Mistrzostwa Polski Wojska Polskiego.

0
739

MISTRZOSTWA WOJSKA POLSKIEGO W SZACHACH

„KOŚCIELISKO – 2016”

Zakończyły się tegoroczne Mistrzostwa Wojska Polskiego w Szachach. Tytuł Mistrza Wojska Polskiego wywalczył w swojej karierze już po raz czwarty por. Mateusz Sypień (wcześniejsze zwycięstwa: 2007 – Kościelisko, 2011-Mrągowo, 2012 Przemyśl). Wicemistrzem został kpr. pchor. Marcin Pietruszewski z Wojskowej Akademii Technicznej, a miejsce na podium zapewnił sobie również sierż. pchor. Damian Graczyk z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Turniej zorganizowany został przez Wojskowe Stowarzyszenie „Sport-Turystyka-Obronność” na zlecenie Ministerstwa Obrony Narodowej, sędziowała Pani Agnieszka Brustman – sędzia klasy międzynarodowej, wielokrotna mistrzyni Polski w szachach i pretendentka do tytułu mistrzyni świata.

Wyniki:

MP_wojska.wyniki

AGUSIA

Mateusz Sypień (pierwszy z prawej) po raz 4. został Mistrzem WP. (fot. Dariusz SIŃSKI)

W ramach zawodów przeprowadzono również turniej szachów błyskawicznych. I tu również najlepszym okazał się por. Mateusz Sypień. Drugie miejsce zajął sierż. pchor. Dariusz Sycz, a trzecie por. rez. Piotr Bieluszewski.

AGUSIA
Uczestnicy Mistrzostw Polski Wojska Polskiego. fot. Dariusz SIŃSKI

 

W mistrzostwach udział wzięły również trzy panie. Najlepszą z nich była sierż. pchor. Monika Kuligowska z WAT. Kierownictwo mistrzostw uhonorowało również nagrodami specjalnymi: za postawę fair play – mjr. rez. Waldemara Przerwę ze Szczecinka, sierż. pchor. Dariusza Sycza za najciekawszą partię oraz najstarszego zawodnika mjr. w st. spocz. Michała Ostrowskiego z Krakowa.

W najbliższym czasie spośród najlepszych szachistów oraz tych z dużym rankingiem szachowym, a już w poprzednich latach biorących udział w Mistrzostwach NATO w Szachach zostanie powołana reprezentacja Wojska Polskiego na tegoroczne XXVII Mistrzostwa NATO w Szachach „NATOCHESS 2016”. Czeka ich jednak najpierw zgrupowanie, którym będzie udział w sierpniowym Festiwalu Szachowym w Suwałkach. NATOCHESS 2016 odbędzie się w trzeciej dekadzie sierpnia, a jego gospodarzem jest Wielka Brytania.

ppłk rez. Jerzy Kufel