Monika Soćko gra w Erfurcie.

0
1285

Erfurt 2014 logo

Ledwie minęło kilka ndi od zakończenia Olimpiady, a już będziemy mieć okazję, czy słaba forma Moniki Soćko w Tromso była wypadkiem przy pracy, czy też zapowiada się trend podobny do Bartosza

MSK Monika

Znając Monikę, to już pewnie podniosła się po nieudanym starcie i przygotowuje się do udziału w turnieju kołowym, który rozegranie zostanie w ramach I Festiwalu Szachowego w niemieckim Erfurcie.

A turniej zapowiada się silny i Monika wystartuje z czwartym numerem startowym.

Erfurt 2014 skład

Zawody odbędą się w dniach 24 – 31 sierpnia, a I runda kołowki rozegrana zostanie 25 sierpnia. Zawodniczki gościć będzie hotel Radisson Blu. Ciekawe, że ta sama sieć hoteli była „centrum dowodzenia” podczas Olimpiady szachowej. Zwyciężczyni dostanie 2,500 Euro, więc jest o co grać.

Transmisja.

Erfurt R1Fot. Organizatorzy

W I rundzie Monika Soćko przegrała z gruzińską arcymistrzynią Belą Khotenashvili(2494).

Erfurt R2Fot. Organizatorzy

W II rundzie Monika przegrała z chińską arcymistrzynią Yang Shen(2470).

Erfurt R4Fot. Organizatorzy

W III rundzie Monika pokonała gruzińską arcymistrzynię Lelę Javakhishvili(2478).

Erfurt R3Fot. Organizatorzy

W IV rundzie Monika pokonała rosyjską arcymistrzynię Anastazję Bondaruk(2434).

Erfurt R5Fot. Organizatorzy

W V rundzie Monika pokonała niemiecką arcymistrzynię Tetyję Melamed(2364).

Erfurt R6Fot. Organizatorzy

W VI rundzie Monika zremisowała z niemiecką arcymistrzynią Elisabeth Paetz(2464). Także znaną ze sceny muzycznej w Tromso.

Erfurt R7Fot. Organizatorzy

W VII rundzie Monika pokonała niemiecką arcymistrzynię Ketino Kachiani-Gersińską(2361).

Erfurt R8Fot. Organizatorzy

W VIII rundzie Monika pokonała szkocką arcymistrzynię Ketevan Arakhamia-Grant(2394) i przed ostatnią rundą współdzieli pierwsze miejsce w tabeli.

Erfurt R9Fot. Organizatorzy

W IX rundzie Monika pokonała ormiańską arcymistrzynię Lilit Mkrtchian(2453) i z wynikiem 6,5 pkt z 9 partii zwyciężyła w turnieju.

Podsumowanie

Z pewnym zaniepokojeniem czekali kibice szachowi na start Moniki po nieudanym występie na Olimpiadzie. Turniej odbył sie zaraz po zawodach w Tromso, a w dodatku rywalki były bardzo wymagające. Po dwóch rundach zaniepokojenie zamieniło się w przerażenie, gdyż Monika dalej kontynuowała passę porażek. I nagle w III rundzie nastąpiło przełamanie i Monika dość gładko pokonała wyżej notowaną reprezentantkę Gruzji Lelę Javakhviskili. Od tego momentu turniej dla Moniki przebiegał bez specjalnej historii. Wygrywała partię za partią, wykazując się świetnym przygotowaniem, dynamiczną grą środkową i bezwzględną egzekucją. Jedyną z 7 partii, której Monika nie wygrała był pojedynek z Elisabeth Paetz. Pozostałe wygrała dość gładko, a kulminacją był pojedynek w ostatniej rundzie z Lilit Mkrtchian, kiedy to po 15 posunięciach rywalka mogła poddać partię, a Monika zużyła tylko kilkanaście minut.

Erfurt zwyciężczynieFot. Organizatorzy

I tak ze straconych 19 pkt w Tromso Monice udało się odrobić sporo, a co najważniejsze pokazała ona hart ducha, silny charakter i wolę zwycięstwa, z czego zresztą – jak na Ślązaczkę przystało – znana jest od lat. Tak więc o wyniku Moniki na Olimpiadzie w Tromso możemy zapomnieć i czekamy na kolejne podejście do rankingu 2500 ELO. Nasuwa się tylko pytanie, co należy zrobić, aby taką formę Monika mogła mieć na Olimpiadzie

Tabela końcowa

Erfurt 2014 wyniki

Strona główna turnieju.

Szczegółowe wyniki.