Mistrzostwa Świata Juniorów 2014

3
811

MSJ 2014 logo

Już 20 września rozegranie zostana pierwsza runda Mistrzostw Świata Juniorów w grupach 8-18, które w tym roku rozgrywane są w Durbanie w Republice Południowej Afryki. Reprezentację Polski tworzy 15 zawodników, którzy zdecydowali się na rywalizację z konkurentami z całego świata.

MSJ 2014 Durban zdjecieFot. Organizatorzy

Najwyżej notowana w naszej reprezentacji jest – grająca w grupie do lat 14Oliwia Kiołbasa – rozstawiona z nr.6. Wśród chłopców z 12 numerem rozstawiony jest Radek Gajek w grupie do lat 16. Ze względu na rozpoczynające się na początku października Mistrzostwa Świata do lat 20 nie gra w RPA nasz najlepszy junior – arcymistrz Jan Krzysztof Duda.

Niezależnie od miejsc na liście startowej do zawodników liczących się w grze o medale są Paweł Teclaf, czy Mariola Woźniak. Ale każdy z naszych zawodników jedzie z nadzieją zajęcia wysokiego miejsca w tabeli swojej grupy.

MSJ 2014 Polacy

Zawody odbędą sie systemem szwajcarskim na dystansie 11 rund, a ostatnia runda rozegrana zostanie 29 września. Dzień przerwy zaplanowany jest na środę 24 września.


Runda I

MSJ 2014 R1Fot. Organizatorzy

Coraz trudniej jest odnosić „planowane” zwycięstwa na mistrzowskich imprezach juniorskich. Niestety pierwszego dnia przekonała się o tym część naszej reprezentacji. Mimo zdobycia 11,5 pkt w 15 pojedynkach, straciliśmy połówki w dość kluczowych grupach. Będąca na transmisji Oliwia Kiołbasa świetnie zagrała początek partii, jednak potem stało z nia coś dziwnego, bo szybko zwróciła pionka, a następnie dość forsownie doprowadziła do pozycji, w której już nie miała szans na wygraną. Grupę wyżej remisem zakończył sie pojedynek Marioli Woźniak, która przywyczaiła nas do walki o medale i pijedynki z zawodniczkami na poziomie II kategorii z reguły łatwo wygrywała. Także dość niespodziewanie zremisował Grzesiek Nasuta, który potrafi przecież rozgrywać partie na dużo wyższym poziomie. Dwie porażki, które ponieśli nasi zawodnicy nie zaskakują bo rywale byli dużo wyżej notowani, choć zawsze miło jest sprawić niespodziankę. Na szczęście turniej ma 11 rund i jeszcze wszystko w nim sie może zdarzyć, a my czekamy na dużo dobrych wiadomości z Durbanu – szczególnie w niedzielę kiedy to rozegrane zostaną dwie rundy.

Runda II

MSJ 2014 R2Fot. Organizatorzy

II runda okazała się trudniejsza dla naszych zawodników, którzy zdobyli tym razem 9 pkt, przy czym przegrali aż cztery razy. Komplet punktów ma już tylko trójka naszych graczy – Weronika Zabrzańska w grupie do lat 8, Julia Antolak do lat 14 oraz Igor Janik wśród chłopców do lat 16. Także w tej rundzie nie doczekaliśmy się żadnej pozytywnej niespodzianki, natomiast trochę szkoda remisów Teclafa, Gajka, czy Nasuty. Więcej o sytuacji naszych zawodników dowiemy się późnym wieczorem, kidy to będzie za nimi trzecia runda.

Runda III

MSJ 2014 R3Fot. Organizatorzy

Dziś najważniejszym wydarzeniem dnia jest oczywiście Mistrzostwo Świata polskich siatkarzy. Do ich gry dostosowała się Mariola Woźniak, która po pięknej grze pokonała rozstawioną z nr.1 Rosjankę Irinę Drogovozową(2313). W grupie do lat 8 transmisja pokazywała porażkę naszej Weroniki Zabrzańskiej, ale nasza zawodniczka miała błędnie zapisaną wygraną, jednak potem poprawiono wynik na ponowną porażkę naszej zawodniczki. Spowodowało to błędne kojarzenia. Oprócz Marioli 2,5 pkt mają jeszcze Paweł Teclaf, który również dziś wygrał z Vantarem Vignirem Stefanssonem(1963), Julia Antolak po remisie z Babu Ramesh Vaishali(2124) oraz Honorata Kucharska, która wygrała z Naomi Bashkanską(1488).

Runda IV

MSJ 2014 R4Fot. Organizatorzy

Czyżby Paweł Teclaf rozgrywał kolejny świetny turniej? Jego partia z dużo wyżej notowanym Peruwiańczykiem Gonzalo Quirhuayo Chumbe(2272) pokazała, że nie wystarczy mieć wysoki ranking, aby wygrywać. Świetnie rozegrany debiut, a potem mozolna realizacja przewagi doprowadziły do niespodziewanej wygranej Polaka. Także Julia Antolak stanęła na drodze rozstawionej z nr. 1 Rosjance Polinie Shuvalovej(2256), jednak ta partia zakończyła się remisem. W sumie nasi reprezentanci zdobyli 10 pkt, a po tej rundzie najlepszymi są Teclaf(3,5 pkt) oraz Czopor, Janik, Antolak i Woźniak(po 3 pkt). We wtorek kolejna runda podwójna.

Runda V

MSJ 2014 R5Fot. Organizatorzy

Cała czwórka naszych najlepszych reprezentantów, czyli Teclaf, Antolak, Janik oraz Woźniak pokonała swoich rywali i jest coraz wyżej w tabeli mistrzostw. Szczególnie warte odnotowanie jest zwycięstwo Pawła nad największą gwiazdą amerykańskiego najmłodszego pokolenia – głównym faworytem do złota – Awonderem Liangiem(2323). Mariola zaś pokonała w prestiżowym pojedynku pół-Polkę pół-Słowaczkę Veronikę Gazikową(2134). Igor okazał się lepszy od  innego – także wyżej notowanego – amerykanina Vignesha Panchanthama(2276), zaś Julia pokonała Blankę Brunową(1653). W sumie zespół zdobył 9 pkt i już przygotowuje się do kolejnej rundy.

Runda VI

MSJ 2014 R6Fot. Organizatorzy

Po raz pierwszy zdobyliśmy mniej niż połowę punktów w rundzie, bo tylko 7. A z tych, którzy wygrali wyróżniła się świetnie grająca Mariola Woźniak, która po raz kolejny zagrała wyśmienitą partię i pokonałą czarnym kolorem Ormiankę Siranush Ghukashyan(2155). Po trudnej partii remisem zakończył pojedynek z Srivatshavem Rahulem(2061) Paweł Teclaf, ale mimo to jest wśród grupy prowadzącej. Wygrała także Oliwia Kiołbasa, której rywalka była Priya Trakru(1665). Miłą niespodzianką była także wygrana Angeliki Dziodzio z wyżej notowaną Chinką Xiaoyi Ran(2134). W ten sposób po VI rundach najlepsi w naszej drużynie są Woźniak, Teclaf(oboje po 5 pkt) i Kiołbasa(4,5).

Runda VII

MSJ 2014 R7Fot. Organizatorzy

Kolejną fantastyczną partię rozegrał Paweł Teclaf, tym razem odprawiajac „z kwitkiem” rozstawionego z nr.5 Wietnamczyka Anh Khoi Nguiena(2208). W ten sposób w VIII rundzie zobaczymy go już na I szachownicy i będzie to dla niego test prawdy w walce o medale. Świetnie zagrały dziewczęta w grupie do lat 14. Całą trójka wygrała, a co najważniejsze Oliwia Kiołbasa pokonała Słowenkę Ivanę Hrescak(2020) i przesunęła się na II szachownicę. Niestety przegrała Mariola Woźniak i tak samo, jak Julia Antolak, która pokonała dziś Mathilde Broly(1809), ma 5 pkt. Oliwia ma ich 5,5, a Paweł 6.

Runda VIII

MSJ 2014 R8Fot. Organizatorzy

Czwartą partię z rzędu wygrała Oliwia Kiołbasa, tym razem okazując się lepszą od faworyzowanej reprezentantki Indii Ramesh Babu Vaishali. Paweł Teclaf tym razem zremisował na I szachownicy w pojedynku z Białorusinem Viachaslau Zarubitskim(2130). Mariola Woźniak zremisowała z Amerykanką Agatą Bykovtsevą(2059). Cała drużyna zdobyła w sumie 7 punktów, co też oznacza, że w grze o medale pozostali Paweł i Oliwia(po 6,5 pkt) oraz Mariola(5,5 pkt) pkt. Jednak do samego końca trzeba wygrywać.

Runda IX

MSJ 2014 R9MWFot. Organizatorzy

Kolejna wyśmienita partia Oliwii Kiołbasy mocno zbliżyła nasza reprezentantkę do medalu. Tym razem nie dała szans czarnym kolorem sinej Chince Ye Yean(2098). Jutro zmierzy się z Kanadyjką o swojko brzmiącym nazwisku Qiyu Zhou i to może być partia o złoto. Paweł Teclaf po raz kolejny zremisował, a tym razem jego przeciwnikiem był Amerykanin Praveen Balakrishnan(2157). Mimo to ciągle jest w ścisłej czołówce grupy do lat 12. Przegrała niestety Mariola Woźniak, tak więc o medale walczy już tylko dwójka Polaków. Oliwia współdzieli prowadzenie z 7,5 pkt, a Paweł jest na 3 pozycji z 7 pkt. Choć jeszcze iluzoryczne szanse mają  Weronika Zabrzańska, Julia Antolak oraz Angelika Dziodzio. Ale muszą dwie partie wygrać i liczyć na sporo szczęścia.

Runda X

MSJ 2014 R10Fot. Organizatorzy

Dużo emocji pojawiło się w partiach Polaków w przedostatniej rundzie zawodów. A tak naprawdę już przed rundą, gdyż sędziowie zweryfikowali wynik partii Pawła Teclafa z IX rundy na jego porażkę, gdyż uznano, że przekroczył czas w 39 posunięciu. Niestety wynikło to z faktu, że zegar został nieprawidłowo ustawiony i po 39 posunięciu zostało dodane 30 nimut każdemu z zawodników. Mimo podpisanego blankietu przez zawodników i zatwierdzeniu wyniku przez sędziów Amerykanie przekonali jury d’eapeal, że należy zmienić wynik, gdyż zawodnik amerykański zgłosił przekroczenie zanim Paweł wykonał 40 posunięcie. Zapewne ta sytuacja też miała wpływ na grę w pojedynku z Davidem Pengiem(2011), gdzie „działy się cuda” i w sumie chłopcy – chyba nawet sprawiedliwie – podzielili punkt. Bardzo precyzyjnie zagrała swoją partię Oliwia, która czarnym kolorem nie dała się Qiyu Zhou(2119) z Kanady, z którą dzieliła pierwszą pozycję. A że na pozostałych ważnych stołach też padły remisy, to jutro remis daje jej srebro, a wygrana – nie wiadomo, bo kryteria pomocnicze obydwu zawodniczek są prawie takie same. Pięknie zagrała też Weronika Zabrzańska w najmłodszej grupie i choć w pewnym momencie „podstawiłą” partię, to podniosła się z przegranej pozycji i w sumie pokonała Aksithi Eswaran z USA i wskoczyła na 7 pozycję. Całą drużyna zagrała dziś świetnie, bo zdobyła 11,5 punktów. W poniedziałek rano Oliwka będzie grała o złoto, ale szanse na medal ma też Weronika – musi wygrać, a na pierwszych trzech szachownicach muszą wygrać białe. Dodatkowo sześcioro zawodników i zawodniczek zagra o miejsca w pierwszej dziesiątce. Trzymamy kciuki od 10:00!

Runda XI

Oliwia Kiolbasa

Mieliśmy dwie szanse medalowe, z których wykorzystaliśmy jedną – tą pewniejszą. Po ostrej partii Oliwia Kiołbasa osiągnęła remis z bezpośrednią rywalką do medalu Alexandrą Obolentsevą(2151), co pozwoliło jej podzielić pierwszą pozycję. Jednak dodatkowa punktacja przeważyła na rzecz Kanadyjki i tym samym Oliwia kończy zawody z tytułem Wicemistrzyni Świata do lat 14 i 39 punktami ELO. Weronika Zabrzańska niestety tym razem nie wytrzymała emocji i pomyliła się w równej pozycji przegrywając partię. Paweł Teclaf niestety nie powrócił do formy sprzed „pamiętnego” pojedynku z IX rundy, jednak i tak zakończył zawody na bardzo dobrym VII miejscu, a dodatkowo zarobił najwięcej „oczek” z naszej drużyny, bo aż 108. Świetnym finiszem popisał się Igor Janik, który po wygraniu trzech pojedynków z rzędu zakończył zawody na IX pozycji i dodał do swojego rankingu 38 punktów. Nadspodziewanie dobrze zagrali nasi osiemnastolatkowi – Grzegorz Nasuta i Angelika Dziodzio. Oboje również wykazali się finiszem 3 z 3 i zajęli odpowiednio 7 i 8 miejsce.

Podsumowanie

MSJ 2014 medaleFot. Organizatorzy

Z roku na rok coraz trudniej zdobywa się medale Mistrzostw Świata. Tym razem dość niespodziewanie bardzo dużą i silną reprezentację przywieźli Amerykanie, ale turniej należał do reprezentantów Indii, którzy „zgarnęli” aż 6 medali – po dwa w każdym kolorze. Tylko trzy krążki przypadły Rosjanom, a Polska z 1 srebrem sklasyfikowana została na 14 pozycji. Z Unii Europejskiej tylko Słowenia zajęła wyższe – 10 miejsce.

msj 2014 podiumFot. Organizatorzy

Występ naszych reprezentantów należy ocenić, jako niezły, choć szkoda szansy, jaka stanęła przed Pawłem Teclafem. Gdyby nie feralna partia z IX rundy, to Paweł miał realne szanse na medal. Brawa należą się dla Weroniki Zabrzańskiej, która podniosła się po tzw. „długiej roszadzie” i zdobyła 4,5 pkt z kolejnych 5 partii, grając naprawdę ciekawe szachy. Niespodzianką „na plus” jest występ Igora Janika, który świetną końcówką wskoczył do pierwszej dziesiątki. Także Angelika Dziodzio, która zdobyła 103 pkt na ELO pokazała, że może włączayć się do walki o wysokie pozycje. Grzesiek Nasuta – grająć nie najlepszy turniej – pokazał, że da się robić dobre wyniki nie będąć w optymalnej formie. A to jest cecha dojrzałych zawodników. Było by nawet odrobinę lepiej w przypadku tej dwójki, ale sędziowie w ostatniej chwili zmienili zasady tie-break-a i „uciekły” nam 2 piąte miejsca.

Oliwka 2

Oddzielny akapit należy się Oliwii Kiołbasie, która wreszcie dostała to, na co od lat zasługuje. Tym razem ani rywalki, ani kryteria pomocnicze nie były w stanie odebrać jej medalu, a jakość partii, jakie prezentuje nasza Wicemistrzyni Świata pokazuje, że możemy się spodziewać w przeciągu kilku najbliższych lat arcymistrzyni, która „da zmianę” aktualnym kadrowiczkom. I może to się stać jeszcze przed ukończeniem przez Oliwię 18 lat. Gratulacje należą się zawodniczce, rodzicom, w tym mamie oraz trenerowi Leszkowi Ostrowskiemu, który po raz kolejny pokazał, że potrafi wychować mistrza.

I tak kończymy zawody niezłym występem i czekamy na nie gorszy start na Mistrzostwach Europy Juniorów, które odbędą się w październiku w Batumi.

Wyniki końcowe Polaków:

MSJ 2014 wyniki

Szczegółowe wyniki.

Oficjalna strona zawodów.

3 KOMENTARZE

Comments are closed.