Trzebinia) z wynikiem 6,5/9, wyprzedzając przy okazji Flawiana Krawczyka (SSz Strzybniczanka Tarnowskie Góry) punktacją pomocniczą. Największy przyrost rankingowy zaliczył Jan Malek (TKKF Rzemyk Gdynia), który na początku turnieju sprawiał trudności faworytom, ale w końcówce zmagań zabrakło mu „paliwa”.

Pełne wyniki tutaj.

Ceremonia zakończenia MP Chłopców do lat 12 /Fot. Organizatorzy
  • Chłopcy do lat 14

W starszej grupie wiekowej zwycięzca uciekł reszcie stawki, ale rywalizacja o pozostałe miejsca na podium była bardzo emocjonująca. Ostatecznie medalistami okazali się: Sebastian Półtorak (UKS Hetman Koronny Trzebinia) – złoto, Filip Łuczak (KSz Hetman Koszalin) – srebro, Jakub Chyży (LKSz GCKiP Czarna) – brąz.

Przed ostatnią rundą aż 14 (!) zawodników miało matematyczne szanse na medal. O końcowych lokatach w dużej mierze decydowała zatem punktacja pomocnicza, bowiem miejsca 3-9 podzielili zawodnicy, którzy zdobyli 6 punktów. Warto też wspomnieć o dziesiątym Krzysztofie Iwaszkiewiczu (KSz Polonia Wrocław), który na półmetku zawodów był na szczycie tabeli mimo 33 numeru startowego i zaliczył największy przyrost rankingowy w stawce.

Ceremonia zakończenia MP Chłopców do lat 14 /Fot. Organizatorzy
  • Dziewczęta do lat 12

W tej grupie nie było zdecydowanej faworytki, ponieważ między miejscem pierwszym a dziewiątym był tylko punkt różnicy. Podium zostało wypełnione przez zawodniczki, które uzyskały 7 punktów, a kolory medali zostały rozdane przez punktację pomocniczą. Ta była najbardziej przychylna Marii Siekańskiej (KSz Stilon Gorzów Wlkp.), która wyprzedziła Emilię Szopę (KKSz Kraków) oraz Klarę Szczotkę (MUKS 45 Stoczek Białystok). Zawodniczka z Białegostoku zwycięstwem w bezpośrednim pojedynku z reprezentantką Krakowa nie zdołała wskoczyć na najwyższy stopień podium, ale umożliwiła to koleżance z Gorzowa.

Miejsca na podium zabrakło dla faworytki turnieju Magdaleny Pawickiej (KSz Polonia Wrocław), która w ostatniej partii uległa późniejszej zwyciężczyni. Skończyła przez to na piątym miejscu, za Klaudią Bar (KKSz Kraków), ale przed Karoliną Niedorys (UKS GIM Dwójka Tomaszów Lubelski), która zagrała bardzo dobry turniej i zdobyła najwięcej punktów rankingowych ELO spośród wszystkich zawodniczek.

Ceremonia zakończenia MP Dziewcząt do lat 12 /Fot. Organizatorzy
  • Dziewczęta do lat 14

Faworytka nie zawiodła i zdeklasowała przeciwniczki. Martyna Wikar (LKS GCKiP Czarna) wyprzedziła srebrną medalistkę, Ewę Barwińską (KTS Kalisz), o cały punkt, a kolejne rywalki już o całe dwa. Barbara Goraj (UKS Czarny Koń Olkusz) stanęła na najniższym stopniu podium dzięki dobrej punktacji pomocniczej, mimo uniknięcia partii z dominatorką. Pechowe czwarte miejsce zajęła Weronika Zabrzańska (KS Laura Chylice), która przegrała medal w bezpośrednim pojedynku z Ewą.

Zawodniczki z sześcioma punktami podzieliły miejsca 3-9. Oprócz wyżej wspomnianych zawodniczek były to także Anna Krzyżosiak, Lena Mróz, Irena Hertlein, Milena Ślusarczyk oraz Lena Obrochta. Na uznanie zasługuje wynik Heleny Kucharskiej (MKSz Rybnik), która mimo porażek w dwóch ostatnich partiach zaliczyła ogromny przyrost rankingu.