MŚ kobiet: Muzychuk – Tan 2,5:3,5. Tan zostaje Mistrzynią Świata.

0
517

MS kobiet 2017 logo

Już w sobotę 11 lutego Monika Soćko rozegra swoją pierwszą partię I rundy Mistrzostw Świata FIDE, które rozgrywane są w stolicy Iranu Teheranie. Przeciwniczką naszej zawodniczki będzie niżej notowana srebrna medalistka szachowej uniwersjady z 2013 roku Anastazja Savina(2377).

MS kobiet 2017 logo2

W zawodach uczestniczy 64 zawodniczki, której grają systemem znanym z Pucharu Świata, czyli tzw. „drabinką„, w którym przegrywający dwupartiowy mecz odpada z rywalizacji. W przypadku remisu zarządzana jest dogrywka tempem szachów szybkich, potem błyskawicznych i na końcu „Armageddon„.

W zawodach nie uczestniczy aktualnie najlepsza na świecie Yifan Hou, która nie zgadza się z filozofią FIDE, że Mistrzyni Świata nie ma specjalnych praw i musi startować od samego początku. A przypomnijmy, że w 2012 roku to właśnie nasza Monika Soćko wyeliminowała ją właśnie z tych zawodów.

Monika Socko

Dodatkowo wycofało się jeszcze kilka innych zawodniczek protestując przeciwko dyskryminacji kobiet w Iranie, a konkretnie podczas tych zawodów.

W tej sytuacji faworytkami są rozstawiona z jedynką Wenjun Ju oraz z dwójką Anna Muzychuk, ale w turniejach kobiet wiele się może zdarzyć, czego doświadczyliśmy w poprzednich edycjach tych zawodów.

Pierwsza runda rozegrana zostanie w dniach 11-13 lutego i kolejne odpowiednio w cyklach trzydniowych. 26 lutego dwie zawodniczki, które dojdą do finału będą miały dzień wolny, a następnie rozegrają mecz składający się z 4 partii. Zawodniczki walczą w sumie o 450,000$ do podziału pomiędzy wszystkie uczestniczki, z czego zwyciężczyni dostanie 60.000$.

Transmisja

Oficjalna strona zawodów.