Mistrzostwa Świata Juniorów 2015.

4
688

MSJ 2015 log

W dniach 25 października – 6 listopada 2015 rozegrane zostaną w greckiej miejscowości Porto Carras Mistrzostwa Świata juniorów w szachach. Jak zwykle możemy się spodziewać ogromnej liczby zawodników, w tym 27 z Polski. 

MSJ 2015 log2

W grupie otwartej zagra 16 Polaków. Najwyżej rozstawiony jest w grupie do lat 10 Oskar Ogłaza, który zajmuje 4 pozycję na liście rankingowej. W grupie 11 dziewcząt w pierwszej dziesiątce mamy Mariolę Wożniak do lat 18 z 10 numerem startowym oraz Alicję Śliwicką do lat 14 z 8 rankingiem początkowym, a srebrnego medalu broni Oliwia Kiołbasa, która ma 10 numer startowy w grupie do lat 16.

Lista Polaków:

MSJ 2015 polacy

Runda I

MSJ 2015 R1Fot. Anna Harazińska

Mimo kilku porażek, to start Mistrzostw Świata nasi zawodnicy mogą uznać za udany. Poza niespodziewanym remisem Oskara Ogłazy, nasi faworyci odnieśli zwycięstwa. W grupie panów wygrali m.in. Mikołaj Tomczak, Bartosz Fiszer, czy Łukasz Jarmuła. W sumie panowie zdobyli 10,5 pkt z 16 partii. Dziewczęta zdobyły 7oczek” z 11 gier, a wygrały gładko Oliwia Kiołbasa, Ewa Harazińska, Mariola Woźniak, czy Alicja Śliwicka. Katarzyna Jędrocha miała okazję zmierzyć się, w grupie do lat 18, z jedną z najsilniejszych obecnie zawodniczek najmłodszego pokolenia – 11-letnią Bibisarą Assaubayevą z Kazachstanu, która postanowiła wystartować w najstarszej grupie wiekowej. Tak więc start mamy niezły, ale teraz należy włączyć już drugi bieg.bo niektórzy już wpadli na wysokie szachownice.

Runda II

MSJ 2015 R2Fot. Młodzieżowa Akademia Szachowa

Druga runda nie należała do najgorszych, ale też i do najlepszych, w wykonaniu naszych reprezentantów. Najładniejszą partię dnia rozegrał Łukasz Jarmuła, który w miniaturze pokonał dużo wyżej notowanego Hiszpana Garrigę(2422). Komplet punktów po dwóch rundach ma 6 chłopców oraz 3 dziewczyny, w tym Ewa Harazińska, która sprawiła jedną z największych niespodzianek tych mistrzostw pokonując faworyzowaną Rosjankę Styazhkinę(2318) i Oliwia Kiołbasa. Bardzo dobrze równiez wystartowali najmłodsi chłopcy Bartosz Fiszer oraz Piotr Kejna. Niestety przegrali swoje pojedynki Mariola Woźniak oraz Mikołaj Tomczak. To dobrze, bo przed nimi jeszcze najtrudniejsze rundy, w których trzeba będzie się wykazać mocnymi nerwami.

Runda III

MSJ 2015 R3Fot. Młodzieżowa Akademia Szachowa

Jak to zwykle bywa z rundy na rundę kurczy się liczba zawodników z kompletem punktów. W naszej drużynie została ich dwójka – Daniel Sanz Wawer, który w grupie do lat 12 pokonał wyżej notowanego Jakoba Leona Pajekena(2118) z Niemiec oraz Ewa Harazińska, która nie dała szans Irinie Barchuk(2180) z Ukrainy. Na I szachownicy w kategorii do lat 16 grał Igor Janik, a jego rywalem był jeden z bohaterów Mistrzostw Świata do lat 20 Włoch Francesco Rambaldi(2547). Tym razem nie doczekaliśmy się powtórki z partii z Jankiem Dudą i Polak niestety przegrał. 2,5 pkt mają Łukasz Jarmuła, Patryk Chylewski, Oskar Ogłaza, Bartosz Fiszer oraz Oliwia Kiołbasa. Pozostali zawodnicy grali ze zmiennym szczęściem, ale przed nimi jeszcze dużo gry i wszystko może się zdarzyć.

Runda IV

MSJ 2015 R4Fot. Młodzieżowa Akademia Szachowa

Środowa runda była bardzo udana dla naszych reprezentantów. Ewa Harazińska kontynuuje swoja serię zwycięstw, tym razem rozprawiając się z reprezentującą Bułgarię Simonetą Ivanovą(2121) i jako jedyna ma w naszej drużynie komplet punktów. Daniel Sanz Wawer zmierzył się z dużo wyżej notowanym Hiszpanem Lance Hendersonem de la Fuente(2180) i osiągnął w niej korzystny remis czarnymi. Swoje partie wygrali Łukasz Jarmułą, Bartosz Fiszer i Oliwia Kiołbasa i mają oni po 3,5 punktu. 3 punkty ma 8 zawodników. Tak więc cały czas wielu naszych graczy ma szansę na zajęcie dobrego miejsca, ale przed nimi jeszcze 7 rund i wiele może się wydarzyć.

Runda V

MSJ 2015 R5Fot. Młodzieżowa Akademia Szachowa

Niestety Ewa Harazińska nie poradziła sobie w pojedynku z reprezentantką Indii V Varshini(2105), ale ciągle jest w czołówce grupu do lat 18. Dołączyła do niej Mariola Woźniak, która pokonała Denise Trippold(1982) z Austrii. Obie panie mają po 4 pkt, tak samo jak Łukasz Jarmuła, Patryk Chylewski, Oskar Ogłaza, Bartosz Fiszer i Magda Harazińska. A 4,5 punktu mają Daniel Sanz Wawer, który okazał się lepszy od amerykanina Davida Penga(2231) oraz Oliwia Kiołbasa, kóra wygrała z amerykanką Agatą Bykovtsevą(2117). Tak więc całkiem spora grupa naszych reprezentantów ciągle pozostaje w grze, ale przed nimi jeszcze 6 rund i wiele może się wydarzyć.

Runda VI

MSJ 2015 R6Fot. Młodzieżowa Akademia Szachowa

Szkoda Ewy Harazińskiej, która miała już „na widelcu” reprezentantkę Mongolii Uurtsaikh Uuriituyę(2237). Niestety w niedoczasie obydwu zawodniczek dała się złapać na pułapkę, która zmusiła ją do przyjęcia remisu. Także remisem zakończył się pojedynek Oliwii Kiołbasy z prowadzącą reprezentantką Uzbekistanu Bakhorą Abdusattorovą(2120). Do czołówki dołaczył Oskar Ogłaza, który dziś okazał się lepszy od Rumuna Dragosa-Adreja Antonicy (1866), a także Magda Harazińska, która pokonała Rosjankę Elizavetę Solozhenkinę(2062). Ta trójka ma po 5 punktów, a Ewa Harazińska, Mariola Woźniak, Daniel Sanz Wawer i Bartosz Fiszer mają po 4,5 pkt. Wszyscy ci zawodnicy są w ścisłej czołówce, ale także spora grupa graczy z 4 punktami ciągle liczą się w grze o najwyższą stawkę.

Runda VII

MSJ 2015 RFot. Młodzieżowa Akademia Szachowa

Trzecie pod rząd zwycięstwo – tym razem nad Amerykaninem Benjaminem Mediną(1826) odniósł Oskar Ogłaza i razem z Oliwią Kiołbasą, która zwyciężyła Estonkę Maję Narvę(2203) mają po 6 punktów i przewodza wśród naszych reprezentantów. 5,5 punktu ma Bartosz Fiszer, który dziś okazał się lepszy od Hindusa Vishnu Suryi Vanapalliego. Z 5-punktowym dorobkiem po tej rundzie mamy siostry Harazińskie, Łukasza Jarmułę oraz Alicję Śliwicką, która – podobnie, jak Ogłaza – wygrała już 3 partie z rzędu. I wydaje się, że wśród tych zawodników będziemy upatrywać naszych szans na medale, choć przed uczestnikami jeszcze 4 rundy i może zobaczymy jeszcze szarżę kogoś z pozostałych reprezentantów Polski.

Runda VIII

MSJ 2015 R8Fot. Młodzieżowa Akademia Szachowa

Nie wiadomo od kogo zacząć dzisiejsza relację. Byliśmy dziś świadkami świetnej gry naszych reprezentantów na najwyższych szachownicach w pojedynkach, które mogły już decydować o medalach. Oliwia Kiołbasa spotkała się w prestiżowym pojedynku z Veroniką Gazikovą(2190), która w połowie ma „polską krew„. Świetne przygotowanie debiutowe naszej zawodniczko spowodowało, że już po kilkunastu posunięciach Słowaczka popadła w tarapaty, z których się już nie wydostała. Instynkt zabójcy mięliśmy okazję za to dziś zobaczyć w partii Oskara Ogłazy, który jak walec drogowy rozjechał prowadzącego w grupie do lat 10 Hindusa R Praggnanandhaa(2077). Młody Polak pokazał, że mimo tylko 10 lat potrafi realizować końcówkę, która niejednemu starszemu zawodnikowi sprawiłaby kłopoty. W najmłodszej grupie Bartosz Fiszer pokonał wyżej notowanego Francuza Rajata Makkara(1674), co pozwoliło mu znowu pojawić się w strefie medalowej. W pierwszej dziesiątce w grupie do lat 18Mariola Woźniak(wygrała z Martiną Fuskową(2050) z Czech oraz Ewa Harazińska(remis z Serbką Adelą Velikić(2363). Niestety w IX rundzie spotkają się ze sobą. Teoretyczne szanse na walkę o medale mają Agata Kubicka oraz Alicja Śliwicka, które zajmują miejsca w pierwszej połowie drugiej dziesiątki. Tak więc nasi do tej pory nie zawodzą, ale takie turnieje rozgrywają się w ostatnich rundach, a karty rozdaje silna psychika. Póki co nasi są w tym dobrzy.

Runda IX

MSJ 2015 R9Fot. Młodzieżowa Akademia Szachowa

Emocje sięgają zenitu! Nasi zawodnicy cały czas nie zawodzą i dalej prezentują się wyśmienicie. Dziś prym wiedli chłopcy z młodszych grup. Oskar Ogłaza wykazał się mocnymi nerwami i – mimo praktycznie przegranej pozycji z Amerykaninem Justinem Wangiem(2046) – na tyle zaostrzył grę, że szala zwycięstwa przechyliła się na jego stronę i zainkasował punkt, który dał mu prowadzenie w tabeli do lat 10. W grupie 8-latków trzecią partię pod rząd wygrał Bartosz Fiszer, a tym razem odprawił „z kwitkiem” innego reprezentanta USA Aghilana Nachiappana. Oliwia Kiołbasa przeważała w pojedynku z Niemką Fioną Sieber(2180), ale rywalka wybroniła się i panie podzieliły punkt. Także remisem zakończył się pojedynek Ewy Harazińskiej z Mariolą Woźniak, co jeszcze daje obydwu zawodniczkom teoretyczne szanse na włączenie się do walki o medale. W dziesiątce jest jeszcze Alicja Śliwicka w grupie do lat 14 po zwycięstwie nad Węgierką Judit Kovacs(1950). I to spośród tej szóstki Polaków mogą wyłonić się medaliści. Jednak przed nimi najtrudniejsze dwie ostatnie rundy, które wymagają pełnej koncentracji i zaangażowania. A sił coraz mniej…

Runda X

MSJ 2015 R10Fot. Młodzieżowa Akademia Szachowa

Horror – niestety bez happy-endu – zafundowali nam dziś Oliwka i Oskar. Ta pierwsza spotkała się z byłą Mistrzynią Świata do lat 14 reprezentantką Grecji Stavorulą Tsolakidou(2279). Do 38 posunięcia Polka grała bez zastrzeżeń zdobywając niewielka przewagę, jednak tuz przed kontrola rozpoczęła serię błędów, które doprowadziły ją do pierwszej w tym turnieju porażki. Oskar zmierzył się z wielką nadzieją szachów rosyjskich najmłodszego pokolenia Iliją Makoveevem(1982) i niestety „nadział się” na przygotowanie debiutowe rywala, który wygrał partię bez historii. Ale to był koniec złych wiadomości swoją partię zremisował Bartosz Fiszer, a zwycięstwa odniosły Mariola Woźniak i Alicja Śliwicka. To oznacza, że o medale zagrają w ostatniej rundzie – Kiołbasa, Woźniak oraz Śliwicka w kategoriach dziewczęcych oraz Ogłaza i Fiszer wśród chłopców. Całkiem sporo realnych szans i jutro wszyscy trzymamy kciuki za naszą „piątkę wspaniałych„.

Runda XI

MSJ 2015 Bartosz FiszerFot. Młodzieżowa Akademia Szachowa

Z pięciu szans, jakie otrzymaliśmy nasi zawodnicy wykorzystali dwie. W najmłodszej grupie Bartosz Fiszer zremisował z nowym Mistrzem Świata Subramaniyanem Bharathem(1602) z Indii, co dało mu zasłużony brązowy medal. Od kilku imprez widać było, że młodziutki Polak prezentuje się wyśmienicie i pozycja trzeciego szachisty świata do lat 8 jest na pewno wspaniałą nagrodą za jego waleczność i świetną postawę na tych zawodach.

MSJ A2015 licja ŚliwickaFot. Młodzieżowa Akademia Szachowa

Drugi medal – ze srebrnego kruszcu – zdobyła doświadczona już była Mistrzyni Europy juniorek do lat 10 z Albeny Alicja Śliwicka, która nie dała szans w ostatniej rundzie Chince Yuxin Du(2053). W ten sposób – zdobywając 8,5 pkt została wicemistrzynią świata do lat 14 za Hinduską R Vaishali. Dramatem zakończył się pojedynek Oliwii Kiołbasy z Greczynką Anastazją Avramidou(2182). W dużym niedoczasie Polka nie zauważyła wygrywającego wariantu i zgodziła się na remis, który zepchnął ją z podium na piątą pozycję w grupie do lat 16. Oskar Ogłaza nie wytrzymał presji walki o medale i przegrał druga partię z rzędu, co dało mu „tylko6 miejsce do lat 10. Magdalena Harazińska po pokonaniu Iranki Anoushy Mahdian(1757) zakończyła zawody w grupie do lat 10 na 9 pozycji, a Mariola Woźniak, która przegrała z Hinduską V Varshini zajęła 10 pozycję do lat 18. Pozostali zawodnicy zajmowali miejsca poza pierwszą dziesiątką.

MSJ 2015 wyniki polaków

W sumie start naszych reprezentantów można uznać za udany. Dwa medale, sześć miejsc w pierwszej dziesiątce, bardzo emocjonujące i ciekawe pojedynki, walka do końca. Takie szachy warto oglądać. A konkurencja nie byle jaka, bo widać, że ciśnienie z Azji rośnie. Szczególnie od strony Indii, które zdobyły 11 medali, z czego aż 5 złotych. Mimo zdobycia 4 medali porażką swój start zakończyli Rosjanie, gdyż nie zdobyli żadnego złota. Także 4 medale i także bez złota zdobyli Amerykanie. Dwa medale oprócz Polaków zdobyli Irańczycy i Bułgarzy. Ale oni mają w dorobku po jednym złocie.

Szczegółowe wyniki.

Transmisja grup do lat 8 i 10.

Transmisja grup do lat 12 i 14.

Transmisja grup do lat 16 i 18.

Oficjalna relacja na stronie Polskiego Związku Szachowego.

Galeria zdjęć Anny Harazińskiej na Facebook-u.

Galeria zdjęć Młodzieżowej Akademii Szachowej.

Oficjalna strona imprezy.

Galeria zdjęć organizatorów.

4 KOMENTARZE

  1. Jakimi szachami grają na tych zawodach? To german stauton ale jaki rozmiar 5 czy 6? Jaki kolor ma szachownica?
    Machoń-jawor czy orzech-jawor? A może jakiś inny. Zastanawiam się nad kupnem takich szachów i pytam by nie popełnić błędu dobierając szachownicę do szachów.
    Pozdrawiam

Comments are closed.