Mistrzostwa Świata Kobiet 2015.

5
542

MSK 2015 logo

W bieżącym roku o tytuł Mistrzyni Świata Kobiet zawodniczki będą rywalizować w turnieju rozegranym systemem pucharowych z udziałem 64 zawodniczek. Zawody rozegrane zostaną w dniach 16 marca – 7 kwietnia w Soczi.

Monika SockoFot. PZSzach

W grupie tej znajduje się tylko jedna reprezentantka Polski, nasza najlepsza od lat arcymistrzyni – Monika Soćko, która prawo do gry wywalczyła sobie w zeszłorocznych Mistrzostwach Europy. W zawodach nie zagra aktualna Mistrzyni Świata Yifan Hou, która po wygraniu cyklu Grand Prix FIDE kobiet czeka na zwyciężczynię tych zawodów.

Nasza reprezentantka w pierwszej rundzie spotka się z niżej notowaną zawodniczką z Litwy Deimante Daulyte(2395). W przypadku wygrania tej rundy kolejną rywalką będzie najprawdopodobniej reprezentująca Ukrainę Maria Muzychuk(2526). Jeżeli Polce uda się przejść tą rywalkę, to wtedy nie zobaczymy jej w Budimex Mistrzostwach Polski Kobiet,  ale za to prawdopodobnie w pojedynku z jej odwieczną rywalką Antoanetą Stefanową(2522) z Bułgarii, która jest najwyżej rozstawiona w swojej 1/8. w 1/4 na Polkę może czekać Humpy Koneru (2581), która jest jedną z głównych faworytek do zwycięstwa. Dalej nie ma co gdybać, tylko życzyć Monice udanego startu – podobnie, jak w poprzednich zawodach, kiedy to wyeliminowała główną faworytkę do tytułu Yifan Hou.

Zawody odbywać się będą systemem pucharowym, w którym najpierw zawodniczki rozegrają dwie partie szachów klasycznych odmiennymi kolorami, a w przypadku remisu trzeciego dnia odbędzie się dogrywka w szachach szybkich, potem ewentualnie następna w szachach błyskawicznych, a na ewentualny koniec Armageddon. Finał rozegrany zostanie na dystansie 4 partii + dogrywki.

Lista uprawnionych zawodniczek.

Transmisja.

Runda I partia I

MSK 2015 R1_1Fot. V. Barsky

Białym kolorem rozpoczęła nasza zawodniczka pojedynek ze swoją Litewską rywalką. Monika postanowiła nie grać żadnego z popularnych debiutów i zdecydowała się od początku postawić na swoje doświadczenie i „siłę gry„. Jednak Deimante nie byłą skora do oddania pola i prawidłowo zareagowała na niezbyt aktywne ustawienie bierek Polki. Ponieważ żadna z rywalek nie chciała zaryzykować, to po 29 posunięciach podpisały remis. W innych pojedynkach padały rezultaty rozstrzygnięte. Nas interesowała partia Marii Muzychuk z kanadyjką Yuanling Yuan. Ukraińska arcymistrzyni ostro zaatakowała przeciwniczkę i uzyskała dużą przewagę, jednak w decydujących momentach zaczęła popełniać błędy i w sumie musiała poddać partię. Najwyżej rozstawione Koneru, Ju i Anna Muzychuk bez problemów odnotowały zwycięstwa.

Runda I partia II

MSK 2015 R1_2Fot. E. Kublashvili

W dzisiejszej partii Moniki widać było, że czarny kolor wcale nie upoważnia do gry obronnej. Rywalka nawet nie zauważyła, kiedy Polka osiągnęła przewagę i przystąpiła do ofensywy. Niestety Monika przeoczyła kontynuację, która doprowadziła do wiecznego szacha, a co za tym idzie remisu, więc jutro obie zawodniczki staną do dogrywki. W drugim interesującym nas meczu Maria Muzychuk wykorzystała brak przygotowania do gry czarnym kolorem „holenderkiYuan i ofiarowując jakość zmasakrowała rywalkę doprowadzając do remisu w meczu i dogrywki. Pierwszymi niespodziankami są odpadnięcie doświadczonej ormianki Eliny Danielian, która przegrała dwumecz z Kubanką Yaniet Marrero Lopez oraz Chinki Xue Zhao, która nie dała rady reprezentantki Argentyny Marisi Zuriel. A w II rundzie jest już 21 zawodniczek, które w czwartek będą odpoczywać.

Runda I dogrywki

MSK 2015 R1_dFot. V.Barsky

Zapewne nie taki przebieg pojedynków w pierwszej dogrywce zaplanowała sobie Monika. W pierwszej partii niedokładna gra w złożonej końcówce doprowadziła ją do porażki białymi, natomiast drugą partię – zmuszona do agresywnej gry – doprowadziła na skraj przepaści i wtedy Caissa uratowała ją, gdyż przeciwniczka podstawiła hetmana zamiast dawać mata w jednym posunięciu.

Bezpośredni odnośnik do obrazka

Pozycja z drugiej partii dogrywki. Deimante zagrała 57.Ha5+

A że niestrzelone karne mszczą się okrutnie, to w dogrywce w szachach szybkich to Polka dwukrotnie wygrała – tym razem grając pewnie i skutecznie. W ten sposób – po ciężkiej i bolesnej przeprawie – Monika jest już w II rundzie, gdzie spotka się z Marią Muzychuk, która już w pierwszej partii pokonała Yuan, a potem zatwierdziła awans remisem. Także na tym etapie odpadły faworyzowane zawodniczki. W „gruzińskim” pojedynku Guramishvili okazała się lepsza od wyżej notowanej Javakhisvili, także do domu wyjedzie w piątek najlepsza szachistka Niemiec Paetz, która nie dała rady 100 pkt niżej notowanej Arabidze.

Runda II partia I

MSK 2015 R2_1Fot. B. Dolmatovski

Bardzo dobrą partię rozegrała czarnym kolorem Monika z Marią Muzychuk. Zobaczyliśmy dziś znaną z repertuaru rodziny Soćko obronę francuską, w której to nasza reprezentantka przejęła inicjatywę po interesującej ofierze jakości. Rywalka jednak grała aktywnie i w sumie partia zakończyła się remisem. Tylko 5 z 16 partii zakończyło się wynikiem rezultatywnym. Pojedynkiem rundy jest rywalizacja dwóch rosyjskich arcymistrzyń Valentiny Guniny z Olgą Giryą. W pierwszej partii lepszą okazała się grająca białymi Gunina. Swoje partie wygrały jeszcze Koneru, Cmilyte, Kosteniuk oraz Galiamova.

Runda II partia II

MSK 2015 R2_2Fot. V. Barsky

Nie miała dziś ochoty na dłuższą grę Monika i postanowiła bardzo szybko przenieść ciężar rywalizacji na dogrywkę. Ale w innych pojedynkach działo się wiele i odpadły takie zawodniczki, jak Wenjun Ju, Goryachkina, Girya, czy też Kosintseva. A w sumie aż cztery Chinki. W sumie 5 par spotka się w niedzielę i zagrają o awans do trzeciej rundy. W tym Monika Soćko.

Runda II dogrywki

MSK 2015 R2_dFot. V. Barsky

Strategia na czekanie na dogrywki okazała się korzystniejsza dla Muzychuk, która w obydwu partiach okazała się lepiej przygotowana od Moniki.W ten sposób nasza zawodniczka w poniedziałek przyleci do Polski, gdzie od wtorku będzie rywalizować w Budimex Mistrzostwach Polski kobiet. Poza reprezentantką Ukrainy przez dogrywki udanie przeszły Stefanova, Harika, Sebag(jej przeciwniczka Anna Ushenina spóźniła się na I partię dogrywki) i najdłużej grająca, bo aż do drugiej serii partii błyskawicznych – Khotenashvilli. I tak od jutra 16 zawodniczek rozpocznie kolejną III rundę.

Runda III partia I

MSK 2015 R3_1Fot. V. Barsky

Z ośmiu rozegranych partii tylko dwie zakończyły się remisami. Bliżej awansu są Koneru, Pogonina, Harika, Cramling, Zhao i wczorajsza pogromczyni Moniki Soćko Maria Muzychuk. Tak więc we wtorek czeka nas walka na całego, co zapewni kibicom wiele emocji.

Wyniki III rundy(I partia)

MSK wyniki

Runda III partia II

MSK 2015 R3_2Fot. A. Karlovich

Rosjanki rozpoczęły swoje partie rewanżowe „z duszą na ramieniu„. Dzień wcześniej przegrały wszystkie partie i zapowiadało się, że może ich nie być w ogóle w IV rundzie. I tylko Pogonina i Kosteniuk zrewanżowały się swoim rywalkom, a odpadły Galiamova i faworyzowana Gunina. Do IV rundy przeszły już Koneru, siostry Muzychuk, Cramling oraz Zhao. Trzy pojedynki rozstrzygną się w dogrywkach.

Wyniki III rundy(II partia)

MSK wyniki

III runda dogrywki

MSK 2015 R3_dFot. E. Kublashvili

Przez dogrywki, które trwały tylko dwie partie przeszła jedna z Rosjanek – Pogonina oraz Arabidze i Harika. W ten sposób mamy już całą ósemkę ćwierćfinalistek. Pary są bardzo ciekawe: KoneruM.Muzychuk, ArabidzeHarika, PogoninaZhao(czyli albo Rosja albo Chiny odpadną) i A.MuzychukCramling.

MSK wyniki

Runda IV partia I

MSK 2015 R4_1Fot. E.Kublashvili

Z czterech rozegranych partii dwie zakończyły się wynikiem rezultatywnym. W pojedynku rosyjsko-chińskim to Zhao okazał się sprytniejsza od Pogoniny i – mimo różnopolowych gońców – zrealizowała przewagę pionka w końcówce. Maria Muzychuk sprawiła sporą niespodziankę ogrywając rozstawioną z nr.1 Koneru. Dwie pozostałe partie zakończyły się remisami.

MSK wyniki

Runda IV partia II

MSK 2015 R4_2Fot. A. Karlovich

Udały się rewanże tak Koneru, jak i Pogoninie. Jedyną, która może świętować awans jest Harika, która pokonał dziś Arabidze i ma przed sobą dzień odpoczynku.

MSK wyniki

Runda IV dogrywki

MSK 2015 R4_dFot. E. Kublashvili

W trzech dogrywek dwie rozstrzygnęły się już w pierwszej parze szachów szybkich, gdzie wygrały Maria Muzychuk – pokonując główną faworytkę Koneru oraz Pogonina z Zhao. Druga z sióstr MuzychukAnna – potrzebowała jeszcze kolejnej pary partii szybkich, z których pierwszą przegrała, a w drugiej zremisowała, co promowało do półfinału szwedzką arcymistrzynię Cramling. W ten sposób pary półfinałowe to PogoninaCramling oraz M.MuzychukHarika.

MSK wyniki

Półfinał I partia

MSK 2015 R5_1
Fot. A. Karlovich

Do sporej niespodzianki doszło w pojedynku Cramling z Pogoniną, który wygrała doświadczona reprezentantka Szwecji. Natomiast w drugim pojedynku Muzychuk podzieliła punkt z Hariką.

MSK wyniki

Półfinał II partia

MSK 2015 R5_2Fot. V. Barsky

Nie poznaliśmy dziś ani jednej finalistki. Pogonina zrewanżowała się Cramling, a Harika po raz drugi zremisowała z Muzychuk. Tak więc jutro czekają nas dogrywki.

MSK wyniki

Półfinał dogrywki

MSK 2015 R5_dFot. V. Barsky

Podwójna dogrywka w pojedynku Muzychuk z Hariką oraz pojedyncza w rywalizacji Cramling z Pogoniną doprowadziły nas do finału, w którym spotkają się reprezentantka Rosji z Ukrainką. Jakże na czasie jest ten finał…

MSK wyniki

Finał I partia Natalia Pogonina Maria Muzychuk 1/2:1/2 (1/2:1/2)

MSK 2015 Final P1Fot. A. Karlovich

Bez historii przebiegała pierwsza z czterech partii finału. Żadna z zawodniczek nie chciała ryzykować i po 40 posunięciach podpisały remis.

Finał II partia Maria Muzychuk – Natalia Pogonina  1:0 (1,5:0,5)

MSK 2015 Final P2Fot. A. Karlovich

W drugiej partii byliśmy świadkami partii hiszpańskiej, z której lepiej wyszła Pogonina. Jednak w grze środkowej Muzychuk przejęła inicjatywę i rozpoczęła natarcie na króla rywalki. Zyskała więcej pola, odrzucając czarne ciężkie figury na dwie ostatnie linie oddając jakość, a następnie ją odbiła wzmacniając nacisk. Był on na tyle duży, że posypała się obrona czarnego króla i w ten sposób Ukrainka wyszła na prowadzenie.

Finał III partia Natalia Pogonina Maria Muzychuk 1/2:1/2 (1:2)

MSK 2015 Final P3Fot. A. Karlovich

I już tylko albo aż pół punktu brakuje Marii Muzychuk do zwycięstwa w meczu. Dziś była niedaleko przebicia rywalki, jednak końcówka wieżowa, która powstała w partii, zakończyła się remisem.

Finał II partia Maria Muzychuk – Natalia Pogonina  0,5:0,5 (2,5:1,5)

MSK 2015 Final P4Fot. V. Barsky

Ani przez moment Pogonina nie miała szansy na zaatakowanie czarnymi Muzychuk. I po 56 posunięciach w partii, która mogła się skończyć tylko zwycięstwem Ukrainki lub remisem, dowiedzieliśmy się, że na chwilę Mistrzynią Świata będzie po raz kolejny reprezentantka Ukrainy – tyle, że tym razem Maria Muzychuk. I to ona zmierzy się z Yifan Hou o tytuł rzeczywistej królowej szachów kobiecych. Wynik ten poprawi może trochę humor Monice Soćko, która w drugiej rundzie została wyeliminowana właśnie przez Muzychuk.

Wydaje się, że formuła, jako stosuje FIDE w rozgrywkach kobiecych nie za bardzo się sprawdza, gdyż jednak wygrywają zawodniczki trochę przypadkowe. Dlatego może warto rozważyć wdrożenie sposobu, jaki jest stosowany w zawodach otwartych, gdzie najlepsi zawodnicy w „pucharówce” jednak mają jeszcze Turniej Kandydatów.

MSK wyniki

Wszystkie wyniki.

Oficjalna strona zawodów.

5 KOMENTARZE

Comments are closed.