Maria Muzychuk Mistrzynią Świata.

0
542

MSK 2015 logo

W bieżącym roku o tytuł Mistrzyni Świata Kobiet zawodniczki będą rywalizować w turnieju rozegranym systemem pucharowych z udziałem 64 zawodniczek. Zawody rozegrane zostaną w dniach 16 marca – 7 kwietnia w Soczi.

Monika SockoFot. PZSzach

W grupie tej znajduje się tylko jednak reprezentantka Polski, nasza najlepsza od lat arcymistrzyni – Monika Soćko, która prawo do gry wywalczyła sobie w zeszłorocznych Mistrzostwach Europy. W zawodach nie zagra aktualna Mistrzyni Świata Yifan Hou.

Nasza reprezentantka w pierwszej rundzie spotka się z niżej notowaną zawodniczką z Litwy Deimante Daulyte(2395). W przypadku wygrania tej rundy kolejną rywalką będzie najprawdopodobniej reprezentująca Ukrainę Maria Muzychuk(2526). Jeżeli Polce uda się przejść tą rywalkę, to wtedy nie zobaczymy jej w Budimex Mistrzostwach Polski Kobiet,  ale za to prawdopodobnie w pojedynku z jej odwieczną rywalką Antoanetą Stefanową(2522) z Bułgarii, która jest najwyżej rozstawiona w swojej 1/8. w 1/4 na Polkę może czekać Humpy Koneru (2581), która jest jedną z głównych faworytek do zwycięstwa. Dalej nie ma co gdybać, tylko życzyć Monice udanego startu – podobnie, jak w poprzednich zawodach, kiedy to wyeliminowała główną faworytkę do tytułu Yifan Hou.

Zawody odbywać się będą systemem pucharowym, w którym najpierw zawodniczki rozegrają dwie partie szachów klasycznych odmiennymi kolorami, a w przypadku remisu trzeciego dnia odbędzie się dogrywka w szachach szybkich, potem ewentualnie następna w szachach błyskawicznych, a na ewentualny koniec Armageddon. Finał rozegrany zostanie na dystansie 4 partii + dogrywki.

Lista uprawnionych zawodniczek.

Transmisja.

Oficjalna strona zawodów.